Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Totul despre EGIPT

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3656 replies to this topic

#37
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Nu vreau sa intram in polemici dar ... Chestia cu portofelul e la bafta. Puteai sa il gasesti gol si toata lumea dadea din umeri. Vezi ce zic toate hotelurile (si alea de 7  stele) ca nu se garanteaza securitatea bunurilor lasate in camera. Asa ca ai avut noroc zic eu.
Apoi desertul nu e mancarea mea favorita (glumesc desigur).
Pana la urma e o diferenta de opinii si atata tot.
Eu oricum nu recomand calatorii in Africa decat asa, ca ale lui Courage. Acolo aventura. In rest ... curiozitati si nimic altceva.

Si acum intre noi fie vorba, prefer sa ma duc si sa vizitez catacombele bisericii Sf. Peter din Viena decat sa ma uit la micutii Nemo care inoata printre corali.
Te cred pe cuvand ca trebuie sa fie frumos, insa trebuie sa imi si placa. Ori atata timp cat nu consider gradinile zoologice sau acvariile printre primele locuri la obiective ...
Eu am fost de exemplu impresionat de Palatul fluturilor din Viena, o sera imansa cu vegetatie tropicala unde sunt zeci de specii de fluturi care zboara pe langa tine. Impresionant. Am auzit ca sun putine perioade insa cand au multi fluturi, cei de la intrare care vindeau bilete ne-au spus ca de cateva zile au 2-300 de fluturi, de obicei sunt mai putini (asta in februarie, cand afara erau 0 grade).

O chestie frumoasa (intradevar) in Africa este sa dai apa camilelor. Nu acelora care asteapta turistii ci turmelor care umbla aiurea prin desert. Din pacate asa ceva nu se poate face de catre un turist. Sa vezi cum beau apa din sticla si cum asteapta fiecare randul. Nu se imbulzesc, nimic. Impresionant.

Edited by Cristist50, 02 March 2005 - 00:09.


#38
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005
Viena este un oras superb.. Cine nu vede cum ai spus Palatul Fluturilor , Scoala Spaniola de Calarie ,Catedrala Sf Stefan ,  Schonbrunn si Prater... trebuie sa se mai intoarca odata :)
Acum fiecare cu gusturile lui.... unii merg la relaxare. In general romanul (si asta facand o mica statistica) este oarecum comod.
Marea majoritate prefera sejururi de relaxare. Cei care prefera tururi/circuite nu sunt prea incantati de ideea includerii intrarilor la obiectivele turistice in pret.
Odata ce ajung acolo .. jumate pleaca la cumparaturi , o parte intra doar de dragul de a nu sta pe loc... si ramane partea cea mai mica de oameni intradevari interesati.
Toate lucrurile astea sunt spuse de ghizi care insotesc grupuri de romani.
Ca dovada ca si destinatiile cele mai cautate spun multe :
Egipt
Tunisia
Coasta Spaniei (litoral)
Oricum as spune ca indiferent ca e litoral la marea rosie .. plaja sau plimare prin desert.. fiecare are farmecul ei .... cu conditia ca totul sa fie pus la punct...nu Episodul 14 din Supravietuitorul cum a avut Courage in vacanta lui :)

#39
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
Courage: uh:( ce naiba sa ti zic... halucinanta experienta... am facut si eu egiptu dar nu am trecut prin experiente de genu asta...

#40
balauru_furios

balauru_furios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,250
  • Înscris: 03.02.2004
mi se pare nostim ca s-a ajuns sa se discute despre Egipt de parca tot ce poti face acolo e sa te uiti dupa pestisori  :lol:. ma rog, fiecare cu gusturile lui.

#41
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003
apropos de J'Infotur si de faptul ac nu mai vrei sa calci pe la ei, am vazut la mai multe agentii ed turism acelasi text la descrierea excursiei... ai fi uimit daca dai un search pe google cu portiuni din textul ala. asa ac peste tot e aceeasi mancare de peste!

#42
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

balauru_furios, on Apr 4 2005, 10:04, said:

mi se pare nostim ca s-a ajuns sa se discute despre Egipt de parca tot ce poti face acolo e sa te uiti dupa pestisori  :lol:. ma rog, fiecare cu gusturile lui.

<{POST_SNAPBACK}>

Baracudele si murenele nu sunt chiar pestisori :)

Pai si ce altceva mai poti face? A da, sa admiri niste pietre milenare si sa calaresti camile pe Nil si sa te lupti cu crocodilii in desert :)

#43
balauru_furios

balauru_furios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,250
  • Înscris: 03.02.2004
mda, piramidele, "niste pietre"  :rolleyes: .  eu zic ca sunt in Egipt minim 11 obiective care te lasa cu gura cascata ( piramide+sfinx, piramidele de la Sakkara, muzeul de egiptologie (Tuthankamon etc), Valea Regilor, templele Luxor, Karnak, Medinet Habu, Abu Simbel, Edfu, Philae (asa mutat cum e acum) si templui lui Hatchepsut.
ma rog, fiecare cu gusturile lui, si depinde mult si de felul in care ai ocazia sa le vezi, daca te alearga aia 15 min pe la cate un obiectiv probabil ca ti se acreste, nu stiu.

#44
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005
Am fost in Egipt in octombrie 2004. In ultimul moment am schimbat rezervarea pentru croaziera pe Nil cu un sejur la Hilton Long Beach (5*). Am platit nu foarte mult in plus dar a meritat din plin! Foarte inspirat am fost...si acum ma felicit pentru decizie!

:coolspeak:

#45
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Cineva mi-a zis ca a citit pasaje din "romanul meu" intr-un ziar.
El sustine ca ar fi fost Adevarul, insa nu gasesc nimic...

Stie cineva ceva de asta?

#46
CarmenC4

CarmenC4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 26.04.2005
[quote name='cosx' date='Mar 2 2005, 00:41']
Viena este un oras superb.. Cine nu vede cum ai spus Palatul Fluturilor , Scoala Spaniola de Calarie ,Catedrala Sf Stefan ,  Schonbrunn si Prater... trebuie sa se mai intoarca odata :)


salutari!
ce este palatul fluturilor? te referi la muzeul de istorie naturala, geaman cu muzeul de arta,  sau e altceva?
o sa merg o saptamina in iulie acolo si as vrea sa vizitez ce mi-a mai ramas nevizitat de data trecuta.... inclusiv palatele de vara cu gradinile inverzite, ca in martie era cam dezolant peisajul (nu mai zic ce frig am tras,  in viata mea nu m-am congelat in halul ala!).

cred ca tu spuneai intr-un mesaj mai vechi ca ai o agentie serioasa la care apelezi fara emotii. poti sa-mi spui numele? eventul prin pm, daca zici ca nu vrei sa faci reclama. multam anticipat

cine ce recomandari are ref. paris?    
cit e de (in)suportabila o excursie cu autocarul? ma dispera ideea, dar nu am de ales pt. ca majoritatea decide :angry:    
uf, dar tot am o dilema existentiala: sa-i las sa-mi strice ei mie vacanta (din cauza autocarului) sau sa le-o stric eu pe-a lor si sa plec singura cu avionul (in consecinta, si vacanta as petrece-o singura ). grea decizie!

#47
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005
Depinde cum privesti toata vacanta asta. Daca te uiti numai din punct de vedere al banilor , atunci autocarul este mai avantajos. Daca vrei totusi confort , atunci optezi pentru avion (in 2-3 ore esti oriunde in europa).
Pana in paris faci cam 2 zile... orasul e super .. dar pana acolo te omoara autocarul
Mai simplu ar fi sa iti iei un bilet de avion , si te duci frumos la www.parisvision.fr
Este o agentie buna din paris care organizeaza tururi locale . Iei 2-3 tururi din alea si vezi parisul asa cum trebuie.
Dezavantajul este ca pretul e mai ridicat , dar ca si confort nu vei avea surprize. Hotelul il alegi tu , stai cat vrei , pleci cand vrei. Libertate totala de miscare.

#48
amos

amos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.03.2005
Nu stiu daca sa rad sau sa plang ... sic... de mila JinfoTours. Am petrecut revelionul '98-'99 in Egipt calatorind prin intermediul aceleiasi agentii. Aproape uitasem prin ce am trecut, pana azi, cand mi-au cazut ochii si nu m-am putut abtine a citi povestea ta. Ma mira cum se poate ca agentii de turism, mari si puternice, sa persiste in a repeta aceleasi greseli an dupa an, aproape obsesiv. Incredibil.

#49
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
iti spun eu cum pot sa persiste: daca in fiecare an gasesc fraieri sa le faca aceasi chestie fara sa fie dati in judecata, ei de ce s-ar schimba daca afacerea merge?
ia sa vezi daca i-ar da vreo 10 pers in judecata, acestia sa castige cate 50k coco fiecare? atunci sigur s-ar schimba ceva (macar de-ar da faliment si tot ar fi un exemplu pt alte firme "concurente")

#50
cstroie

cstroie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 13.01.2004
Ok. Am prins ideea. Povesti frumoase? Vara (de fapt toamna) asta vreau si eu sa-mi iau o excursie. As fi interesat sa aflu si povesti mai calme, ca m-ati speriat. Nu dispun de prea multi bani pt. chestia asta si ma gandeam la Turcia sau Grecia (despre Grecia am auzit numai lucruri frumoase).
@cosx: da-mi si mie PM cu niste oferte pt. septambrie pls.

#51
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005

cstroie, on Jun 17 2005, 20:30, said:

Ok. Am prins ideea. Povesti frumoase? Vara (de fapt toamna) asta vreau si eu sa-mi iau o excursie. As fi interesat sa aflu si povesti mai calme, ca m-ati speriat. Nu dispun de prea multi bani pt. chestia asta si ma gandeam la Turcia sau Grecia (despre Grecia am auzit numai lucruri frumoase).

<{POST_SNAPBACK}>


Pentru grecia sunt impartite parerile. Sunt persoane care se plang , nu neaparat de cazare , ci de atitudinea grecilor fata de romani... sunt mult mai reci decat turcii si asta isi poate pune amprenta pe o vacanta. Turcii sunt super de treaba.

#52
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
[quote name='CarmenC4' date='Jun 3 2005, 15:39']
[quote name='cosx' date='Mar 2 2005, 00:41']
Viena este un oras superb.. Cine nu vede cum ai spus Palatul Fluturilor , Scoala Spaniola de Calarie ,Catedrala Sf Stefan ,  Schonbrunn si Prater... trebuie sa se mai intoarca odata :)


salutari!
ce este palatul fluturilor? te referi la muzeul de istorie naturala, geaman cu muzeul de arta,  sau e altceva?
o sa merg o saptamina in iulie acolo si as vrea sa vizitez ce mi-a mai ramas nevizitat de data trecuta.... inclusiv palatele de vara cu gradinile inverzite, ca in martie era cam dezolant peisajul (nu mai zic ce frig am tras,  in viata mea nu m-am congelat in halul ala!).

cred ca tu spuneai intr-un mesaj mai vechi ca ai o agentie serioasa la care apelezi fara emotii. poti sa-mi spui numele? eventul prin pm, daca zici ca nu vrei sa faci reclama. multam anticipat

cine ce recomandari are ref. paris?    
cit e de (in)suportabila o excursie cu autocarul? ma dispera ideea, dar nu am de ales pt. ca majoritatea decide :angry:    
uf, dar tot am o dilema existentiala: sa-i las sa-mi strice ei mie vacanta (din cauza autocarului) sau sa le-o stric eu pe-a lor si sa plec singura cu avionul (in consecinta, si vacanta as petrece-o singura ). grea decizie!
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]


la varianta cu ... trenul te-ai gandit?

e drept ca trebuie sa astepti sa treaca greva, dar ... e mult mai OK decat in autocar, doar un pic mai scump (exista o oferta speciala pe relatia Bucuresti - Viena la 75 € dus/intors) sunt vagoane noi si relativ curate
daca sunteti mai multi (6 este optim) o sa aveti doar compartimentul vostru, deci ... fara riscul de a calatori cu mancatori de lebede

#53
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005
Cred ca nu m-am exprimat eu bine(era o traducere) . nu este chiar un palat. Sunt vreo 300 mp .. vegetatie in jur.. ca-n padure / jungla.. ce vrei tu ... si sunt sute de specii de fluturi care zboara liberi. E chiar super si merita vazut cu siguranta.

Uite un link mai detaliat. http://www.schmetter...er-e/Index2.htm

#54
CarmenC4

CarmenC4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 26.04.2005

Tarzy, on Jun 18 2005, 12:01, said:

la varianta cu ... trenul te-ai gandit?

e drept ca trebuie sa astepti sa treaca greva, dar ... e mult mai OK decat in autocar, doar un pic mai scump (exista o oferta speciala pe relatia Bucuresti - Viena la 75 € dus/intors) sunt vagoane noi si relativ curate
daca sunteti mai multi (6 este optim) o sa aveti doar compartimentul vostru, deci ... fara riscul de a calatori cu mancatori de lebede

<{POST_SNAPBACK}>


multam de sugestie dar, slava domnului, s-a renuntat la idee!!!! da' nici parisul (ca de el era vorba, la viena e pe banii companiei) nu-l mai pup prea curind, o sa ne carbonizam pe o plaja greceasca sau spaniola! cu 40 de grade la umbra in august , probabil ca asta ne va fi soarta!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate