Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

BOILER cu serpentina, Gaz-Boiler, Boiler pe Lemne..

- - - - -
  • Please log in to reply
1320 replies to this topic

#1
ruler

ruler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 21.06.2006
Stie cineva la un boiler de 100 l bine izolat cam care este pierderea normala de temperatura a apei in grade celsius intr'un interval de 24 h? Concret daca am apa in boiler la 65 grade celsius, in conditiile in care nu  se consuma deloc apa calda din boiler cam cate grade este normal sa scada temperatura dupa 24 h.
Intreb asta intrucat am un boiler de 100 l care pierde aproximativ 30 grade in 24 h in conditiile in care nu se utilizeaza deloc acm.

#2
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 15.10.2006

 ruler, on Aug 18 2008, 10:08, said:

Stie cineva la un boiler de 100 l bine izolat cam care este pierderea normala de temperatura a apei in grade celsius intr'un interval de 24 h? Concret daca am apa in boiler la 65 grade celsius, in conditiile in care nu  se consuma deloc apa calda din boiler cam cate grade este normal sa scada temperatura dupa 24 h.
Intreb asta intrucat am un boiler de 100 l care pierde aproximativ 30 grade in 24 h in conditiile in care nu se utilizeaza deloc acm.

Eu zic ca cca. 10..15 grade daca in camera sunt 25 grade. Boilerul sa fie din ala indirect care se incalzeste de la o centrala.
Daca in schimb ai boiler cu cos de fum e alta problema.
Cred ca oricum nu poti masura cat de cat exact pierderile prin temperatura.
Cel mai bine e sa vezi cat gaz consumi in concediu (sa zicem o saptamana) pt. masurarea pierderilor de caldura.

#3
ruler

ruler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 21.06.2006

 cipaul, on Aug 18 2008, 12:39, said:

Eu zic ca cca. 10..15 grade daca in camera sunt 25 grade. Boilerul sa fie din ala indirect care se incalzeste de la o centrala.
Daca in schimb ai boiler cu cos de fum e alta problema.
Cred ca oricum nu poti masura cat de cat exact pierderile prin temperatura.
Cel mai bine e sa vezi cat gaz consumi in concediu (sa zicem o saptamana) pt. masurarea pierderilor de caldura.

E boiler indirect cu serpentina marita, fara rezistenta, cuplat la o centrala termica electrica. Din ce am vazut consumul  doar pentru  acm facut de centrala se ridica undeva la 11-12 kw pe zi, ceea ce mi se pare putin cam mult.

#4
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 15.10.2006

 ruler, on Aug 18 2008, 13:12, said:

E boiler indirect cu serpentina marita, fara rezistenta, cuplat la o centrala termica electrica. Din ce am vazut consumul  doar pentru  acm facut de centrala se ridica undeva la 11-12 kw pe zi, ceea ce mi se pare putin cam mult.

La un consum lunar de vreo 10 mc de ACM, cam asta e consumul.
Daca vrei economie de energie, vare poti scadea temp. pe boiler la vreo 40 grade.
In perioada cand incalzesti casa, nu are importanta temp. din boiler pt. ca caldura
pierduta prin izolatia lui incalzeste camera respectiva  :lol:

#5
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Caut un BOILER (pentru apa calda menajera) cu 2 serpentine + alimentare electrica.  Am o centrala pe lemne care o sa alimenteze si boilerul, si vreau si o serpentina in plus pentru o eventuala viitoare incalzire a apei prin panouri solare. Si bineinteles cu rezistenta electrica pentru vara (pana imi pun panourile solare).

Am gasit pana acum doar la 200 l , ceea ce este mult prea mult. Mi-ar trebui undeva pe la 100 l.

Stie cineva UNDE AS PUTEA GASI asa ceva ?  Si cu cat mai ieftin,cu atat mai bine. ;)

Multumesc.

#6
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 DDuras, on Oct 6 2008, 19:07, said:

Caut un BOILER (pentru apa calda menajera) cu 2 serpentine + alimentare electrica.  Am o centrala pe lemne care o sa alimenteze si boilerul...panourile solare)...doar la 200 l , ceea ce este mult prea mult. Mi-ar trebui undeva pe la 100 l....cu cat mai ieftin,cu atat mai bine
Un boiler solar trebuie sa aiba minim 300 litri. Gandeste-te ca in el ar trebui sa fie 2 serpentine si ca el trebuie sa acumuleze cat mai multa energie solara captata. Doar asta e ideea, nu?
Aproape orice boiler de la o firma serioasa de incalzire indeplineste conditiile de mai sus: incepand cu Viessmann, Buderus si pana la producatorii italieni.

Mai exista pe piata boilere chinezesti sau grecesti, care si-au propus doar sa ofere un boiler la pret cat mai scazut. Astia fac si de 200 litri, insa serpentinele la ei sunt o gluma (1-2 spire subtiri); in general intreaga calitate a acestora e sub semnul intrebarii.

Poate ar fi mai bine sa te re-orientezi catre o instalatie solara cu termosifon : 1-2 panouri si un boiler de 100-200 litri. Nu functioneaza insa iarna.

Inchei cu o observatie: nu cred in "cu cat mai ieftin,cu atat mai bine".

#7
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 scheleton, on Oct 6 2008, 19:13, said:

Inchei cu o observatie: nu cred in "cu cat mai ieftin,cu atat mai bine".

Nici eu , in principiu , dar cand ai o casa de terminat, fiecare suta conteaza.

Urmeaza sa primesc o oferta de la Black sea pt. unul de 120 l.
De 200, nu mai zic de 300, pe langa pret, ar insemna o cantitate muuuult prea mare de energie electrica si termica de consumat in perioada cand n-ar functiona panourile. Panouri care oricum nu vor fi in viitorum f.apropiat.

Deci eu ma gandeam la 100 - 120 l.

Nu inteleg de ce ar trebui neparat un volum mare de apa daca am panouri solare !  :huh:   De-abia se incalzeste si cand e soarele mai slab.

#8
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 DDuras, on Oct 9 2008, 18:58, said:

..Black sea pt. unul de 120 l...De 200, nu mai zic de 300,..muuuult prea mare de energie electrica si termica de consumat in perioada cand n-ar functiona panourile..ma gandeam la 100 - 120 l...Nu inteleg de ce ar trebui neparat un volum mare de apa daca am panouri solare ..
Nu numai pt. panouri solare iti trebuie boiler mare. Si daca ai un boiler cu 1 serpentina se recomanda sa fie de minim 200 litri.
Hai sa o luam altfel:
1) Ce volum de apa incape intr-o cada de baie?
2) Cate obiecte sanitare ai: dusuri, chiuvete, cazi, etc?
3) Cate persoane sunteti? Mai aveti invitati din cand in cand?
4) Este probabila aparitia unor varfuri de consum de apa calda? (de ex. toata lumea face dus/baie dimineata, toata lumea face si seara -nimeni insa la pranz, etc.).
5) Ce putere termica (kW) are acel boiler de la b.sea in serpentina conectata la instal. de incalzire si ce putere termica are serpentina conecata la instal. solara?
6) Ce panouri solare intentionezi sa-ti iei daca iti pui problema "cand n-ar functiona panourile"? O instal. solara cu panouri decente functioneaza tot anul, avand un aport de sa zicem 10% in Ian. si de 100% vara.

#9
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Inteleg ce vrei sa spui, dar exista si cealalta fateta : cun un 200 l centrala mea pe lemne de 25 kv ar tinde spre limita de putere; nu mai zic cum mi-ar zbarnai contorul can as incalzi electric.

Acum am un boiler de 100 legat la o centrala pe gaze cu tiraj natural. Imi incalzea fara probleme apa pt. o baie buna (si am o cada mare).La trei persoane mi se pare suficient. Persoane in vizita care se faca bai sau dusuri n-am prea des. Ulterior mi-am pus un instant pe gaz dar nu pt. ca nu-mi ajungea apa, ci pt. ca asteptam mult pana se incazea pentru o alta baie, desi forjam centrala.  Acum , cum nici n-as prea mai putea forja centrala pe lemne, daca pun si unul de 200 l ... n-am chef sa ne programam la baie pe zile !

Deci pana as incalzi 200 l ... cantitate oricum prea mare.

#10
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Pentru a incalzi 200 de litri cu 40 de grade sunt necesari vreo 10 kwh. Daca o centrala de 20kwatt nu poate s-o faca intr-o juma de ora, probabil ca sunt pierderi pe undeva, de ex. intr-un sch. de caldura, fie cel al centralei fie cel din boiler, ori tirajul e limitat.  Incalzirea electrica dureaza mult mai mult, caci puterile sunt mai mici

Un panou solar poate capta vara 4-5kwh / mp/ zi. Doua panouri insumand 4mp vor produce si 16-20kwh - adica pot duce aproape de fierbere 200 litri de apa. Avand un boiler de numai 120 litri se pierde cam jumate din caldura captata din cele doua panouri, caci e si termostatul care limiteaza incalzirea prea puternica. Sau folosesti numai un  panou de 2mp, da poate ca nu se merita complicatia... depinde care-i consumul tau zilnic de apa calda.

Daca v-ajunge un "plin" de 120 litri pentru o zi (sau seara) la intreaga familie,  merge si ala. Daca in schimb aveti nevoie seara de 200 litri, dupa ce ati consumat cei 120 de litri urmatorii 80 va trebui sa-i incalziti electric.

------------
Si o singura spira  e utila daca incalzesti fie solar + electric , fie lemn + electric, dar nu toate trei in acelasi timp.

Sunt si variante cu doua boilere inseriate si sch. externe de caldura in placi, dar (cred ca) necesita pompe si supape suplimentare. Adica e varianta sa-ti iei acum un boiler de 120 litri si lasi spatiu pentru inca unul si-ti bati capul cu detaliile si echipamentele suplimentare cand iei panoul solar. In 2 boilere separate si stratificarea e mai buna.

------------
Despre incalzirea panoului solar cand e soarele slab - caldura aia captata tot in boiler se duce si cu cat apa e mai rece eficienta panoului e mai mare.  Adica chiar daca ridici temperatura numai cu 20 grade / 200 litri in loc de 40 grade / 100 litri aceasi caldura intra in boiler si aceasta se va scade din consumul de curent.

Edited by blimpyway, 10 October 2008 - 18:53.


#11
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Multam !

Da, este o idee sa vin cu al doilea boiler ulterior, cand, si daca, voi pune panou solar

Deci sa inteleg ca s-ar putea cumva lega intre ele ?

Prin "lasi spatiu pt. inca unul"  te referi la spatiu fizic, adica loc pe perete, sau la ce ?

#12
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 15.10.2006

 DDuras, on Oct 12 2008, 17:48, said:

Multam !

Da, este o idee sa vin cu al doilea boiler ulterior, cand, si daca, voi pune panou solar

Deci sa inteleg ca s-ar putea cumva lega intre ele ?

Prin "lasi spatiu pt. inca unul"  te referi la spatiu fizic, adica loc pe perete, sau la ce ?

Eu sunt de aceeasi parere: pune un boiler de 200...300 litri, chiar daca are o singura serpentina. Personal am gresit alegand un boiler de 120 litri.
Pierderile termice la un boiler mai mare nu cresc proportional cu volumul!.
Avand centrala pe lemne, esti clar avantajat cu un boiler mare: vara poti face un foc pt. ACM care sa ajunga pt. 3..4 zile. Adica sa folosesti cat mai putin rezistenta electrica de la boiler.

In ce priveste panourile solare: pana cand o sa le montezi, probabil ca schimbi boilerul:confuzzled: (nu tin ele foarte mult timp, mai ales ca o sa-l folosesti la temp. inalte).

#13
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 DDuras, on Oct 12 2008, 17:48, said:

Multam !

Da, este o idee sa vin cu al doilea boiler ulterior, cand, si daca, voi pune panou solar

Deci sa inteleg ca s-ar putea cumva lega intre ele ?

Prin "lasi spatiu pt. inca unul"  te referi la spatiu fizic, adica loc pe perete, sau la ce ?

Da, la spatiu fizic ma refeream. De legat stiu ca se legau in serie, agentul termic tre sa circule in contra curent cu directia de curgerea a apei.  Tre' sa fie informatii pe net, daca nu gasesti caut si eu..

#14
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
Eu caut un boiler cu trei serpentine, una pentru introducerea caldurii si doua pentru evacuare, are cineva idee pe unde pot gasi?

#15
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 blimpyway, on Oct 14 2008, 22:17, said:

Da, la spatiu fizic ma refeream. De legat stiu ca se legau in serie, agentul termic tre sa circule in contra curent cu directia de curgerea a apei.  Tre' sa fie informatii pe net, daca nu gasesti caut si eu..

Merci, cand o sa ajung in faza aia te solicit !  :OK:




 nik1965, on Oct 15 2008, 10:06, said:

Eu caut un boiler cu trei serpentine, una pentru introducerea caldurii si doua pentru evacuare, are cineva idee pe unde pot gasi?

N-am auzit, dar cine stie ...

Da' pentru ce-ti trebuie 2 pentru evacuare ??????? Nu le poti bifurca dupa ce ies din boiler ?

#16
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
Una pentru ACM si alta pentru incalzire.
Boileru va lucra conectat la un cazan pe lemne nepresurizat, undeva intr-o zona rurala unde caderile de tensiune sunt frecvente.

#17
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

 nik1965, on Oct 16 2008, 07:47, said:

Una pentru ACM si alta pentru incalzire.
Boileru va lucra conectat la un cazan pe lemne nepresurizat, undeva intr-o zona rurala unde caderile de tensiune sunt frecvente.

Cauta pe net o firma ceheasca care incepe cu litera D.... Cred ca au si modele cu 3 serpentine, desi nu este un model comun.

Eu mi-am luat unul de 200 de litri cu 2 serpentine. In momentul de fata il folosesc cu ambele serpentine legate de centrala si fara rezistenta electrica (se poate monta ulterior). In acest sistem, apa incalzita la 45 de grade ajunge la 30 in 2 zile. Pierdera cea mai mare fiind la tevile care intra si ies din boiler, chiar daca le-am izolat.

#18
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006

 kamikz, on Oct 16 2008, 14:25, said:

Cauta pe net o firma ceheasca care incepe cu litera D....
Poti sa fii un pic mai precis?
Eventual pe PM.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate