Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Google Maps Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
851 replies to this topic

#19
lupixxx

lupixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 20.03.2007
si eu am facut asta asta pt Ramnicu Valcea. astept...
Garmin stiu ca foloseste harti navteq, deci viitoarele harti city navigator ar putea contine romania detaliata ok.
iGO ce furnizor de harti are pt romania? topmap?

#20
musicall

musicall

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 375
  • Înscris: 15.03.2004
Da iGO utilizeaza Topmap.

Ce ziceti de http://www.norc.ro/  ?

Edited by musicall, 05 June 2009 - 12:17.


#21
lupixxx

lupixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 20.03.2007
este o initiativa buna, 100% romaneasca din cate stiu eu.
calitatea imaginilor este buna, insa mai au de lucru la acoperire.

#22
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002

View Postlupixxx, on 6th June 2009, 18:44, said:

este o initiativa buna, 100% romaneasca din cate stiu eu.
calitatea imaginilor este buna, insa mai au de lucru la acoperire.


Partea frumoasa este va vor introduce in curand, pana la sfarsitul verii, un API :) acum sa vedem daca se tin de cuvant.

#23
mishulik89

mishulik89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.12.2006
Am gasit un zvon interesant pe un blog
http://www.dlh.ro/bl...in-romania.html
poate cineva stie mai multe detalii

#24
cipt

cipt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.12.2003
Daca aveti Garmin puteti incerca hartile generate zilnic folosind date din proiectul OpenStreetMap de la adresa http://osm.stilpu/org/garmin-routable/.

Harta oferita de OSM mi se pare cea mai completa harta gratuita disponibila in momentul de fata.

#25
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Vezi ca ai gresit al 2-lea link. http://osm.stilpu<st...armin-routable/. Si eu sunt de aceeasi parere, e o harta foarte completa si tot timpul in curs de completare. Un minus ar fi totusi ca exista situatii in care cei care contribuie la proiect nu sunt atenti si la rutare atunci cand adauga elemente noi in harta si astfel te pot induce in eroare. De asemenea uneori din cauza faptului ca majoritatea strazilor din OSM sunt adaugate din dispozitive GPS pentru amatori (fara corectii GPS) , situatia reala de pe teren e putin diferita de cea din harta.

Eu am fost multumit de navigarea in afara orasului, in oras inca da multe rateuri.

Edited by dlh, 20 June 2009 - 07:53.


#26
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006

View Postmishulik89, on 16th June 2009, 12:38, said:

Am gasit un zvon interesant pe un blog
http://www.dlh.ro/bl...in-romania.html
poate cineva stie mai multe detalii

Un comunicat de presa oficial legat de reteaua de acoperire TeleAtlas in Romania.
Din ce inteleg eu datele noi au fost introduse exclusiv prin aportul comunitatii, ceea ce inseamna ca totusi acoperirea va avea de suferit, ea nefiind o harta completa ca in cazul Ungariei sau Bulgariei.

http://www.teleatlas...ses/TA_CT031226

Edited by dlh, 22 June 2009 - 09:28.


#27
ungureanub

ungureanub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 19.02.2005
Harta Romaniei a fost updatata.

Acum avem strazi, dar nu se poate face nici o rutare. Mai mult, imaginile aeriene, au fost doar prelucrate, si se vad mai prost.

Stie cineva ce se intampla?

#28
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Incepand de ieri putem sa editam singuri harta Romaniei din Google Maps cu ajutorul Google Map Maker. Astfel vom avea ocazia sa ne facem singuri hartile. In orasele unde exista imagini de rezolutie mare, munca este mult mai simpla. Sper sa fie cat mai multi contribuabili.

#29
ungureanub

ungureanub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 19.02.2005
Ce fain. Am desenat o strada si in 10 minute am si primit mail de la un moderator, cum ca strada a fost "moderata" si acum apare pe harta. Timp sa ai!!

#30
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
Avand in vedere ca se va discuta mult pe acest subiect am deschis acest nou topic.
In acest fel putem oferi si suport celor care au date gps, trackuri etc si vor sa contribuie la o harta a Romaniei cat mai completa.

La drum!

adresa este: http://www.google.com/mapmaker

[update]
Din ce am studiat am remcarcat ca:
La bulevardele mici ( chiar si dupa denumire) am putea pune Minor Arterial
La bulevededele mari am putea pune Major Arterial
La strazi am putea pune local

Edited by FireEyes, 18 August 2009 - 19:43.


#31
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
La fel am folosit si eu cele trei categorii.

O alta dezbatere poate fi facuta pe tema denumirii strazilor. Sa se foloseasca "Str. , Strada " sau doar denumirea strazii. In Timisoara am observat ca aproape toate denumirile sunt facute cu " Str. " .

#32
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
Personal eu am pus asa:

Strada
Aleea
Bulevardul
Calea
Intrarea

Asa cred ca este si corect sa punem.

Edited by FireEyes, 19 August 2009 - 11:41.


#33
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
De ce ati unit topicurile?

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Dupa cum se vede deja a crescut masiv baza de date a google map in Romania, initiativa "Google Cartographer" ar putea sa fie ce amai buan idee de pana acuam a lui Google, ar putea astfel avea o harta mai puternica decat tot ce exista pana acuma pe GPS-uri si care sa includa si drumuri forestiere, poteci si altele total necunoscute navigatoartelor :)
Contribui si eu acolo unde cunosc (Arges si Bucuresti), trebuie atentie pentru a mentine precizia cat mai buna in rest initiativa este mai mult decat laudabila. Problema este alta... datele odata cartografiate complet vor fi libere pe net ? Se va putea pune problema generarii de harti vectoriale pt GPS-uri 3rd party care sa fie superioara concurentei in mod gratuit... sau contra cost sa zicem dar sa nu fie scump ? :)

Edited by andreic, 03 October 2009 - 14:51.


#35
cipt

cipt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.12.2003
Google a facut un pas spre a oferi datele din Map Maker in mod gratuit (pentru Africa) dar este prea mic, limitarile din licenta sunt foarte mari din punctul meu de vedere. Am sa citez din "Terms and Conditions" de pe pagina de download (https://services.goo...erdatadownload/):

Quote

Please don't use the Map Maker Source Data if: (a) you are a for-profit entity; or (B) you want to use the map data for any commercial purpose; or © you want to create a mapping service (such as driving directions); or (d) you want to create any other service that is similar to a service already provided by Google through its products and APIs.
Dupa ce am citit cele de mai sus, nu inteleg ce pot face efectiv cu acele date in afara de cercetare (iar in acel caz probabil am acces la date mult mai precise si complete) sau pentru a face o harta pe care sa o agat pe peretele din living :P. As fi curios sa aud alte pareri legate de acele conditii, dar ca o concluzie, eu cred ca Google nu va oferi niciodata datele din Map Maker sub licenta open pentru ca nu doreste sa aiba concurenta.

#36
wegviLVGAsdf

wegviLVGAsdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.03.2009
Si eu admir demulte ori tarisoara noastra prin Google maps, dar m-i se pare veche harta, de prin 2006, cred eu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate