Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Problema cu un DivX

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Am un film care e la 12500 fps si bineinteles ca se vede rupt sau, ma rog, in valuri, ca sa zic asa.
L-am facut cu Virtual Dub-ul la 25000 fps dar se desincronizeaza sunetul. Sunetul l-am lasat "direct stream copy".

Astept sfaturi.
Multumesc.

#2
aallex

aallex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 11.12.2001
sunt de parere ca sistemul (mai bine zis procesorul) este insuficient de performant. Da si tu detalii: codec-ul folosit, rezolutie, sistem

#3
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Mda, sistemul n-are nimic. Este destul de performant.
Celeron800, GeForce2MX, HDD WD 20GB 7200rpm
Codec DivX 4.11
Deci nu e sistemul de vina.
Poate nu am fost inteles, asa ca ma repet. Filmul se vede in valuri pt. ca este encodat la 12500fps, nu din cauza sistemului. Daca ai un film encodat la 12500 o sa vezi ca se vede rupt si la P4 la 2GHz. Ma rog, "rupt" este impropriu spus. Mai degraba se vede cu incetinitorul.
Si sunetul se desincronizeaza dupa ce l-am facut la 25000fps.
Astept cunoscatorii.
Thanks again.

#4
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
e normal sa se desincronizeze sunetul daca tu faci direct stream copy. trebuie sa te foloseshti de keyframingul deja existent la filmul original care il ai shi sa pocesezi shi sunetul

solutzia...

fa process shi la sunet shi incearca sa pui keyframes la 2000 ms. o spun din ochi asha, s'ar putea sa mearga shi cu 4000 sau 8000. E drept ca daca faci process shi la sunet mai pierzi ceva din calitate dar macar ramane sincron.

dar, nu stiu de ce nu'l lashi la 12.5 fps shi vrei 25 fps. nu vei cashtiga nimic, in plus, vei pierde din calitatea imaginii. virtaldub nu interpoleaza cadrele noi inventate, plus ca pierzi jumatate de banda pe o imagine care se repeta...de pomana, frameurile noi ...cele 12.5 pot fi interpolate din cele vecine cu soft adecvat .. dar ia multa vreme, nu recomand

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate