Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

urinatul "din picioare" si implicatiile medicale

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
O femeie isi atinge lenjeria intima , accidental organele genitale, servetelul igienic  , tamponul zilnic . Iaca o gramada de ocazii ca microbii aflati pe maini sa ajunga acolo unde nu trebuie .

#38
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 cspot, on Sep 4 2008, 03:10, said:

O femeie isi atinge lenjeria intima , accidental organele genitale, servetelul igienic , tamponul zilnic . Iaca o gramada de ocazii ca microbii aflati pe maini sa ajunga acolo unde nu trebuie .

imi doresc sa cred ca nu exista femei care nu se spala pe maini inainte de a schimba un tampon intern :-s

#39
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 cspot, on Sep 3 2008, 01:40, said:

Abia dupa accea apare posibilitatea de contaminare :
        - Folosirea in comun a sulului de hartie igienica . Persoana care l-a folosit inainte si-a atins zonele genitale sau anale cu mana si apoi a lasat urme pe hartia igienica. Aici este cel mai mare risc de contaminare . Este bine ca fiecare persoana sa foloseasca servetele igienice din rezerva proprie .
Deci, cine folosteste hartia igienica o atinge inainte de a pune mana in alte "locuri", si nu atinge tot sulul, ci doar partea pe care o folosteste. Daca sulul e intr-un suport adecvat nu are cum sa puna mana pe restul hartiei. Sa fac un desen?
Si nu e nici o legenda cu infectiile contactate la toalete.

#40
Moaca

Moaca

    Mâţă leşinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Da' v-ati gandit ca degeaba va spalati pe maini inainte daca intrand in cabina toaletei publice, atingeti usa ? :)

#41
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Da' v-ati gandit ca de murit o sa muriti oricum pe la 80-90 de ani ? :lol:

#42
monique_all

monique_all

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.09.2007

 Stapanul_clonelelor, on Sep 4 2008, 12:43, said:

Da' v-ati gandit ca de murit o sa muriti oricum pe la 80-90 de ani ? :lol:
Da cate probleme va faceti :)

#43
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
da' chiar asa, ori veniti cu ceva relevant, ori se inchide, ca in principiu cred ca s-a lamurit fata.

#44
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 adadoi, on Sep 4 2008, 13:04, said:

da' chiar asa, ori veniti cu ceva relevant, ori se inchide, ca in principiu cred ca s-a lamurit fata.


sa zicem ca da...oricum nu ma voi aseza vreodata pe un vas public, poate sa fie si tapetat cu hartie igienica, asa ca varianta cu pozitia "din picioare" ramane singura. sper sa nu fie adevarata faza aia ca nu se goleste vezica, ca ar fi cam naspa, dat fiind ca in afara de dimineata devreme si seara tarziu, nu am ocaziua sa fiu acasa.

#45
sfara

sfara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.07.2007
Astea sunt discutii.....pentru momentele cand te plictisesti la birou....cum probabil pateste stimata noastra d-na/d-ra Adriana. Noroc ca s-a terminat vacanta judecatoreasca :P

#46
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 adrianatoma, on Sep 2 2008, 20:42, said:

sunt in principiu mai igienice...ca la noi sunt infecte si ca nu le spala nimeni cu saptamanile, asta e partea a doua
oricum, si toaletele turcesti implica aproximativ aceeasi pozitie...
la aia turceasca stai ca in natura cu fundul jos si muschii mai relaxati.
Imi aduc aminte la prima excursie in natura cu ai mei cu cortu' prin tara, dupa 3 zile de shit strike a trebuit sa ma duc la buda in natura; iar cum nu stiam pozitia sau mi se parea naspa sau nu stiu ce naiba era in mintea mea de copil mi-a facut taica-miu o buda din pietre unde am stat in siguranta si am recuperat cele 3 zile stranse  :D - oricum a fost comod, apreciez si acum  comoditatea pe buda, asa ca am plastice la mine daca e , eventual o carte, un joc pe telefon, sa fie placuta treaba

#47
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Cica exista o boala care se numeste toaletofobie. De la BBC citare:


Millions 'hit by toilet phobia'

A source of anguish for many
A campaign is being launched to raise awareness of the crippling impact of toilet phobia.

The National Phobics Society estimates at least four million Britons are affected - but the true number could be many more.

In some cases people refuse to leave their homes, and risk their health.

The society has classified the disorder as an anxiety condition in its own right, and is launching a self help book and DVD.

Toilet phobia can simply be manifest as a mild distaste for public loos.

But some people develop such an intense obsession that they are left housebound, and may refuse to undergo potentially life-saving medical examinations.

They may deny themselves fluids, which can harm the kidneys, or take drugs to avoid "accidents".

Many sufferers will not even take a job if a toilet is located off a communal area and they can be observed going in or out.

And routine situations requiring the provision of a urine sample fill some patients with terror.

Experts believe that the stigma surrounding the phobia means that many people refuse to admit they have a problem.

The National Phobics Society (NPS) hopes its new campaign will go some way to tackling this issue.

It also argues the medical profession needs educating about toilet phobia in order to encourage sufferers to come forward.

Nicky Lidbetter, NPS manager, said: "Few people will talk about having an anxiety disorder in the first place, but for them to admit that they have a toilet-related phobia is rare because of the obvious embarrassment and humiliation of being laughed at or not being taken seriously.

"But, no matter how funny we might find it, it's certainly no laughing matter. We have to tackle this condition head on."

Professor Paul Salkovskis, a leading clinical psychologist, said part of the problem was society's squeamishness about going to the toilet.

"Around the world we use a lot of humour and euphemism to describe what is a basic human function.

"We say 'I'm going to the bathroom' or 'I'm going to powder my nose' because there is a taboo surrounding using the toilet."

Several conditions are thought to be behind toilet phobia. These include:

    * Obsessive Compulsive Disorder (OCD) linked to a fear of contamination

    * Agoraphobia - an anxiety disorder commonly - and wrongly - linked to fear of open spaces, but which the National Phobics Society says is often manifest as a fear of feeling trapped, and a need to escape

    * Paruresis ('shy bladder' syndrome) - the fear of urinating in the company of others

    * Parcopresis ('bashful bowel' syndrome) - the inability to defecate in public toilets

Treatments include cognitive behaviour therapy, which helps people to break the cycle of faulty thinking, and hypnosis.

Edited by antigen, 04 September 2008 - 13:21.


#48
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
Obsessive Compulsive Disorder (OCD) linked to a fear of contamination


clar, sunt bolnava  :cursing:

#49
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007

 adrianatoma, on Sep 4 2008, 14:46, said:

Obsessive Compulsive Disorder (OCD) linked to a fear of contamination


clar, sunt bolnava  :cursing:

eu zic sa nu renunti la obiceiul asta. ba chiar sa incerci cat mai mult pozitia asta. o sa ai un fundulet si niste picioare foarte tonifiate si fara pic de celulita. :)

#50
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
apropo de acest topic....mai exista fete care prefera sa se urce cu picioarele pe vas? mi se pare si mai incomod decat pozitia 'in picioare" si ma gandesc ca din cauta distantei, te poti stropi si lua cine stie ce boli...

#51
Tzushka

Tzushka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,441
  • Înscris: 09.11.2007

 adrianatoma, on Sep 6 2008, 22:46, said:

apropo de acest topic....mai exista fete care prefera sa se urce cu picioarele pe vas? mi se pare si mai incomod decat pozitia 'in picioare" si ma gandesc ca din cauta distantei, te poti stropi si lua cine stie ce boli...
faceam asa cand eram prin  generala  :lol: am renuntat la aceasta practica

#52
mihai2k1

mihai2k1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.01.2007

 adrianatoma, on Sep 6 2008, 22:46, said:

apropo de acest topic....mai exista fete care prefera sa se urce cu picioarele pe vas? mi se pare si mai incomod decat pozitia 'in picioare" si ma gandesc ca din cauta distantei, te poti stropi si lua cine stie ce boli...

Interesant e cum ar face asta avand tocuri. Ce se intampla daca le aluneca minim un picior in timpul "facerii"?

#53
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Sau daca se rupe vasul....
eu asa faceam in scoala generala, ca pe jos era plin de cloramina, de atunci nu mi-a mai venit ideea asta.

#54
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
mi-am amintit de pozitia asta pentru ca am vazut un afis intr-un bistro, prin care ne ruga sa ridicam capul de pe vas inainte de a ne urca cu picioarele. si mi s-a parut ciudat...
oricum, urcata cu picioarele pe vas nu risti sa te stropesti? cat de periculos e daca sar stropi din vas si eventual ajung pe anumite zone? ma gandesc ca nu e imposibil sa se intample asta si ma gandesc ca vasul e plin de tot felul de chestii transmisibile

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate