Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pulp Fiction (1994)

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007

View PostNenea Zap, on Aug 26 2008, 14:06, said:

Insa nu mi se pare atat de bun sa fie in top 5 ever.
Care top 5 ever? Al meu? Al tau? Al vecinului? Sau atat de mult te intereseaza topul de pe imdb.com ? S-a mai spus de foarte multe ori despre topul de pe imdb ca este un simplu site unde niste oameni isi exprima parerea lor. Nu cred ca trebuie sa devina litera de lege pentru nimeni.

#20
DiXu

DiXu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2008
Prestatia lui Samuel L. Jackson e geniala :)

#21
dmx85

dmx85

    antrenor dã jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009
Pt mine, Pulp Fiction este filmu' perfect atunci cand am insomnii :lol:

#22
Dihor

Dihor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 22.08.2007
In primul rand topurile de pe imdb sunt realizate de catre utilizatori , de oameni fara experienta in domeniul cinematografiei sau ce detin cunostinte aprofundate in domeniu .De aici si pozitia fruntasa ocupata de "The Dark Knight " . Personal , "Pulp Fiction"  este un film care imi place tare mult . De ce ? Pt modul de a spune povestea (  chiar daca sunt si alte filme cu un mod neliniar de a relata intamplarile ) "Pulp fiction " si mai exact Quentin Tarantino au un mod cu totul aparte ce nu se mai regaseste decat  in "Reservoir Dogs" . De asemenea , cuplul Samuel L Jackson si John Travolta este magistral , iar cei doi mafioti sunt interpretati exceptional de cei doi . Povestea (scenariul) si mai ales dialogurile sunt foarte bine scrise , totul decurge natural iar micile poante, aparent doar glumite inofensive au in spate un mesaj si ating de cele mai multe ori subiecte mai delicate din gandirea americana .
Mai trebuie sa mentionez ca imaginea filmului nu este deloc rea , sunt cateva cadre excelente in film , o serie de unghiuri de filmare ceva mai neobisnuite pt acea perioada sau pt un film cu mafioti .Nu pot sa omit montajul , care a stabilit niste standarde mai tarziu . ( Sa nu uitam ca cinematografia  a inceput cu  ,cadrele lungi , fixe si a continuat in acest mod nu pana demult . Desigur , in ziua de azi asa ceva este considerat plictistor, banal , multi fiind obisnuiti cu un montaj alert .Nu ar fi ceva rau in asta insa multe filme de la hollywood , cele comerciale, nu il folosesc in mod corespunzator . Dar deja deviam de la subiect .  
Daca nu am fost destul de explicit in a argumenta de ce imi place Pulp Fiction ,sau de ce este unul dintre filmele mele preferate ,te rog sa revii cu un mesaj. Voi continua .
Insa daca nu iti place, foarte bine , nu e nimic rau in asta , si nu cred ca trebuie sa iti explice cineva motivul , ar trebui sa realizezi singur care este acesta .
:gunsmilie:

#23
Spyridoula

Spyridoula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 17.09.2008
Nu mi-a placut.

#24
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostSpyridoula, on Feb 15 2009, 12:13, said:

Nu mi-a placut.


Era frumos sa ne spui si motivele...

Mie mi se pare un film genial, cap-coada...nu prea vad ce ai putea sa ii reprosezi...chiar vreau sa aud ce nu ti-a placut la el... :scratchchin: :scratchchin:

Edited by lawrence38, 15 February 2009 - 12:28.


#25
NT87

NT87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 31.08.2007
In valiza e un bec de 20 de W

#26
bra1n1acz0r

bra1n1acz0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 26.10.2008
Samuel L. Jackson !  "L" Stands for BAD MOTHERFUCKER

Edited by bra1n1acz0r, 08 March 2009 - 22:43.


#27
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
Jules: What does Marcellus Wallace look like?
Brett: What?
Jules: What country you from?
Brett: What?
Jules: What ain't no country I ever heard of! They speak English in What?
Brett: What?
Jules: ENGLISH, MOTHERFUCKER! DO-YOU-SPEAK-IT?
Brett: Yes!
Jules: Then you know what I'm saying!
Brett: Yes!
Jules: Describe what Marcellus Wallace looks like!
Brett: What, I-?
Jules: [pointing his gun] Say what again. SAY WHAT AGAIN. I dare you, I double dare you, motherfucker. Say what one more goddamn time.
Brett: He's b-b-black...
Jules: Go on.
Brett: He's bald...
Jules: Does he look like a bitch?
Brett: What?
[Jules shoots Brett in shoulder]
Jules: DOES HE LOOK LIKE A BITCH?
Brett: No!
Jules: Then why you try to fuck him like a bitch, Brett?
Brett: I didn't.
Jules: Yes you did. Yes you did, Brett. You tried to fuck him. And Marcellus Wallace don't like to be fucked by anybody, except Mrs. Wallace.

#28
HorrorMaster

HorrorMaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.04.2008

View Postmarius ro, on Mar 11 2009, 15:43, said:

Jules: Yes you did. Yes you did, Brett. You tried to fuck him. And Marcellus Wallace don't like to be fucked by anybody, except Mrs. Wallace.


:lol: ironic

un film foarte bun,scenariu ingenios,replici geniale,joc actoricesc de manual,nu degeaba a influentat toata generatia de cineasti de dupa el.

#29
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
The Breakfast Scene

#30
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Da, minunat filmul 10/10  :) .

[ http://i39.tinypic.com/dr4bhg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
Nici mie nu mi-a placut. Filmul nu are sens. E ca si cum ai lua un film de 4 ore si te uiti doar la 2 ore (cele din mijloc). Te poti uita la el, adica e entertaining, dar pur si simplu nu are sens. Sunt sigur ca celor care le-a placut pulp fiction le-a placut si trainspotting care e un dezastru, foarte plictisitor, nu am putut sa ma uit mai mult de 30 min pt ca m-am plictisit prea tare.

#32
juny

juny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.04.2009
Bineinteles ca filmul nu poate sa placa tuturor. Tarantino e genial si filmul asta e o capodopera. Trebuie doar sa-ti mearga un pic mintea ca sa-l poti intelege si savura.
Daca esti fan al filmelor cu Chuck Norris,Schwarzeneger, van Damme sau Jose Armando este putin probabil sa fii capabil sa apreciezi dialogurile si originalitatea din Pulp Fiction. Asta e, de aia nu face Tarantino filme cu indivizii de mai sus.

#33
Dihor

Dihor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 22.08.2007

View PostantinVidia, on Mar 15 2009, 18:54, said:

Da, minunat filmul 10/10  :) .

[ http://i39.tinypic.com/dr4bhg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
I`ve got that wallet !  :gunsmilie:

#34
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Asta-i portofelul original...cusut cu ata neagra...very nice...

Attached Files



#35
Dihor

Dihor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 22.08.2007
Al meu are textul imprimat . Atunci cand l-am cumparat era cel mai aproape de original

#36
Jokovic

Jokovic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 12.06.2008

View Postjuny, on 10th May 2009, 02:49, said:

Bineinteles ca filmul nu poate sa placa tuturor. Tarantino e genial si filmul asta e o capodopera. Trebuie doar sa-ti mearga un pic mintea ca sa-l poti intelege si savura.
Daca esti fan al filmelor cu Chuck Norris,Schwarzeneger, van Damme sau Jose Armando este putin probabil sa fii capabil sa apreciezi dialogurile si originalitatea din Pulp Fiction. Asta e, de aia nu face Tarantino filme cu indivizii de mai sus.

Nu-mi spune ca nu-ti plac Terminatoarele :D (Schwarzeneger)
Pulp fiction ii un film foarte fain, l-am savurat pana la ultima faza, insa nu-i o capodopera, depinde de gusturi.

Edited by Jokovic, 30 June 2009 - 21:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate