Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

se repeta criza economica din 29-33?

- - - - -
  • Please log in to reply
815 replies to this topic

#1
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007
Ce ziceti se repeta criza economica din 29-33? Tot timpul gasesc articole ca se fac reduceri de personal (Banca Northern, Motorola, Renault, BMW, GM, Gazprom), Romtelecom sau faliment (Indymac, Fannie Mae si Freddie Mac), pietele imobiliare se prabusesc nu doar in SUA ci si Marea Britanie si despre scumpirea alimentelor nu stiu care sa sa le mai pun.  Voi ce credeti? A inceput o noua criza economica asemanatoare celei din 29-33? Ce a fost mai rau deja a trecut sau abia acum incepe?

#2
cesiodones

cesiodones

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 16.07.2008
Credeti ca suntem in pragul unei crize economice majore asemanatoare celei din perioada 1929-1933?
Sondaj Online

#3
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008

View Postaleksutzu07, on Aug 2 2008, 02:37, said:

A inceput o noua criza economica asemanatoare celei din 29-33?
In nici un caz. S-au invatat multe de atunci si exista mecanisme de prevenire a socurilor. Dar suntem in recesiune, asta e clar. E si normal, dupa atatia ani de crestere. Si cum fiecare recesiune aduce un progres tehnic semnificativ, asteptam de la recesiunea asta noi surse de energie, curate si eficiente. Eu astept cu mare interes masinile hibride Diesel-Electric (sau electrice cu mare autonomie), aparitia laptopurilor cu autonomie de o zi intreaga si alte d-astea.

#4
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006
Acum s-ar putea sa fie chiar mai rau de fapt ...  :huh:

#5
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,688
  • Înscris: 11.03.2007

View Postxdaniel, on Aug 2 2008, 03:23, said:

In nici un caz. S-au invatat multe de atunci si exista mecanisme de prevenire a socurilor. Dar suntem in recesiune, asta e clar. E si normal, dupa atatia ani de crestere. Si cum fiecare recesiune aduce un progres tehnic semnificativ, asteptam de la recesiunea asta noi surse de energie, curate si eficiente. Eu astept cu mare interes masinile hibride Diesel-Electric (sau electrice cu mare autonomie), aparitia laptopurilor cu autonomie de o zi intreaga si alte d-astea.
Da,sunt sigur ca analizand evenimentele din `29 unii au invatat ceva.Ei sunt aceia care vor castiga in urma acestei noi crize.Este curios cum unii vazand colosii inclinanduse merg voiosi inainte.Eu sper din toata inima ca va fi o mare criza si la noi,asa de fun.O sa merg la tara sa cultiv o gradina ca sa am ce manca si o sa astept langa mine si pe imbuibatii si smecherii parveniti.Vom merge impreuna sa privim apa p?li? pe care o sa curga averile cele "din greu muncite".

#6
dracon

dracon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 07.07.2005

View Postfum, on Aug 2 2008, 23:29, said:

Da,sunt sigur ca analizand evenimentele din `29 unii au invatat ceva.Ei sunt aceia care vor castiga in urma acestei noi crize.Este curios cum unii vazand colosii inclinanduse merg voiosi inainte.Eu sper din toata inima ca va fi o mare criza si la noi,asa de fun.O sa merg la tara sa cultiv o gradina ca sa am ce manca si o sa astept langa mine si pe imbuibatii si smecherii parveniti.Vom merge impreuna sa privim apa p?li? pe care o sa curga averile cele "din greu muncite".
Io cre'ca nici nu tre' sa mergem asa de inapoi, la '933, la criza economica globala..
Argentina a fost la un pas de colapsul total numai cu 9 ani in urma... Si criza economica acolo a durat mai bine de 3 ani (1999-2002)

#7
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
nu e nici o criza... americanii au putina recesiune, dar nici pe departe ceva de genul anilor 30

Edited by gtk, 05 August 2008 - 00:34.


#8
bgaultrafan

bgaultrafan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.08.2008
asa zisa criza de acum este,ea exista dar nu are inca implicatii catastrofale, ci este rezultatul unor dezechilibre economice,care au dus la efecte in lant. tradus pentru publicul larg inseamna ca s-a creditat masiv si toti bani sau dus intr-un sector(imobiliar) unde a aparut supraproductie si de aici case nevandute,datorii mai mari,rate neachitate,falimente,inflatie si inlantuirea poate continua, unde mai adaugam ca toate astea se intampla in sua a carei economie este punct de referinta la nivel mondial, rezultatul este cel de astazi. subiectul e mult mai profund, dar e si mult de scris.

#9
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
stiti ce ma distreaza pe mine?
Se spune: "murim de foame" in conditiile in care cresterea econoimica a fost zero... Oi fi eu prost?? Crestere zero inseamna ca anul asta vom trai ca anul trecut, sau ma insel eu??
"Criza econoimica" cand e plin de plasme si nu stiu ce inventii? Criza economica cand am ajuns pe Marte? Criza econmica cand in Romania, anul asta, productia de grau a fost tripla fata de anul trecut??
Sa mor de inteleg asta... bine, eu nu am facut ASE. :)

Dar eu spun asa: era si cazul BRE! de o criza economica la imobiliare... Mai da-i dracului de nesimtiti, ajunsesera sa se dubleze preturile intr-un an, si salariile cresteau cu 5-10%.  Ia sa mai fie criza si la imobiliare, vreo 10 ani mi-as dori, sa pot sa-mi cumpar macar o mizerie de doua camere intr-un bloc comunist, cu rate pe zece ani... visul meu! Asa am ajuns, sa visez prostii din astea.

Au ajuns preturile din Bukale mai mari ca in Dresda sau Praga? Au ajuns chiriile in Berlin comparabile cu Bucuresti??  Frate, unde se cred astia!?? Mancarea din vest e mai ieftina ca in Romania? (faceti o tura in Spania sau Germania)

SA VINA CRIZA SI SA TINA 15 ANI!

Edited by ciureanuc, 03 August 2008 - 03:03.


#10
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
criză facem noi privind prețurile. Alta nu prea văd...

#11
Pierde_verile

Pierde_verile

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,870
  • Înscris: 10.07.2008

View Postxdaniel, on Aug 2 2008, 03:23, said:

In nici un caz. S-au invatat multe de atunci si exista mecanisme de prevenire a socurilor. Dar suntem in recesiune, asta e clar. E si normal, dupa atatia ani de crestere. Si cum fiecare recesiune aduce un progres tehnic semnificativ, asteptam de la recesiunea asta noi surse de energie, curate si eficiente. Eu astept cu mare interes masinile hibride Diesel-Electric (sau electrice cu mare autonomie), aparitia laptopurilor cu autonomie de o zi intreaga si alte d-astea.

Azi se știe cum se procedează cu o economie națională. Numai că fenomenele sunt la nivel global. În orice caz se minte mai mult ca altădată și propaganda de liniștire, care vorbește tot timpul de fenomene pasagere și ușoare, este mult mai eficientă. Se știe că există trei feluri de minciuni: simple, gogonate și statistice (apropo de creșterea economică). Un lucru e clar: ponderea alimentelor în coșul anual a crescut și crește în toată lumea. Este cel mai bun indicator. Spoiala cu invazia de electronică și textile chinezești și ieftine nu schimbă mare lucru. Alimentele și casele vorbesc. Apropo de case, întotdeauna în sectorul imobiliar încep problemele, pentru că acolo se retrag investitorii când au probleme în restul economiei și acolo pușcă (la noi acolo s-au "retras" de la început). Case goale (sau locuite fără a fi plătite) și alimente scumpe - asta-i rețeta crizei.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPierde_verile, on Aug 3 2008, 08:47, said:

Case goale (sau locuite fără a fi plătite) și alimente scumpe - asta-i rețeta crizei.

Ce inseamna alimente scumpe?

Sa platesti 20 RON pe kilogramul de carne asta reprezentand 50% din veniturile tale zilnice sau sa platesti 10 EURO pe aceeasi carne, asta reprezentand 10% din veniturile tale zilnice?

Pentru ca 10 EURO e mai mult decat 20 RON...

Pentru ala din Africa si 1 $ e mult pentru un kilogram de carne, dolarul ala poate fi mai mult decat venitul lui pe-o zi.

#13
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,097
  • Înscris: 03.07.2008

View Postaleksutzu07, on Aug 2 2008, 02:37, said:

Ce ziceti se repeta criza economica din 29-33? Tot timpul gasesc articole ca se fac reduceri de personal (Banca Northern, Motorola, Renault, BMW, GM, Gazprom), Romtelecom sau faliment (Indymac, Fannie Mae si Freddie Mac), pietele imobiliare se prabusesc nu doar in SUA ci si Marea Britanie si despre scumpirea alimentelor nu stiu care sa sa le mai pun.  Voi ce credeti? A inceput o noua criza economica asemanatoare celei din 29-33? Ce a fost mai rau deja a trecut sau abia acum incepe?
Nu se potriveste: tu faci o paralela intre scumpirea alimentelor si criza din 29... Aia a fost criza de supraproductie (se producea mai mult decat se consuma), daca se repeta debuteaza cu o ieftinire in masa.

#14
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007

View PostImperathor, on Aug 3 2008, 09:36, said:

Nu se potriveste: tu faci o paralela intre scumpirea alimentelor si criza din 29... Aia a fost criza de supraproductie (se producea mai mult decat se consuma), daca se repeta debuteaza cu o ieftinire in masa.
Da, stiu asta, dar cuvintele cheie sunt: criza economica, disponibilizari masive, faliment dupa faliment, inflatie mare.
Poate ar fi fost mai corect "o noua criza economica"

Edited by aleksutzu07, 03 August 2008 - 11:45.


#15
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005

View Postdracon, on Aug 3 2008, 00:51, said:

Io cre'ca nici nu tre' sa mergem asa de inapoi, la '933, la criza economica globala..
Argentina a fost la un pas de colapsul total numai cu 9 ani in urma... Si criza economica acolo a durat mai bine de 3 ani (1999-2002)
Argentina, ca dealtfel toate tarile Americii, sunt satelitii US. ... Sa fim seriosi ! Sunt producatori pentru piata US.

View PostPierde_verile, on Aug 3 2008, 08:47, said:

Azi se știe cum se procedează cu o economie națională. Numai că fenomenele sunt la nivel global. În orice caz se minte mai mult ca altădată și propaganda de liniștire, care vorbește tot timpul de fenomene pasagere și ușoare, este mult mai eficientă. Se știe că există trei feluri de minciuni: simple, gogonate și statistice (apropo de creșterea economică). Un lucru e clar: ponderea alimentelor în coșul anual a crescut și crește în toată lumea. Este cel mai bun indicator. Spoiala cu invazia de electronică și textile chinezești și ieftine nu schimbă mare lucru. Alimentele și casele vorbesc. Apropo de case, întotdeauna în sectorul imobiliar încep problemele, pentru că acolo se retrag investitorii când au probleme în restul economiei și acolo pușcă (la noi acolo s-au "retras" de la început). Case goale (sau locuite fără a fi plătite) și alimente scumpe - asta-i rețeta crizei.

Bine zisesi !  .... mai baga si zece taifunuri, 100 de inundatii, cateva incendii ... si albinele impotente din US ! Pe-astea cine le suporta ?

#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Poate o criză economică va mai pune ceva ordine în economica românească, adică să-și dea seama toți idioți că nu se poate trăi doar din imobiliare, comerț/speculă, ci ne mai trebuie și producție (în București nu cred că o să mai avem producție vreodată).

#17
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
criza lu peshte. cine are are. cine n-are... n-are :lol: si pentru ala care n-are tot timpul e criza, vede crize peste tot. well, am un hint pentru respectivii: criza e atunci cind si aia care au nu mai au. ceea ce nu e cazul

#18
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,688
  • Înscris: 11.03.2007

View PostMosotti, on Aug 3 2008, 21:18, said:

criza lu peshte. cine are are. cine n-are... n-are :lol: si pentru ala care n-are tot timpul e criza, vede crize peste tot. well, am un hint pentru respectivii: criza e atunci cind si aia care au nu mai au. ceea ce nu e cazul
Ala este varful crizei.Criza este la inceput si loveste in marile economii.La cat produce RO suntem inca la dos din fata viiturii;economia noastra se bazeaza pe injectia de capital facuta de muncitorii si ciorditorii nostri de peste hotare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate