Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Viteza la uplink limitata de RDS pe anumite clase IP catre anumiti provideri.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1494 replies to this topic

#1405
gamer8martie

gamer8martie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,503
  • Înscris: 26.11.2010
O sa depun si eu.

#1406
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
Eu inca astept raspunsul de la ANCOM. O sa ii deranjez maine cu un telefon.

Pentru mine oricum nu mai are nicio importanta.
Acum am Nextgen si sunt foarte multumit.

#1407
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu te mai deranja tu, lasa sa o faca clientii actuali, doar e in interesul lor. Daca nu o fac, sa fie sanatosi.

#1408
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Ba sa bage cat mai multi. Bumbaceala merita, nu cred ca alt ISP din Europa mai practica asa ceva, pe deasupra nici sa nu recunoasca.

#1409
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007

View PostMembruAnonim, on 07 februarie 2013 - 17:51, said:

Nu te mai deranja tu, lasa sa o faca clientii actuali, doar e in interesul lor. Daca nu o fac, sa fie sanatosi.
Raspunsul il astept mai mult din curiozitate si poate ii ajuta cu ceva pe cei care nu au alternative.

Cred intr-o piata libera, cu o concurenta reala si servicii orientate catre necesitatile clientilor.
Pentru asta merita un mic efort, chiar daca nu am foarte mari asteptari.

Cand am reziliat nici nu m-au intrebat motivul sau macar sa ii incerce un usor regret.
Inaintea mea erau niste studenti pierduti care vroiau sa se aboneze. Habar nu aveau sa completeze o cerere.
Distractie maxima in caserii...

#1410
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Nu vroiau sa se aboneze, vroiau sa se limiteze pe upload. Posted Image

#1411
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Si cand UPC practica FUP de ce nu a mers nimeni la ANCOM ?

#1412
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Noi abonatii de la RDS trebuie sa ne dam cu parerea despre abonatii UPC ? Plecam de la ei repede, nu stateam sa ma uit, verificam daca pot sa fac plangere la ANCOM, OPC.

Aici nici macar nu vorbim de piraterie desi este o regula si aici din ce am citit ( o regula sa nu limitezi upload-ul catre alti isp ), dar avem legi noi, contracte noi, un exemplu este wjnse care nu stia de limitare de exemplu.

Poate rezilia un client care este limitat fara nicio penalitate ?

#1413
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
nu cred deoarece la cum e facut contractul sunt acoperiti legal.

View Posteasy90rider, on 08 februarie 2013 - 00:20, said:

Si cand UPC practica FUP de ce nu a mers nimeni la ANCOM ?

pentru ca era specificat in contract si era de bun simt.
nu totul se invarte in jurul torrentelor pe net.
cu encryption mergea p2p blana.

Edited by carmenclara1, 08 February 2013 - 01:25.


#1414
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Nu sunt acoperiti legal pe contractele din 2012.

#1415
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,791
  • Înscris: 04.04.2008

View Postad-bloc, on 08 februarie 2013 - 01:58, said:

Nu sunt acoperiti legal pe contractele din 2012.

Cand ma gandesc ca fac deja 9 luni de cand am erdesh..imi vine sa vomit...Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#1416
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Lasa, ca am avut eu Romtelepom 4 ani de zile din care in ultimul an a mers horror, am borat cand am vazut in 2007 contractul pe 3 ani, iar apoi la magazin sa vad iar in 2011 alt contract pe 3 ani cu net bagat pe gat ca asa li s-a nazarit grecilor, trebuia sa-mi fi vomitat si sufletul. De RDS scapi usor peste cateva luni, de Rom Tele Inchisoare imbatranesti pana scapi, pentru mine aia vor fi mereu cei mai mari nenorociti.

Edited by Neaceasca85, 08 February 2013 - 02:18.


#1417
catanet

catanet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.01.2007
Nu mai au cum sa te tina legat de contract Legea 161/2010 Art. 84. - Dreptul consumatorului la denunţarea sau rezilierea contractului nu poate fi anulat sau restrâns de nicio clauză contractuală sau înţelegere între părţi, în cazurile prevăzute de lege, aceasta fiind considerată nulă de drept. Drepturile părţilor referitoare la o justă despăgubire nu vor fi afectate în cazul denunţării unilaterale.".  
  Asta inseamna ca le platesti toate serviiciile considerate ca fiind oferta speciala (telefoane luate la pret redus, scutirii de plata a abonamentului etc) si reziliezi contractul. Sau mai simplu de obicei este o clauza contractuala cum ca acel contract se reziliaza in termen de 15 zile pentru neplata abonamentului, si de obicei nu mai atrage plata ofertelor speciale. Dupa ce compania respectiva va transmite informarea de reziliere a contractului va duceti si achitati sumele restante si penalizarea pentru neplata, daca este cazul.

Momentan caut alt furnizor insa nu o sa renunt sa fac zile amare RDS-ului. Sunt o victima a preluarii Titannet. Se para insa ca in afara de UPC si Romtelecom nu prea am de ales. Mai caut

Edited by catanet, 08 February 2013 - 11:25.


#1418
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008

Quote

Drepturile părţilor referitoare la o justă despăgubire nu vor fi afectate în cazul denunţării unilaterale."
Pai aici se incadreaza taxa de reziliere a Romtelepom, legea lui peste e din 2010, eu am reziliat un contract in august 2012 si e chiar pe bune taxa cu tot cu scrisoare de amenintare.

#1419
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Intrebare intrebatoare, oare cum de isi permite RDS luxul de a dat viteza asa mare pe upload pe extern? cat ii costa luxul asta?

#1420
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Pai tocmai ca aici traficul sigur costa, si costa clar mai mult decat ar costa peeringurile interne. Ba chiar companii de filme s-au plans ca din Romania pleaca tone de torrente catre Europa fiindca vesticii care au filmele dublate le iau in varianta originala de la noi. Posted Image

Acum i-ar mai pasui pentru ca RDS cu Digi Filmul lor mai cumpara cate ceva de la ei. Dau upload mare pe extern ca sa aibe ceva in fatza celorlalti pe partea de upload daca pe intern considera ca pica de fraieri sau ca platesc trafic excedentar catre ceilalti operatori. Nu vor sa fie prostii nimanui sau sa profite concurenta de reteaua lor, orgolii mioritice ce duc la acest upload de ADSL pe FTTB.

Piata de ISP din Romania este construita in jurul pirateriei online-un adevar trist, asa zicea Big Lazy Sys Admin pe blog. Traficul urias de U-Torrent P2P care sufoca si peeringurile a dus la asa ceva, poate ca daca romanii nu piratau atat nu mai aparea aceasta limitare sau chiar nu aveam aceste viteze mari la RDS si la retelele de cartier.

Eu la abonamentul business nu ma aleg cu nimic pe extern de la pretul mai mare platit fata de FL 2, m-au limitat la 10/10 acum. Iar pana acum aveam 10-le catre concurenta.

Ce tzepe sunt aceste abonamente, la mine FL 2 merge mai bine pe download, asa a fost si pana in septembrie 2012.

Edited by Neaceasca85, 10 February 2013 - 02:20.


#1421
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011

View PostNeaceasca85, on 08 februarie 2013 - 02:08, said:

Lasa, ca am avut eu Romtelepom 4 ani de zile din care in ultimul an a mers horror, am borat cand am vazut in 2007 contractul pe 3 ani, iar apoi la magazin sa vad iar in 2011 alt contract pe 3 ani cu net bagat pe gat ca asa li s-a nazarit grecilor, trebuia sa-mi fi vomitat si sufletul. De RDS scapi usor peste cateva luni, de Rom Tele Inchisoare imbatranesti pana scapi, pentru mine aia vor fi mereu cei mai mari nenorociti.

SI pentru mine a fost un cosmar sa scap de romtelepom . Ce m-am mai chinuit cu viteze de 1 Mb apoi migrat la 2 dar desicronizari peste desincronizari... Noroc ca am tinut 1 an netul ca altfel.... eu mi se pare ca am reziliat pentru ca nu mai imi mergea cum trebuie... ma bucur ca am scapat de romtelecom. Cea mai praf firma de net posibila pentru mine... si mai avea un stil pervers de a jegmanii clientu de ultimul sfant.. Ce zic eu ca am scapat ca mai am un telefon fix de la ei cu 50 de lei pe luna pe care il folosesc doar cand ma suna astia de la banci sa se intereseza de vecinii mei care nu si-au platit ratele sau ma suna de la tot felul de chestionare ca eu oricum nu folosesc.. Mi-au facut milogii contract din oficiu pe 1 an sau 2 =)))).

Edited by K-X-T, 10 February 2013 - 15:04.


#1422
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View PostMembruAnonim, on 04 februarie 2013 - 23:01, said:

Pune un test, sa vedem si noi. Sper sa nu taie si din FL2, deocamdata merge la maxim uploadul, cel putin in RDS.
uitasem de test.

Bucuresti
http://www.speedtest.../2499180619.png

Targu Mures
http://www.speedtest.../2499151201.png

Oradea
http://www.speedtest.../2499152872.png

Iasi
http://www.speedtest.../2499154467.png

toate sunt facute in retea, ca prin alte retele stim deja cum merge,
nu mai e nevoie...deci, nu trece de 30Mbps nici picat cu ceara.


LE: ce dracu' ma nene, nici speedtest-ele nu mai apar ca imagini
daca le pui link-u'? ce dracu' versiune de upgrade la forum mai e
si asta? ca nici p-aia cu ascuns un link sub un text oarecare n-a
fost in stare sa mi-o explice nimeni.

Edited by dygey, 10 February 2013 - 15:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate