Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

am inceput sa stagnez

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
lucianno5

lucianno5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.04.2008
De vreo 2 luni incoa am inceput sa stagnez in greutate si in forta , reamintesc ca am 17 ani , 65 kg , 172 inaltime, ridic cu maxim 70 la piept cu care fac 6 repetari fara ajutor , la biceps ridic cu maxim 30 kg cu haltera cu care fac tot 6 repetari , la ultimile serii , si mai mult de-atat nu pot duce ... ce-i de facut ?
   Am bratele destul de subtiri probabil din cauza oaselor antebratu mi-l pot cuprinde cu 2 degete langa incheieturile mainilor , cum pot face sa cresc si yo in oase( lungime , latime)   si in acelashi timp si in inaltime corpului?

#2
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Din cate stiu eu grosimea oaselor e ceva genetic, am prieteni care au oasele groase ca naiba si n-au facut sala in viata lor. Stiu ca prin stres oasele devin mai tari, da nu cred ca mai mari. Daca esti construit sa fii mic, atunci mic ramai.

Uite ca sa-ti faci o idee, eu zic ca am oase nici prea subtiri nici prea groase si 18cm in incheietura (punctul cel mai subtire)

Edited by keeekeeess, 06 August 2008 - 22:40.


#3
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Oasele se latesc de la 30 si ceva de ani in sus.

#4
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
La maini poti lucra muschii antebratului, iar la picioare gambele. Inainte aveam si eu picioare cam subtiri, am lucrat game si nu numai muschiul s-a dezvoltat, ci si tendonul lui ahile, care face picioru sa fie mai gros (o fi alta explicatie, da sigur am picioru la incheietura mult mai gros)

#5
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
da e foarte important sa lucrezi toti muschii pentru ca daca nu ii dezvolti bine nu o sa cresti la anumite grupe. eu am patit asta, acum lucrez antebratul  mult mai mult si ma ajuta la biceps!

#6
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Intr-un timp nu puteam face piept din cauza ca nu ma lasau umerii  :D

#7
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
uneori si schimbatul salii poate ajuta :)

#8
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006

 keeekeeess, on Sep 22 2008, 16:58, said:

Intr-un timp nu puteam face piept din cauza ca nu ma lasau umerii  :D
am observat si eu asta. de fapt de multe ori cand lucrez pe plan inclunat resimt destul de bine in umeri faptul fa face acele exercitii desi sunt pt piept

#9
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

 lucianno5, on Aug 6 2008, 13:21, said:

De vreo 2 luni incoa am inceput sa stagnez in greutate si in forta , reamintesc ca am 17 ani , 65 kg , 172 inaltime, ridic cu maxim 70 la piept cu care fac 6 repetari fara ajutor , la biceps ridic cu maxim 30 kg cu haltera cu care fac tot 6 repetari , la ultimile serii , si mai mult de-atat nu pot duce ... ce-i de facut ?
   Am bratele destul de subtiri probabil din cauza oaselor antebratu mi-l pot cuprinde cu 2 degete langa incheieturile mainilor , cum pot face sa cresc si yo in oase( lungime , latime)   si in acelashi timp si in inaltime corpului?
lupta cu stagnarea e piatra de hotar. elementele cheie sunt AMBITIE si MOTIVATIE.
si da, trebuie sa pacalesti si sa stresesi muschiul.  
incearca sa-ti dai peste cap antrebamentul. fa-ti unul complet diferit. Sa nu mai semene deloc cu ce faceai pana acum (vorbesc aici de organizare: schimba zilele de piept, ordinea exercitiilor, etc etc.) Muschiul va deveni stresat, se va "speria" si va creste.

Sau, gandeste-te cat de stresat esti tu ca om in ultimul timp. E posibil ca o pauza sa faca minuni. O pauza scurta de 2 saptamani... uneori ajuta.

#10
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

 ciureanuc, on May 8 2009, 23:39, said:

lupta cu stagnarea e piatra de hotar. elementele cheie sunt AMBITIE si MOTIVATIE.
si da, trebuie sa pacalesti si sa stresesi muschiul.  
incearca sa-ti dai peste cap antrebamentul. fa-ti unul complet diferit. Sa nu mai semene deloc cu ce faceai pana acum (vorbesc aici de organizare: schimba zilele de piept, ordinea exercitiilor, etc etc.) Muschiul va deveni stresat, se va "speria" si va creste.

Sau, gandeste-te cat de stresat esti tu ca om in ultimul timp. E posibil ca o pauza sa faca minuni. O pauza scurta de 2 saptamani... uneori ajuta.

De unde le scoateti astea cu stresatul si cu pacalitul muschiului nu stiu. Asta e cea mai tare chestie care am auzit-o desi se repeta des.Muschiul ala crezi ca gandeste, stie ca tu faci alt exercitiu si-l stresezi ?  :lol: Mushiul creste la stimuli nu de la "stres" si pacaleala. Singura modalitate sa cresti constant e sa piramidezi greutatile si sa folosesti greutati mai mari la fiecare antrenament (chiar daca progresul e aparent mic) ori sa cresti intensitatea la fiecare antrenament.
Sigur nu dau eu verdicte cu privire la antrenament pentru ca fiecare om e diferit insa ma uimeste ca se tot repeta asta cu pacalitul muschiului care e o imensa aberatie nesustinuta stiintific de absolut nimic.
lucianno5 desi nu ai dat detalii parerea mea e ca faci prea multe exercitii prea des si nu te recuperezi pana la antrenamentul urmator. Fara recuperare completa e imposibil sa cresti sau sa progresezi. Fa maxim 10 seturi si 2 exercitii pe grupa musculara, program la sala de 3 ori pe saptamana, maxim o ora/antrenament cu pauze mai mici intre serii. E extrem de important sa te recuperezi pana la antrenamentul urmator, daca nu te simti 100% ok mai bine renunti la antrenament si-l faci in ziua urmatoare.

#11
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

 SE7EN, on May 13 2009, 20:58, said:

De unde le scoateti astea cu stresatul si cu pacalitul muschiului nu stiu. Asta e cea mai tare chestie care am auzit-o desi se repeta des.Muschiul ala crezi ca gandeste, stie ca tu faci alt exercitiu si-l stresezi ?  :lol: Mushiul creste la stimuli nu de la "stres" si pacaleala.
Ar trebui sa-i expui problema asta lui Uceanu si celor de scriau Flex si revista Culturism (prin 1996).
De unde le putem "scoate", ca doar nu ne-am nascut profesori de culturism? :)

#12
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

 ciureanuc, on May 19 2009, 13:28, said:

Ar trebui sa-i expui problema asta lui Uceanu si celor de scriau Flex si revista Culturism (prin 1996).
De unde le putem "scoate", ca doar nu ne-am nascut profesori de culturism? :)

Uceanu a scos la viata lui multe chestii nu tocmai ok chiar daca e totusi un mare culturist roman plus ca oricum in 1996 nu prea se stiau atatea despre domeniul asta. Evident ca si eu vorbesc din experienta altora si a mea si din ce am mai citit, vezi ce parere are si Vince Delmonte despre chestia cu "pacalirea" muchiului. Schimbarea exercitiilor mi se pare necesara doar atunci cand nu mai poti progresa la exercitiul respectiv, altfel cum poti vedea daca ai progresat (ridici mai multe greutati) daca schimbi tot timpul exercitiile ? Sigur nu e nimic batut in cuie si in domeniul asta rar se pot aplica principii universal valabile insa asta oricum mi se pare o idee depasita nefiind sustinuta de ceva stiintific.

Edited by SE7EN, 19 May 2009 - 15:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate