Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Nitrazepam LPH 5 mg

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
Va trebui într-o dimineață să mă trezesc la ora 3, dar eu adorm de obicei seara pe la 1,2.

M-am gândit să iau un sedativ ceva mai puternic, pe la ora 21, să adorm pe la 22. Este prea puternic cel de 5 mg pentru un copil de 13 ani?

Țin minte că am mai luat...dar mi-a provocat amețeli puternice. Nu mă puteam ține pe picioare.

#2
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Mai bine nu lua. Nitrazepamul are actiune lunga, si s-ar putea sa fii ametit si confuz pe tot parcursul zilei urmatoare (mai ales daca ti s-a mai intamplat o data).

Eu mai degraba nu as dormi deloc.

#3
Camy-Lydie

Camy-Lydie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 26.05.2008
Ai incercat tot arsenalul de metode, pana sa ajungi la medicamente?
Camera aerisita seara, fara somn la pranz, baie calduta (nici rece, nici fierbinte) seara, o cana de lapte caldut inainte de culcare, poate chiar o cafea slaba dimineata, gimnastica sau sport, miscare in timpul zilei (nerecomandat seara). Incearca muzica clasica, ceva linistitor stand in pat inainte de culcare, Bach sau Richard Clayderman, mie imi mai place Grieg.
Calculeaza orele de somn, functie de ora de trezire, sa fie minim 6, mai recomandat e sa fie 8 ore. Baga-te in pat la timp si, daca nu adormi dupa o ora, abia atunci iei o pastila.
Nu incerca nitrazepam, ca a doua zi esti ametit si nici cu capacitatea de invatare nu vei sta grozav. Nu lua zilnic aceste pastile, ca te obisnuiesti cu ele.

Edited by adadoi, 18 August 2008 - 14:07.
recomandari tranchilizante


#4
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
Vă mulțumesc pentru răspunsuri. :)

Nu prea știu ce să zic. De aerisitul camerei, e în zadar (mă refer acum .. vara), dar dau drumul la aerul condiționat (o mare porcărie...se fac 20 de grade, iar în 10 minute, temperatura revine la 30). Mișcare fac în timpul zilei...merg destui km cu rolele zilnic. Seara mănânc un iaurt și o cutie d-aia de lapte Fulga (cu vanilie, nu cu ciocolată). La prânz nu mai dorm de la 8 ani. Dar venind vorba de role...ies la ora 17, și stau până pe la ora 21-22 (abia atunci e bine de mers...se mai răcorește). Cineva mi-a recomandat Rivotril :blink: dar din câte știu eu, lumea se ferește de el...ăla de moleșește rău de tot, prea puternic. De cafea sunt cam mic :rolleyes: dar am obiceiul să beau dimineața lapte cu Nesquik. :)
Ziceam să iau nitrazepam numai când voi avea nevoie. Voi evita să iau în timpul școlii.

Edited by adadoi, 18 August 2008 - 14:07.


#5
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
intereseaza-te la un doctor, nu pe forum. Desi ai face mai bine sa termini cu prostiile.

gamezcdr si Camy_Lydie, la urmatoarea recomandare de tabel 3 stai pe bara doua saptamani. Sunt dezamagita si foarte suparata pe voi.

#6
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
De ce ? Si astea sunt medicamente sunt perfect legale nu sunt heroina sau altceva interzis de lege. Eu i-am oferit optiunile necesare poate are nevoie de asa ceva oricum medicul hotaraste ce-i prescrie dar el ca pacient are dreptul prin lege sa fie informat.

Edited by gamezcdr, 18 August 2008 - 16:06.


#7
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
nici heroina nu e interzisa de lege. Traficul de heroina e interzis. Recomandarea de care o persoana care nu e medic e interzisa (se cheama "indemn prin orice mijloace la consum ilicit de droguri"). Fix la fel ca la alte medicamente de risc.
Dar nu e vorba numai de asta. E o chestiune de etica pe care ma asteptam s-o stii: ai promis sa combati automedicatia si sa indrumi bolnavii catre medic, printre altele. Numai medicul are dreptul sa recomande medicamente si in plus e vorba e un copil de 13 ani care probabil a gasit medicamentele bunicului.

si gata, ca deja am dat-o in offtopic.

#8
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
vorbesti de o dimineata. una singura, asa inteleg eu. ok. daca tot te culci pe la 1-2 noaptea, in dimineata anterioara pune ceasul sa sune pe la 6, sa zicem. cu siguranta te va apuca somnul mai devreme - fireste, asta daca nu tragi un pui de somn dupa-amiaza.

daca ne-ai spune si de ce vrei sa te trezesti la 4 - pe mine ma duce gandul la o plecare, de ex cu avionul, dupa care nu te opreste nimeni sa dormi in avion, sau cu autocarul, unde la fel poti dormi - poti aplica varianta sugerata mai sus, sa nu mai dormi deloc.

lasa naibii medicamentele, ca vei fi nauc a doua zi.

#9
PenicilinaV

PenicilinaV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 14.01.2008
Ai 13 ani, termina cu tampeniile. Incerci sa te culci la 12 si pui toate ceasurile sa sune si n-ai treaba.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate