Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Pulp Fiction (1994)

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
ccfan_chris

ccfan_chris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.09.2008

View PostLup, on 3rd April 2009, 01:47, said:

Nici mie nu mi-a placut. Filmul nu are sens. E ca si cum ai lua un film de 4 ore si te uiti doar la 2 ore (cele din mijloc). Te poti uita la el, adica e entertaining, dar pur si simplu nu are sens. Sunt sigur ca celor care le-a placut pulp fiction le-a placut si trainspotting care e un dezastru, foarte plictisitor, nu am putut sa ma uit mai mult de 30 min pt ca m-am plictisit prea tare.

Mie mi-a placut foarte mult.Actori foarte buni: Samuel Jackson, John Travolta si Bruce Willis!



#38
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
filmul a fost chiar foarte bun,Quentin Tarantino reuseste sa creeze un univers propriu,ghidat de regulile produse de imaginatia sa,greu de inteles pentru cei care nu au urmarit si alte pelicule ale sale,cum ar fi Reservoir Dogs,From Dusk Till Dawn,Jackie Brown etc.Da impresia ca este un pic dus,dar are o vasta cultura cinematografica si studiaza foarte mult filmele.

#39
gan2ryu

gan2ryu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.08.2009

View Postccfan_chris, on 21st July 2009, 19:13, said:

Mie mi-a placut foarte mult.Actori foarte buni: Samuel Jackson, John Travolta si Bruce Willis!

..+ Amanda Plummer, Ving Rhames, Eric Stoltz, Uma Thurman, Maria de Medeiros, Steve Buscemi.

Pentru mine number 1 fara discutie.

#40
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Pt mine, e un film de referinta. Am fost extrem de fericit cand a aparut si la noi pe DVD. (anul asta)
Il vad macar o data pe an. Pur si simplu e extrem de tare  B)

#41
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Am întrebat pe cineva, după ce am văzut acest film: œPoți să premeditezi așa un film? Să premeditezi să îți iasă așa un film? În halul ăsta?œ Mi-a răspuns că: œNu. Pur și simplu așa a ieșit.œ Nu știu care este adevărul. Cert e că scenariul e demențial. Dialogurile. E jucat excepțional. Regia mai mult decât fericită.
Este unul din filmele favorite.

#42
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008
In opinia mea,nici un film care se respecta nu va apela la trucuri de tipul:actiune necronologica,episoade a caror conexinune se reduce aproape la tangenta,infranari ale camerei de dragul misterului.In "Pulp Ficion",scventa deschiderii servietei e de o grosolanie pura.Nu stiu cum trebuia sugerat continutul servietei dar in niciun caz ferind-o de ochiul camerei.Se asemena,imi puteti explica si mie de ce prefera Tarantino sa prezinte scena initiala din doua focuri?Altceva:povestea lui Bruce Willis mi s-a parut atat de straina,de rece, de departe de firul povestirii pe cat mi s-a parut de falsa si irelavanta "The Bonnie Situation".Cum as putea sa cred ca ca era nevoie de zarzavaturile lui Harvey Keitel pentru rezolvarea situatiei?si mai grav,care este rostul acestui episod?
Un alt aspect care m-a deranjat e orginalitate "exotica" care este dusa la extrem in scena sechestrarii lui Willis.Nu stiu cum sa zic dar mi-a lasat impresia aceea de scenariu original nebun tip "Little Miss Sunshine" sau "Juno",de exemplu.

Cu toate acestea,filmul e o delectare pentru ochi si am simtit o placere in vizionare ca in foarte putine cazuri.Dialogul este delicios,distributia de zile mari straluceste mai ales prin S.L.Jackson-care cred ca ne preda aici cum arata  un rol perfect.In concluzie, pot sa spun,mai in gluma mai in serios,ca un astfel de film te face sa meditezi asupra relativitatii timpului.

#43
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
dupa cum mai ziceam prin alte parti, pentru mine un film bun e un film care nu raspunde la toate intrebarile. ce era in valiza aia? nici nu cred ca are relevanta. era filmul mai bun daca arata continutul si acela era droguri, bani sau chiar un kkt mare si lat? NU. motivul pentru care exista atitea discutii cu privire la continutul respectiv este ca oamenii au prea mult timp liber si probabil prea putine chestii mai interesante de discutat

cit despre aia care zic ca nu are sens sau despre aia care zic ca trebuie sa-l intelegi, sint doar niste papagali. nu e nimic de inteles, nu e nimic ascuns, e doar un film din categoria traznit si absurd, cu scene si dialoguri pe masura

#44
adelaide333

adelaide333

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.02.2009
Mi-a placut foarte mult.  Uma Thurman, cind danseaza,  si John Travolta, si Samuel Jackson..., toate scenele alea idioate... au stil, un  stil ciudat.  Si muzica. Dar acum nu mi se mai pare atit de grozav.

#45
chandlerr

chandlerr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 19.03.2009
Un film cu un scenariu exceptional , regizat la fel + o distributie de mare clasa .
Samuel L. Jackson si John Travolta in doua roluri memorabile

#46
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

View PostMosotti, on 17th September 2009, 12:51, said:

ce era in valiza aia?
Cred ca erau lingouri, ca se vedea lumina aurie stralucind.

Oricum, azi l-am vazut a doua oara si am aceasi parere, genial!

#47
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008
Servieta e probabil cel mai al dracului MacGuffin al tuturor timpurilor, dar spre deosebire de unul folosit cu o inteligenta exemplara  - casetele din "Cache" - aici e de prost gust si e pus de Tarantino ca sa-si bata joc de spectatori; asa... doar pentru ca poate.

In alta ordine de idei, am cateva enigme stuppide... asa, ca am prea mult timp liber:
- mi se pare mie sau cand deschide Vincent servieta formeaza "666" ca parola?
- credeti ca inseamna ceva panasamentul de pe ceafa lui Marcellus Wallace?
- credeti ca Butch i-a zagariat masina lui Vincent?
- Vincent citeste aceeasi cartulie de doua ori la toaleta si Tarantino insista pe acest detaliu. de ce oare?
- credeti ca Vincent s-a masturbat in baie la Mia Wallace? Sper sa nu ma intrebati de unde mi-a venit ideea pentru ca nu vreau sa fiu trivial.
- in ce fel imbogteste adoptarea unei actiuni non-liniare valoarea filmului? (sau e doar cool? )
Mai sunt dar ma opresc aici... unless you ask for more...

#48
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postdacoroman2310, on 6th April 2010, 11:26, said:

Servieta e probabil cel mai al dracului MacGuffin al tuturor timpurilor, dar spre deosebire de unul folosit cu o inteligenta exemplara  - casetele din "Cache" - aici e de prost gust si e pus de Tarantino ca sa-si bata joc de spectatori; asa... doar pentru ca poate.
Ceea ce e si definita unui MacGuffin...e lasat la interpretat. Ceea ce e ca si cum ai spune ca Tarantino l-a pus ca asa a vrut, ca poate.
Multi spun ca era sufletul lui Marcellus in servieta aia, fiind un lucru pe care acesta il vroia neaparat, un lucru care i se cuvenea, dar mai mult ca sigur era aur...dar fiindca nu il vedem, direct, il interpretam in cele mai ciudate feluri cand de fapt e exact ce e mai convenabil si real. Hitch zice ca nu e nimic de fapt, ca e doar un element care se joaca cu curiozitatea oamenilor si nu are rost sa-l interpretam atata timp cat nu sunt toate datele in joc.


In alta ordine de idei, am cateva enigme stuppide... asa, ca am prea mult timp liber:
- mi se pare mie sau cand deschide Vincent servieta formeaza "666" ca parola?
Ba da. Uu...the number of the devil. Marcellus este un om "malefic", rau? Este.
- in ce fel imbogteste adoptarea unei actiuni non-liniare valoarea filmului? (sau e doar cool? )
E si cool dar mai important e ca Tarantino l-a furat pe Caranfil la faza asta dar si in Inglourious Basterds a facut ce a facut Caranfil in Restul e tacere...a dat foc la pelicula de film. :lol:
Mai sunt dar ma opresc aici... unless you ask for more...

Trebuie sa revad filmul asta neaparat...

#49
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Misto! Si eu tot la E pericoloso sporgersi m-am gindit cind am vazut Pulp Fiction (ceea ce se intimpla prin 96, iar E perisoloso il vazusem cind a aparut - apropo de asta, si momentul in care ai vazut Pulp Fiction prima data e important, pentru cineva care il vede prima data in 2008 filmul nu are aceleasi conotatii, nu prezinta aceleasi surprize ca pentru cineva care l-a vazut la vremea lui).

#50
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008
M0n0, MacGuffinul nu e tocmai lasat la interpretat. Adica se poate interpreta dar optional, daca n-ai ce face; e irelevant pentru a intelege filmul. (Cazul casetelor din "Cache" ).

Totusi, Tarantino, si-a declarat stilul acesta de a povesti non-liniar inca din '92, inaintea lui Nae deci, odata cu "Reservoir Dogs". Stil care va deveni practic marca inregistrata Q.T. folosit la greu si in "Kill Bill" . E drept, ca in debutul sau, din punct de vedere al timpului, aveam un prezent batut in cuie - ca si in "K.B." si "I.B." - cu o serie de flashback-uri. De departe cel mai interesant efect e obtinut in "Pulp Fiction" unde, dupa parerea mea, frizeaza atemporalul. Senzatiile pe care le-am trait cand l-am vazut pe Travolta dupa ce a fost ciuruit, ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic, si cea de la sfarsitul filmului cand iese din restaurant de parca ar avea toata viata ianinte, cand el de fapt era mort de mult... mi s-au intepenit in minte precum Excalibur-ul in stanca.

Edited by dacoroman2310, 06 April 2010 - 17:33.


#51
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postdacoroman2310, on 6th April 2010, 18:31, said:

Totusi, Tarantino, si-a declarat stilul acesta de a povesti non-liniar inca din '92, inaintea lui Nae deci, odata cu "Reservoir Dogs". Stil care va deveni practic marca inregistrata Q.T. folosit la greu si in "Kill Bill" . E drept, ca in debutul sau, din punct de vedere al timpului, aveam un prezent batut in cuie - ca si in "K.B." si "I.B." - cu o serie de flashback-uri. De departe cel mai interesant efect e obtinut in "Pulp Fiction" unde, dupa parerea mea, frizeaza atemporalul. Senzatiile pe care le-am trait cand l-am vazut pe Travolta dupa ce a fost ciuruit, ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic, si cea de la sfarsitul filmului cand iese din restaurant de parca ar avea toata viata ianinte, cand el de fapt era mort de mult... mi s-au intepenit in minte precum Excalibur-ul in stanca.
Si Nae avea in cap constructia asta inca de cand a facut scenariul in 86...asa cum am aflat cand a venit in Iasi. Plus ca in Reservoir sunt, evident, flashbackuri...nicidecum o povestire nonliniara, pe capitole bine definite care fie se interesecteaza din cand in cand sau se intampla in acelasi timp fara legatura una cu alta. In fine, ca fapt divers, Nae l-a luat pe Tarantino cand s-au intalnit cu faza asta si a inceput Tarantino sa rada, amical...probabil in cartea lui Nae (nu stiu cum se numeste) se vorbeste mai multe despre asta.

Cat despre MacGuffin, si eu cred ceea ce zice Hitchcock, de aceea am si spus-o...se joaca cu tine, chiar daca nu are nici cel mai mic impediment in plot. E doar un obiect.

Edited by M0n0, 06 April 2010 - 17:41.


#52
10Tone

10Tone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 15.01.2010
Deci PulpFiction nu e de top 5 (cum e pe imdb), nici dacă sar toata ziua în cap. Imdb e ultimu' site de filmologie (cam mult spus) după care ar trebui să te inspiri. Adică filmul ăsta ocupă locu' 5, iar Dances with wolves nu prinde nici măcar top 250?
Deci bă mă leși?

#53
boxaboxu

boxaboxu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.08.2007
Sa spui ca film asta te-a plictisit  :thumbdown:
A fost genial,unul dintre filmele mele favorite.

#54
osmiu

osmiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.09.2006

dacoroman said:

Totusi, Tarantino, si-a declarat stilul acesta de a povesti non-liniar inca din '92, inaintea lui Nae deci, odata cu "Reservoir Dogs". Stil care va deveni practic marca inregistrata Q.T. folosit la greu si in "Kill Bill"
Rashomon - Kurosawa - 1950 . inaintea lu' nae , a lu' tarantino si a lu' john ford .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate