Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Echipament de protectie pentru datul pe role

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Mause2k

Mause2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 11.09.2007
Salutare oameni buni !

Mi-am luat ieri role (K2 - Exo model fitness).Nu sunt maniac de trick-uri, scheme, etc. Mai mult le-am luat pentru mers pe strada. Deocamdata sunt la stadiul de mers prin casa (nu am cazut inca). Dar inca nu am iesit pe afara (Mi-e frica de cazaturi). Cunoasteti bine la ce ma refer : sare catelul in fata, pietricele, etc  .Inca nu am echipament de protectie. Acum vine intrebarea mea :

La ce trebuie sa fiu atent cand achizitionez casca, aparatori, etc? exista vreun criteriu de alegere ? si mai ales unde pot gasi prin Bucuresti ?

Va multumesc anticipat

#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
M-am dat si eu cu rolele. Doar pe dumuri asfaltate si fara sa fac figuri mai complicate decat intoarceri, evident cu franare lina inainte. Nu stiu si nici nu voi incerca salturi si alte nebunii. .
Asa ca NU sunt si NU ma pretind expert. Dar:
Cand mi-am luat rolele am fost atent sa imi aleg si echipamentul de protectie. Am avut grija sa probez casca, sa imi stea fix pe cap, ca daca se desface dupa ce am zis ca mi-am fixat-o, in caz de Dne fereste, dai cu capul de asfalt...Inainte de asta imi fixasem in urechi si castile de la mobil, ca sa pot asculta muzica..Iar palmarele, genunchierele si cotierele trebuie sa se poata fixa si ele usor, dar sa fie stranse ferm pe acele parti ale corpului pe care le protejeaza. Asa ca fa niste miscari bruste si eventual roaga un amic sa iti de catea o palma, da' mai decisa, peste ele, ca sa vezi cum e, in cazul in care ai cazut..
De fapt modul in care mergi si iti alegi viteza si drumul e cea mai buna protectie. Evita piatra cubica si baltile, indiferent de cat de mici ti se par. Daca intrii cu un picior intr-o balta si el e mai inaintat decat celalalt, e normal ca apare o franare brusca. Asa ca o fesa pleaca spre inainte, cealalta ramane in urma, apare un fel de spagat urmat de o rotatie si caderea e sigura..In mana, pe cot sau chiar in fund, unde e femurul......
Daca nu ma crezi, sapa prin net dupa FCF -Fractura de Col Femural-. Studiaza mai ales cat timp dureaza pana poti revenii la activitatile anterioare accidentului..Si daca ai scoala sau job, te-ai "scos" pt macar 3 luni....
Sa te fereasca Dzeu de asa ceva.

#3
TADY85

TADY85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 12.05.2005
buuun unul mai pesimist ca mine!

Sa o luam simplu: mi le-am luat acum 3 luni...de atunci si pana acum amc azut in total de vreo 15 ori si nu au avut frana de picior!
Intai alegeti un loc unde te poti plimba linistit cat mai drept si cu putine pietre...incerci pe acolo vreo 4-5 zile si pe urma te aventurezi intr-un parc!
Eu nu am avut nevoie de protectie!
Iti recomand sa lasi castile si sa fii atent la cei din jurul tau cand mergi cu rolele!

Incearca un echipament de protectie K2...si sa iti fie pe masura!

#4
Mause2k

Mause2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 11.09.2007
Va multumesc pentru sfaturi. Dar mai am o intrebare : Exista marci de echipamente de protectie care ar trebui evitate ? (ex: infinity, rco, etc).

Edited by Mause2k, 06 August 2008 - 11:42.


#5
Paullik

Paullik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 05.07.2008
Eu am evitat orice tip de echipament de protectie.
Nu am purtat nici prima oara cand m-am "suit" pe role si nici acum nu port, trebuie sa recunosc ca am luat cateva cazaturi dar  mi-a trecut, m-am zgariat, m-am julit putin in cot si la genunchi, dar am continuat sa merg pe role si uite ca acum nu mai stiu ce e aia o cazatura cu rolele!

Asa ca tu alegi! ;)

#6
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 TADY85, on Aug 5 2008, 14:00, said:

buuun unul mai pesimist ca mine!

Sa o luam simplu: mi le-am luat acum 3 luni...de atunci si pana acum amc azut in total de vreo 15 ori si nu au avut frana de picior!
Intai alegeti un loc unde te poti plimba linistit cat mai drept si cu putine pietre...incerci pe acolo vreo 4-5 zile si pe urma te aventurezi intr-un parc!
Eu nu am avut nevoie de protectie!
Iti recomand sa lasi castile si sa fii atent la cei din jurul tau cand mergi cu rolele!

Incearca un echipament de protectie K2...si sa iti fie pe masura!
Nu e mai pesimist ca tine, pur si simplu a avut un accident foarte nasol la care am asistat si eu  :cursing
Si eu ma mai dau cu rolele dar intotdeauna sunt extrem de atent, la o cazatura nasoala echipamentul de protectie te ajuta sa nu te umpli de sange, dar daca e sa-ti rupi ceva nu foloseste la absolut nimic, de aceea prudenta e mult mai buna ca orice protectie de plastic. Oricum dupa accidentul amicului meu cred ca bicicleta va ramane 100% de plimbare- macar are frane bune !

#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
"Cum va place?"

Attached Files



#8
TADY85

TADY85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 12.05.2005

 rvic77, on Aug 11 2008, 20:58, said:

Nu e mai pesimist ca tine, pur si simplu a avut un accident foarte nasol la care am asistat si eu :cursing
Si eu ma mai dau cu rolele dar intotdeauna sunt extrem de atent, la o cazatura nasoala echipamentul de protectie te ajuta sa nu te umpli de sange, dar daca e sa-ti rupi ceva nu foloseste la absolut nimic, de aceea prudenta e mult mai buna ca orice protectie de plastic. Oricum dupa accidentul amicului meu cred ca bicicleta va ramane 100% de plimbare- macar are frane bune !

 Prien, on Aug 11 2008, 20:59, said:

"Cum va place?"
Neatentie sau defectiune tehnica?

Cum ai spus si tu,protectia e doar pt julituri nu si pt fracturi! (ala era femurul?)
Merg cu bicicleta si cu rolele,nu mult dar nici putin!
Am cazut de destule ori cu ambele!De cele mai multe ori din cauza celor care merg cu capetele in pamant si de cateva ori ca am incercat "chestii"!
Exista si echipament cu intarituri pe tibie,si brate si bla bla...dar costa mult mai mult decat rolele/sau cat o alta bicicleta!
Si nu cred ca e nimeni interesat (+ sunt incomode)!

Cum ziceam,imi pare rau ca nu e doar un pesimism exagerat,dar daca nu a fost un ghinion stupid a fost o neatentie!

#9
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 TADY85, on Aug 12 2008, 11:19, said:

Neatentie sau defectiune tehnica?...
Cum ziceam,imi pare rau ca nu e doar un pesimism exagerat,dar daca nu a fost un ghinion stupid a fost o neatentie!
Ghinion stupid.
Am povestit nu ca sa atrag mila ci sa atentionez ca e PERICLE...

#10
TADY85

TADY85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 12.05.2005

 Prien, on Aug 12 2008, 12:53, said:

Ghinion stupid.
Am povestit nu ca sa atrag mila ci sa atentionez ca e PERICLE...

NU e vb de mila!E vb de parere de rau,dar si de faptul ca atentia te scapa de la mult mai multe decat un amarat de echipament de protectie!

Sugerez totusi oamenilor sa nu asculte muzica cand merg prin locuri circulate de masini!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate