Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Irisul drept mai mare decat cel stang

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
cu ochelarii nu se simte bine...
i-au masurat tensiunea oculara si tot nicio concluzie

au trimis-o mai nou la un medic neuro-oftalmolog unde are programare pe 14 oct, la obregia, ca sa-i faca un fel de echo, sa-i vada nervul optic pentru ca se pare ca situatia e undeva la mijloc: nici neuro, nici oftalmo

intre timp are mari dureri de cap care nu trec cu banalul algocalmin si spune ca simte ca si cand ar fi la altitudine mari: ii vajaie urechile

chiar nu mai are nimeni idei? :(

#20
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008
Transient anisocoria: This has been documented as an intermittent  feature in several conditions. More often, it reflects benign causes  such as migraine headache, especially if no other associated features  are present.

Sursa aici


#21
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
pai din tot ce am citit si din link-uri asemanatoare, singura afectiune care ar duce la toate simptomele ei ar fi horner's. dar nu vad ce ar fi putut cauza asta, nu a suferit de niciuna din potentialele cauze :(

cum se poate diagnostica horner's? am citit ceva cu testul cocainei, dar nu inteleg...si daca e asta, cum se poate interveni?

medicii sunt la fel de confuzi ca si noi, e ciudat sa vezi ca sunt asa depasiti de situatie

#22
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Claude Bernard Horner nu e o "boala" in sine, e un semn al afectarii simpaticului cervical, din cauze multiple, de la unele comune si grave la care se gindeste toata lumea cind zici "Horner" la unele mai putin uzuale, ca de exemplu... diverticul Zenker, sa zicem.  Desi eu personal n-as crede sa fie CBH
"si daca e asta cum se poate interveni?"  ca sa se poata interveni in vreun fel, trebuie cunoscuta cauza exacta. Adica ce anume afecteaza lantul ala simpatic. Adica ce boala are pina la urma pacientul... Adica exact ce nu stim noi deocamdata.

In legatura cu testul la cocaina de care intrebai: "Pharmacologic testing is helpful in the diagnosis and categorization of Horner syndrome. Cocaine, which prevents norepinephrine reuptake, will fail to dilate the affected side. The typical dose is 1-2 gtt of 4-10% solution, and corneal defects may result from repeated or higher dose application. Cocaine tests are interpreted based on postdrop anisocoria; postdrop anisocoria of greater than 0.8 mm correlates with greater than 1000:1 odds of Horner syndrome. False-positive results may result from pupillary inability to dilate (eg, mechanical restriction). "sursa

Edited by rox, 01 October 2008 - 08:53.


#23
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postadrianatoma, on Sep 30 2008, 23:33, said:

medicii sunt la fel de confuzi ca si noi, e ciudat sa vezi ca sunt asa depasiti de situatie

Ne bucuram ca initiatoarea acestui topic este perfecta si cunoaste tot ce misca in domeniul ei.

#24
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postionutz78, on Oct 1 2008, 13:19, said:

Ne bucuram ca initiatoarea acestui topic este perfecta si cunoaste tot ce misca in domeniul ei.


nu inteleg la ce te referi si de ce atata rautate, nu vad ce legatura are cu mine si activitatea mea

situatia e destul de complicata...a vazut 8 medici pana acum si a cheltuit peste 1000 de lei pe analize si consultatii. inca nu are un raspuns. e programata la alti 2 neurologi, citez "ca poate ei stiu mai multe". a facut CT, RMN, radio la plamani, masuratori la ochi, control neuro, a pus picaturi in ochi, a luat pastile...si tot nimic! normal ca mi se pare ciudat ca sunt asa confuzi
neurologii o trimit la oftalmo, oftalmologii sustin ca e de neuro. are 22 de ani si face o gramada de teste "pe incercate", doctorii deschid compendii de fata cu ea si cauta pe google...ce sa mai credem?

respect munca unui medic, in cazul de fata respect interesul si determinarea cu care se ocupa de cazul ei, e minunat ca exista si la noi medici devotati, care nu te trimit acasa doar cu o aspirina si un concediu medical. chiar nu spuneam nimic rau! doar ca e ciudat sa vad ca sunt asa confuzi, sunt obisnuita sa aiba raspunsuri.

#25
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008
Timpul le va lamuri pe toate. Daca e o afectiune la debut in timp vor apare si alte semne/simptome care vor arata calea diagnosticului, de aceea trebuie evaluata periodic. Insa poate fi o situatie tranzitorie si care sa dispara la fel cum a aparut.

Daca au trimis-o la atatea investigatii  nu inseamna ca doctorii sunt confuzi/depasiti de situatie ci ca incearca sa elimine rand pe rand posibile cauze ale problemei care sunt destul de multe. Preferai sa apara pe CT/rmn vreo tumora craniana de care sa fuga toti neurochirurgii?

Apuca-te de medicina sa vezi ce "simplu" este sa abordezi cazuri mai dificile cum e cel prezentat de tine.

Edited by ionutz78, 01 October 2008 - 13:18.


#26
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
sunt convinsa ca nu e simplu si chiar nu insinuam ca a fi medic si a diagnostica ar fi o bagatela
suntem doar speriati ca a trecut mai bine de o luna de cand am descoperit situatia si inca n-am aflat nimic concret...

apropo: la inceputul controalelor, unul dintre medicii neurologi i-a vorbit de o punctie lombara ca sa vada daca a murit nu-stiu-ce nerv din coloana care ar fi in stransa legatura cu pupila micsorata.

ai idee despre ce e vorba? ca din toate investigatiile insirate de medic atunci, doar asta ar mai fi ramas

#27
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postadrianatoma, on Oct 1 2008, 19:44, said:

apropo: la inceputul controalelor, unul dintre medicii neurologi i-a vorbit de o punctie lombara ...

ai idee despre ce e vorba?

Desi suna putin SF, legatura intre punctia lombara cu analiza lichidului cefalorahidian si asimetria pupilara ar fi suspectarea de catre neurolog (probabil) a unei nevrite optice (inflamatia nv. optic, care poate da si anizocorie si cefalee), nevrita ce poate apare spre exemplu in scleroza multipla sau in lupusul eritematos sistemic (nevrita ar fi in cazul nostru o forma de debut a bolii) caz in care punctia lombara si analiza Lcr ar aduce informatii diagnostice.

E doar o presupunere si probabil ca nu este asa, desi am citit mai sus ca sub tratament antiinflamator local pupila afectata si-a mai revenit.

#28
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
da, de cand a pus voltaren picaturi in ochi pupila si-a mai revenit in dimensiuni, dar din cate am inteles tot nu reactioneaza normal la lumina.

ultima stire ar fi ca i-a zis sa intrerupa anticonceptionalele, desi a sunat la gineco si doctorul de acolo i-a spus ca n-ar avea de ce sa fie de la ele. oare poate exista vreo legatura? le ia de cativa ani, dar n-a avut niciun fel de probleme cu ele.

#29
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
azi a fost la un medic neurolog mai in varsta care nu mai activeaza in spital la floreasca dar are cabinetul particular tot acolo. nu stiu exact cine e...

ideea este ca acest medic a supus-o unor investigatii amanuntite, a intrebat despre durerile de cap, unde o doare, cum o doare, cand, cat; daca a lesinat vreodata (s-a intamplat de cateva ori, are spasmofilie si medicii de pana acum ziceau ca asta e cauza, noi credeam ca sunt caderi de calciu si atat), ce simtea exact inainte de lesin, daca s-a lovit la cap; i-a facut un test cu un fier pe care il lovea in dreptul urechilor, la spate si pe cap, s-a uitat pe toate investigatiile (ct, rmn, radiografie plamani - aici a comentat ceva dar ea n-a inteles despre ce e vb, test de sifilis, control oftalmo) si a concluzionat asa:

- ca situatia in care se afla pupila este data de o problema a nervilor simpatici (cred :confuzzled: ) care 'au murit" sau asa ceva...
- ca durerile de cap nu sunt provocate de problema pupilei si ca sunt mai degraba corelate cu starile de lesin si cu cauzele lor.
- i-a cerut sa faca o encefalograma si urmeaza sa se programeze la colentina
- i-a retetat 6 sau 7 medicamente, nu le stiu numele ca nu intelege exact ce scrie, din denumirile bajbaite de ea am inteles sigur flamexin.
- i-a pus un diagnostic pe reteta, dar pe care nu a vrut sa i-l detalieze...

e posibil sa fie 2 afectiuni, situatii total diferite? in acelasi timp?

pe 14 are programare la obregia la un neuro-oftalmolog

#30
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
printre medicamente am regasit medrol (prednison)...am auzit ca e un medicament destul de controversat :confuzzled:

#31
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postadrianatoma, on Oct 7 2008, 16:30, said:

Medrol...am auzit ca e un medicament destul de controversat :confuzzled:

...si care totusi salveaza vieti si alina suferinte.

#32
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
am inteles. m-a speriat doar ca am citit ca e imunosupresor si ca se foloseste la pacientii care au beneficiat de un transplant, cu efectele adverse de rigoare. dar apoi am cautat mai multe informatii si am gasit ca se foloseste in primul rand ca antiinflamator fff puternic.

#33
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
stiu ca topicul asta seamana mai mult a blog, dar o sa continui sa postez investigatiile (cu permisiunea ta, adadoi), poate si altii gasesc cazul interesant

dupa ce a facut electroencefalograma si rezultatul a iesit ok (fara leziuni) a urmat randul ecografiei la tiroida...tocmai ce m-a sunat sa-mi spuna ca i-au depistat un nodul tiroidian, urmand sa se faca investigatii pentru a determina situatia lui.

diseara merge din nou la neurologul mai in varsta (la care a fost si ultima oara) si urmeaza sa vada ce-i spune el.

poate fi nodulul tiroidian o cauza de sindrom Horner?

#34
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postadrianatoma, on Oct 13 2008, 15:28, said:

diseara merge din nou la neurologul mai in varsta (la care a fost si ultima oara) si urmeaza sa vada ce-i spune el.

poate fi nodulul tiroidian o cauza de sindrom Horner?

Ce i-a mai spus neurologul?

Cam ce dimensiuni are nodulul tiroidian?

#35
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
despre nodul nu stiu prea multe, urmeaza sa o vada un endocrinolog care sa-i spuna mai multe

azi a mers la un neuro-oftalmolog la care avea programare de ceva timp, la obregia, care i-a pus niste picaturi in ochi si a constatat ca pupila s-a dilatat normal. ceea ce a dus la concluzia ca e clar neurologica problema si a intarit inca odata suspiciunea de CBH, mai ales acum dupa descoperirea nodulului...

joi merge iar la oftalmologul de la floreasca (practic medicul curant, care o trimite peste tot) si la endocrinologie

medicamentele inca nu le ia deoarece neurologul mai in varsta, cel care i le-a recomandat, i-a zis sa astepte pana afla ce e cu nodulul

se contureaza mai clar suspiciunea de CBH? medicul oftalmolog de la floreasca asta crede si chiar a dezbatut subiectul la niste intalniri medicale cu alti colegi, inclusiv cu acest neuro-oftalmolog la care a fost azi...

#36
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postadrianatoma, on Oct 13 2008, 15:28, said:

poate fi nodulul tiroidian o cauza de sindrom Horner?


Am gasit un lucru interesant in cartea profesorului Coculescu "Endocrinologie esentiala" capitolul Gusa endemica citez "gusa mare poate determina fenomene compresive a esofagului (disfagie), traheei (dispnee), simpaticului cervical -Sindrom Claude Bernard Horner , nervi laringei recurenti (disfonie), venelor jugulare (circulatie colaterala)etc."

Raspunsul la intrebarea ta este Da, nodulul tiroidian ca manifestare a unei gusii endemice poate fi cauza de sindrom C.B.H.

Din cauza asta te-am intrebat despre dimensiunea nodulului, este el atat de mare (peste 3-4 cm) cat sa poata comprima simpaticul cervical? Mai are si alte simptome din cele enumerate mai sus?

Edited by ionutz78, 15 October 2008 - 22:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate