Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

ortodocsi si neoprotestanti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
112 replies to this topic

#19
vidysammy

vidysammy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 13.05.2007
Bineinteles ca este usor a pune punct unor discutii care "deranjeaza".Ma intreb insa:Afirmatiilor tale "gratuite" care au vizat o intreaga comunitate,cine le va pune punct?

Edited by vidysammy, 31 August 2008 - 17:25.


#20
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Acelasi care poate pune punct defaimarilor (care vizeaza un numar limitat de persoane dar sunt extinse la o comunitate intreaga) care se profera de la amvon in comunitatile neoprotestante contra preotilor si ierarhilor ortodocsi.

#21
vidysammy

vidysammy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 13.05.2007

View Postmonokeros, on Aug 31 2008, 18:25, said:

Acelasi care poate pune punct defaimarilor (care vizeaza un numar limitat de persoane dar sunt extinse la o comunitate intreaga) care se profera de la amvon in comunitatile neoprotestante contra preotilor si ierarhilor ortodocsi.

Daca tot m-ai facut fratele tau,permite-mi sa te pronunt sub acelasi apelativ.Fratele meu!Te rog frumos,nu mai lansa acuzatii nefondate si fara probe!Prima data te-ai luat de asa zisii"evanghelizatori",fara sa avem fapte concrete! Apoi nu stiu ce ai avut cu confesiunea mea!Nu ma cunosti,dar iti permiti in imensitatea ta bogatie de cunostinte,sa ma "introduci" intr-o confesiune sau alta,dupa bunul tau plac!Apoi te legi de cei avuti,ca si cand ar fi toti intr-o oala vinovati ca sunt bogati!Si cireasa peste tort:vinovati de defaimare sunt tot altii!

Edited by vidysammy, 31 August 2008 - 17:49.


#22
vidysammy

vidysammy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 13.05.2007
Raspunsul meu persoanei care a initiat topicul,la intrebarea de mai sus,dupa umila mea experienta si observatie in domeniu,este:DA!.Am sa si argumentez:Prea putini cunosc ca, la initiativa regretatului,poet si deputat in Parlamentul Romaniei,Petru Dugulescu,s-a constituit la nivelul forumului suprem de conducere al tarii,pentru o perioada destul de lunga de timp,un nucleu spiritual de rugaciune,constituit din diversi deputati si senatori care,periodic,saptamanal,se intruneau in rugaciune si discutii pe teme spirituale.Deputatul Petru Dugulescu afirma ca, fiecare dintre participantii la aceste zile speciale isi lasa la intrare "eticheta" de deputat sau senator,orice culoare politica ar fi avut si deasemenea nu avea importanta confesiunea religioasa a celor prezenti,pentru ca acolo toti erau condusi de acelasi scop si anume credinta in Isus Hristos!Astfel acolo erau prezenti:ortodocsi,greco catolici,protestanti ,neoprotestanti etc.Este de apreciat si laudat(cel putin la nivel personal) astfel de initiative!Toata consideratia din partea mea,pentru oamenii din conducerea tarii care mai au in ei ceva din Dumnezeu.Tot la initiativa acestuia,anual,de Paste, la Timisoara se desfasoara Marsul Invierii la care sunt invitati sa participe liderii si membri tuturor confesiunilor religioase care cred in Invierea Domnului.Iata ca exista astfel de manifestatii la care nu se tine cont de emblema religioasa si se pot organiza evenimente la care sa participe,fara dispute,membri ai diverselor confesiuni religioase.In final o mentiune:a purta discutii contradictorii pe teme religioase,in umila mea opinie,nu inseamna atac.De la o discutie contradictorie,atunci cand aceasta nu capata o amploare,care o transforma in scandal,se poate ajunge la un consens,care altfel ar fi ramas un "mar al discordiei"! Una dintre surse: http://www.romaniali...l-romaniei.html .Multe alte surse mai sunt disponibile in lumea "tot ma infinita" a internetului!

Edited by vidysammy, 31 August 2008 - 18:55.


#23
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Draga, repet, daca te astepti la inregistrari video, eu nu-s procuratura. Ca prozelitismul unora include defaimari la adresa bisericii ortodoxe - well, pai din experienta personala rar am cunoscut vreo discutie sa nu inceapa de acolo. Dar poti sa te simti fericit, nu exista "probe certe".

#24
AmTenesiRupti

AmTenesiRupti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.08.2007

View PostAmTenesiRupti, on Aug 31 2008, 15:13, said:

hei ..am o intrebare la care as dori un raspuns foarte....practic.
sunt ortodox insa toti prietenii mei sunt neoprotestanti (penticostali)azi am participat la botezul lor si tot ce pot sa va spun a fost ca admosfera a fost una placut .Nimeni nu mi-a atacat religia si nimeni nu le-a atacat religia lor .Am putul sa ne intelegem fara certuri.desi toti stiau ca sunt de alta religie nimeni nu m-a aratat cu degetul sau ceva de genu care sa ma faca sa ma simt prost.Prieteni mei sunt cei mai tari si cei mai buni deoarece nu incearca sa ma schimbe si nici eu nu incerc sa-i schimb pe ei.


Intrebarea:Oare nu am putea sa trecem peste dogme si sa traim impreuna fara sa ne atacam??//ce ziceti?


va rog sa revenim la adevarata discutie...incercam sa vorbim despre pace, sa descoperim asemanari intr-o lume atat de secularizata,care promoveaza doar profanul iar voi din pace gasiti motiv de cearta  va rog

#25
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Parintele Rafael Noica a fost prezent la o intrunire cu studentii acum niste ani. In viata lumeasca fiu al filosofului Constantin Noica, emigrat in Anglia cu mama de origine britanica, a devenit baptist, dar ulterior s-a reconvertit la ortodoxie si s-a si calugarit. Vorbind de reprezentanti ai cultelor neoprotestante, si in prezenta unor ortodocsi poate mai "combativi" decat era cazul, a pomenit spusele unui frate de la manastire: sa nu judecam cu prea mare asprime, caci e usor de spus unde este ortodoxia si mai greu de spus unde nu este. Cu toate acestea, daca disputele se opresc la scriptura si parerile divergente antreneaza optiuni de constiinta, acolo nu putem fi impreuna si in mod sigur nu are "toata lumea putina dreptate".

#26
AmTenesiRupti

AmTenesiRupti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.08.2007

View Postmonokeros, on Aug 31 2008, 21:28, said:

Parintele Rafael Noica a fost prezent la o intrunire cu studentii acum niste ani. In viata lumeasca fiu al filosofului Constantin Noica, emigrat in Anglia cu mama de origine britanica, a devenit baptist, dar ulterior s-a reconvertit la ortodoxie si s-a si calugarit. Vorbind de reprezentanti ai cultelor neoprotestante, si in prezenta unor ortodocsi poate mai "combativi" decat era cazul, a pomenit spusele unui frate de la manastire: sa nu judecam cu prea mare asprime, caci e usor de spus unde este ortodoxia si mai greu de spus unde nu este. Cu toate acestea, daca disputele se opresc la scriptura si parerile divergente antreneaza optiuni de constiinta, acolo nu putem fi impreuna si in mod sigur nu are "toata lumea putina dreptate".
incercam sa vedem un alt aspect-viata sociala in care 6 prieteni dintre care 3 neoprotestanti si 3 ortodocsi se inteleg se mearga impreuna si sa ajute alti tineri care habar nu au de Dumnezeu .Sau pur si simplu sa se inteleaga sa vorbeasca sa nu fie religia cea care desparte ci cea care uneste.eu asa vad lucrurile.La inceput vam zis ca cei mai buni prieteni ai mei sunt penticostali(oameni de o valoare cum rar intalnest )eu sunt ortodox convins si practicant insa religia ne-a unit nu ne-a separat si asta ma bucura.Azi s-au botezat si am participat.Totul a fost minunat dar ceea ce mi-a placut a fost faptul ca ei s-au bucurat deoarece am fost alaturi de ei.

Insa vad cum unii reprezentanti ai cultelor neoprotestante judeca biserica ortodoxa iar viceversa e valabila.De ce nu putem sa terminam toate lupta aceasta inutila :console:

#27
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Pentru ca Pavel insusi a fost prigonitor al crestinismului, iar Corneliu si Longinus - soldati ai armatei care oprima Israelul. Deci daca lor nu le-a fost simplu, cu atat mai putin noua.

#28
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postmonokeros, on Aug 31 2008, 17:02, said:

Scoatere din context, si adaug : cu nerusinare.



Hermeneutica: Dumnezeu (avand atributele atotputerniciei) s-a odihnit de munca dupa creatie. Supusi blestemului dar avand porunca sa respecte o zi, evreii nu numai ca nu au intrat prin respectarea poruncii in odihna, ci li s-a spus: pentru neascultare nu o veti vedea. SINGURUL EVREU CARE S-A "ODIHNIT" CU ADEVARAT DE SABBATH A FOST IISUS CEL MORT, CARE IN SAMBATA DE DUPA RASTIGNIRE "A COBORAT LA IAD SI A PROPOVADUIT DUHURILOR AFLATE ACOLO" - adica evreilor dreptcredinciosi aflati sub pecetea pacatului, dar care urma sa fie inviati sufleteste odata cu Invierea Lui, si carora tocmai de aceea li s-a dat acest jalon in viata pamanteasca. In ce priveste restul crestinilor, ei se indreapta spre odihna zilei a 8-a, fiind de prisos sa se respecte un jalon de rit lasat poporului ales numai in vederea finalizarii misiunii lui prin sacrificiul lui Iisus. Pavel adauga: David spune "astazi", adica "in ziua eterna a lui Dumnezeu" si adauga si: caci cea pazita prin legile lui Moise, nici chiar lui Iosua nu i-a fost cu putinta s-o vada, desi Iosua a intrat in Israel in pamantul fagaduintei, dar fagaduinta cereasca a vazut-o numai ca proorocie.
Si cu asta daca mai ai nelamuriri, intreaba pe Dumnezeu, si fa-o sincer. Dar sa iei nota de ce spune apostolul: sa ne grabim sa intram in odihna aceasta (cea reala, cea vesnica, nu cea prefigurata), ca nu cumva staruind in prescriptii adresate iudeilor (conform a ce spune Pavel in alte locuri: ca pacatul sa se vadeasca deosebit de pacatos dar nu pentru ca legea ar fi adus desavarsirea), sa nu fim covarsiti ca si ei de sarcini si sa cadem in neascultare. Ai sa intrebi: care neascultare? Ce le-a folosit iudeilor sa respecte Sabbatul daca au aprobat uciderea lui Iisus, ignorand si blasfemand tocmai pe desavarsitorul Sabbatului? Bun, ce-ti foloseste sa respecti o zi din saptamana daca saptamana insasi nu e dedicata lui "azi" cel etern de care iti vorbeste David ?

........citez din prima traducere a bibliei in limba romana - 1688- Evrei 4.9 :
........iata dara au ramas sarbarea sambetei norodului lui D-zeu.....

http://www.sfantascr...biblia_1688.php
http://bitflow.dyndn...uresti_1688.pdf
http://bitflow.dyndn...a_Blaj_1795.pdf
http://www.bible.esm...l/downloads.htm

.......cat despre interpretare.....referitor la  Evrei cap. 4......Iosua nu
le-a putut da aceea odihna mult asteptata in Canaanul pamantesc......asadar
pana la acea zi cand poporul lui D-zeu va intra in odihna Canaanului Ceresc....
ramane odihna sambetei pt. poporul lui D-zeu
.......aceasta este interpretarea
reala si Adevarata.......nu bazaconiile si rastalmacirile celor ce modifica cele 10
porunci ale lui D-zeu......

Edited by leoluke, 31 August 2008 - 21:06.


#29
AmTenesiRupti

AmTenesiRupti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.08.2007
va rog reveniti.tocmai acest lucru nu am dorit certuri ...va rog sa reveniti...

#30
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Ce adevar graiesti... "Poporul lui Dumnezeu", adica iudeii. Caci lor li se adresa epistola, spunand explicit: sambata voastra ramane, dar nu in sensul in care era descrisa in Vechiul Testament, a carui ascultare s-a vadit cu neputinta de a fi desavarsita, urmand a fi desavarsita de Hristos.

Quote

Astfel, porunca dată întâi se desființează, pentru neputința și nefolosul ei;
Căci Legea n-a desăvârșit nimic, iar în locul ei își face cale o nădejde mai bună, prin care ne apropiem de Dumnezeu.
Iar despre legea noua adauga:
Zicând mai sus că: "Jertfă și prinoase și arderile de tot și jertfele pentru păcat n-ai voit, nici nu Ți-au plăcut", care se aduc după Lege,
Atunci a zis: "Iată vin ca să fac voia Ta, Dumnezeule". El desființează deci pe cei dintâi ca să statornicească pe al doilea.
Întru această voință suntem sfințiți, prin jertfa trupului lui Iisus Hristos, o dată pentru totdeauna.

Deci, inutila cearta, pentru ca ti se descrie explicit ca noua oranduiala este fundamentata pe Hristos si jertfa lui vesnica, se face deci fara sa tina cont de timp. E vreo fapta buna de facut - sa nu te opreasca sambata. E vreuna rea - apoi trebuie sa te opresti oricum. Iar daca cineva a gresit, nu trebuie sa dispere, pentru ca iertarea e data odata si pentru totdeauna. Aceasta este adevarata odihna, odihna ca exista o "slujba" permanenta cereasca, al carei arhiereu e insusi Iisus, si inca dupa o oranduiala deasupra legii vechi si mai buna decat respectarea poruncilor.

Privind cele 10 insa, adauga-ti una: pregateste-te sa fii judecat cu ce masura judeci.

#31
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postmonokeros, on Aug 31 2008, 22:15, said:

Ce adevar graiesti... "Poporul lui Dumnezeu", adica iudeii. Caci lor li se adresa epistola, spunand explicit: sambata voastra ramane, dar nu in sensul in care era descrisa in Vechiul Testament, a carui ascultare s-a vadit cu neputinta de a fi desavarsita, urmand a fi desavarsita de Hristos.


Iar despre legea noua adauga:
Zicând mai sus că: "Jertfă și prinoase și arderile de tot și jertfele pentru păcat n-ai voit, nici nu Ți-au plăcut", care se aduc după Lege,
Atunci a zis: "Iată vin ca să fac voia Ta, Dumnezeule". El desființează deci pe cei dintâi ca să statornicească pe al doilea.
Întru această voință suntem sfințiți, prin jertfa trupului lui Iisus Hristos, o dată pentru totdeauna.

Deci, inutila cearta, pentru ca ti se descrie explicit ca noua oranduiala este fundamentata pe Hristos si jertfa lui vesnica, se face deci fara sa tina cont de timp. E vreo fapta buna de facut - sa nu te opreasca sambata. E vreuna rea - apoi trebuie sa te opresti oricum. Iar daca cineva a gresit, nu trebuie sa dispere, pentru ca iertarea e data odata si pentru totdeauna. Aceasta este adevarata odihna, odihna ca exista o "slujba" permanenta cereasca, al carei arhiereu e insusi Iisus, si inca dupa o oranduiala deasupra legii vechi si mai buna decat respectarea poruncilor.

Privind cele 10 insa, adauga-ti una: pregateste-te sa fii judecat cu ce masura judeci.

......incurci legea jertfelor - adica legea lui Moise - cu Legea lui D-zeu - sau cele 10 porunci -
......atentie ca in NT de multe ori se foloseste acelasi cuvant- lege - doar CONTEXTUL ne
releva despre care e vorba......

Fapte
Cap. 13

38. Cunoscut deci să vă fie vouă, bărbați frați, că prin Acesta vi se vestește iertarea păcatelor și că, de toate câte n-ați putut să vă îndreptați în Legea lui Moise,

#32
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Stii ce frate, incurcata sa ramana, pentru ca am o observatie: nu de lipsa Scripturii la ortodocsi patimiti voi, ci de alte interpretari. Unele, dupa parerea cultului de care tin eu, cu totul partiale. Dar faca Dumnezeu mai mari decat pot eu intelege...

#33
vidysammy

vidysammy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 13.05.2007

View PostAmTenesiRupti, on Aug 31 2008, 21:49, said:

incercam sa vedem un alt aspect-viata sociala in care 6 prieteni dintre care 3 neoprotestanti si 3 ortodocsi se inteleg se mearga impreuna si sa ajute alti tineri care habar nu au de Dumnezeu .Sau pur si simplu sa se inteleaga sa vorbeasca sa nu fie religia cea care desparte ci cea care uneste.eu asa vad lucrurile.La inceput vam zis ca cei mai buni prieteni ai mei sunt penticostali(oameni de o valoare cum rar intalnest )eu sunt ortodox convins si practicant insa religia ne-a unit nu ne-a separat si asta ma bucura.Azi s-au botezat si am participat.Totul a fost minunat dar ceea ce mi-a placut a fost faptul ca ei s-au bucurat deoarece am fost alaturi de ei.

Insa vad cum unii reprezentanti ai cultelor neoprotestante judeca biserica ortodoxa iar viceversa e valabila.De ce nu putem sa terminam toate lupta aceasta inutila :console:

Eu nu am avut nici o intentie de cearta si discutiile contradictorii dintre mine si monokeros nu le cosider cearta.A fost o divergenta de opinii,care sper sa nu fii suparat pe nimeni de pe acest forum.Eu cu monokeros suntem frati.Fratii mai au divergente,dar pana la urma se rezolva ca in familie :).Nu-i asa monokeros? Este adevarat ca in orice padure exista uscaturi.Nu putem cataloga padurea ca fiind uscata doar pentru ca unele elemente componente ale acesteia sunt uscate.Realitatea este ca traim intr-o lume imperfecta,deci nu putem avea o majoritate completa 100%,care sa impartaseasca aceleasi conceptii,idei,pareri.Este o iluzie sa credem ca intre culte va exista vreodata o unitate completa si perfecta.Insa,la fel cum s-a amintit,se poate ca in unele zone,reconcilierea interconfesionala prin credinta,sa cuprinda mase mari de oameni.

Edited by vidysammy, 31 August 2008 - 21:54.


#34
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Eu sper sa se intample asa: ca toate disputele sa ramana la cuvinte pentru religie, caci si asa spune Iisus insusi ca razboaiele sunt de neoprit pana la Judecata. O religie propovaduita sau sustinuta apologetic prin altceva decat cuvant si exemplu personal poate ca e corecta, dar propovaduitorul ei ii murdareste continutul. Persecutiile religioase, exceptand sminteala legionara si tragedia statului ateu persecutor imediat dupa (niciuna nici cealalta nefiind urmate de majoritatea populatiei) au fost rare la noi si in general coexistenta numara secole de viata pasnica pe teritoriu interconfesional in unele zone.

#35
vidysammy

vidysammy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 13.05.2007

View Postmonokeros, on Aug 31 2008, 22:55, said:

Eu sper sa se intample asa: ca toate disputele sa ramana la cuvinte pentru religie, caci si asa spune Iisus insusi ca razboaiele sunt de neoprit pana la Judecata. O religie propovaduita sau sustinuta apologetic prin altceva decat cuvant si exemplu personal poate ca e corecta, dar propovaduitorul ei ii murdareste continutul. Persecutiile religioase, exceptand sminteala legionara si tragedia statului ateu persecutor imediat dupa (niciuna nici cealalta nefiind urmate de majoritatea populatiei) au fost rare la noi si in general coexistenta numara secole de viata pasnica pe teritoriu interconfesional in unele zone.

Persecutia vine de obicei asupra minoritatii din partea majoritatii.Iata cateva exemple(dupa revolutie):

http://www.parlament...t...zultate</a>

http://www.parlament...t...zultate</a>

Sunt doar cateva dintre dovezile facute publice.Protagonistii nu sunt uneltele "smintelii legionare si tragediei statului ateu persecutor".Sau sunt?Ca aceste dovezi sunt multe altele care "nu au indraznit" sa fie date publicitatii. Acestea oare nu se incadreaza in categoria persecutie?

Edited by vidysammy, 31 August 2008 - 22:16.


#36
AmTenesiRupti

AmTenesiRupti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.08.2007
noi suntem tineri si vedem lucrurile diferit.noi putem schimba izolarea "impusa"(cuvant impropriu)de religie si putem sa ajungem la o intelegere.de exemplu mereu o sa ne uneasca credinta in Dumnezeu si mereu putem sa ne numim frati(desi eu sunt ortodox ce ma impiedica sa fim apropiati) ....?eu chiar nu inteleg acesta risipa de energie.

Nu caut vinovati caut rezolvari. :console:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate