Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Bucuresti - Kusadasi

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
salut

as vrea sa plec in turcia la kusadasi in septembrie cu masina . Poate cineva sa-mi dea detalii despre cum este drumul cati km sunt ?

in turcia se merge pe autostrada? care ar fi drumul optim ?

astept raspunsuri?
multumesc!

#2
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006

 need_alex, on Aug 7 2008, 21:33, said:

salut

as vrea sa plec in turcia la kusadasi in septembrie cu masina . Poate cineva sa-mi dea detalii despre cum este drumul cati km sunt ?

in turcia se merge pe autostrada? care ar fi drumul optim ?

astept raspunsuri?
multumesc!

cand pleci ? si noi ne ducem in septembrie ...... dar nu mai retin data :D .... ori cazarea incepe pe 8 ori plecam pe 8,9 pentru 10 ....... chiar nu mai retin :D

#3
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007

 oSerX, on Aug 17 2008, 15:49, said:

cand pleci ? si noi ne ducem in septembrie ...... dar nu mai retin data :D .... ori cazarea incepe pe 8 ori plecam pe 8,9 pentru 10 ....... chiar nu mai retin :D




noi plecam pe 10.09 pe la pranz din bucuresti si pe 11 ne cazam

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt cam 1060km de la Buc la Kusadasi.
Drumul cel mai scurt este prin Chanakkale (se trece cu feribotul si recomand sa si innoptezi acolo). Atentie in Bulgaria, s-o iei prin Stara Zagora, nu prin NOVA zagora ca e drumul inchis acolo.
In TR mergi f. putin pe autostrada dar drumurile sunt ok si iti permit lejer o viteza de croaziera de 130km/h (limita este 70 km/h la turci!)
Ar fi bine sa faci rost de un GPS, mai ales pt traversarea Bulgariei.

Drum bun! :)

#5
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
Distanta este intr-adevar, putin sub 1100km, dar in rest:

1. Cel mai scurt drum e intr-adevar pe Canakkale, recomand si eu pauza de o noapte acolo. Drumul e prea lung pentru a fi facut dintr-o bucata, fara a pierde aiurea o zi la destinatie, pentru odihna. Si mai risti sa pierzi ore bune in vama la turci, ceea ce te-ar face sa petreci pana la 24 de ore pe drum. In schimb, Nova Zagora s-a deschis in vara asta, deci o poti lia pe acolo.
2. In TR, vei merge doar pe doua bucati de autostrada, una de la Edirne (intrarea in Turcia) ...destul de scurta, urmatoarea de la Izmir pana aproape de Kusadasi. Limita de viteza in Turcia nu e de 70 km/h, este de 90km/h. Grija mare la radare, au amenzi foarte mari. (prins cu 125 la ora pe restrictie de 90, am primit 222 lire turcesti, echivalentul a aprox 100 euro. E adevarat ca, atunci cand am platit-o, in vama la intoarcere, am platit cam 160 lire, nu stiu de ce :) )
3. GPS-ul este ABSOLUT INUTIL in Bulgaria si Turcia. Nu te hazarda sa te iei dupa GPS. Cumpara o harta a Bulgariei la primul peco, in Russe si una a Turciei la primul Peco din Turcia....parca era un Shell...si te vei descurca fara probleme.

#6
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
multumesc mult!

daca am cumparat hartile deja din romania nu cred sa fie probleme?

mai scurt sau mai rapid de fapt drum in bulgaria care este prin stara sau nova zagora?


offtopic: ce inseamna Warn (0%) pentru moderatori?

#7
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
Pai nu cred ca sunt probleme daca ai luat hartile din Romania :). E bine sa le ai.
Cel mai rapid (scurt de fapt) e prin Nova Zagora. Rapid...e impropriu spus, depinde de ora si de cat de multe camioane prinzi prin munti.

Nu sunt moderator dar...Warn 0% e de bine :). Cand faci anumite prostii, ti se da un warning....10%...20%...in functie de prostia facuta :).

#8
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007

 richelieu, on Aug 19 2008, 16:49, said:

Pai nu cred ca sunt probleme daca ai luat hartile din Romania :). E bine sa le ai.
Cel mai rapid (scurt de fapt) e prin Nova Zagora. Rapid...e impropriu spus, depinde de ora si de cat de multe camioane prinzi prin munti.

Nu sunt moderator dar...Warn 0% e de bine :). Cand faci anumite prostii, ti se da un warning....10%...20%...in functie de prostia facuta :).


ms
oricum am sa va povestesc cand ma intorc

#9
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
stie cineva daca s-a deschis drumul prin NOVA ZAGORA ca am inteles ca acum doua trei sapt era inchis?

#10
bebe28

bebe28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.08.2008

 need_alex, on Aug 19 2008, 20:14, said:

ms
oricum am sa va povestesc cand ma intorc
  

cine merge in octombrie la kusadsi?
motorina unde este mai buna? in turcia sau bulgaria?
feribotul pina la ce ora circula?

#11
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007

 bebe28, on Aug 28 2008, 03:48, said:

cine merge in octombrie la kusadsi?
motorina unde este mai buna? in turcia sau bulgaria?
feribotul pina la ce ora circula?

motorina unde este mai buna ? parerile sunt impartite mai ieftina este sigur la bulgari

feribotul circula non stop din ora in ora mai putin la 2 noapte a nu este este la 1 si la 3

#12
pbaiceanu

pbaiceanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.02.2007

 need_alex, on Aug 28 2008, 10:43, said:

motorina unde este mai buna ? parerile sunt impartite mai ieftina este sigur la bulgari

feribotul circula non stop din ora in ora mai putin la 2 noapte a nu este este la 1 si la 3

din punctul meu de vedere motorina este mai buna in Romania, dar neavand alternativa, tot din punctul meu de vedere mi s-a parut mai buna la turci.
Cat despre GPS, il consider necesar in BG, TR este f.bine "marcata" - indicatoare excelent pozitionate.... atentie in Izmir ptr cei ce merg in Kusadasi, Bodrum etc., la indicatorul de autostrada (O) sa nu-l ratati ptr ca este destul de dificil de revenit si apoi timpul pierdut .... in rest toate cele bune si CALATORIE PLACUTA TUTUROR!

#13
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
salut!

am venit ieri dintr-o vacanta foarte frumoasa din kuasdasi, omer holiday resort;

un prim sfat nu va mai cumparati vacantele de la agentiile din romania, pt ca este dublu. In ultima zi cand noi ne pregateam sa plecam a venit o familie de romani care platisera aproape dublu prin Alibaba. Noi am luat prin OTTI travel.

oricum totul a fost foarte frumos mancare bautura distractie tot ce vrei.

am fost cu masina, drumul l-am facut dintr-o bucata prin stara zagora 17 ore.

daca aveti intrebari am sa va raspund cu placere.

#14
macarone

macarone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.06.2010
sal....nu`mi dai si mie o adresa de mail...sa`mi dai si miecateva indiocatzii despre traseul asta pana la kusadasi??

#15
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
http://forum.softped...showtopic=70181

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate