Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

urinatul "din picioare" si implicatiile medicale

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postantigen, on Sep 1 2008, 14:43, said:

Poti tapeta colacul cu hartie igienica. :whistling: (Eu cu numarul 2 am probleme de genul asta)

pai cu hartie cu tot si tot intri in contact cu toaleta...care de cele mai multe ori nu e curata:-s

haha, la numarul 2 nu m-as risca niciodata, doar sa fie vreo situatie de viata si de moarte :D , mai ales in toalete publice
poate doar atunci cand sunt plecata de acasa cu munca sau in vacanta si sunt cazata cateva zile pe undeva...dar si atunci prefer aceeasi pozitie descrisa mai sus :lol:

#20
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View Postadrianatoma, on Sep 1 2008, 15:01, said:

tot intri in contact cu toaleta...
?? Cum?

Quote

haha, la numarul 2 nu m-as risca niciodata, doar sa fie vreo situatie de viata si de moarte :D , mai ales in toalete publice
poate doar atunci cand sunt plecata de acasa cu munca sau in vacanta si sunt cazata cateva zile pe undeva...dar si atunci prefer aceeasi pozitie descrisa mai sus :lol:
Pai si eu tot asa, sa nu ma intelegi gresit. Pot numara pe degetele de la o mana situatiile pe viata si pe moarte (iti dai seama?? le tin minte!! :D)
Cand plec in vacanta imi iau dezinfectantele dupa mine, da' eu sunt cu capu'... Se poate si mai rau: am auzit de unele (niciodata de unii - ciudat, nu?) care pun spirt pe colac si ii dau foc.

#21
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
nu inteleg de ce nu iei un colac de toaleta cu tine si 2 cutii cu furazolidon, just in case

#22
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View PostDeeJay, on Sep 1 2008, 15:16, said:

furazolidon
Pai asta iau, ca intra in trusa de medicamente esentiale...

La colac nu m-am gandit pana acum...  :scratchchin:

#23
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Ei, fac cum zice Antigen, pun o tona de hartie pe colac. Nu ma ating deloc, ca nu ma misc. Mai ales in tren si la serviciu aveam problemele astea si consumam o gramada de hartie si servetele umede. Dar sincer iti zic, nu sunt foarte scarboasa si incerc sa nu ma gandesc ca stau pe o buda publica.

#24
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Da' care-s implicatiile medicale ale cacarezei din picioare?

#25
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Oboseala poate fi una din implicatii...aici glumesc,
Dar daca e sa vorbim medical, atata timp cat acest act fiziologic e asociat cu o frica de locatie, in mod sigur in mod repetat e amanat si evitat pana la "supraplin". Si de aici pot apare infectii urinare, lipsa aportului de lichide (in vederea scaderii eliminarilor) ce poate duce la litiaza.
Cam asta e, de fapt fenomenul cred ca e general, nu stiu cui ii place sa mearga in locuri publice, pomenea mai sus de tren..ufff. De ce nu sunt la noi toalete turcesti? Alea sunt cele mai bune pentru toata lumea. Imi place ca in Iasi in UMF si spitale se mai gasesc, le stiu pe majoritatea in caz de nevoie ;)

#26
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postdiorama, on Sep 1 2008, 15:29, said:

Ei, fac cum zice Antigen, pun o tona de hartie pe colac. Nu ma ating deloc, ca nu ma misc. Mai ales in tren si la serviciu aveam problemele astea si consumam o gramada de hartie si servetele umede. Dar sincer iti zic, nu sunt foarte scarboasa si incerc sa nu ma gandesc ca stau pe o buda publica.

ai noroc ca nu ti-e scarba...pentru mine baile sunt un criteriu cand decid daca mai merg intr-un local sau nu, sau daca beau apa in trenul de brasov sau nu. cam asa cum spune si maltese. dar daca nu ma pot abtine, pana la urma ajung si la toaleta oribila din tren, intr-o pozitie complet incomoda in cabina aia minuscula. dar de asezat nu ma asez nici in ruptul capului, ca mi-e frica de tot felul de chestii care colcaie in vas

Edited by adrianatoma, 01 September 2008 - 17:34.


#27
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007

View Postantigen, on Sep 1 2008, 15:11, said:

?? Cum?


Pai si eu tot asa, sa nu ma intelegi gresit. Pot numara pe degetele de la o mana situatiile pe viata si pe moarte (iti dai seama?? le tin minte!! :D)
Cand plec in vacanta imi iau dezinfectantele dupa mine, da' eu sunt cu capu'... Se poate si mai rau: am auzit de unele (niciodata de unii - ciudat, nu?) care pun spirt pe colac si ii dau foc.

de unde si expresia "cacat flambat".

tastatura, mouse-ul si telefonul prezinta microbi mai periculosi decat toaleta.

#28
Tzushka

Tzushka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,441
  • Înscris: 09.11.2007

View Postr@zvan, on Sep 2 2008, 15:05, said:

de unde si expresia "cacat flambat".

tastatura, mouse-ul si telefonul prezinta microbi mai periculosi decat toaleta.
da, dar nu intra in contact cu partile intime. acu depinde si ce faci cu ele...

#29
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
corect, depinde ce faci cu mainile dupa ce ai tastat pe softpedia :lol:
plus ca mouse-ul si tastatura prezinta in general microbii tai, nu si pe ai altora

#30
mimish

mimish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 19.06.2008
asta e marea teorie a.... *********..... daca zice mesajul tau ca ai postat la 15:01, trebuie sa ai un serviciu tare solicitant, de stai pe forumuri si discuti despre un...... sorry, da' alte subiecte nu aveti? haideti sa vorbim macar de incalzirea globala, de poluarea planetei.....stiu si eu?:-?? .......(da' ca sa nu fiu de tot offtopic...sa stii ca acea pozitie dezbatuta aici impiedica golirea completa a vezicii...nush ce implicatii are treaba asta, da' stiu ca citisem printr-o revista - pe vremea cand aveam si eu timp liber la serv ;))

#31
zambetel

zambetel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.08.2008

View Postmaltese, on Sep 1 2008, 18:02, said:

Oboseala poate fi una din implicatii...aici glumesc,
Dar daca e sa vorbim medical, atata timp cat acest act fiziologic e asociat cu o frica de locatie, in mod sigur in mod repetat e amanat si evitat pana la "supraplin". Si de aici pot apare infectii urinare, lipsa aportului de lichide (in vederea scaderii eliminarilor) ce poate duce la litiaza.
Cam asta e, de fapt fenomenul cred ca e general, nu stiu cui ii place sa mearga in locuri publice, pomenea mai sus de tren..ufff. De ce nu sunt la noi toalete turcesti? Alea sunt cele mai bune pentru toata lumea. Imi place ca in Iasi in UMF si spitale se mai gasesc, le stiu pe majoritatea in caz de nevoie ;)


esti prima pe care-o aud ca le prefera :)

#32
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postzambetel, on Sep 2 2008, 19:09, said:

esti prima pe care-o aud ca le prefera :)

sunt in principiu mai igienice...ca la noi sunt infecte si ca nu le spala nimeni cu saptamanile, asta e partea a doua
oricum, si toaletele turcesti implica aproximativ aceeasi pozitie...

#33
Tzushka

Tzushka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,441
  • Înscris: 09.11.2007

View Postadrianatoma, on Sep 2 2008, 18:52, said:

corect, depinde ce faci cu mainile dupa ce ai tastat pe softpedia :lol:
plus ca mouse-ul si tastatura prezinta in general microbii tai, nu si pe ai altora
de pe softpedia poti sa iei o gramada de virusi...  :lol:
iar pe mouse si tastatura nu-s doar ai tai, daca mai vine si colegu' sa-si bage nasu' prin calculatorul tau
oricum, ideea nu e neaparat de bacterii si tot felul de chestii d-astea. e vorba de infectii pe care le poti face de la toaletele publice, mai ales femeie fiind.

#34
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostTzushka, on Sep 3 2008, 01:11, said:

ideea nu e neaparat de bacterii si tot felul de chestii d-astea. e vorba de infectii pe care le poti face de la toaletele publice, mai ales femeie fiind.


     Este vorba in special despre legende urbane . Femeie fiind , nu te asezi cu pasarica pe colac ci cu fundul . Posibilitatea de a te infecta de pe colac sunt foarte slabe .
    Abia dupa accea apare posibilitatea de contaminare :
        - Folosirea in comun a sulului de hartie igienica . Persoana care l-a folosit inainte si-a atins zonele genitale sau anale cu mana si apoi a lasat urme pe hartia igienica. Aici este cel mai mare risc de contaminare . Este bine ca fiecare persoana sa foloseasca servetele igienice din rezerva proprie .
        - utilizarea butonului de tras apa .
        - utilizarea robinetului de apa de la toaleta ... poate nu curge apa...
        - manerul usii de iesire din toaleta ... nu toata lumea se spala pe maini ... poate nu a curs apa ....


         P.S.   Era cineva pe aici care se intreba daca nu cumva este mai bine sa te speli pe maini si inainte de a utiliza toaleta . Da , este mai bine ! Probabil ca te-ai contaminat de la utilizarea anterioara a toaletei , sau prin contact cu obiectele folosite in comun cu ceilalti colegi . Cred ca toata lumea stie ca e bine sa te speli pe maini inainte de a lua masa ...

Edited by cspot, 03 September 2008 - 00:44.


#35
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
da, asta cu spalatul pe maini si inainte de mi se pare importanta, mai ales in locuri publice sau cand vii de afara, mergi cumetroul, umbli cu bani etc....e normal

#36
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Pentru barbati mi se pare oarecum logic sa se spele inainte, dar o femeie cat de mult si pana unde se atinge cand face pipi, ca sa spele inainte, in timp ce si dupa? Si credeam ca eu sunt maniaca cu igiena...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate