Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sa construim o casa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2999 replies to this topic

#19
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Ai foarte mare dreptate: nu m-am gindit la bransamente ptr. ca depinde f.mult de ce e pe teren (eu a trebuit sa platesc f.mult pentru bransamente ca retelele din zona erau particulare) si la pretul asta trebuie sa lucrezi cu particulari, sa stai f.mult la lucrare si sa-ti cumperi singur materialele. Am zis ca e un pret bun si consider ca mai putin nu se poate in nici un caz.

#20
google

google

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 21.10.2004

TOPCATBV, on Jan 25 2005, 14:50, said:

Ai foarte mare dreptate: nu m-am gindit la bransamente ptr. ca depinde f.mult de ce e pe teren (eu a trebuit sa platesc f.mult pentru bransamente ca retelele din zona erau particulare) si la pretul asta trebuie sa lucrezi cu particulari, sa stai f.mult la lucrare si sa-ti cumperi singur materialele. Am zis ca e un pret bun si consider ca mai putin nu se poate in nici un caz.

<{POST_SNAPBACK}>

Acum observ ca esti din Brasov. La tine s-ar putea sa ai dreptate cu calculul avand in vedere ca materialele sunt mai ieftine (in special lemnul este mai ieftin), gasesti mana de lucru mai ieftina (mai ales dulgheri si tamplari) si te rezolvi mai usor si cu tamplaria (daca nu tii neaparat sa fie PVC sau aluminiu +termopan).
Crede-ma ca preturile la materiale difera foarte mult de la zona la zona. Recordul il detine litoralul (mai ales inainte de deschiderea sezonului) si nu o sa crezi daca iti spun la ce. La sorturile de nisip si pietris! Parca sunt nebuni. Iar la "negru" nici sa nu te gandesti ca gasesti.

#21
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Ai perfecta dreptate. Iar treaba cu nisipul e de inteles zic eu, ca nu prea sint pietre in zona.

#22
google

google

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 21.10.2004

aug, on Jan 24 2005, 00:18, said:

Am si eu o intrebare stie cineva ceva de o casa in genul acesta ?
http://www.austrocasa.ro/

Daca a-ti vazut , sau daca prietenul prietenilor vostri a vazut o casa facuta de respectiva firma si daca e ceva viabil.

ce parere aveti ??

Eu sunt in aceeasi situatie, prospectez firma de constructii. Mi se pare tentanta si oferta celor de la http://www.proiectare.net/

:peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>

1.Austrocasa. Nu stiu m-am uitat pe pagina lor doar.
2.Trilitica SRL. Daca faci abstractie de nume (cam haios), sa sti ca i-am vazut la targul de vile, organizat de cei de la Impact, la sfarsitul lui septembrie. Pareau seriosi si cu niste preturi bunicele. Daca mergi pe proiectele standard scoti casa la 330EUR/mp (fara TVA) doar daca faci contract la pret ferm. (fa-ti calculul la 360-365EUR/mp). Incovenientul la proiectele standard este ca nu prea ai ce modificari sa faci. M-am uitat si eu pe ele si doar una sau doua, parca, permiteau sa fac modificari ca sa obtin bucataria despartita de living printr-un bar si dormitorul matrimonial cu baie proprie (pe mine asta ma intereseaza).
Acum tu alegi. Mentionez ca eu nu am lucrat pe niciunde cu ei, deci nu i-am vazut la lucru ca sa-ti spun cum lucreaza.

Edited by google, 26 January 2005 - 09:06.


#23
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
Mi se pare enorm un pret de 330 EUR/mp.
Cred ca in banii astia cam 100-150 sint marginea constructorului. Eu ma gindeam la un pret de cca 200 EUR /mp la finit....Am sanse???

#24
google

google

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 21.10.2004
Preturile sunt in general intre minim minimorum 275 - 500 EUR (din cate stiu eu). Diferenta o face foarte mult finisajul (calitatea materialelor).
La 200 fa-ti planul sa faci cat mai mult posibil din strictul necesar si mai lucrezi la finisaje dupa ce te muti si mai strangi bani, sau lucreaza in regie proprie.

#25
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
va salut pe toti.
in primul rand vreau sa precizez ca domeniul in care activez eu este exact acesta, al constructiilor de locuinte, sunt inginer constructor si am muncesc la firma impreuna cu tatal meu, inginer si el.

pentru toti care aveti de gand sa va apucati de construit o casa, va rog cititi cu atentie mai departe si poate veti avea ceva de castigat (nu ma refer numai material):

- pasul 1
  faceti-va toate calculele referitoare la bani. cati aveti, de cati mai puteti face rost in viitorul apropriat, ce proprieteti mai puteti vinde in cazul depasirii costurilor estimate. odata ce aveti clar in minte suma de care dispuneti purcedeti la

- pasul 2
cautati o firma de constructii, sau un inginer cu experienta in executie . e posibil sa imi sara destul de multi in cap, e posibil sa fiu subiectiv, dar raman la parerea mea. intai si intai incercati sa gasiti un profesionist in executie, asigurati-va ca e de incredere, apoi mergeti pe mana lui la urmatorii pasi

- pasul 3
treceti pe la cateva firme de proiectare (pot fi si arhitecti autorizati). consultati mai multe proiecte de executie, alegeti cateva care va plac, cereti cateva schite. impreuna cu cel care va va executa lucrarea, faceti un cost estimativ al ficarei variante in parte.
comparati preturile practicate pe proiecte. luati in cosiderare cat va mai poate ajuta fima/arhitectul in demersurile legate de tot ce inseamna hartii pe la primarii si cadastru.
dupa ce v-ati oprit asupra unui proiect, fiti siguri ca cuprinde absolut toate planurile de executie. ca nota personala, chiar in aceasta vara am avut probleme cu ceva detalii lipsa dintr-un proiect si va pot spune ca aceasta situatie este datatoare de mari dureri de cap atat pentru beneficiar cat si pentru executant. ca idee, in ordinea importantei: plan fundare, sectiuni fundatie, plan armare fundatie, plan instalatii sanitare fundatie, plan parter+etaj, plan armare placi, plan armare stalpi, stalpisori, buiandrugi, centuri, scari, etc. plus planuri electrice, sanitare.etc. ideea e ca sunt o gramada de planuri si e musai sa aveti de partea voastra pe cineva care sa se priceapa si sa se asigure ca intrati in posesia la documentatia completa.

-pasul 4
odata intrati in posesia la planuri, apucati-va sa negociati pretul executiei cu firma pe care ati contactat-o in prealabil. sunt multe modalitati de reducere a pretului de executie, unele legale, altele mai in zona "gri". asta tine de experienta si de gradul de implicare al constructorului.
cel mai important lucru: luati-va materialele singuri si negociati decat manopera. desi o sa va ocupe ceva timp, economiile sunt majore.

alte sfaturi:
- nu faceti in nici un fel rabat la calitatea materialelor.
- nu insistati asupra reducerilor calitatii/cantitatii materialelor (ciment, otel) fata de cele prevazute in proiect. desi se mai pot face mici modificari, e bine sa respectati intocmai proiectul. daca totusi va hotarati sa schimbati ceva, cereti parerea arhitectului (evident, pentru modificari structurale)
- pentru finisaje interioare, folositi gips-cartonul (pentru pereti exteriori in combinatie cu vata minerala) atat pentru pereti cat si pentru tavane. calitatea, viteza executiei sunt incomparabil superioare metodelor traditionale, la pret sensibil apropiat.
-insistati pentru o plata a lucrarii pe stadii de executie si nu la finalul acestei cu avans. in caz ca se dovedeste ca v-ati inselat cu alegerea executantului e mult mai usor de revocat un contract asa.

legat de preturi:

-pentru put forat (american) se poate lua 1,5 -2 mil /m plus transport
la pretul asta se adauga pretul tuburilor si gata putul
mai adaugati pretul de executie pentru cabina hidrofor, instalatie electrica, hidroforul in sine si asta e: apa curenta.

-vila de mai jos am facut-o eu in vara trecuta, este "la rosu" - cu exceptia parterului care este locuibil, a costat 1 miliard 200 sute milioane exceptand terenul are o suprafata desfasurata de 220 mp. la un calcul simplu rezulta o valoare de sub 140 eur/mp. cu tot cu finisaje, functie de ce doreste beneficiarul s-ar putea incadra chiar si in 200-220eur /mp.

pentru alte nelamuri sau intrebari, postati aici, pm sau email flo.rhin#gmail.com (inlocuiti # cu @)
scuzati calitatea pozelor, sunt facute cu un telefon mobil.

Attached Files



#26
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
interioare:

Attached Files



#27
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
domnu' pari om serios. eu sint din Buc. si la pasul 4, cum facem stam de vorba pe acest subiect?

#28
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
ai pm

#29
google

google

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 21.10.2004

Quote

- pentru finisaje interioare, folositi gips-cartonul (pentru pereti exteriori in combinatie cu vata minerala) atat pentru pereti cat si pentru tavane. calitatea, viteza executiei sunt incomparabil superioare metodelor traditionale, la pret sensibil apropiat.
Spune-mi si mie cum faci cu gips-cartonul la exterior? Ma intereseaza.
Dai strop peste zidarie, pui profilele de prindere pt. gips-carton, vata minerala, gips-cartonul si dupa aia... De care gips-carton? Verde pt. umezeala, ca pt. bai? Cum se comporta la ploi? Sau dai un strat de material gen "apastop" sa il protejezi de umezeala?
In alta ordine de idei, iese mai ieftin decat cu "traditionalul" polistiren + plasa + klebber.
Merci.

#30
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
te rog fii mai atent cand citesti. raspunsul erorii tale este chiar in citat.
reiau:

Quote

pentru finisaje interioare, folositi gips-cartonul (pentru pereti exteriori in combinatie cu vata minerala)

e drept, si recunosc asta, ca exprimare e un pic ambigua. dar am spus, finisajele interioare pentru pereti exteriori. adica pereti care despart spatiul interior al casei de cel exterior. pereti care nu sunt interiori, adica nu despart doua camere, doua zone cu functionalitati diferite (sau nu) din interiorul casei.
sper ca acum e clar.

cat priveste gips-cartonul pentru exterior, e clar ca e o aberatie.

ce spui tu:

Quote

In alta ordine de idei, iese mai ieftin decat cu "traditionalul" polistiren + plasa + klebber.
este ceva care a vad ca a inceput sa se practice pe scara tot mai mare. dar dupa parerea mea este o gresala. si am sa iti explic si de ce.

pentru termoizolatiile descrise de tine, lumea de obicei foloseste pentru tencuit adeziv de faianta. dar gresala mare este ca multi uita sa dea un strat de priza si protectie din alt material. acesta ar trebui sa fie o combinatie simpla de ciment-apa-nisip. (un raport ciment-nisip 1:1).
acest strat trebuie sa fie in final cu aspect puternic texturat si sa acopere in totalitate armatura, care ar trebui sa fie compusa din plasa STM si rabitz.
iar asta pentru ca orice adeziv de faianta contine, pe langa ciment, nisip foarte fin, rasini si filler de calcar (var brut) care este un puternic coroziv pentru otel.

Edited by as xxl, 12 February 2005 - 09:21.


#31
google

google

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 21.10.2004
O.K. De aceea am intrebat, ca nu vazusem varianta asta pe niciunde. Am inteles eu gresit, era vorba de peretii "cu" exteriorul.
In ceea ce priveste varianta cu polistirenul, am vazut ca peste polistiren se pune plasa de plastic (fibra de sticla) cu tesatura foarte deasa si probabil ca de aceea nu se da acea acoperire (materialul nu contine fier in compozitie). Asta daca te referi la exteriorul polistirenului. Daca te referi intre polistiren si zidarie, sunt de acord cu tine, este vorba de acel "strop" de care am mentionat mai sus.
Merci, pt. precizari.

#32
balauru_furios

balauru_furios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,250
  • Înscris: 03.02.2004
hai sa fim seriosi, cine da banii pe polistiren pentru termoizolatie de fatada, cumpara si adeziv special.

#33
zappa

zappa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.02.2005
[quote name='cdan' date='Dec 17 2004, 22:50']
Salut, deschid topicul asta ca sint exact in situatia asta. sa va dau detalii pe scurt si sa impartasim din experienta altora, nu de alta, dar poate scapam mai ieftin.
Eu de ex, am cumparat un teren in afara Buc. Am facut studiu geo, am vb cu arhitect si am g\facut plan, am vb cu structurist si am facut plan ( eu vrea sa folosesc BCU -beton celular usor) si am facut planul de inatlatii electrice si de apa/canal. Acum sint la depunere in vederea obtinerii autorizatie.

Ca veni vorba de autorizatia de construire, inainte de aceasta trebuie sa scoti de la Primaria in cauza un certificat de urbanism, in care se precizeaza regimul juridic si economic, retragerea de strada, regim de inaltime permis, bla bla bla.. si nu in ultimul rand avizele de care ai nevoie. In general ti se vor solicita urmatoarele: Inspectoratul in Constructii, SC Electrica, alti furnizori de utilitati, sanitar, PSI, mediu.Eu am avut lucrari in toata tara, si pot sa-ti spun ca numarul avizelor poate varia intre 1 si 14! Abia dupa obtinerea acestora, cu certificatul de urbanism, avizele in cauza, 2 exemplare din PAC, actul de propietate in copie legalizata, taxa de o.5% sau 1% (de la caz la caz) din valoarea de constructii-montaj luata din devizul investitiei, te duci din nou la primarie pentru autorizatie.  Bafta!

#34
bubaq

bubaq

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.11.2004
Sper sa nu vb aiurea, pt ca nu am citit toate mesajele postate, ci doar pe sarite pt ca ma grabesc acum, eu sint in acest moment in situatia de a construi o casa (eu cu fratele meu, chiar noi o construim) si cred ca pot sa ofer multe informatii utile. Daca aveti intrebari as fi bucuros sa raspund, cand ma intorc citesc toate mesajele :), pot sa va dau.

#35
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
as_xxl:

Quote

cat priveste gips-cartonul pentru exterior, e clar ca e o aberatie.
te contrazic.. am folosit cu succes gipscarton pentru corectarea unor denivelari ale fatadei.. am montat profilele metalice pe zidul exterior, am montat placil de gipscarton "normal" pe structura de profile metalice apoi am aplicat adeziv de polistiren peste gipscarton, polistirenul, plasa din fibra si tencuiala finala..

Quote

pentru termoizolatiile descrise de tine, lumea de obicei foloseste pentru tencuit adeziv de faianta. dar gresala mare este ca multi uita sa dea un strat de priza si protectie din alt material. acesta ar trebui sa fie o combinatie simpla de ciment-apa-nisip. (un raport ciment-nisip 1:1).
acest strat trebuie sa fie in final cu aspect puternic texturat si sa acopere in totalitate armatura, care ar trebui sa fie compusa din plasa STM si rabitz.
nu inteleg la ce "armatura" din plasa STM si/sau rabitz te referi.. termoizolatia se poate aplica atit peste fatade "la rosu" (caramida, bca etc) cit si pe pereti deja tencuiti..

desi n-am auzit sa se foloseasca pe scara larga adeziv de faianta in loc de adezivul special, nu vad ce ar impiedica chiar si folosirea adezivului de faianta.. pentru ca n-are ce cauta o "armatura" STM/rabitz intre perete si termoizolatie.. asta daca nu vrei tu cumva sa le maresti inutil "cotizatia" celor carora le construiesti casa.

Pentru a fi sigur de fermitatea aplicarii polistirenului, se folosesc dibluri speciale din plastic (eu am folosit cam 5 dibluri pentru o placa de 0,5m x 1m). Producatorii de sisteme de termoizolatie recomanda fixarea suplimentara cu dibluri mai ales in cazurile in care se va folosi un finisaj "greu" (placari ceramice, granit etc) dar nu strica (si nu creste pretul prea mult) sa fie folosite in toate cazurile.

google:

Quote

Daca te referi intre polistiren si zidarie, sunt de acord cu tine, este vorba de acel "strop" de care am mentionat mai sus.
nu te complica cu acel "strop" ca nu are nici o legatura.. ala se folosea pentru arhaicele tencuieli care inglobau plasa rabitz sau STM.. intreaba orice producator de adezivi pentru polistiren si o sa vezi ca se aplica DIRECT peste caramida, BCA sau peste o tencuiala clasica, singura conditie fiind ca suprafata sa fie curata, fara urme de praf, ulei etc..

Edited by unGuru, 08 March 2005 - 13:33.


#36
lucian123

lucian123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 23.02.2005

unGuru, on Mar 8 2005, 13:25, said:

as_xxl:

te contrazic.. am folosit cu succes gipscarton pentru corectarea unor denivelari ale fatadei.. am montat profilele metalice pe zidul exterior, am montat placil de gipscarton "normal" pe structura de profile metalice apoi am aplicat adeziv de polistiren peste gipscarton, polistirenul, plasa din fibra si tencuiala finala..
nu inteleg la ce "armatura" din plasa STM si/sau rabitz te referi.. termoizolatia se poate aplica atit peste fatade "la rosu" (caramida, bca etc) cit si pe pereti deja tencuiti..

<{POST_SNAPBACK}>



Daca ai folosit tu placi de gips-carton la exterior nu inseamna ca ecest lucru e si normal. Dar in Romania "merge si asa".
Pentru exterior exista placi speciale. Nu sunt acelea verzi, ci unele in compozitia carora intra cimentul in loc de gips.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate