Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Sa construim o casa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2999 replies to this topic

#1
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
Salut, deschid topicul asta ca sint exact in situatia asta. sa va dau detalii pe scurt si sa impartasim din experienta altora, nu de alta, dar poate scapam mai ieftin.
Eu de ex, am cumparat un teren in afara Buc. Am facut studiu geo, am vb cu arhitect si am g\facut plan, am vb cu structurist si am facut plan ( eu vrea sa folosesc BCU -beton celular usor) si am facut planul de inatlatii electrice si de apa/canal. Acum sint la depunere in vederea obtinerii autorizatie.
Pb e ca in zona nu sint gaze si electrica f aproape si nici apa si canalizare. Apa fac rost sapind un put. DACA STIE cineva un PUTZAR bun, sa sape pin a la a douya pinza freatica, asa am auzit ca e bine, va rog spuneti. Apoi tre sa aleg o firma de constructii IEFTINA si SERIOASA. anul asta vreau sa o fac la rosu si la anu sa o finisez. numai ca ce fac intretimp, cine o pazeste sa nu se fure din ea? Sint intrebari si intrebari, eupot sa va spun ce am facut pina acum si de ce pb m-am lovit insa poate ma ajutati voi cu restul. Astept opinii. Sa ii dam drumul. Multumesc!

Edited by cdan, 17 December 2004 - 23:11.


#2
moltit

moltit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 20.08.2004
Si pe mine ma intereseaza sa cumpar un teren si sa construiesc o casa langa Bucuresti. Daca vrei, hai sa impartasim experientele pe care le-am trait fiecare.

#3
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
fratilor io am de gand sa ma apuck la vara de construit case(impreuna cu taicamiu) pt altii.si am construit pana akum una.parerea mea ca principalel probleme in domeniul asta (in afara de bani) sunt :birocratia,legile tampite din romania,mana de lucru(calificata) care in romanai nu prea exista sau mai rar daca exista.

#4
taranul

taranul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 20.06.2004

deianadrian, pe Jan 21 2005, 19:12, a scris:

fratilor io am de gand sa ma apuck la vara de construit case(impreuna cu taicamiu) pt altii.si am construit pana akum una.parerea mea ca principalel probleme in domeniul asta (in afara de bani) sunt :birocratia,legile tampite din romania,mana de lucru(calificata) care in romanai nu prea exista sau mai rar daca exista.

<{POST_SNAPBACK}>


Pai ia plateste matale banii care trebuie si ai sa vezi ca "brusc, instantaneu si deodata" ai sa gasesti  meseriasi cu adevarat priceputi.  :roflmaofast:

#5
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004
e o intreaga filozofie in domeniu asta dar hai sa-ti zic din experienta :

ai 2 variante mari si tari de la inceput : casa din caramida sau din profile metalice         ( condem )  

1. la casa de caramida un an o cladesti si o acoperi iar celalalt an finisajele.
2. Casa din profile metalice e gata intr-un an adica ... sa ai bani.

Sa o izolezi exterior ( baumit ) sunt meseriasi tipii
Daca ai meseriasi buni ... interiorul placheaza-l cu rigips. In cazul rigipsului tavanele ies 100% drepte, si iti permite sa maschizi tevi de incalzire, fire electrice bla bla.

hai sa-ti dau un sfat ... un lucru pe care eu l-am uitat si regret; in spatele rigipsului pe lnga fide de tel , de cablu si electrice nu uita sa-ti pui si prize UTP si RCA   ca nu se stie cand ai nevoie ... pe mine m-a intrabat electricianul dece nu am montat utp si rca  dupa ce a terminat  lucrerea ... idiotu ... eu nu m-am gandit !

hai ca revin si cu altele pe masura ce-mi aduc aminte de sfaturi ... sau puneti intrebari

#6
masterofpuppets

masterofpuppets

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 04.12.2003
Salut!
Cum e casa aia cu profile metalice?
Poti sa dai detalii?
Si la pret cum este fata de cea din caramida?

#7
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004

masterofpuppets, pe Jan 22 2005, 14:19, a scris:

Salut!
Cum e casa aia cu profile metalice?
Poti sa dai detalii?
Si la pret cum este fata de cea din caramida?

<{POST_SNAPBACK}>


firma care mi-a atras atentia in aces domeniu a fost " Condem " confectii metalice. siteul este in cnstructie dar au lasat o adresa de mial  [email protected]

Cred ca principalele avantaje sunt : mobilitate mare in ceea ce priveste proiectul, executia rapida, si ... daca mai nou folosim si noi rigips pentru placari interioare la ce folos caramida, mortar, si tigani "zidari" ... intre placa de rigips si structura metalica pui un strat de vata minerala si te-ai scos.

morala : " dai un ban ... dar stii ca nu-l mai ai "  :coolspeak:

#8
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
sonic_adi:

la o casa fara beton/caramida, nici nu mai stii pe unde sa te pazesti de hoti ;) cu un simplu cutter, intri pe oriunde prin perete :))

in ce priveste retelele utp si rca din spatele gipscartonului.. ai auzit ca sintem in era wireless?! in mileniul 3, n-ai nevoie decit de cablu pentru 220V.. restul se face prin aer. deci n-ai pierdut nimic..

#9
aug

aug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 04.11.2004
Am si eu o intrebare stie cineva ceva de o casa in genul acesta ?
http://www.austrocasa.ro/

Daca a-ti vazut , sau daca prietenul prietenilor vostri a vazut o casa facuta de respectiva firma si daca e ceva viabil.

ce parere aveti ??

Eu sunt in aceeasi situatie, prospectez firma de constructii. Mi se pare tentanta si oferta celor de la http://www.proiectare.net/

:peacefingers:

#10
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004

unGuru, pe Jan 22 2005, 22:43, a scris:

sonic_adi:

la o casa fara beton/caramida, nici nu mai stii pe unde sa te pazesti de hoti ;) cu un simplu cutter, intri pe oriunde prin perete :))

in ce priveste retelele utp si rca din spatele gipscartonului.. ai auzit ca sintem in era wireless?! in mileniul 3, n-ai nevoie decit de cablu pentru 220V.. restul se face prin aer. deci n-ai pierdut nimic..

<{POST_SNAPBACK}>



ma bucur ca esxista si romani care isi permit pentru uz personal wireless internet access ... sincer ... ma bucur pt tine .... eu nu-mi permit ... sincer ... dar sa nu sarim calul si sa deraiem de la subiect.   respect !

#11
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
offtopic:

nu ma refeream la wireless internet.. ci la wireless LAN, wireless audio sau ce mai ai prin casa.. si poate vor fi mai permisive pe viitor, chiar daca acum sint mai scumpe. sorry, no offence..

btw: intimplator, abonamentul meu la wireless internet este de 6 EUR (antena mi-am cumparat-o).. deci.. nu pare prea imposibil, nu? si am wireless internet pentru ca nu am alta posibilitate in zona.

dar sa revenim la case.. eu tocmai am ajuns la stadiul de finisaje interioare (asta de vreun an de zile!)

casa e cu structura pe cadre (stilpi si grinzi din beton) iar zidaria exterioara din blocuri Porotherm de 38cm plus 5cm polistiren la exterior, iar la interior gipscarton.

compartimentarile interioare le-am facut din BCA (acoperit cu gipscarton) sau doar din gipscarton pe structura metalica.

Edited by unGuru, 25 January 2005 - 00:17.


#12
google

google

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 21.10.2004

deianadrian, pe Jan 21 2005, 19:12, a scris:

fratilor io am de gand sa ma apuck la vara de construit case(impreuna cu taicamiu) pt altii.si am construit pana akum una.parerea mea ca principalel probleme in domeniul asta (in afara de bani) sunt :birocratia,legile tampite din romania,mana de lucru(calificata) care in romanai nu prea exista sau mai rar daca exista.

<{POST_SNAPBACK}>

Daca nici in .ro nu gasesti atunci ai ceva probleme, care cred ca sunt:
1.Cat ii platesti.
2.Cartea de munca.
3.Cum te comporti cu ei (care nu e chiar pe ultimul loc).

Revenind la topic. Pt. constructia de case sunt mai multe variante in functie de:
1.Buget.
2.Timp de viata (al constructiei evident).
3.Timpul de executie.
Altfel spus planificati-va bugetul (atentie, totdeuna apar "neprevazute" care vor fi, in general, de 10-20% din costurile initiale, uneori chiar si in cazul in care incheiati un contract la pret ferm), in functie de buget vedeti care este varianta optima in privinta alegerii materialelor cu care vreti sa executati constructia si va rezulta timpul de viata al constructie, iar la final, dupa ce gasiti o firma care sa o construiasca, luati in calcul termenul care a fost fixat pt. finalizarea constructiei + 2-3 luni (in functie de cat de mare este constructia si cat de scurt este termenu stabilit)

Sfatul principal: Fiti pregatiti sa invatati foarte multe in domeniul constructiilor ca sa puteti sa-i urmariti (altfel "va fac din vorbe") si incarcati-va cu foarte multa rabdare (veti avea nevoie). Daca nu dispuneti de timp liber cautati pe cineva din familie care sa treaca aproape zilnic prin santier si sa vada ce se intampla (chiar daca nu se pricepe macar ii sperie)

Bafta !

#13
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Pentru materiale de constructii va pot ajuta eu. Pret + transport bun.
Reclama da nu strica. :)

#14
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

google, pe Jan 25 2005, 12:45, a scris:

Sfatul principal: Fiti pregatiti sa invatati foarte multe in domeniul constructiilor ca sa puteti sa-i urmariti (altfel "va fac din vorbe") si incarcati-va cu foarte multa rabdare (veti avea nevoie). Daca nu dispuneti de timp liber cautati pe cineva din familie care sa treaca aproape zilnic prin santier si sa vada ce se intampla (chiar daca nu se pricepe macar ii sperie)

<{POST_SNAPBACK}>

Subscriu 100%

Mi-as permite inca un sfat: nu treceti de la o faza la alta pina cind faza nu e 100% asa cum vreti voi. Nu lasati mesterii sa va abureasca cu fraze de genul (despre un perete strimb): Lasati, se rezolva la tencuiala. Nu se rezolva, sau va costa dublu. Si cumparati-va un echer mare (de 2 metri e bun) si folositi-l.

#15
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Dar nu zice nimeni niste preturi? Lasand la o parte terenul si cheltuielile cu difetitele acte necesare, cam cat costa constructia unei case? Sa zicem o casa cu un living, bucatarie, toaleta la parter si 3 camere la etaj, 150mp la sol.

#16
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

johnny bravo, pe Jan 25 2005, 13:33, a scris:

Dar nu zice nimeni niste preturi? Lasand la o parte terenul si cheltuielile cu difetitele acte necesare, cam cat costa constructia unei case? Sa zicem o casa cu un living, bucatarie, toaleta la parter si 3 camere la etaj, 150mp la sol.

<{POST_SNAPBACK}>

Eu zic ca un 20.000EUR (la rosu) + 20.000EUR (finisaje) e un pret bun. Depinde foaaaarte mult ce calitate au materialele folosite.

#17
google

google

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 21.10.2004

cdan, pe Dec 17 2004, 22:50, a scris:

Salut, deschid topicul asta ca sint exact in situatia asta. sa va dau detalii pe scurt si sa impartasim din experienta altora, nu de alta, dar poate scapam mai ieftin.
Eu de ex, am cumparat un teren in afara Buc. Am facut studiu geo, am vb cu arhitect si am g\facut plan, am vb cu structurist si am facut plan ( eu vrea sa folosesc BCU -beton celular usor) si am facut planul de inatlatii electrice si de apa/canal. Acum sint la depunere in vederea obtinerii autorizatie.
Pb e ca in zona nu sint gaze si electrica f aproape si nici apa si canalizare. Apa fac rost sapind un put. DACA STIE cineva un PUTZAR bun, sa sape pin a la a douya pinza freatica, asa am auzit ca e bine, va rog spuneti. Apoi tre sa aleg o firma de constructii IEFTINA si SERIOASA. anul asta vreau sa o fac la rosu si la anu sa o finisez. numai ca ce fac intretimp, cine o pazeste sa nu se fure din ea? Sint intrebari si intrebari, eupot sa va spun ce am facut pina acum si de ce pb m-am lovit insa poate ma ajutati voi cu restul. Astept opinii. Sa ii dam drumul. Multumesc!

<{POST_SNAPBACK}>

Raspuns particularizat:
1. Foreaza cel putin pana la a doua panza freatica deoarece in prima o sa gasesti tot ce spala ploaia din atmosfera si de la suprafata solului, respectiv nitrati, nitriti si alte substante care te vor obliga sa iti montezi o statie de tratare a apei (asta intra la "neprevazutele" pomenite in "post-ul" de mai sus).
2. In ceea ce priveste securitatea constructiei depinde de cum faci contractul cu firma de consructii. Ai trei variante:
- sa aprovizioneze ei materialele si sa raspunda de ele (caz in care iti vor baga in deviz si o cota de aprovizionare si transport)
- sa aprovizionazi tu materialele si sa se ocupe ei de paza intrucat au si ei scule in santier (dar exista riscul sa iti fure ei materialele pt. alte santiere)
- sa angajezi o firma de paza (nu un 'nea ca nu rezolvi mare lucru)
Sfatul meu, calculeaza cat costa paza cu o agentie de paza + cat te-ar costa sa aprovizionezi tu materialele (daca poti sau ai putea, teoretic, sa faci treaba asta) si mergi pe varianta 1, incercand sa tragi in jos coeficientul, de la cota de aprovizionare, ca sa te incadrezi in limita calculata de tine sau pe acolo si scapi si de niste batai de cap. (prea mult succes nu o sa ai caci firmele de constructii nu prea obtin beneficiu din manopera directa ci mai mult din "inchidere", in asta intrand si acesta cota de oprovizionare si transport).

#18
google

google

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 21.10.2004

TOPCATBV, pe Jan 25 2005, 13:49, a scris:

Eu zic ca un 20.000EUR (la rosu) + 20.000EUR (finisaje) e un pret bun. Depinde foaaaarte mult ce calitate au materialele folosite.

<{POST_SNAPBACK}>

Nu cred!
Sa-ti spun de ce. Un calcul simplu, 150mp la sol + sa zicem 125mp la etaj rezulta 275mp suprafata desfasurata si atentie locuibila in totalitate (omul nu a zis c-ar avea garaj in cei 150mp). Cum spui tu ajungem la 145EUR/mp la gata. Nu cred ca ai luat in calcul si instalatiile interioare(electrica, sanitara, termica), retelele exterioare (apa, canal, gaz, energie electrica) si bransamentele de rigoare.
La banii pe care ii spui tu daca poate sa faca ce-si doreste, cu conditia sa fie p+mansarda, sa aibe utilitatile foarte aproape, sa lucreze cu echipe de particulari (cu bataile de cap de rigoare, fara acte) sa faca singur aprovizionarea cu materiale si sa se multumeasca cu niste finisaje interioare de mai slaba calitate sau eventual nu finiseaza tot (mai face si pe parcurs, dupa ce se muta), iar peretii interiori numai din rigips.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate