Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

se repeta criza economica din 29-33?

- - - - -
  • Please log in to reply
815 replies to this topic

#19
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View PostBogdan R, on Aug 3 2008, 08:20, said:

Ce inseamna alimente scumpe?

Cum sunt majoritatea in tarile nordice de ex. ?  :rolleyes:

Desi merge si ideea cu de a fi peste capacitatea medie de cumparare a foarte multora ...  :deadtongue:

#20
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

O sa merg la tara sa cultiv o gradina ca sa am ce manca si o sa astept langa mine si pe imbuibatii si smecherii parveniti.Vom merge impreuna sa privim apa p?li? pe care o sa curga averile cele "din greu muncite".

Pai depinde in ce si-au investit averile, daca le-au tinut la banca probabil o sa priviti la apa aia, dar daca si le-au bagat in imobiliare, bijuterii si opere de arta atunci o sa fii dezamagit, aceste 3 investitii nu-si pierd niciodata valoarea ba chiar le creste in timp.

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostIoan76, on Aug 3 2008, 23:39, said:

Cum sunt majoritatea in tarile nordice de ex. ?  :rolleyes:

Desi merge si ideea cu de a fi peste capacitatea medie de cumparare a foarte multora ...  :deadtongue:

Nu cred ca va apare o astfel de situatie in tarile nordice.

#22
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 25.05.2007

View Posttihomir, on Aug 3 2008, 23:45, said:

Pai depinde in ce si-au investit averile, daca le-au tinut la banca probabil o sa priviti la apa aia, dar daca si le-au bagat in imobiliare, bijuterii si opere de arta atunci o sa fii dezamagit, aceste 3 investitii nu-si pierd niciodata valoarea ba chiar le creste in timp.

sa iti dau ultimele statistici despre pretul la imobiliare in USA, Anglia sa Spania?

#23
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postfum, on Aug 3 2008, 22:34, said:

Ala este varful crizei.Criza este la inceput si loveste in marile economii.La cat produce RO suntem inca la dos din fata viiturii;economia noastra se bazeaza pe injectia de capital facuta de muncitorii si ciorditorii nostri de peste hotare.

io zic sa dai o fuga prin europa sa vezi ce criza naspa este :lol:

#24
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View PostBogdan R, on Aug 3 2008, 23:01, said:

Nu cred ca va apare o astfel de situatie in tarile nordice.

Cit costa alimentele in Finlanda, de curiozitate si care a fost evolutia de la inceputul anului ?  :rolleyes:

#25
AndreicuKapp

AndreicuKapp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 03.06.2006

View Postciureanuc, on Aug 3 2008, 04:03, said:

stiti ce ma distreaza pe mine?
Se spune: "murim de foame" in conditiile in care cresterea econoimica a fost zero... Oi fi eu prost?? Crestere zero inseamna ca anul asta vom trai ca anul trecut, sau ma insel eu??
"Criza econoimica" cand e plin de plasme si nu stiu ce inventii? Criza economica cand am ajuns pe Marte? Criza econmica cand in Romania, anul asta, productia de grau a fost tripla fata de anul trecut??
Sa mor de inteleg asta... bine, eu nu am facut ASE. :)

Dar eu spun asa: era si cazul BRE! de o criza economica la imobiliare... Mai da-i dracului de nesimtiti, ajunsesera sa se dubleze preturile intr-un an, si salariile cresteau cu 5-10%.  Ia sa mai fie criza si la imobiliare, vreo 10 ani mi-as dori, sa pot sa-mi cumpar macar o mizerie de doua camere intr-un bloc comunist, cu rate pe zece ani... visul meu! Asa am ajuns, sa visez prostii din astea.

Au ajuns preturile din Bukale mai mari ca in Dresda sau Praga? Au ajuns chiriile in Berlin comparabile cu Bucuresti??  Frate, unde se cred astia!?? Mancarea din vest e mai ieftina ca in Romania? (faceti o tura in Spania sau Germania)

SA VINA CRIZA SI SA TINA 15 ANI!
crestere economica 0 inseamna ca n-a crescut, nici n-a scazut pib-ul. dar in termeni reali, puterea de cumparare a scazut.
si sa nu vorbim ca e bine sa avem criza imobiliara. intr-adevar, la o prima vedere, ar parea ca e bine sa scada preturile la imbiliare etc.
dar de ani buni noi ne bazam cresterea economica pe imobiliare, pe investitii in aceasta zona(fie ele straine sau interne). daca preturile scad, scad si investitiile. si locurile de munca, care se creeasera cu duiumul in domeniul constructiilor.
cat despre criza economica, ea intarzie sa apara(se pare ca sua incepe chiar sa se redreseze). cat ar parea de cinic, sa stiti ca perioadele lungi de crestere pot fi(si chiar sunt) daunatoare. pe timp de criza se renunta la tehnologiile invechite pentru unele mai eficiente economic. apar noi inventii, noi investitii, noi investitori, noi oportunitati. si mai cinic chiar: razboaiele pot ajuta..nu ca mi-as dori unul..

Edited by AndreicuKapp, 05 August 2008 - 15:30.


#26
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007
Pretul barilului de petrol a mai scazut, dar falimentele continua. Acuma este vorba de Lehman Brothers.

Se pare ca unii oameni nu au inteles ca topicul se refera la o criza economica, sau poate pur si simplu ei nu stiu ca mai exista si altceva in afara granitelor Romaniei.

#27
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Vom stii daca ceea ce traim este o criza economica asemanatoare celei din 29-33 dupa ce se va fi intimplat.

#28
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postaleksutzu07, on Aug 2 2008, 02:37, said:

Ce ziceti se repeta criza economica din 29-33? Tot timpul gasesc articole ca se fac reduceri de personal (Banca Northern, Motorola, Renault, BMW, GM, Gazprom), Romtelecom sau faliment (Indymac, Fannie Mae si Freddie Mac), pietele imobiliare se prabusesc nu doar in SUA ci si Marea Britanie si despre scumpirea alimentelor nu stiu care sa sa le mai pun.  Voi ce credeti? A inceput o noua criza economica asemanatoare celei din 29-33? Ce a fost mai rau deja a trecut sau abia acum incepe?

În nici un caz nu se poate vorbi despre repetarea crizei din 29 - 33.
Atunci a existat o criză de supraproducție, urmată de o prăbușire catastrofală a prețurilor și implicit a producătorilor, incapabili să reziste unor prețuri atât de mici.

Putem discuta despre asemănări, de genul invaziei de produse ieftine ( provenite din estul Asiei ), precum și o saturare a pieței imobiliare, pe fondul căderii veniturilor din investițiile speculative în imobiliare, dar acestea sunt asemănări pur conjuncturale.

Reducerile de personal, precum și reorientările pe piața muncii se înscriu mai curând în accentuarea procesului de globalizare și evoluție a pieței.

#29
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postdjl, on Aug 3 2008, 19:53, said:

în București nu cred că o să mai avem producție vreodată.
Va fi productie in Padurea Baneasa, cica isi face Vosganian vila acolo. :lol:

#30
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007
Revin cu un faliment nou si o apropiere de faliment. Trebuie mentionat ca falimentul afecteaza in mod direct si Romania, mai exact pensiile private BT Aegon.
Banca Lehman Brothers si BT Aegon
AIG (cel mai mare asigurator din lume) in pragul falimentului

#31
lpt1

lpt1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 26.06.2008

View Postaleksutzu07, on Aug 2 2008, 02:37, said:

Ce ziceti se repeta criza economica din 29-33? Tot timpul gasesc articole ca se fac reduceri de personal ([url="http://www.bizcar.ro/stire-

yep
Sigur ca se repeta.
Si stii de ce ?
Fiindca sistemul capitalist e un sistem imperfect. El moare din cand in cand, iar ca sa-l trezim la viata are nevoie de electrosocuri. Electrosocurile sunt razboaiele in care vei muri tu pentru a tine in functiune un sistem imperfect, imoral, corupt, murdar, ce omoara nu numai fizicul ci si spiritul omului, un sistem ce scoate in fata toti paduchi si-i transforma in normalitate.
Asa ca ..... VINE RAZBOIUL COANE. Sa mori usor in numele democratiei.

Edited by lpt1, 16 September 2008 - 11:30.


#32
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
da.

acu puteti face treaba mare pe voi .

#33
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
stie ce spune el a mai trecut prin asta.

#34
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Postlpt1, on Sep 16 2008, 12:25, said:

yep
Sigur ca se repeta.
Si stii de ce ?
Fiindca sistemul capitalist e un sistem imperfect. El moare din cand in cand, iar ca sa-l trezim la viata are nevoie de electrosocuri. Electrosocurile sunt razboaiele in care vei muri tu pentru a tine in functiune un sistem imperfect, imoral, corupt, murdar, ce omoara nu numai fizicul ci si spiritul omului, un sistem ce scoate in fata toti paduchi si-i transforma in normalitate.
Asa ca ..... VINE RAZBOIUL COANE. Sa mori usor in numele democratiei.

bai nene, voi aveti sisi la creier? nu a tinut treaba cu petrolul si acum o dati in diverse cu alte cauze provocatoare de razboi?
analistii lu' peste (alterat).

a dat faliment o banca. si? e prima sau ultima?
a dat faliment o societate de asigurari. si? e vreo noutate sau ce?

Edited by CapitanuPICARD, 16 September 2008 - 12:41.


#35
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Intr-adevar, e nevoie de detoxifiere.
Ce mai faci, Capitane? tot nelinistit? :D

#36
lpt1

lpt1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 26.06.2008

View PostCapitanuPICARD, on Sep 16 2008, 13:39, said:

a dat faliment o banca. si? e prima sau ultima?
a dat faliment o societate de asigurari. si? e vreo noutate sau ce?

URMĂRILE FALIMENTULUI LEHMAN BROTHERS. ACȚIUNILE BRD S-AU PRĂBUȘIT CU 12% LA BURSĂ

Este.
Nu stiu de ce dar am impresia ca-i cam voita treaba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate