Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Facultatea Energetica Poli Bucuresti - experienta de absolvent

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
freec

freec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.07.2008
Intr-un cuvant: fugiti!

Salariu oferit la absolvire in bransa: 5 milioane la electrica sau 8 milioane la firma particulara,
pt un inginer energetician in bucuresti!

Joburi putine, deoarece este o industrie ff mica - majoritatea de stat. ( electrica, termoelectrica, hidroelectrica, o mana de firme
particulare mai mari care se ocupa de energetica)

Ore multe  la facultate( 40 ore pe saptamana, ca un job full time), materie grea si la final dupa 5 ani primesti un salariu... de doi bani

Multa mizerie in sali si amfiteatre, se fac ore cu aburi la gura din cauza frigului in EG-uri ( faceam ore imbracati, cu manusi
ca sa nu inghete mainile pe pix-uri...)

Multi copii de ingineri energeticieni la aceasta facultate, care vin sa isi ia diploma sa mosteneasca functia lu tata, mama...
Dintre ei sunt destui copii de sefi din electrica, hidroelectrica etc, asa incat profesorii ii trec cu note mari
desi multi nu stiu mai nimik deoarece nu poti sa pici copilul directorului care iti semneaza contractele...
( mai toti profii au firme in energetica care au contracte cu electrica etc...)

De la facultatea de energetica nu prea ai ce invata pt ca profii nu au interes sa te invete meserie cu adevarat si sa le faci
concurenta firmelor proprii, asa incat ei iti astern pe tabla formule peste formule fara ca sa le poti aplica in realitatea
asa incat sa aiba dupa ce sa te examineze si sa justifice existenta facultatii...
Multi dintre profi recruteaza studentii mai rasariti in ani terminali pt firmele proprii si le ofera salarii de mizerie
cu pretextul ca : " nu stii nimik, dc sa iti dau un salariu mai mare cand tu nu stii nimik" :)))
dar cine trebuia sa ma invete? ca sa stiu? Nu cumva erai tu ala?

Sunt destui profi fosti mahari comunisti care acum sunt senatori, secretari de stat etc, unii ii vezi ca sunt cercetati
de DNA pt ca au facut lucrari de mantuiala pe banii statului care au adus la inundatii ce au lasat oameni fara case...
si ei au tupeul sa stea in fata ta la catedra si iti predea...

Majoritatea cartilor si echipamentelor din laboratoare sunt din anii 50-60, made in URSS :))

La final am tras concluzia amara: mult munca, frig, umilinta ca sa iau o bucata de carton numita diploma
care imi asigura un salariu de mizerie. Toate astea la Faculatea de energetica din Politehnica Bucuresti!

#2
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Nasol momentul....
Poate gasesti in strainatate o slujba bine platita.

Am si eu un prieten care a terminat ceva de genul, dar la Iasi; noroc ca lucreaza cu taica-su punand instalatii electrice la case; nu foloseste nimic din ce a facut in facultate ca el a invatat de linii de medie si inalta tensiune.

#3
mecatronyx

mecatronyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 01.02.2008

View Postfreec, on Jul 27 2008, 11:06, said:

Intr-un cuvant: fugiti!

Salariu oferit la absolvire in bransa: 5 milioane

Doamne-ajuta! M-am ferit de energetica. Spune-mi te rog daca stii ceva despre Fac . de Transporturi.Am vorbit cu sefa mea de catedra-e SUPER doamna. Dar in rest nu stiu nimic si nu cunosc pe nimeni.Stii ceva despre asta?

#4
freec

freec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.07.2008
imi pare rau, nu prea am avut tangente cu transporturile asa incat nu pot sa iti zic prea multe.
Banuiesc ca e un pic mai profitabil decat energetica sa faci la sectia de automobile, dar nu stiu ce sa zic.
Am avut oferta de inginer de la renault pt dacia in bucuresti, 10 mil :) fara posibilitati de marire substantiale de la an la an...
Dar era pe profil electric job-ul... poate ca nu vor sa dea multi bani pe noi deoarece oricum nu suntem platiti cine stie ce.
doar au plusat cu 2 milioane fata de particularii din energetica, corect? :) dublu fata de electrica!
Sunt bani putini mai ales dc vrei sa supravietuiesti in bucuresti...
Am subliniat supravietuit, ca nu se pune problema sa traiesti din banii astia...

In privinta echipamentelor cam toata politehnica te invata pe ramasite de echipamente din ani 60,
mai putin automatica care are laboaratoare IT bune, ( despre electronica, nu stiu cum e pe acolo)
De asemenea poate nu sunt potlogari profii precum astia din energetica...

Energetica are ff multi candidati pe loc dar asta doar pt ca e optiuinea de rezerva loc 2 sau 3 a multora
care dau la ase, automatica etc...

dupa ce se termina perioada de admitere se retrag ffffff multi si raman in urma cei cu medii de 5,
la dosar... imi e mila si de ei deoarece vor trage prin facultatea aia ca la final sa aiba suprize suprize...

multi care veniti pe aici sa cititi unde sa dati sunteti niste copii iara profii astia sunt niste perversi batrani
care sunt destul de versati sa va inoade, asa ca sa cascati bine ochii la ce faceti si ce alegeti in viata...
Sa nu credeti ca vreun profesor e amabil cu voi fara interes, la energetica la "admitere" acum sunt foooarte
serviabili ca a intrat frica in ei sa nu fie inchisa facultatea, dar vedeti voi mai incolo, cei care alegeti sa ramaneti inscrisi :D

Bafta!

#5
mecatronyx

mecatronyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 01.02.2008
Oricum in prima etapa,energetica e Kaput ! Vezi site-ul preinscrieri.Ce se intampla acolo se poate regasi probabil in toata Romanica.Multumesc pentru lamuriri! Succes!!!

#6
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
freeec are dreptate. eu am facut energetica, masteratul si ma apucasem de doctorat. mi-am dat toate examenele la doctorat, am facut toate lucrarile si la final am inceput sa ma intreb de ce mama dracului mai continui? acum lucrez la o firma de ferestre pvc pe vanzari. stau si ma intreb cateodata de ce mama naibii a cheltuit statul roman peste 50000 de euro cu scolarizarea mea daca nu au nevoie de mine. salariile de inginer sunt mizerabile si nu cred ca m-as mai angaja in domeniu

#7
MBD

MBD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.11.2005

View Postconu71, on Jul 27 2008, 13:14, said:

freeec are dreptate. eu am facut energetica, masteratul si ma apucasem de doctorat. mi-am dat toate examenele la doctorat, am facut toate lucrarile si la final am inceput sa ma intreb de ce mama dracului mai continui? acum lucrez la o firma de ferestre pvc pe vanzari. stau si ma intreb cateodata de ce mama naibii a cheltuit statul roman peste 50000 de euro cu scolarizarea mea daca nu au nevoie de mine. salariile de inginer sunt mizerabile si nu cred ca m-as mai angaja in domeniu
Si totusi pariez pe asta, se va cauta in urmatorii ani oameni capabili pentru acest domeniu, poate ca nu acum ! Peste 2-3 zile o sa dau si eu acolo la facultate si nu ma sperie nimic din ce este scris aici! :)

#8
littledead

littledead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 01.10.2007
Eu am intrat la electrotehnica la iasi la inginerie electrica . Tot ce s-a spus in acest topic ma pus pe ganduri . Si tot odata am nevoie si de un sfat din partea voastra : Ce specializare sa aleg ?
Inginerie electricã:

Electromecanicã

Electronicã de putere ºi acþionãri electrice

Instrumentaþie ºi achiziþii de date

Sisteme electrice

Inginerie energeticã

Ingineria sistemelor electroenergetice

Managementul energiei

Termoenergeticã

#9
MBD

MBD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.11.2005

View Postlittledead, on Aug 11 2008, 18:43, said:

Ce specializare sa aleg ?
Inginerie electricã:
In primul rand, trebuie sa alegi singur si ca sa faci asta, du-te frumos 5-6 minute la decan si intreaba-l ce este fiecare, ce se face si ce se cere; nu asculta de altii.
Stii versul din melodia aceea romaneasca: "Oamenii nepasatori, dau sfaturi de kkt" ?! Hotaraste tu pentru tine. Bafta!

#10
renato_man

renato_man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 10.05.2006

View Postlittledead, on Aug 11 2008, 16:43, said:

Eu am intrat la electrotehnica la iasi la inginerie electrica . Tot ce s-a spus in acest topic ma pus pe ganduri . Si tot odata am nevoie si de un sfat din partea voastra : Ce specializare sa aleg ?
Inginerie electricã:

Electromecanicã

Electronicã de putere ºi acþionãri electrice

Instrumentaþie ºi achiziþii de date

Sisteme electrice

Inginerie energeticã

Ingineria sistemelor electroenergetice

Managementul energiei

Termoenergeticã
salut,pot sa-ti dau si eu cateva sfaturi pt. ca am ceva tangente cu facultatea asta intrucat am cam stat vre-o 5 ani prin ea..si cred ca o sa mai stau ceva timp pana o sa-mi iau diploma :D
Daca asi fii in locul tau acum cu siguranta asi alege cel mai usor profil,acesta fiind Managementul energiei,care este un profil nou introdus inrudit cumva cu ingineria economica.Banuiesc ca mare parte din profesorii care predau in domeniu economic vor preda si la acest profil ceea ce e foarte bine referindu-ma la strictetia acestor si rigurozitatea lor in a examina studentul :D Urmatorul profil mai usurel ar fii Instrumentaþie ºi achiziþii de date ,dar cam problematic in gasirea unui job dupa terminarea facultatii.
Cel mai beton,dar si cel mai greu este Electronicã de putere ºi acþionãri electrice urmat de Ingineria sistemelor electroenergetice.Daca optezi pt unul din aceste profile trebuie sa ai in vedere ca urmatorii 4 ani din viata sa-i aloci invatatului pt. ca profesorii sunt foarte severi,iar daca ramai cu restante e foarte probabil sa nu apuci sa intrii in licenta la finalul celor 4 ani.Daca acum gandesti ca o sa si lucrezi si o sa faci si facultate in acelasi timp,poti sa-ti iei gandul pentru ca e foarte greu sa imbini ambele activitati mai ales ca laboratoarele si seminarele sunt obligatorii aici.
De profesori ce sa zic :D unii sunt intelegatori unii nu,dar daca esti un tip constiincios si inveti nu vei avea treaba cu ei.
TS,IMS   :D ....daca intrii aici o sa aflii si ce inseamna prescurtarile astea :D

#11
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postfreec, on Jul 27 2008, 11:06, said:

Intr-un cuvant: fugiti!

Salariu oferit la absolvire in bransa: 5 milioane la electrica sau 8 milioane la firma particulara,
pt un inginer energetician in bucuresti!

Joburi putine, deoarece este o industrie ff mica - majoritatea de stat. ( electrica, termoelectrica, hidroelectrica, o mana de firme
particulare mai mari care se ocupa de energetica)

Ore multe  la facultate( 40 ore pe saptamana, ca un job full time), materie grea si la final dupa 5 ani primesti un salariu... de doi bani

Multa mizerie in sali si amfiteatre, se fac ore cu aburi la gura din cauza frigului in EG-uri ( faceam ore imbracati, cu manusi
ca sa nu inghete mainile pe pix-uri...)

Multi copii de ingineri energeticieni la aceasta facultate, care vin sa isi ia diploma sa mosteneasca functia lu tata, mama...
Dintre ei sunt destui copii de sefi din electrica, hidroelectrica etc, asa incat profesorii ii trec cu note mari
desi multi nu stiu mai nimik deoarece nu poti sa pici copilul directorului care iti semneaza contractele...
( mai toti profii au firme in energetica care au contracte cu electrica etc...)

De la facultatea de energetica nu prea ai ce invata pt ca profii nu au interes sa te invete meserie cu adevarat si sa le faci
concurenta firmelor proprii, asa incat ei iti astern pe tabla formule peste formule fara ca sa le poti aplica in realitatea
asa incat sa aiba dupa ce sa te examineze si sa justifice existenta facultatii...
Multi dintre profi recruteaza studentii mai rasariti in ani terminali pt firmele proprii si le ofera salarii de mizerie
cu pretextul ca : " nu stii nimik, dc sa iti dau un salariu mai mare cand tu nu stii nimik" :)))
dar cine trebuia sa ma invete? ca sa stiu? Nu cumva erai tu ala?

Sunt destui profi fosti mahari comunisti care acum sunt senatori, secretari de stat etc, unii ii vezi ca sunt cercetati
de DNA pt ca au facut lucrari de mantuiala pe banii statului care au adus la inundatii ce au lasat oameni fara case...
si ei au tupeul sa stea in fata ta la catedra si iti predea...

Majoritatea cartilor si echipamentelor din laboratoare sunt din anii 50-60, made in URSS :))

La final am tras concluzia amara: mult munca, frig, umilinta ca sa iau o bucata de carton numita diploma
care imi asigura un salariu de mizerie. Toate astea la Faculatea de energetica din Politehnica Bucuresti!


Nu stiu ce specializare ai terminat dar exista si specializari in cadrul energeticii cu care se face treaba. In principiu sunt de acord cu tine, adica in facultate nu se invata mai nimic. In ceea ce priveste angajarea treaba nu sta chiar asa. E adevarat ca sunt o multime de "firme" care isi bat efectiv joc de oameni, eu bag mana in foc doar pentru Electromontaj si Energomontaj cu care am avut cat de cat tangenta, acum probabil si Electrica, dar la celelalte cum ar fi Elcen, Hidroelectrica, Nuclearelectrica si probabil Transelectrica treaba nu sta chiar asa de rau. Nu stiu cat mai este salariul la angajare (sigur nu este 500 ron) dar trebuie avut in vedere ca salariul de la angajare este pentru maxim 6 luni dupa care de obicei creste destul de mult. Oricum ideea este sa reusesti sa te angajezi ca in cativa ani salariul o sa fie destul de bun. Normal ca la inceput este mic in comparatie cu cineva care lucreaza de 10-15 ani in sistem. Oricum ca inginer te poti angaja oriunde chiar si intr-o banca nu neaparat in fabrici si uzine. Cunosc multi ingineri care nu practica ingineria.

PS: Este foarte adevarat ca firmele din energie care dau salarii bune nu fac angajari decat prin PCR (pile, relatii, cunostinte) dar odata ajuns in sistem..... e boerie de cele mai multe ori.

#12
freec

freec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.07.2008

View PostMBD, on Aug 11 2008, 23:12, said:

In primul rand, trebuie sa alegi singur si ca sa faci asta, du-te frumos 5-6 minute la decan si intreaba-l ce este fiecare, ce se face si ce se cere; nu asculta de altii.
Stii versul din melodia aceea romaneasca: "Oamenii nepasatori, dau sfaturi de kkt" ?! Hotaraste tu pentru tine. Bafta!

Iti urez mult noroc, pt ca vei avea nevoie daca nu ai pe nimeni in familie in aceasta industrie.
Eventual sa imi trimiti poze cu masina si casa pe care le vei lua din salariu de energetician :)))))))))))))

Trebuie sa fii destul de prostut sa crezi in ce iti va spune la admitere vreun profesor sau decanul.
Oare ei nu au interesul clar sa isi umple locurile libere 100% asa incat sa primeasca banii de la buget care intra
in buzunarul lor sub forma de salarii?
Ganditiva un pic ca dc scade prea mult nr studentilor la o facultate atunci nu mai sunt bani pt toti profi si trebuie sa fie dati afara
unii dintre ei. Daca sunt prea putini se poate inchide facultatea toata.
Statul trimite in fiecare an bani pt fiecare student facultatilor.
Taxa de scolarizare * nr de studenti = buget pt salarii etc.

Mai ales ca la admitere sigur dai pe acolo de prof ckhiuta care numai de vrajit se tine.
Cu el sigur vei interactiona in anii de facultate si vei
descoperii ce fel de om e. Sa te duci la cursurile lui si sa iti povesteasca de bioenergii, fenomene extrasenzoriale si altele de pe
taramul esoteric numai energetic nu. ( mai ales ca il pomenesc aici sunt convins ca va gasii acest post fiul lui care numai de scanat internet-ul se tine
ca sa gaseasca ce scrie lumea despre taicasu...)

Adevarul ca e nu prea e bine sa ai incredere in sfaturile altora, cel mai sigur la decizii asa importante ar fi sa mergi pe sfaturile
omenilor apropriati din familie de care stii sigur in ce situatie sunt.

Ce am scris aici e adevarat si este experienta mea. Acum dc nu aveti incredere mergeti, inscrietiva si in timpul la maximum
primii 2 ani cascati ochii la:
ce anunturi de angajari sunt pe peretii facultatii de energetica ( ma refer la cele de profil, nu cele ca sa fi hostes in cora :D )
Comparati ca numar si conditii expuse cu cele de la facultatile care sunt cautate de absolventii de liceu. ( gen finante banci, informatica)
De asemenea cascati ochii la profesori, la ce va predau cand ajungeti pe specializare. Ce inseamana asta?
Ca primii ani cu materii generale de genul mate, fizica, etc sunt facuti bine. Cum intrati pe mana profilor din energetica
o sa vedeti diferenta. Judecati cat de util e ce va invata. Cat de aplicabil la ceva.
De asemenea ducetiva la mai multe cursuri ale prof ckhiutza sa vedeti ce circ e acolo fata de ce reclame face la admitere.
Mai ducetiva daca ati trecut de an2 si la practica de vara, dar alegeti sa mergeti in practica la centrale, statii.
O sa vedeti ce conditii de munca sunt. Dc tot sunteti acolo unde e realitatea care va asteapta e musai sa trageti de limba
pe angajatii de acolo sa va spuna cam cat se castiga in domeniu ca debutant si ca om cu experienta sa zicem de 5 ani.
Daca faceti toate astea, ar trebui sa fiti in stare sa luati o decizie dc mai merita sa terminati aceasta facultate si sa va aruncati
pe fereastra dreptul de sponsorizare de la stat pt anii de facultate.
Ce e mai sus e pt cei care nu au cunostiinte de incredere in domeniu, care poate au intrat deja aici si inca nu au realizat ce ii asteapta.

Si daca tot sunteti unii studenti la specialiare, care faceti ore in EG, oare au pus astia geamuri si calorifere ca sa nu mai faceti ore
stand pe caloriferele alea putine cu fasul  :))  si manusile pe voi?

Industria energetica e mica majoritatea firmelor sunt de stat si asta nu se va schimba niciodata. Unde e o industrie mica, nu prea e concurenta
pe absolventi ceea ce duce la salarii mici.

In toate firmele de stat de genul Nuclearelectrica, Hidroelectrica etc se intra 99% prin PCR. Asa ca...

Cascati ochii bine cat mai aveti timp sa va schimbati viata.

#13
bogdan388

bogdan388

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.08.2007
Salut....am 17 ani deocamdata ....si as vrea sa urmez Studiul politehnic la facultatea de energetica.....Dar nu stiu stau pe ganduri uneori si numa cred in stare.....nu sunt cel mai bun la mate la fizici sau la chimie....dar ma descurc....adica 8 iau usor.....ma rog:-(....Daca imi poate spune si mie cam cu ce medie se intra.....ce materii sunt principale....ca sa stiu sa ma apuc cat mai repede....va rog frumos daca ma poate ajuta cineva un reply aici.....sau macar un mail sau un offline la id : bogdan388

Edited by bogdan388, 01 December 2008 - 18:36.


#14
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
cand am terminat eu, Cernavoda facea angajari in masa! salariile erau bunicele si exista posibilitatea s-o tai in Canada.

PS: s-au pus indicatoare pentru sala EG 001 (laboratorul de chimie)? o zi intreaga ne-am invartit si n-am gasit-o! cine naiba se gandea ca trebuie sa treaca prin boschetii aia ca sa ajunga la ore? :)

#15
valentin_energ

valentin_energ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.07.2006

View Postfreec, on Jul 27 2008, 10:06, said:

Intr-un cuvant: fugiti!

Salariu oferit la absolvire in bransa: 5 milioane la electrica sau 8 milioane la firma particulara,
pt un inginer energetician in bucuresti!

Joburi putine, deoarece este o industrie ff mica - majoritatea de stat. ( electrica, termoelectrica, hidroelectrica, o mana de firme
particulare mai mari care se ocupa de energetica)

Ore multe  la facultate( 40 ore pe saptamana, ca un job full time), materie grea si la final dupa 5 ani primesti un salariu... de doi bani

Multa mizerie in sali si amfiteatre, se fac ore cu aburi la gura din cauza frigului in EG-uri ( faceam ore imbracati, cu manusi
ca sa nu inghete mainile pe pix-uri...)

Multi copii de ingineri energeticieni la aceasta facultate, care vin sa isi ia diploma sa mosteneasca functia lu tata, mama...
Dintre ei sunt destui copii de sefi din electrica, hidroelectrica etc, asa incat profesorii ii trec cu note mari
desi multi nu stiu mai nimik deoarece nu poti sa pici copilul directorului care iti semneaza contractele...
( mai toti profii au firme in energetica care au contracte cu electrica etc...)

De la facultatea de energetica nu prea ai ce invata pt ca profii nu au interes sa te invete meserie cu adevarat si sa le faci
concurenta firmelor proprii, asa incat ei iti astern pe tabla formule peste formule fara ca sa le poti aplica in realitatea
asa incat sa aiba dupa ce sa te examineze si sa justifice existenta facultatii...
Multi dintre profi recruteaza studentii mai rasariti in ani terminali pt firmele proprii si le ofera salarii de mizerie
cu pretextul ca : " nu stii nimik, dc sa iti dau un salariu mai mare cand tu nu stii nimik" :)))
dar cine trebuia sa ma invete? ca sa stiu? Nu cumva erai tu ala?

Sunt destui profi fosti mahari comunisti care acum sunt senatori, secretari de stat etc, unii ii vezi ca sunt cercetati
de DNA pt ca au facut lucrari de mantuiala pe banii statului care au adus la inundatii ce au lasat oameni fara case...
si ei au tupeul sa stea in fata ta la catedra si iti predea...

Majoritatea cartilor si echipamentelor din laboratoare sunt din anii 50-60, made in URSS :))

La final am tras concluzia amara: mult munca, frig, umilinta ca sa iau o bucata de carton numita diploma
care imi asigura un salariu de mizerie. Toate astea la Faculatea de energetica din Politehnica Bucuresti!

hai fii tare si recunoaste ca esti un frustrat  :death:
am absolvit energetica anul acesta, si sunt bine merci....am un job bunicel (e adevarat ca lucrez la stat, insa banii sunt pe masura jobului)

1) poli nu e pt oricine, vrei sa faci o fac usoara ? du-te nene la ase, la universitate, la sociologie, la ceva la care te duce capul !
2)te astepti sa te invete profesorul? mai gogu, tu singurel trebuie sa pui mana pe carte si sa inveti...astepti mura in gura? in strainatate crezi ca profii stau in genunchi in fata elevilor ? ha ! formulele aruncate pe tabla, iar nu sunt pt oricine, si te asigur ca ele au legatura cu o realitate, insa nu cu a ta  :kisstogether:
3)daca termini facultatea cu o medie de 8 , te asigur ca o sa iti gasesti job bine platit ( am avut oferte care depaseau si 2500 ron in mana, din prima ! )
4)e adevarat ca profii nu sunt de nota 10 cu totii, insa gasesti si oameni cu bun simt care merita sa iti dai jos palaria in fata lor....

sanatate si la mai mare ! B)

Edited by valentin_energ, 02 December 2008 - 08:38.


#16
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

View Postvalentin_energ, on Dec 2 2008, 08:36, said:

hai fii tare si recunoaste ca esti un frustrat  :death:
am absolvit energetica anul acesta, si sunt bine merci....am un job bunicel (e adevarat ca lucrez la stat, insa banii sunt pe masura jobului)

1) poli nu e pt oricine, vrei sa faci o fac usoara ? du-te nene la ase, la universitate, la sociologie, la ceva la care te duce capul !
2)te astepti sa te invete profesorul? mai gogu, tu singurel trebuie sa pui mana pe carte si sa inveti...astepti mura in gura? in strainatate crezi ca profii stau in genunchi in fata elevilor ? ha ! formulele aruncate pe tabla, iar nu sunt pt oricine, si te asigur ca ele au legatura cu o realitate, insa nu cu a ta  :kisstogether:
3)daca termini facultatea cu o medie de 8 , te asigur ca o sa iti gasesti job bine platit ( am avut oferte care depaseau si 2500 ron in mana, din prima ! )
4)e adevarat ca profii nu sunt de nota 10 cu totii, insa gasesti si oameni cu bun simt care merita sa iti dai jos palaria in fata lor....

sanatate si la mai mare ! B)


ai avut tu noroc praleo. te pomenesti ca esti exceptia care confirma regula:)))

#17
cccbbb_2

cccbbb_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 17.06.2007

View PostMBD, on Aug 11 2008, 15:50, said:

Si totusi pariez pe asta, se va cauta in urmatorii ani oameni capabili pentru acest domeniu, poate ca nu acum ! Peste 2-3 zile o sa dau si eu acolo la facultate si nu ma sperie nimic din ce este scris aici! :)


Ba chiar de acum ! Si as putea spune ca nu de-acum ci de-acum cativa ani !
Eu am terminat facultatea acum muuuulti ani , am lucrat in tara  4 ani si dupa aia , de >15 ani , numai in strainatate . Intr-adevar , e greu sa prinzi repede un post bine platit , dar cativa ani de experienta pe bani putini sunt o investitie buna , se scot banii repede dupa aia . Cererea este foarte mare pentru specialisti in domeniu , se construieste la nivel faraonic in unele tari ( in ME in special) si firmele mari , care au agatat contractele  , efectiv plang dupa candidati . Ce-i drept , se cauta oameni cu experienta si bine pregatiti si aici intervine perioada cu anii de practica . Dar am vazut si firme care cautau absolventi , tocmai in scopul de a-i pregati pentru proiectele in desfasurare sau viitoare .
Nu fac apologia domeniului , voiam doar sa-i incurajez pe cei care totusi vor sa urmeze sau sunt deja in curs cu studiile , lucrurile nu sunt asa sumbre cum par  . Nu stiu , din pacate care e situatia in tara , care mai este  nivelul de salarii si alte conditii dar cand am terminat eu facultatea si m-am angajat in domeniu , era destul de bine , pentru un stagiar (asa se spunea pe atunci ) . Asa e , se avanseaza foarte greu si structura e pe baza de familii , grupuri de prieteni , etc , dar unde nu e asa ?
Si daca telul e un salariu bun , atunci (ma repet) cativa ani bagati in pregatire practica , pe bani putini , vor fi baza pentru a putea cere ( si poate apuca ) un post in domeniu in strainatate , unde salariile sunt foarte mari .
In caz contrar , asa cum am spus , neavand contact cu industria energetica de la noi de multi ani , puteti desconsidera postul meu .
Sper ca faptul ca am terminat in Iasi sa nu-mi clasifice postarea ca offtopic !

Edited by cccbbb_2, 03 December 2008 - 07:08.


#18
scorpio20

scorpio20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 25.01.2008

View Postconu71, on Jul 27 2008, 12:14, said:

stau si ma intreb cateodata de ce mama naibii a cheltuit statul roman peste 50000 de euro cu scolarizarea mea daca nu au nevoie de mine. salariile de inginer sunt mizerabile si nu cred ca m-as mai angaja in domeniu

50000euro? Mama da bun mai esti? da ce ti-a facut? ti-a dat si bani de mancare si de cazare si de casa? sau ai avut profesorul tau personal?

Taxa anuala la Poli e sub 1000euro/an, deci nu stiu cati ani ai stat tu prin poli.
E problema ta ca nu te angajezi mai omule.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate