Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Branhamistii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
178 replies to this topic

#37
Birlic

Birlic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.04.2009

View Postoverseas, on Dec 23 2008, 00:27, said:

Teologii il definesc pe Dumnezeu ca persoana din perspectiva faptului ca El are ratiune, vointa si sentimente. Daca noi suntem persoane, iar El ne-a facut dupa chipul si asemanarea Sa, inseamna ca si El este o persoana. Limita la care ne oprim ca si asemanare este antropomorfia.
BTW, Isus are trup dupa inviere...

Dumnezeu este inger intre ingeri, Fiul omului intre oameni, si Duh Sfant in biserica Sa, adica Cuvantul pogorat peste credinciosi. "Dupa chipul si asemanarea" nu inseamna identic. Dumnezeu este modelul, tiparul spre care tindem toti credinciosii. Forma umana este incompatibila cu Dumnezeu datorita pacatului originar mostenit prin sange si gene. Procesul prin care devenim compatibili este mantuirea.
Omul este trup ,suflet si duh. Nu trupul este facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu ,ci sufletul.Trupul este carcasa purtatoare iar duhul omului este acel duh de viata suflat de Dumnezeu in Adam .

"La inceput a fost cuvantul".Asta a fost Dumnezeu la inceput.Cuvant care nerostit se numeste gand, adica intentie. De aici a inceput Dumnezeu creatia si a inceput chiar cu Sine.
Creatia a tot ce este material este doar o parte din Creatie in totalitatea sa. Inainte de acest univers material Dumnezeu a creat ingerii si universul lor .Acolo Dumnezeu era Tatal , care a iesit din slava Sa si sub forma de Duh Sfant a pogorat asupra Fiului Omului Iisus .

Cuvant-Duh Sfant- Fiul Omului aceastea sunt ipostazele prin care Dumnezeu s-a implinit pe Sine .Este o trinitate de atributii ale unui Dumnezeu Unic si nu o trinitate de persoane distincte.

#38
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Adica, esti tot branhamist?

#39
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
da este eretic ...

cheama inchizitia ...! :D

Calvin ...l-a ars pe rug pe Michael Servet..ptr ca i-a zis in fata ...ca nu exista trinitate ...!

#40
Birlic

Birlic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.04.2009

View Postzexelica, on Apr 11 2009, 00:43, said:

Adica, esti tot branhamist?

Adica sunt unitarian. Sau mai bine zis impartasesc punctul de vedere unitarian ,pentru ca nu activez in nici un cult. Cat il priveste pe Branham , este singurul care m-a facut sa inteleg Biblia . Pana sa aud predicile lui , ma declaram liber cugetator.

#41
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostBirlic, on Apr 12 2009, 20:23, said:

Adica sunt unitarian. Sau mai bine zis impartasesc punctul de vedere unitarian ,pentru ca nu activez in nici un cult. Cat il priveste pe Branham , este singurul care m-a facut sa inteleg Biblia . Pana sa aud predicile lui , ma declaram liber cugetator.
Deci, branhamist........

#42
Birlic

Birlic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.04.2009

View Postzexelica, on Apr 14 2009, 16:10, said:

Deci, branhamist........

Ma rog, daca asa zici tu. Si care ar fi baiul?

#43
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostBirlic, on Apr 15 2009, 00:01, said:

Ma rog, daca asa zici tu. Si care ar fi baiul?
Ai un guru, o alta autoritate decat Scriptura si numai Scriptura si ignori intelesul spiritual al vindecarilor, that's all........ Mai nimic, adica :lol:

#44
Birlic

Birlic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.04.2009

View Postzexelica, on Apr 15 2009, 13:04, said:

Ai un guru, o alta autoritate decat Scriptura si numai Scriptura si ignori intelesul spiritual al vindecarilor, that's all........ Mai nimic, adica :lol:

Branham nu-mi este guru .Nici macar nu cunosc tot ce a predicat. Singura autoritate pe care o recunosc este Scriptura. Nici Branham nu a predicat decat Scriptura . Faptul ca a avut o intelegere aparte a Bibliei fata de cultele majoritare, nu inseamna ca nu este posibil sa fi avut dreptate.
Pentru a ma plasa sub autoritatea Scripturii a fost necesar sa o inteleg  mai intai . Intelegerea am gasit-o in predicile lui Branham. Asta-i.

#45
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostBirlic, on Apr 16 2009, 01:02, said:

Pentru a ma plasa sub autoritatea Scripturii a fost necesar sa o inteleg  mai intai . Intelegerea am gasit-o in predicile lui Branham. Asta-i.
Deci, practic, salvarea este o munca pe care o depui tu, sa inteleg: sa TE pui sub autoritatea Scripturii........ Unde scrie ca TREBUIE sa intelegi Scriptura MAI INTAI?

Iar, cap de cauciuc :lol: branham, are mai multa abilitate sa te faca sa intelegi Scriptura decat Duhul Sfant......... Este la fel cum judeca adventistii, ortodocsii, catolicii, mormonii, etc.........

#46
Birlic

Birlic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.04.2009

View Postzexelica, on Apr 16 2009, 12:00, said:

Deci, practic, salvarea este o munca pe care o depui tu, sa inteleg: sa TE pui sub autoritatea Scripturii........ Unde scrie ca TREBUIE sa intelegi Scriptura MAI INTAI?

Iar, cap de cauciuc :lol: branham, are mai multa abilitate sa te faca sa intelegi Scriptura decat Duhul Sfant......... Este la fel cum judeca adventistii, ortodocsii, catolicii, mormonii, etc.........

Aici chiar te rog sa-mi explici si ma intereseaza si parerea altora. Daca un om nu pricepe o iota din Scriptura , este pentru ca nu ii este dat sa priceapa in veci, sau pentru ca inca nu a venit momentul pentru el ? In aceasta situatie atunci cand intalneste un mesaj care brusc clarifica ceea ce pana atunci era de neinteles , ce sa faca omul acela ? Sa intoarca spatele mesajului de frica ca a dat peste un profet fals ,sau sa caute sa inteleaga mai departe?

Hai sa luam un altul si nu ma refer la tine aici . Acesta nu asculta predicile altora iar intelegerea ii vine de la sine . De unde ii vine intelegerea ? Putem sa fim siguri ca Duhul Sfant l-a inspirat si nu un duh necurat ? Daca Duhul Sfant l-a inspirat ,nu are acesta obligatia de a transmite  Cuvantul ce i s-a dezvaluit ? Si atunci nu devine acesta predicator sau chiar profet in cazul unora ?

#47
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Proba finala este ca dezvaluirea, nu visul, viziunea, etc., este ca aceasta sa nu contrazica NIMIC ALTCEVA din Cuvant.

Iar, aceia care vor sa asculte 2 COR 13:5 si sa se verifice, pot face asta foarte usor cu Daniel 12:10-12, unde in v. 10 scrie ca cei nelegiuiti=nesalvati nu vor pricepe, ci numai cei intelepti=salvati. Daca poti proba cele 1290 de zile si cele 1335 de zile, pe doua sau trei cai diferite, fara ca sa contrazici NIMIC ALTCEVA din Scriptura si sa dai anul calendaristic...... atunci ai Duhul.

#48
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

Daca poti proba cele 1290 de zile si cele 1335 de zile, pe doua sau trei cai diferite, fara ca sa contrazici NIMIC ALTCEVA din Scriptura si sa dai anul calendaristic...... atunci ai Duhul.

atunci ai duhul lui DRACU ....

parca tu ai zis ...ca nimeni nu cunoaste datele exacte ...


6. Deci apostolii, pe când erau strânși laolaltă, L-au întrebat: „Doamne, în vremea aceasta ai de gând să așezi din nou Împărăția lui Israel?”
7. El le-a răspuns: „Nu este treaba voastră să știți vremurile sau soroacele; pe acestea Tatăl le-a păstrat sub stăpânirea Sa. :P

#49
Birlic

Birlic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.04.2009

View Postzexelica, on Apr 16 2009, 23:33, said:

Proba finala este ca dezvaluirea, nu visul, viziunea, etc., este ca aceasta sa nu contrazica NIMIC ALTCEVA din Cuvant.

Iar, aceia care vor sa asculte 2 COR 13:5 si sa se verifice, pot face asta foarte usor cu Daniel 12:10-12, unde in v. 10 scrie ca cei nelegiuiti=nesalvati nu vor pricepe, ci numai cei intelepti=salvati. Daca poti proba cele 1290 de zile si cele 1335 de zile, pe doua sau trei cai diferite, fara ca sa contrazici NIMIC ALTCEVA din Scriptura si sa dai anul calendaristic...... atunci ai Duhul.

Tot nu m-ai lamurit . Bun ,nu am Duhul . Ce fac in timp ce il astept?  Ce sa cred, ceea ce nu inteleg sau ce inteleg ?

#50
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postjeremiah, on Apr 17 2009, 17:34, said:

parca tu ai zis ...ca nimeni nu cunoaste datele exacte ...
Am zis, da, ca nimeni DIN BISERICI nu cunoaste. Si este evident, o simpla intrebare lamureste daca stiu sau nu. Proba biblica nefiind acceptata la genul "e refera la, pe cuvantul meu".


Quote

6. Deci apostolii, pe când erau strânși laolaltă, L-au întrebat: „Doamne, în vremea aceasta ai de gând să așezi din nou Împărăția lui Israel?”
7. El le-a răspuns: „Nu este treaba voastră să știți vremurile sau soroacele; pe acestea Tatăl le-a păstrat sub stăpânirea Sa. :P

Da, ai uitat sa vezi CUI a spus acestea:

Faptele Apostolilor 1

4Pe cînd Se afla cu ei, le -a poruncit să nu se depărteze de Ierusalim, ci să aștepte acolo făgăduința Tatălui, ,,pe care,`` le -a zis El, ,,ați auzit -o dela Mine.

5Căci Ioan a botezat cu apă, dar voi, nu după multe zile, veți fi botezați cu Duhul Sfînt.``

La Cinzecime a inceput binecuvantarea evanghelizarii prin institutia bisericii, via ce fusese data ALTOR lucratori.
Deci, cei din biserici nu stiu calendarul biblic, pe verificate.

Quote

Tot nu m-ai lamurit . Bun ,nu am Duhul . Ce fac in timp ce il astept? Ce sa cred, ceea ce nu inteleg sau ce inteleg ?
Regula este clara:

Ioan 6

44Nimeni nu poate veni la Mine, dacă nu -l atrage Tatăl, care M'a trimes; și Eu îl voi învia în ziua de apoi.

Stiind Rom 10:17, Ef 1:13, credinta vine din auzirea Cuvantului. Insa, trebuie ca aceasta auzire sa fie binecuvantata de Duhul. Daca te duci in sinagoga azi ca sa asculti Cuvantul, te duci degeaba, Duhul nu mai binecuvanteaza sinagogile de 1975 de ani.
La fel si azi in biserici, te duci degeaba. Nu uita ca si fariseii, ca si preotii de azi cu doctrinele lor, credea ca servesc pe Dumnezeu.

#51
Birlic

Birlic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.04.2009

View Postzexelica, on Apr 23 2009, 01:24, said:

Am zis, da, ca nimeni DIN BISERICI nu cunoaste. Si este evident, o simpla intrebare lamureste daca stiu sau nu. Proba biblica nefiind acceptata la genul "e refera la, pe cuvantul meu.



Regula este clara:

Ioan 6

44Nimeni nu poate veni la Mine, dacă nu -l atrage Tatăl, care M'a trimes; și Eu îl voi învia în ziua de apoi.

Stiind Rom 10:17, Ef 1:13, credinta vine din auzirea Cuvantului. Insa, trebuie ca aceasta auzire sa fie binecuvantata de Duhul. Daca te duci in sinagoga azi ca sa asculti Cuvantul, te duci degeaba, Duhul nu mai binecuvanteaza sinagogile de 1975 de ani.
La fel si azi in biserici, te duci degeaba. Nu uita ca si fariseii, ca si preotii de azi cu doctrinele lor, credea ca servesc pe Dumnezeu.

Hai sa nu generalizam. Pildele lui Iisus de exemplu . Necesita interpretare. Pilda Semanatorului Luca 8 ,Matei 13. Avem voie sa spunem ca IIsus se refera la Cuvant si cum este primit de oameni, sau ne gandim la agricultura ?
Atunci cand ne spui: "Iata proba biblica" nu inseamna de fapt , iata care cred ca este proba biblica pentru afirmatia mea ? Pai este tot una cu "se refera la". "Pe cuvant" la predica nu merge, dar aici pe forum cred ca merge daca fiecare isi asuma afirmatiile si pleaca de la premiza ca sunt doar opinii personale mai mult sau mai putin documentate si amendabile de catre ceilalti .



Sa explic altfel. Ascult popi ,pastori, predicatori, guru si pretinsi iluminati. Mi se par cel putin in eroare daca nu buni de focul Gheenei. Studiul individual nu merge ca nu am Duhul [astazi ,dar in viitor nu se stie] si nu pricep nimica. Atunci cand dau de o predica care se potriveste cu simtirea si intelegerea mea ce sa fac? Mai sunt interesat de Cuvant sau astept Duhul Sfant sa ma lumineze si imi vad de cele lumesti?

Edited by Birlic, 23 April 2009 - 12:41.


#52
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostBirlic, on Apr 23 2009, 13:26, said:

Hai sa nu generalizam. Pildele lui Iisus de exemplu . Necesita interpretare.


Nu. TOATA Sciptura este o parabola, intre care unele sunt lesne de inteles, gen "da" sau "nu".

Hermeneutica gramatical-literal-istorica a seminariilor considera o parabola NUMAI cand se spune ca este o parabola, ceea ce este fals, deoarece Ioan nu a spus "iata o parabola: Mielul lui Dumnezeu...." ci a spus direct "Iata Mielul", Hristos fiind om si nu miel.

De aceea calendarul, Daniel 12:11, 12, Apoc 13:18 sunt inchise intelegerii generate de aceasta hermeneutica.


Quote

Pilda Semanatorului Luca 8 ,Matei 13. Avem voie sa spunem ca IIsus se refera la Cuvant si cum este primit de oameni, sau ne gandim la agricultura ?
Avem cand vii cu proba care spune DIRECT ca Cuvantul este samanta si pamantul sunt oamenii.
Iar, trebuie sa gasesti versul prin care sa interzici folosirea acestui inteles si in restul Scripturii, sau, atunci avem o definitie clara si o putem folosi de fiecare data cand intalnim cuvantul samanta si pamant. Corect?



Quote

Studiul individual nu merge ca nu am Duhul [astazi ,dar in viitor nu se stie] si nu pricep nimica. Atunci cand dau de o predica care se potriveste cu simtirea si intelegerea mea ce sa fac? Mai sunt interesat de Cuvant sau astept Duhul Sfant sa ma lumineze si imi vad de cele lumesti?
Trebuie sa retii ca daca nu ai Duhul esti complet sub autoritatea lui satan.
Faptul ca studiezi sau nu este irelevant, deoarece salvare nu vine prin intelegerea Cuvantului ci prin auzire. Intelegerea este REZULTATUL salvarii.
Singura orientare ar trebui sa fie indreptata spre auzirea binecuvantata de Duhul, adica nu in biserica sau sub autoritatea ei. Este singul loc, in sinagoa si acum in biserica, unde auzirea nu este binecuvantata. Faptul ca esti acolo impasibil este ca esti pregatit pt judecata si orbit de Dumnezeu ca sa crezi o minciuna. Iar, nevoia de oameni vis-a-vis de Cuvant, explica situatia ta spirituala actuala. Cu regret iti spun toate acestea......

#53
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
http://video.google....F...4&ct=title#

http://www.williambranhamhomepage.org/

http://www.livingwor...m_Biography.htm

Inainte sa vorbesti de cineva ...te documentezi .

#54
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postjeremiah, on Apr 23 2009, 16:59, said:

Inainte sa vorbesti de cineva ...te documentezi .
CAP DE CAUCIUC se vede ingerul Domnului, si adauga la Scriptura exact ca cotoroanta Uait sau traditia ortodoxa.

Edited by zexelica, 24 April 2009 - 11:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate