Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Comision Transfer Bancar

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
stefzsv

stefzsv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.04.2008
Cam care sunt comisionele pentru un transfer de bani intre 2 conturi? Din contul meu trebuie sa fac transfer catre un cont din China. Care este durata tranzactiei ?

#2
sezy

sezy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 21.08.2006
Nu ai zis la care banca ai contul, dar uite un exemplu la BRD.

#3
stefzsv

stefzsv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.04.2008

View Poststefzsv, on Aug 29 2008, 18:24, said:

Cam care sunt comisionele pentru un transfer de bani intre 2 conturi? Din contul meu trebuie sa fac transfer catre un cont din China. Care este durata tranzactiei ?

Eu sunt la Banca Transilvania....dar vreau sa stiu un comision aproximatix.... dar din documentul atasat nu am inteles mai nimic.

Deci pana la urma cam cat ar fi un comision ? Cat din valoarea tranzactiei ?

#4
friendly

friendly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.07.2008
pentru o plata in valuta ai urmatoarele posibilitati:
   - T+2 adica azi faci plata plus doua zile de cicuit bancar
   - T+1 sau today, adica o plata in regim de urgenta, banii ajung azi sau maine.

legat de comisioane, trebuie sa te interesezi la banca de urmatoarele:
-  procent din suma care o platesti-variaza de la banca la banca, dar de regula e undeva la 0,20 - 0,50 din suma care o transferi
- sa  intrebi daca exista comision pentru SWIFT

comisioanle pentru plati in valuta se impart in trei categorii: OUR, BEN, SHA

   1. cand se aplica comision OUR platitorul va plati absolut toate comisioanle legate de plata ale sale dar si ale beneficiarului. trebuie folosite doar in cazurile in care e obligatoriu ca in contul beneficiarului sa ajunga exact suma care apare pe ordinul de transfer.
   2. comisionele BEN (adica la beneficiar) acesta le va plati pe toate inclusiv ale tale ca platitor
   3. comisionele SHA, in traducere fifty-fifty- fiecare isi plateste comisionele.

daca se fac prin internet banking toate comisionele sunt la jumatate.

#5
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Poststefzsv, on Aug 29 2008, 23:13, said:

Eu sunt la Banca Transilvania....dar vreau sa stiu un comision aproximatix.... dar din documentul atasat nu am inteles mai nimic.

Deci pana la urma cam cat ar fi un comision ? Cat din valoarea tranzactiei ?

SHA la Banca Transilvania 15 Eu ( sau echivalent USD ) indiferent suma .
Comision de urgenta 25 Eu

#6
authentik

authentik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 17.10.2004
NU vreau sa fiu rautacios dar decat sa scrii pe forum ac intrebare nu era mai bine sa pui mana pe telefon si sa suni la agentia/sucursala la care ai contul deschis si sa intrebi "Alo buna ziua, ma numesc X, am un cont la dvs si doresc sa efectuez un transfer in China. Puteti sa-mi spuneti cat costa?......." si de aici se dezvolta discutia.

Sincer chiar nu-i inteleg pe cei care intreaba pe forum care este comisionul de retragere la nu stiu ce card sau comision de transfer samd. Sfatul meu este sa intrebati direct la banca ca de asta aveti un cont deschis acolo si platit comisioane.

#7
stefzsv

stefzsv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.04.2008

View Postauthentik, on Aug 31 2008, 13:38, said:

NU vreau sa fiu rautacios dar decat sa scrii pe forum ac intrebare nu era mai bine sa pui mana pe telefon si sa suni la agentia/sucursala la care ai contul deschis si sa intrebi "Alo buna ziua, ma numesc X, am un cont la dvs si doresc sa efectuez un transfer in China. Puteti sa-mi spuneti cat costa?......." si de aici se dezvolta discutia.

Sincer chiar nu-i inteleg pe cei care intreaba pe forum care este comisionul de retragere la nu stiu ce card sau comision de transfer samd. Sfatul meu este sa intrebati direct la banca ca de asta aveti un cont deschis acolo si platit comisioane.


Ai dreptate in ceea ce zici, dar dupa cum vezi am postat sambata in juru orei 12, cand mai toate bancile sunt inchise. Mi-a venit mai la indemana sa intreb aici . :P

#8
newguy90

newguy90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.10.2004

View Postauthentik, on 31st August 2008, 12:38, said:

NU vreau sa fiu rautacios dar decat sa scrii pe forum ac intrebare nu era mai bine sa pui mana pe telefon si sa suni la agentia/sucursala la care ai contul deschis si sa intrebi "Alo buna ziua, ma numesc X, am un cont la dvs si doresc sa efectuez un transfer in China. Puteti sa-mi spuneti cat costa?......." si de aici se dezvolta discutia.

Sincer chiar nu-i inteleg pe cei care intreaba pe forum care este comisionul de retragere la nu stiu ce card sau comision de transfer samd. Sfatul meu este sa intrebati direct la banca ca de asta aveti un cont deschis acolo si platit comisioane.
Ba lasa-l sa intrebe ! ...asa mai afla si altii lucruri utile. Nu stiu de ce ai mai postat si tu. Doar sa ai si tu treaba?? :P  No offense!  :notangel:


Cat despre comisioane, pot sa zic ca sunt f mari. M-am interesat si eu la o banca pt un transfer bancar din Ro in Germania. Pt o plata de 60 de euro, comision era 35 euro!! :death:  What a rip off!!! :cursing:

#9
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View Postnewguy90, on 19th November 2009, 19:10, said:

Ba lasa-l sa intrebe ! ...asa mai afla si altii lucruri utile. Nu stiu de ce ai mai postat si tu. Doar sa ai si tu treaba?? :P  No offense!  :notangel:


Cat despre comisioane, pot sa zic ca sunt f mari. M-am interesat si eu la o banca pt un transfer bancar din Ro in Germania. Pt o plata de 60 de euro, comision era 35 euro!! :death:  What a rip off!!! :cursing:
De curiozitate...tu te-ai uitat la data ultimului post, la care tu ai raspuns??este de acum un an si ceva...pesemne ca tipul a facut 100 de transferuri bancare catre China....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate