Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Totul despre EGIPT

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3656 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Plec pe 27 in Egipt cu avionul si stau pana pe 3 ianuarie.

5 zile in croaziera pe Nil si Marea Rosie, vas de 5 stele, apoi 2 zile la 4 stele in statiunea Hurgada.

Ideea este ca din pct de vedere vestimentar habar n-am la ce sa ma astept pe acolo...

As dori sa stiu ce puteti sa imi spuneti de temperaturi, vant, hoti etc
Lucruri utile, sfaturi.

In ce se plateste ?
USD sau moneda nationala ?
Exista bancomate/POS sau e lumea a III-a ?

Also am de ales intre 2 hoteluri:
Seagull
SultanBeach

Ce imi recomandati ?

#2
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
dpdv al temperaturi nu cunosc...oricum astepta-te la ceva vanticel ...haine de primavara zic eu...
hoti nu exista  :nonobad:
platesti in orice, slaba miscarea cu pos/bancomate, deci ia cu tine cash, sau scoti cash dintr un oras mare, inainte de a te caza la Hurgada. O mai zic odata, Hurgada este un sat pescaresc....nu te astepta la cumparaturi& stuff. Seagull are 4 stele, este f aproape de aeroport si destul de "in centru"...In general exchange-urile din hoteluri ofera un curs bun, deci nu iti fa probleme cu schimbatu, micile cumparaturi le vei face in lire egiptene.

SultanBeach nu am auzit de el, desi am tot studiat zona...deci nu recomand.

Daca vrei sa iei niste cadouri sau amintiri, intra in magazinele cu preturi fixe. Vei fi mult mai avatanjat decat la negociere. Merita luate obiectele acoperite din piele ( in general au o culoare rosiatica cu tot felul de inscriptii sau desene egiptene)-portmonee, portchei, agende, portpix, ceramica-cani,scrumiere (vezi ca sunt excelente cele in jur de 15Lire) Tricouri poti gasi la preturi bunicele...cauta in centru Hurgada, in zona McDonalds, o constructie rotunda pe 3 etaje, "Souk". De aici poti cumpara cel mai bine. Sunt 3-4 magazine cu preturi fixe si vreo 2 babane cu statuete de lemn sau piatra. Cu statuetele e alta poveste... :) In general sunt de bazalt, maronii, si f grele. O staueta inalta de appx 70-80cm ( ramses, tutankamon, osiris ), merita luata la 110-120 lire. Cantareste-o atent sa fie uniform grea. Poti gasi statuete din ipsos cu miez metalic, pe care le poti lua mai ieftin, dar cred ca se sparge rapid, in plus, am inteles ca isi schimba culoarea in timp, se decoloreaza. Mai poti lua curele, cel mai bun pret il obtii pe strada, in jur de 15-20 lire cureaua de piele. Papirusurile nu merita...ori sunt falsuri ori f scumpe.

Daca mai vrei detalii....

#3
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Saracie multa in Egipt. De vizitat...ai o gramada. Atentie la traversat strada. Este o nebunie.
:D
Distractie placuta si La multi ani!

#4
balauru_furios

balauru_furios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,250
  • Înscris: 03.02.2004
daca vreunul din alea e in El Gouna in loc de Hughada, mergi in El Gouna, e o statiune mai mica si foarte pitoreasca, intr-o laguna.

de imbracat, tine seama ca ziua vor fi mai mult ca sigur peste 20 de grade, dar seara e mai racoare, nu prea merge in tricou, trebuie macar un pulover acolo. de ploaie nu se pune problema.

de furat, grija mare in Cairo si in locurile cu adevarat aglomerate (Valea Regilor de ex). eu n-am patit nimic, dar stiu cazuri, asa ca paza buna nu strica.
o sa ai nevoie si de lire egiptene, dar la orice cumparatura mai mare merge dolarul fara probleme.

acum, daca esti genul interesat de monumentele de pe-acolo, tine minte urmatoarele chestii si o sa-mi multumesti

1. la Luxor, in afara de Valea Regilor, templul Karnak, templul lui Hatschepsut (unde te duce absolut orice excursie) sa mergi NEAPARAT la templul Luxor (de obicei si asta e inclus, dar nu de toti) si la templul Medinet Habu (templul lui Ramses al treilea).
Medinet Habu e de departe cel mai bine pastrat dintre toate (mai sunt si frescele din a doua colonada etc), e must see cum s-ar spune.

2. daca la Asuan se face excursie optionala la Abu Simbel mergi chiar daca e 100 de euro.

3. in Cairo e bine sa mergi dupa-amiaza la muzeul de arheologie (tezaurul lui Tutankamon etc) dimineata se face o imbulzeala de nedescris.
daca la piramida lui Keops e coada mare mergi la Mikerinos, dar vezi ca dupa cateva sute de turisti jos practic nu mai e aer, o sa fie dur de tot.
merita viziatata si Citadela, iar daca se face optionala la piramidele de la Sakkara, iarasi e de mers neaparat.



4. daca dinHughada/El Gouna se face optionala in Sinai, la Sfanta Ecaterina, iar e de mers neaparat.


99,99% din suvenirurile tematice sunt kitsch-uri absolute, mai bine intri intr-un atelier de alabastru si te tocmesti cu aia la sange pe vaze, boluri etc. ma rog, de gustibus, altora poate le place la nebunie o masca a lui Tutankamon din bazalt.

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Alte sfaturi utile ?

Fac bagajele !

#6
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
drum bun, dom'le, si dixtractie maxima

#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
In sfarsit am timp sa scriu aceste randuri despre "aventurile mele si ale prietenilor mei in Egiptul contemporan".

Nestiind ce sa fac cu banii, la sfarsitul lui noiembrie m-am dus la agentia J'info Tours Dorobanti pentru a alege o destinatie de petrecut revelionul.

Dupa studierea catalogului tiparit, eu si logodnica mea am ales un sejur care era format din doua parti:

LUMEA FARAONILOR
- 5 nopti pe Nil, pe un vapor de 5 stele
- 3 nopti in Hurghada hotel de 4 stele (vom alege intre hotelul Seagul si Sultan Beach)
Transportul Hurghada cu avionul Tarom - Boing 737

In Decembrie J'Info ne-a anuntat ca nu mai putem alege si mergem la SultanBeach, care era la mama dracu fata de oras.

Ok, pe 27.12.2004 ne ducem la aeroportul Baneasa pentru o cursa charter, care a avut intarziere de o ora...
Surpriza... era Egiptian Airlines - McDonald-Douglas mai batran ca mine.

Avionul era prost intretinut, iar scaunele atat de ingramadite incat mie nu imi intrau genunchii.. :@


Si am plecat...

Am decolat la 11.20 si am ajuns in Egipt pe la 14.30...

Aici toate autobuzele merg in convoaie militarizate din ora in ora, insa J'Info ne-a spus ca NU stia de asta...

Dupa peripetii am ajuns pe "vasul de 5 stele standard" Etoile Du nile 1 la ora 21.30
Din pacate erau stele egiptene.
Camera minuscula, iar in baie nu puteai sta 2 persoane.
Televizorul era de design, iar frigiderul nu se inchidea bine.

[ http://www.travelegypt.com/pnccabinb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Basca ca eu trasesem la sorti si o camera deasupra motorului, astfel incat fondul sonor asurzitor si masajul automat erau incluse in pretul calatoriei...

In prima zi conform sejurului trebuia sa si facem vizite, insa va dati seama ca le pierdusem, asa ca a doua zi scularea la ora 5.00 pt mic dejun si calatorie cu autocarul la niste pietroaie.

Dar episodul care a distrus orice iluzie ca J'info este o firma care se respecta a fost in prima seara, cand ghidul ne-a anuntat ca vizitele nu sunt incluse si prima vizita costa 35$ de persoana..

A fost o rascoala din care a reiesit ca J'Info si-a batut joc de 40 de persoane, prezentandu-ne clar in oferta ca vizitele sunt marea majoritate incluse + unele optionale, care aveau si pretul aproximativ listat.

Am stat pe mobil cu cei de la J'Info sa ii linsam.

Prb era ca ei mai aveau o foaie cu preturile (anexa) pe care scria jos mic ca vizitele NU sunt incluse, desi pe oferta prezentate clientilor scrie clar ca SUNT incluse. Vedeti AICI si un screenshot-ul atasat.

La telefon le-am zis ca ii dam in judecata; m-ai ca m-au facut magar, iar pe logodnica mea au jignit-o.

Spiritele s-au incins si au hotarat sa platim tot si sa ii scoatem inzecit de la J'Info pt ca acea gluma de anexa era o foaie fluturata prin fata dupa ce te-a vrajit cu ceea ce scrie in catalogul tiparit.
In plus anexa nu era semnata si stampilata de ei si nici de noi, prin urmare sa se stearga cu ea la fund !

In cearta iscata au iesit la ivire toate gogomaniile J'Info Tours
Eu am dat ~850 euro/pers
Unii au dat 600 euro
Unul au dat 1100 euro pentru hotel 3 stele si vas 3 stele. Tipul era furibund. E din C-ta si e avocat..
Sunt curios daca va face ceva pentru ce bataie de joc i-au administrat...

Celor din Galati li se si aratase vasul, care in poze era un cuirasat transtlantic, insa in realitate era o barca egipteana din epoca victoriana.

In sfarsit J'Info a dat inapoi si ne-a facut o oferta speciala; 55$/pers toate excursiile !
Am acceptat.

Am mers cu autocarul mai mult decat cu vasul.
Am ajuns la o ecluza, unde vasul nostru era nr 48 si treceau 2 vase/ora...
In concluzie am mers in convoi cu autocarul cateva sute de Km in loc sa dorm ca un nesimtit...

Masa pe vas a fost NASPA cantitativ, calitativ si ca diversitate.
Zarzavaturi fara gust, rosii de bulion, carne de vaca in cantitate mica si cu consistenta de talpa.
Desi era o masa mare si plina, te invarteai in jurul ei si nu stiai ce sa alegi. Erau niste decoratiuni uluitoare care umpleau spatiul dintre platouri si dadeau senzatia de abundenta.

O sticla de Cola de 200 ml (nu 250) era pe vas 1.5$.
Apa minerala nu exista, ci doar plata.
Bautura te rupea la bani... (exceptie berea din bazar)

In concluzie m-am dus in bazar si am cumparat 24 de cutii de coca-cola cu 14$ in total :)

Perioada pe vas a trecut incetul cu incetul si pe 31.12.2004 la ora 5.00 ne-am trezit ca sa plecam la Hurghada cu autocarul - 600 Km :)

Am ajuns praf la Hurghada, unde niste norocosi stateau la 5 stele ;)
- 2 iranieni + sotiile lor romance + un copil mic
- un libanez + sotia romanca
- cateva familii din Galati
Iranienii si libanezul stiau romana si erau super de treaba.

Acesti banosi stau la 5 stele (Hotel Golden Five) si noi ne cam ofticam, mai ales ca noi nu mai stateam nici la SultanBeach ci la Desert Rose. Directiva venise pe drum...

A fost un accident norocos pt ca Desert Rose era un complex nou si frumos.
Luxos chiar...

http://www.desertros...iles/roomsm.jpg

Cei de la 5 stele au fost cazati la slugi la subsol (arabii), iar moldovenii in camere fara ferestre, adica unii nu avea deloc fereastra, iar unii aveau golul unde ar fi trebuit sa apara si un geam...

A urmat un  scandal monstru + inceput de bataie din partea iranienilor.
Totul a culminat pt ei cu o seara de revelion "superba" petrecuta in cortul care putzea a OI !

Noi ne-am cazat la Desert Rose si ne-am mai odihnit.
Camera spatioansa, baie imensa. LUX

DE CE nu am ales sa stau 8 zile acolo ? Ahh ce misto e sa stai cu ea la soare...

Revelionul a fost si pt noi "super"
Eu si Corina am dat ~ 69 euro/pers pt "masa festiva".

Masa festiva alocata pt noi era deja plina cand noi a ajuns si muream de foame...

Dupa 15 min s-a infiintat o noua masa pt orfani.

Mancare destula, rusi, italieni, romani, egipteni (combinatie exploziva, insa cam lipsea vodca)
Bautura era exorbitanta. O sticla de sampanie 200$.
Romanii si-au adus din camere sampania Panciu si Wisky-ul de Galati, sticle pe care le-au regasit si pe nota de plata, spre mare lor uimire LOL

A urmat o semi-altercatie cu chelnerii, iar intrega seara festiva s-a incheiat pe la 01.00 pt ca cei din Egipt nu sunt fiinte nocturne... si muncesc mult ! :P

Mancarea in Hurghada a fost acceptabila -> buna.
Nu ai curaj sa mananci decat in hotel, pt ca afara iei imediat viermi...
In penultima zi am fost intr-o croaziera pe Mare Rosie si am facut "snorcheling".
A fost superb si ne-am distrat, mai putin intoacerea, cand marea s-a intunecat si ne-am strans ca pinguinii la frig.

===============


Despre Egipt:
- o tara in descompunere
- o tara desertica, in care nici gunoaiele nu se descompun.
- egiptenii nu fost decimati de arabi. Nu mai exista.
Exista doar arabi puturosi, imputiti (la propriu), saraci si gata oricand sa ii ceara bacsis.
- bacsisul e o religie de stat. Din el se traieste de fapt...
- oamenii isi arunca mizeriile in fata casei. E un JEG de neinchipuit.In orase miesmele diverse te doboara!
Vanzatorii te agaseaza la fiecare pas, iar daca treci prin fata unei macelarii, te vei tine de burta si te vei gandi ca Romania e paradis.
De fapt toti au ajuns la concluzia ca Romania este un paradis verde si curat.
NU va puteti inchipui ce MIZERIE e la tot pasul in acea tara !
Noroc ca mustele nu pot trai din cauza variatiilor mari de temperatura noapte-zi, altfel toata lumea islamica ar disparea decimata de boli digestive.
- egiptenii sunt niste lipitori care traiesc din turism; turism pe care il privesc ca pe o vaca de muls si pe care il distrug in fiecare zi.
Ce vezi pe TV - Discovery este ff. bine regizat. La fata locului erau niste pietre distruse pe zic e trece, o reminiscenta a unei civilizatii demult disparute.
- nu am vazut pe nimeni muncind !
- la ore fixe trec toti pe covoras si fac matanii.
- muzica e disco.
- NU exista reguli de circulatie. Noaptea se merge doar pe pozitii
Nu se semnalizeaza. Cand semnalizeaza se pune avaria.
Cantrasensul e banda de fuga...
- toate magazinele vand ACELEASI suveniruri de 2 lei, dar la preturi exorbitante.
NU exista preturi fixe, totul se negociaza si ajungi de multe ori la 10% din pretul initial, dar si atunci poti fi siguri ca te-au pacalit.
II disperasera romanii in 2 saptamani. Romanii se targuiau pana ajungeau sub pretul din .ro
Afacerile mergeau ff prost pt egipteni... :drac:
- nu ma mai duc in Egipt !
==============

Intoarcerea a fost la fel de triumfala, tot cu acelasi avion, insa ne-am culcat la ora 01.00 si ne-am trezit sa plecam la ora 03.00, pentru a ajunge pe Baneasa la ora 10.30

Deci am pierdut prima zi si ultima zi total !
Zile pe care le-am platit cu bani buni zic eu...

Oricum, eu NU ma mai duc la J'Info Tours in viata mea.

- cu o zi in urma un grup de romani s-au luat la bataie cu receptia hotelului Golden Five pt ca au stat o noapte necazati pe canapelele din receptie
- alt grup si-au batut ghidul egiptean pt ca dupa peripetii asemanatoare le-a cerut si un bacsis baban :)

==============

Singurul lucru bun a fost invatatura de minte sa nu ma mai duc in tari din lumea a III-a si faptul ca in aceasta calatorie am intalnit romani de f buna calitate, cu care voi pastra legatura.

Attached Files



#8
FlakShell

FlakShell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.10.2002
Halucinant ...  :worthy:

#9
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004
Off-topic:
Io am zis ca, cand m-oi plictisi de tarile civilizate o sa-ncerc si kestii tip "adventure" da` pana atunci neam.

On-topic:
Niste rude au fost la "pietroaie" in Egipt si desi iti impartaseau parerea fata de realitatile contemporane egiptene, au fost tratati OK de agentia cu care au mers....Also sor-mea a fost in Tunisia anu` trecut. Toti s-au intors incantati de excursii.

Daca vreti ma interesez cu ce agentie au mers...desi cred ca Courage o sa faca o cura de Suedia si Finlanda concediul viitor :D

#10
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Am mai auzit si de la altii care au fost in Egipt impresii exact la fel cum a spus si Courage, nu dpdv al agentiei de turism ci localnici "harnici", curatenie + bisnitareala genereala.
Vroiam sa vizitez si eu Egiptul dar cred ca mai bine o sa ma plimb prin Europa.

#11
tim

tim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 07.01.2002
Nu stiu de ce seamana 99% cu aventura mea de revelion in Egipt in 2000 spre 2001.
Singura diferenta a fost ca eu am facut revelionul in Cairo, pe un vapor pentru ca nu mai erau locuri pe vasul de croaziera.. Sampania acelasi pret 200$, iar vaca de ghid nu ne-a spus in aeroport ca 'vedeti astia sunt musulmani si nu puteti cumpara alcool in alta parte decit in duty free'.

Vizite de mare exceptie la piramide, unde te sui free pe camila si te dai jos dupa ce achiti 20$, vizita la 'muzeul papirusului' care nu este altceva decit o bomba care le da un procent mai mare de pe urma cumpraturilor facute de turisti tembeli decit celalalte 200 de astefel de bombe, croaziera pe nil unde ciocanelele de pui pane erau formate dintr-un os + un fel de gogoasa fara urma de carne, vizita la satul de beduini (doar $50) unde dupa ce calatoresti in formatul sarma, soferii iti cinta la tambal in timp ce iti vezi de 'privitul la stele'...

Lista poate continua, toate acestea au fost oferite de catre J'info tour, la un pret promotional de aprox $1200/pers + aventurile extra.

Am prieteni care mi-au povestit numai de bine ref Sharm El Sheik, dar facut charter direct acolo si diving non-stop fara a 'gusta' din bucuriile egiptului. Cred ca o sa incerc..in rest un browser, google si un card fac minuni daca vrei o vacanta decenta. De 3 ani fac asa si am un avantaj, am pe cine injura: pe mine :P

#12
ics

ics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 30.10.2003
si io am luat tzeapa cu J'info Tours Dorobanti.
am plecat mai multi intr-o excursie prin europa..si pt cazare la paris am facut rezervari prin ei...si am si dat bani inainte.
ajungem noi la adresa  (langa paris) si cand colo aia nici nu auzisera de noi..si ne-au dat si afara.
dat telefon la J'info Tours - astia mai aveau putin si se si jurau pe masa si pe tacsu ca ai au facut rezervare..si au si platit.....
nu are rost sa mai povestesc .....am gasit noi unde sa stam ... si banii de la J'info Tours nu i-am luat inapoi.

#13
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
nu-nteleg de ce n-ati facut rezervare prin internet. eu am gasit sa stau in Paris (la 10 min. de mers pe jos de Louvre), camera de 4 persoane la 69 de euro in conditii decente :P

daca faceam rezervare cu 2 luni inainte, puteam sa stau in "Ile de la cite" (langa Notre-Dame) cu 30 de euro dubla.

gasesti pe net oferte...

#14
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
poate ne dai si o adresa ?

#15
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
pentru Paris: http://www.jack-trav...dget_Hotels.htm

...cu placere ;)

#16
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
thanks :)

#17
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Si eu am avut ceva aventuri printr-o excursie in Grecia.....a fost o experientza unica.....

Plecat cu autocarul undeva pe la 3 PM din Bucuresti....ajuns la granita la greci a doua zi dimineata pe la 10.....ajunsi la cazare pe la vreo 16 Pm in aceeasi zi dupa o traversare cu feribotul ( statiunea era pe prima insula de la continent )

Despre dus.....am trecut granita in Bulgaria in 5 min pentru ca aveam o fata de SPPist in autocar...puteam sa avem si 5 kile de heroina in bagaje....

La Bulgari spaga de rigoare......la Greci un control mai adecavt cu un caine plimbat in autocar si o mica atentionare din partea vamesului pentru mine ( in poza de pe pasaport sunt mort de beat....era facuta la 7 dim dupa un bairam monstru ).

La cazare mici probleme.....insa s-a rezolvat totul......Singurul lucru de reprosat la dus ar fi ca noaptea a mers autocarul 8 ore fara nici un fel de pauza.....nici sa fumezi o tigara nimic.....cand a oprit dimineata intr-o benzinarie am navalit toti pe WCul omului.

Sejur excelent.....eu n-am vazut ghidul in 7 zile decat odata....i-am cerut pasaportul sa inchiriez o barca si l-am convins cu greu ca nu  vreau sa raman in Grecia.

Mancare buna....plaja excelenta...vreme excelenta....romance din autocar deosebite  :P

Ei si acuma incepe aventura...la intors.

Plecam din statiune....ajungem la feribot sa mergem pe continent......ce se gandeste soferul nostru istet.....sa bage el autocarul cu spatele pe feribot sa ii vina mai usor la coborat ( autocar Setra supraetajat ).....doar ca dobitocul a omis un mic amanunt.....in general autocarele supraetajate au suspensii pe spate mult mai moi decat pe fata pentru confortul pasagerilor...

Rezultatul....busonul de la baia de ulei prins pe puntea de imbarcare intre zimtii aceia metalici pentru aderenta chipurile. De dat inapoi nu putea..inainte iarasi nu se putea. Soferul a avut el o inspiratie de moment sa incerce ceva cu un cric....dar grecii (mai mari dobitoci nu am vazut in viata mea ) nu au avut rabdare...pasamite feribotul avea program strict si ce se gandesc ei....sa traga cu feribotul doar doar se desprinde autocarul.

Si cum stateam crucit si ma uitam la ei....avut un mic zgomot metalic si vad ca pe sub autocar se intinde o pata imensa negra. Cretinii au rupt baia de ulei a autocarului in 2 ( era sa uit....daca nu se rupea baia de ulei trageau autocarul in mare...acesta a fost sentimentul meu initial cand am vazut ca pleaca autocarul cu tot cu feribot...desi jumate de autocar nu era pe rampa ).

Si aucma bucuria.....de plecat de acolo nu se putea pleca...daca pornea ala motorul il facea varza fara ulei. Aer conditionat in autocar nema ( mergea doar cu motorul pornit ) iar afara 40 de grade...plsu ca autocarul a ramas pe chei unde nu era nici macar urma de copac. Si pe langa asta....mai aveam 10 euro in buzunar...cheltuisem tot si vreo 50 de eurocenti pe o cartela de telefon :) AM sunat-o pe maicamea....care mai sa faca comotie cerebrala....cate griji si-a mai facut saraca. M-am turnat eu ca de acolo nu plecam prea repede asa ca primul lucru a fost ca de acesti 10 euro minunati sa imi iau 3 pachete de tigari....stiam ca va fi o noapte lunga.

Despre cazare la un hotel nu putea fi vorba pentru ca majoritatea nu mai aveam nici macar o moneda.....Se face seara...foamea incepe sa isi faca aparitia....plus setea :) Pana la urma.....grecii s-au dovedit amabili fata de prostia lor si s-au oferit sa ne cazeze pe feribot pentru noaptea respectiva angajandu-se sa ne repare baia de ulei pana a doua zi dimineata.

Zis si facut....ne urcam pe feribot...si acolo supriza....pentru fiecare era cate o pizza imensa...si o sticla de suc de 2 L. N-am mancat cu asa o foame in viata mea cred :) Grecii...baieti finuti ne-au lasat peste tot pe feribot si nu au pus paznici.....Va dati seama.....40 de insi....intr-o sala imensa cu un imens bar plin de chipsuri...wisky....si alte bunatati. Dimineata cand au venit aia nu mai era strop de wisky sau de alcool prin bar si nici urma de cjipsuri etc. Si toti eram muci :) Nu au comentata nimic...au reparat autocarul si totul a fost ok.

La intoarcere....pe langa Sofia....se strica iar autocarul......Bulagaria....3 noaptea....autocar oprit pe marginea autostrazii.....fiecare pe afara sa se mai dezmorteasca etc. La u moment dat apar vreo 2 jeepuri negre.....si care au incetinit pe langa noi. Atunci am vazut creca faza care m-a speriat cel mai tare din viata mea.....prin geamul deschis de la un jeepena l-am vazut pe unul ca ridica de pe bancheta un Kalasnikov.....iar celalalt ii spune ceva in bulgara...lasa rama jos si pleaca mai departe. Si asta au mai vazut-o vreo 10 oameni....in 3 sec nu mai era unu pe afara..toti in autocar cu un mare morcov.....Nus care a fost faza....poate ca si-au dat seama ca ne intorceam si nu mai aveam nici un ban si geamtanele erau pline de toale transpirate......oricum am avut mare noroc.

Intr-un final am ajuns si acasa...unde maicamea a sarit pe mine...si vreo 2 zileam avut tratament regal

Cam asta ar fi aventura mea.....cred ca nu o voi uita niciodata....Si cred ca voi merge iar in Grecia anul asta.....sper sa nu mai am asa peripetii :)

#18
balauru_furios

balauru_furios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,250
  • Înscris: 03.02.2004
hai toasu' Courage, impresii, locuri vazute etc. baga  ;) .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate