Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Linux Live CD si SATA

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
wasser_melone

wasser_melone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.05.2008
Salut,

Ma intereseaza si pe mine o varianta de Linux Live CD care sa imi recunoasca HDD SATA.

Am incercat Knoppix 4.0 si 5.1 si nici una nu mi-a vazut hdd-urile. Am luat aseara o varianta de Ubuntu. Nu am incercat-o inca. Va merge? Le va recunoaste?

Nu ma intereseaza sa instalez nimic pe calc. Unul dintre HDD-uri provine dintr-un WD MyBook, care nu mai vrea sa se conecteze. Vreau doar sa boot-ez de pe CD sau DVD si sa imi refac datele de pe HDD-ul din myBook.

Multumesc!

#2
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
"nu mai vrea sa se conecteze" ??? Adica? Ce sa se conecteze unde?! Nu cumva este paradit hardul ??
Incearca Puppy sau Slax sau Zenwalk. Desi la mine au mers perfect si Ubuntu si Knoppix.

#3
wasser_melone

wasser_melone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.05.2008
Nu e paradit hardul. MyBook este un hdd extern cu conectare pe ethernet. Nu mai vrea sa se conecteze la retea. Esti sigur ca Knoppix-ul ti-a recunoscut hdd SATA? La mine nu a mers desi am ultima versiune de Knoppix.

#4
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Eu am dezactivat SATA din BIOS. Dar am patit la multe linuxuri sa nu mearga, deoarece am si unitatea DVD tot pe SATA. Booteaza si cind dau sa incarce zice ca nu gaseste cd sau nu poate sa-l monteze si iese in prompt.
Repet, probabil e ceva paradit la hardul ala.

#5
wasser_melone

wasser_melone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.05.2008
HDD e nou! si nu numai la ala face asa. NU IMI RECUNOASTE NICI UN HDD!!! Asa cum am zis, am 2 HDD, unul normal, al calc, si celalalt, cel scos din myBook pentru ca nu mai booteaza myBook-ul. Biosul le vede pe amandoua, win nu are nici o problema, Knoppix nu vede nimic. Crezi ca e hdd-ul devina?!?!

Ar putea fi faptul ca e si unitatea DVD tot pe SATA. Nu stiu sigur daca am asa. Am sa ma uit cand ajung acasa.

#6
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Alte Live CD-uri nu ai incercat? Puppy, Slax...

#7
wasser_melone

wasser_melone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.05.2008
Pai de asta am intrebat. Daca stie cineva vreo distributie care sa recunoasca automat hdd SATA.

#8
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Pai, deja 2 oameni ti-au recomanda aceleasi 2 distro. Ia si tu si incearca !!

#9
wasser_melone

wasser_melone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.05.2008
Stai ca nu inteleg.... nu am zis ca nu incerc. Am zis doar ca voiam niste sfaturi. Am fost intrebat "Alte Live CD-uri nu ai incercat? Puppy, Slax... " Si am raspuns ca nu. Sigur ca o sa incerc.

Oricum, pana acum, nu mi-a zis nimeni clar: foloseste X ca la mine merge fara probleme. Toti mi-ati raspuns incearca X, inceraca Y. Sa inteleg ca nu stiti sigur, sau ca la voi a mers fara probleme?

Asa cum am zis, am sa incerc Ubuntu, cand ajung acasa. Daca nici ala nu merge, atunci incerc Puppy, Slax... etc

Oricum, multumesc pentru sfaturi!

#10
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Pai, de unde sa stim ca merge sigur la TINE ??
Da, la mine a mers perfect puppy.
Chiar mi-adusei aminte. A venit cineva cu un Windoze paradit. Iar la reinstalare am pus driver cu discheta. Deci clar era pe SATA. Inainte de instalare am recuperat niste poze cu stick bootabil cu Puppy. Deci la mine a mers perfect !!

#11
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Si eu recomand tot: Slax, ZenLive (Zenwalk live CD) sau puppy.
Zenwalk are suport foarte bun pt. SATA, probabil si celelalte daca celor de aici le functioneaza.

Edited by Fratello_2007, 05 August 2008 - 17:13.


#12
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008

View Postwasser_melone, on Aug 5 2008, 11:24, said:

Salut,

Ma intereseaza si pe mine o varianta de Linux Live CD care sa imi recunoasca HDD SATA.

Am incercat Knoppix 4.0 si 5.1 si nici una nu mi-a vazut hdd-urile. Am luat aseara o varianta de Ubuntu. Nu am incercat-o inca. Va merge? Le va recunoaste?

Nu ma intereseaza sa instalez nimic pe calc. Unul dintre HDD-uri provine dintr-un WD MyBook, care nu mai vrea sa se conecteze. Vreau doar sa boot-ez de pe CD sau DVD si sa imi refac datele de pe HDD-ul din myBook.

Multumesc!

Versiune live CD este si PC Linux 2007, eu l-am incercat si merge, imi detecteaza ambele HDD-uri SATA2 . Chiar daca o versiune live de linux nu merge, nu trebuie sa te descurajeze asta, incearca pana vei gasi unul bun ;)

#13
ungureanub

ungureanub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 19.02.2005
Puppy recunoaste drive SATA.

Edited by ungureanub, 05 August 2008 - 20:23.


#14
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
Bre, SATA e bazat pe zeci de chipset-uri, sunt zeci de producatori, sute de modele. Crezi ca daca eu nu am avut niciodata probleme cu SATA, tu esti scutit de probleme? Daca ai nimerit o placa de baza pentru care nu exista driver pentru Linux, ai cam pus-o. Poti sa incerci si mama distributiilor, ca tot nu o sa mearga. Zi-ne macar de placa de baza ai si chipset-ul, ca sa stim sa nu cumparam placa aia :)

#15
wasser_melone

wasser_melone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.05.2008
A mers Puppy fara probleme. Acum ca am accesat hdd, Cred ca problema pentru care nu se logheaza myBook-ul e ca fisierul /etc/passwd e gol. In schimb am fisierul /etc/shadow. Pot reface fisierul passwd?

Am deschis alt topic pentru asta:
http://forum.softped...howtopic=424203

Multumesc pentru sfaturi!

Numai bine!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate