Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

BURSA (schimburi/vînzări) materiale și echipamente

- - - - -
  • Please log in to reply
683 replies to this topic

#109
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005

View Postroandre, on Apr 23 2009, 23:56, said:

Eu am luat vata Isover, Rio Twin la sul, 10 cm grosime (se desface in 2 straturi de 5 cm), 9 mp cu 60 ron/sulul. Vata Isover Domo nu am vazut pe piata, asa ca e posibil sa fie mai scumpa dc are proprietati mai bune.
Chestia asta cu facutul a 10 cm din doua bucati de 5 cm a incercat sa mi-o bage si mie pe gat un vanzator. Am vazut ca si la ei pe site dau ca ar avea aceleasi proprietati ca si cea Rio Twin de 10cm dar eu ma indoiesc din cauza ca mi-a spus ca pt a o face asa mai activeaza un soi de cutit pentru a taia vata pe grosime in 2. Acum logic ceva ce presupune operatii suplimentare inseamna si un cost suplimentar deci ceva nu imi miroase a bine. Oricum daca pretul e cu TVA e un pret bun pe la Hornbach am vazut Rio Twin pe la 79 ron pe sul daca nu ma insel. Ideea este ca eu am cautat doua produse ori Domo 10 ori Unirol 14 cum Unirol 14 nu se face la noi in tara si era f scumpa am rams la Domo 10 dar care e destul de prohibitiva in sesnul ca unii distribuitori habar nu au ce e aia.

Edited by George C, 24 April 2009 - 00:34.


#110
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Da, pretul este cu TVA (mai exact 12,10 euro+TVA).
In Hornbach saptamana trecuta era 66.99 ron iar Isover Akusto era 79.99 ron.

Attached Files



#111
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008
Pt cine nu si-a facut/comandat inca ferestrele, am de vanzare (la jumatate de pret) diverse ochiuri de sticla:
Dimensiunile exacte ale sticlelor (trei foi de geam: 4mm LOWE + 14mm ARGON + 4 mm FL)

812mm x 316 mm
910x876
900x366
732x926
900x316
908x876
435x1426
432x1376
952x1426
910x1426
644x926
435x876
Attached File  sticle_1.jpg   1.16MB   75 downloads Attached File  sticle_2.jpg   487.05K   55 downloads

Pentru detalii, va stau la dispozitie pe PM.

#112
GabrielaC

GabrielaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.06.2007
Vand 20 de paleti de caramida DUROTHERM 290x240x188. 70 buc/palet, 76 buc/mc. 0.921 mc/palet. Cantitate totala 18,31 mc. Pentru peretii de 25 acopera o suprafata de aproximativ 77 mp iar pt peretii de 30 acopera o suprafata de 63-64 mp. (4-5 si chiar 6 pereti exteriori, functie si de golutile pe care le aveti...)

Pret 270 ron cu tot cu transport la locatia dorita de dvs (Bucuresti si zonele limitrofe). Pret total 4940 RON!

Avand in vedere ca atunci cand am luat aproape nimeni nu scadea pretul sub 300, sunt curioasa ce preturi mai aveti la caramida, daca ati cumparat recent. Caramida Durotherm (umbla vorba in targ) ca ar fi de fapt mult mai buna decat Porotherm. Sincer observand sceptismul constructorilor care sun ca se lucreaza mai greu cu ea......nu pot sa ofer o parere pertinenta....desi vanzatorul mi-a spart 2 caramizi una de Duro si alta de Poro si m-a convins ca Duro e mai buna intrucat este coapta mai bine si mai uniform spre deosebire de Poro... ma rog, eu am decis sa va zic si argumentele pro dar si pe cele contra, in rest, voi decideti!

#113
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Eu tocmai am platit 63 mc de durotherm 300... Sunt foarte increzator in caramida asta. Mai este un aspect: brandul asta abia a fost lansat, trebuie sa scoata ceva bun cei de la Soceram, macar la inceput.. Asa a fost si cu porothermul, la inceput n-aveau rival, acum, le rupi cu mana goala...


In continuare caut o betoniera sh. Daca are cineva una in stare de functionare si la un pret rezon, astept sa discutam. Daca nu, asta e, una de 120 litri la brico e 650 roni, cu trsp moka..

#114
GabrielaC

GabrielaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.06.2007
Si cat ai dat?

#115
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
am scris si pe jurnal, 290 ron mc. Dar asta pentru ca am facut vanzare cam de 60000 ron. In mod normal e 300 roni mc, adica 58 bucati.

#116
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Scuza-ma ca intervin, dar hai sa nu dam informatii eronate. Adica durotherm la pret de porotherm?
Si cine califica daca e buna sau nu, ca vor sa faca treaba buna. Asta cu sfaramat in mana nu e prima oara cand aud.
Uite te invit si invit pe oricine pe un santier de-al meu s-o rupa cu mana. Daca reuseste ii cumpar eu toti paletii necesari.....
Cred ca am la activ peste ... 5-6-700 de paleti de Porotherm, nu mi-au venit crapate, fisurate, sparte. Asta tine de manipulant nu de producator. Daca luati caramida de la nea Teasca din vale exista sanse ca el s-o fi luat la a 5-a mana, a 7-a manipulare, etc....
Caramida de iese pe piata pe fiecare zi, brikstone, durotherm, eurotherm, imitatii de porotherm, si altele mai vechi sau mai noi nu sunt proaste din punct de vedere al rezistentei, nu contest asta, poate contest laboratoarele care le dau rezistente astronimice, comparative cu caramida plina, ceea ce e greu de crezut.
Mai vorbim cand pui caramida peste caramida...sa-ti iei tencuitori buni.
Ai 2 lucruri la care te uiti cand cumperi o caramida. Rezistenta, grosime si calitate. Calitate inseamna sa desfac 10 paleti si sa iau la nimereala 10 caramizi si toate sa fie stas. Sti ce inseamna stas? Nu milimetru ca e abatere mare...Desta durocaca, eurocaca, bricomaca si pune 3 caramizi una peste alta si bolobocul pe toate partile.
Eu am zidit cu 4 paleti diferiti din proveniente diferite, au, hu, si 2 de la 2 fabrici din ro. Si 4 caramizi din locuri diferite erau exact asa cum trebuiau sa fie. Asta inseamna ca folosesc matrite produse de aceeasi fabrica, si matrite bune. Poate au mai dat chix vara trecuta cand cererea a fost mare si calitatea a suferit dar sa nu exageram caci speriati oamenii aiurea.
Plus ca mi se pare aiurea sa lauzi un produs care nici macar nu-l ai in curte...pacatele mele..
Am dat comanda de Logan, e cea mai buna masina din lume, nu mi-a venit inca dar e mai bun decat jafurile alea nemtesti si m-a costat si cu 1 leu mai ieftin.

#117
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Porothermul are 10 n/m2, durothermul are 15. Pana acum n-am auzit lume nemultumita de ultimii, dar de primii da. E drept ca porothermul cred ca are 70-80% din piata, deci e mult mai testat si incercat. Om trai si-om vedea.

Revin ca tiganul cu betoniera. Daca stiti prin vecini, stiu si io...

#118
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Am dus eu pth la laborator si sub 17 n-are niciuna. Diferenta e ca la ei probabil au luat cea mai slaba veria, asa cum se procedeaza in general. La noi probabil au gasit vreo caramida mai cruda si mai tare si au luat-o ca esantion.

#119
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
ok si pana la urma care ar fi mai buna comparand pret calitate durotherm sau porotherm
bineanteles opinii personale

#120
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Am 4 cutii cu bride reglabile, vreau pe ele 130 ron (deci o reducere de cel putin 70 ron fata de preturile de magazin/depozit). Ma deplasez oriunde in Bucuresti.
Asa ca daca sunteti la stadiul de structura pentru gips carton ati putea sa ma scapati de ele. Contact prin email (am adresa in profil).

#121
johnsws

johnsws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.10.2003
generator honda original, model EC4000 putere 3,8 KVA,  motor 9 hp, cumparat anul trecut de la reprezentanta. uleiul a fost schimbat lunar, a fost folosit anul trecut aproximativ 6 luni, m-a costat 1000 euro. il vand cu 2000 ron.

#122
kiguraiken

kiguraiken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 15.06.2008
Am de dat vreo 2-3 paleti de Porotherm 30 S. Pret bun, negociem.  :naughty:

Relativ la duritate, il sustin pe Astrul. Aproape nici o caramida sparta la palet. A trebuit sa sparg o caramida (zidita)... a dat unul din baieti cu ciocanul in ea si de abia o spargea.

#123
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Cumpar urgent popi si eventual scandura buna de cofrat, adica folosita maxim o data. Saptamana asta cel tarziu. De preferat din zona de nord, ca ma omoara manivelele la buzunar (asa le zic eu la soferi..)

Pentru cei care nu stiu, lemnul a ajuns la 370 ron mc, popii de 8*8 3m la vreo 8.5 ron. Si eu sunt surprins, l-am luat cu 390 de la acelasi furnizor...

#124
kiguraiken

kiguraiken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 15.06.2008
Se pare ca am dat caramida. Si toti popii pe care ii mai aveam.

CRG, ai grija cu lemnul ala de l-ai cumparat, stii despre ce vorbesc. Bafta la cofrat. Si mult spor!

Mai am si niste polistiren de 5. Cine are nevoie, PM...

Edited by kiguraiken, 18 May 2009 - 16:07.


#125
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
mi-au ramas 2 buc burlan de cate 4m in folie (deci neatinse), culoare maro inchis (eventual pot pune si poze) si

1 sul hidroizolatie neinceput (se poate masura); mi se pare ca are latzime 1m sau 1.2m


burlanele se vand cu 52 RON bucata

sulul de hidroizolatie se vinde cu 94 RON

deci 1/2 pretzul de magazin

la ambele am facturi pt a demonstra pretul initial.

localitate: membrana hidroizolanta > bucuresti, burlanele > chiajna, IF.


PM sau 0729035987

#126
GabrielaC

GabrielaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.06.2007
Ne poti da mai multe detalii despre membrana? Producator, model? 10x

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate