Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Schițe Bricolaj

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
286 replies to this topic

#37
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
infasat!!pt bebelusi!?
Ce treaba are infasatul cu aerisirea!?
Ca si blat poti folosii o placa de PAL,MDF

#38
iulyoana

iulyoana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.04.2008
adi master ce zici daca mai pui si ceva personal facut....nu proiecte facute cu google sketchup...

#39
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 31.03.2005
deci.baia este umeda.umezeala afecteaza palul. pentru montare suspendata nu am incredere in suruburile infiletate in mdf sau pal. am 1 bucata camera, baia este cea mai calda incapere. ma gandeam la un panou de lemn 100%.daca ati vazut pe undeva.

#40
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postiulyoana, on Sep 20 2008, 05:11, said:

adi master ce zici daca mai pui si ceva personal facut....nu proiecte facute cu google sketchup...
1) Esti off-topic!!
2)Nu-ti place ce vezi,nu esti obligat sa faci/comentezi!

Quote

daca mai pui si ceva personal facut
Nu o sa vezi ,pt ca nu am unde sa la fac.

#41
gruita2005

gruita2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.03.2008
Poate sunt off topic dar eu am realizat niste proiecte luate de pe net (dar pe care le-am mai ajustat putin la marimea care mi-a convenit mie). Din pacate nu mai am schitele care oricum erau de mana nu in format electronic dar pot sa va ajut cu un site foarte bun http://www.buildeazy...ist_images.html sau alt site unde puteti descarca cartea "6500 Woodworking Projects" http://www.addebook....jects_1356.html care cuprinde foarte multe proiecte si schite pt. bricolaj.
Daca doreste cineva pot posta poze la ceea ce am realizat eu, adica un set de gradina ( masa , 2 banci si un scaun ), o roaba ornamentala si un carucior ornamental . Toate cele bune!
Apropo mi-au placut schitele tale Adi_Master .

Edited by gruita2005, 25 September 2008 - 13:34.


#42
hardgogu

hardgogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.09.2008
Daca e cineva meserias si poate sa imi arate si mie in cativa pasi cum se face acest gratar de gradina ms

Attached Files



#43
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
meseriasi sunt multi!!
dar nu pot(personal)sa-ti explic in cateva fraze cum se construieste.
La praktiker gasesti gata facute,si doar le montezi acasa cu ceva adeziv/mortar.
Foarte scump nu este,reduci mult din timpul executiei.

Edited by adi_master, 04 October 2008 - 21:08.


#44
hardgogu

hardgogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.09.2008
Modelul de care zici tu niciodata nu o sa-mi iau , mi se pare prea urat si am zis ca daca tot am caramida sa imi fac eu unu cum imi place si am gasit acest model care este destul de frumos , zic eu cat,  despre timpul de executie nu cred ca iti ia mai mult de 1-2 zile in afara de acel postament turnat din beton , am ceva idei despre cum sa il construiesc dar vruiam sa ma lamuresc cu etapele , sper sa ma descurc , sa vad cand imi fac timp si pt el

Edited by hardgogu, 07 October 2008 - 17:13.


#45
romulandu

romulandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 25.06.2007

View Posthardgogu, on Oct 7 2008, 17:11, said:

Modelul de care zici tu niciodata nu o sa-mi iau , mi se pare prea urat si am zis ca daca tot am caramida sa imi fac eu unu cum imi place si am gasit acest model care este destul de frumos , zic eu cat,  despre timpul de executie nu cred ca iti ia mai mult de 1-2 zile in afara de acel postament turnat din beton , am ceva idei despre cum sa il construiesc dar vruiam sa ma lamuresc cu etapele , sper sa ma descurc , sa vad cand imi fac timp si pt el

Adi si cum ii mai spune habar nu are de constructii.Asa zisul lui bricolaj este o copiere ieftina a unor schite completate cu niste numere numite de el cote date in mm lucru inadmisibil in cotarea proiectelor ( mm se folosesc doar in cotarea constructiilor din metal ) asta asa ca fapt divers + cateva lectii de gramatica elementara ar fi foarte bune pentru dansul.
Revenim la problema ta, nu este foarte greu de construit dar iti trebuie ceva indemanare in ale ziditului. Dupa ce torni placa de beton si o lasi 2-3 zile sa se intareasca ca sa poti lucra pe ea ( nu uita sa pui si ceva armatura ) te poti apuca si de viitorul gratar.Problema cea mai mare ai s-o intampini la executarea boltilor dar se rezolva si asta cu putina munca. Acel tip de zidarie pe curb se realizeaza incepand de la caramida din mijlocul curburii care se numeste "cheie de bolta" si se merge alternativ catre extremitati. Ca sa ai pe ce rezema caramizile trebuie sa faci un cofrag semirotund din lemn sau fiind vorba de bolte mici un placaj care sa se indoaie  la dimensiunea dorita . Dupa ce asezi caramizile care dau curbura le pui si pe celelalte. Sfatul meu este ca sa te opresti dupa ce le faci pe cele de jos, o zi sau doua pentru a lasa mortarul sa se intareasca apoi poti continua. Nu uita ca decofratul boltilor ar trebui realizat cam la 7 zile mai ales ca acum este un pic scazuta temperatura zilnica. Spor la treaba si daca te impotmolesti mai vino cu solicitari.

Adi_etc nu te supara dar o joaca cu mause-ul nu te face constructor cu atat mai putin arhitect sau proiectant.

#46
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
1) esti offtopic-pt care ai 10% warn
2) Daca esti un bun constructor,revin-o si invata-ne,in loc sa arunci cuvinte grele.
3) Schitele de care vb,sunt personale si nu copiate.Ai 24 de ore sa-mi prezinti acele lucrari copiate,in original,daca nu,ai 15 zile pauza pt acuzatii de plagiat.
4)Nu-ti convine cum scriu,nu citi,simplu.Prima data ar trebui sa te ingrijesti de gramatica ta,si apoi sa te legi si de altii.
5) De ipocriti ca tine sunt satul.Nimeni nu face nimic dar are pretentii ca totul sa fie roz.

Quote

cote date in mm lucru inadmisibil in cotarea proiectelor
Imi arati si mie ceva proiecte de pe acest topic!?Eu vad numai schite de executie home-made.

Quote

mm se folosesc doar in cotarea constructiilor din metal
Inca o dovada ca esti ca esti pe langa(subiect,si cam tot ce tine de aria asta)

Quote

asta asa ca fapt divers
Tot ''ca fapt divers''Cine te-a invatat ca mm se folosesc NUMAI la structuri metalice?Sau asta ai visat azi-noapte,cand iti pregateai spiciul.

Edited by adi_master, 02 November 2008 - 14:07.


#47
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
15 zile pauza pt acuzatii nefondate.

#48
Mattei

Mattei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 04.06.2007

View Postromulandu, on Oct 31 2008, 14:19, said:

Dupa ce torni placa de beton si o lasi 2-3 zile sa se intareasca ca sa poti lucra pe ea

poate ne explici si noua de ce iti trebuie 2-3 zile sa poti lucra peste o placa care este turnata peste pamant (sau pietris, tot aia). betonul intra in priza in 6-8 ore si dupa poti lucra pe el fara probleme.

da cine stie, poate tu ai facut mai multe gratare, eu mai multe case...

#49
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 26.11.2001
am de facut rafturile unei camari si nu prea stiu cum sa le execut. Mai exact, cum prind rafturile (PAL, MDF, etc) de stalpii verticali, astfel incat constructia sa fie solida. Pe de alta parte, zidurile sunt din caramida Porotherm si nu as vrea sa le gauresc prea adanc.

ceva idei ?

multumesc

#50
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Acei ''stalpi''din ce material vrei sa-i faci?
Eu,spre ex,am acele rafturi puse pe coltare cumparate cu cativa centi din praktiker,sunt prinse cu cate 3 dibluri(8x50) si imi rezista la 30kg fara probleme.

Edited by adi_master, 13 November 2008 - 23:47.


#51
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 26.11.2001
lemn probabil
ai ceva poze ?

#52
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
asa arata

Attached Files



#53
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 26.11.2001
rafturile mele vor avea latimea de 60cm, nu cred ca tine solutia ta ... ce parere ai ?

#54
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Eu am cumparat marimea ce mi-a trebuit,sunt si marimi mai mari,care tin si 100kg.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate