Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

The Dark Knight (2008)

- - - - -
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#145
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001

View Posta_d_y, on Dec 27 2008, 00:43, said:

Am vazut si eu filmul asta la Cinema City asta vara. Este cam dificil  insa isi merita incasarie.

Ce e dificil? Nu ai inteles ceea ce orice american intelege?
Filmul a avut in 2008 cele mai mare incasari din SUA. Fanii Batman isi spun cuvintul. Daca este asa de bun am un exercitiu: inchipuiti-va ca stati cu niste prieteni si vorbiti de filmul asta (poate si incercati sa-l povestiti). Va dati seama ca in afara de: Wow, beton, ce efecte frate, laser, maser nu se poate spune nimic? Pt ca nu ai ce povesti, nu e nimic de spus. Ce poti vorbi decit despre un film cu bataie, bataie, pumni, impuscaturi, omoruri, explozii, urmariri de masini, explozii, rapiri, omoruri, batman invinge la final???
Ma opresc aici, cei care vor sa inteleaga ce spun inteleg, restul sunt fani si orice s-ar zice iubesc filmul asta. Insa top10 imdb eu zic ca e mult prea mult.
Si eu sunt fan Star Wars dar nu am avut niciodata pretentia ca filmele din seria asta sunt mai mult decit ceea sunt, niste filme SF, cu efecte speciale superbe, dar atit. Dar nu capodopere ale cinematografiei cum se incearca sa se prezinte aceasta productie pur comerciala numita The Dark Knight.

#146
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Bine, e posibil sa gandesti ca sunt mai multe batai in filmul asta decat chestii profunde care merita analizate...dar asta pentru ca in "core" ramane tot un film cu Batman, super-eroul fara super-puteri din Gotham...
Dar, putem analiza felul de a fi a personajelor, psihologia lor, in special a Jokerului, un personaj infinit de complex si plin de surprize. Nu se poate spune despre el ca e simplu sau banal...personaj ce formeaza o anti-teza veritabila cu Batman, cei doi fiind atat de deosebiti, dar si foarte asemanatori in multe feluri. Apoi, pe langa astea, ne putem pune in pielea eroului, sa ne gandim ce alegeri am putea face daca eram in locul lui, daca erau alegeri mai bune, etc...la fel de bine ne putem pune in pielea lumii de pe feriboturi, cati dintre noi ar alege sa ucida acei oameni, fie ei si criminali si care dintre noi ar duce asta pana la capat...
Dupa, ne putem pune in pielea lui Harvey Dent, un om aparent incoruptibil pana in momentul ce pierde ceva drag lui...opinia lui este schimbata doar prin cateva propozitii, atat de usor, de catre un adevarat agent al haosului.
Normal, cel care a ramas cu aceeasi opinie despre Batman din benzile desenate (ca nici acolo nu cred ca e foarte profund) si din filmele lui Burton si Schumacher e evident sa gandeasca la fel si despre asta, ca nu are sens sa-l faca mai inteligent, pentru ca tot un film de actiune o sa ramana, nu are sens sa-l faca mai profund (in unele aspecte) ca tot pe actiune se bazeaza...dar tot acei oameni uita ca mai exista si exceptii...pentru ca pana si idiotu de la Hollywood stie ca publicul vrea, din ce in ce mai mult, ceva care sa-l uimieasca nu numai prin actiune ci si prin plot-twisturile ce trebuie ganditate.
Si desi se vede o diferenta de 0.3 puncte dintre votantii americani si cei non-americani pe imdb, diferenta putea fi mai mare...mult mai mare.
Nici eu nu ii dau 10 curat (cu toate ca atat i-am dat pe imdb), nici eu nu's de acord cu un loc atat de sus, dar trebuie sa recunosc ca e cel mai bun film de actiune al anilor 2000 si e si cea mai buna combinatie dintre actiune-thriller-crime.

#147
boschetarul

boschetarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 28.07.2005
"Prosti da multi, boierule..."

#148
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Batman, Batman.

#149
mistique

mistique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 09.04.2006

View Postblackcat, on Dec 28 2008, 10:55, said:

Daca este asa de bun am un exercitiu: inchipuiti-va ca stati cu niste prieteni si vorbiti de filmul asta (poate si incercati sa-l povestiti). Va dati seama ca in afara de: Wow, beton, ce efecte frate, laser, maser nu se poate spune nimic? Pt ca nu ai ce povesti, nu e nimic de spus.
Ma opresc aici, cei care vor sa inteleaga ce spun inteleg, restul sunt fani si orice s-ar zice iubesc filmul asta. Insa top10 imdb eu zic ca e mult prea mult.
Foarte adevarat ce ai spus . Cam la fel m-am exprimat si eu prin vara cand am vazut filmul si mi-am luat portia de injuraturi de la "fani". Dupa mine si in top 1000 imdb e prea mult , dar daca unora le place filmul poate sa fie si primul , ca tot nu-mi schimba parerea. :lol:

#150
kkLM

kkLM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 03.09.2006
Acu' sa nu cadem in cealalta extrema si sa il desconsideram mai mult decat merita, e un film reusit dar nu are ce cauta intre cele care sunt si vor ramane capodopere ale cinematografiei.

#151
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008
la cat de overrated e oricat l-ai desconsidera nu cred ca e suficient. eu nici n-am putut sa-l vad pe tot odata. asa de distractiv a fost.
in fond nu e foarte rau filmu', dar stii cum e ....cu cat e mai idolatrizat cu atat e mai sacaitor.

#152
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008
Dar ce are filmul fraților???
Are un personaj principal foarte tare:Batman,un super-erou,un om cu instrumente ce salvează oameni aflați in primejdie,ce bagă mafioții în pușcărie.
E cel mai bun film din seria Batman...își merită locul acolo în vârful topului....


PS:why are so serious??? :w00t:

#153
TrippLex

TrippLex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.08.2007

Quote

Batman,un super-erou,un om cu instrumente ce salvează oameni aflați in primejdie,ce bagă mafioții în pușcărie...
si  care avea o gagica naspa !

Edited by TrippLex, 28 December 2008 - 20:57.


#154
allkatraz

allkatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 05.06.2006
Nu le puneti pe toate in aceeasi oala. Filmul e unul din seria Batman, deci e la fel de neverosimil si fantezist ca si celelalte. Prestatia lui Ledger insa e mai mult decat OK.

#155
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

View PostTrippLex, on Dec 28 2008, 20:55, said:

si  care avea o gagica naspa !
Păi la banii lui își lua una în fiecare seară....
Totuși avea pătrățele bine lucrate  :OK:

Quote

Nu le puneti pe toate in aceeasi oala. Filmul e unul din seria Batman, deci e la fel de neverosimil si fantezist ca si celelalte. Prestatia lui Ledger insa e mai mult decat OK.
Cel mai bun din seria Batman...tu poți să-l compari cu Batman Forever???
Fantezist....e un personaj de desene animate....cum ai vrea să fie??? Frank Lucas sau Tyler Durdan??? :huh:

#156
allkatraz

allkatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 05.06.2006

View PostSecuristu, on Dec 28 2008, 23:04, said:

Fantezist....e un personaj de desene animate....cum ai vrea să fie??? Frank Lucas sau Tyler Durdan??? :huh:
OK, reformulez: "Filmul e unul din seria Batman, deci in mare e la fel ca celelalte, cu aceleasi gadgeturi fanteziste si acelasi super-erou invincibil". Partea despre Ledger o las la fel. Asa e mai bine?

#157
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

View Postallkatraz, on Dec 28 2008, 22:11, said:

OK, reformulez: "Filmul e unul din seria Batman, deci in mare e la fel ca celelalte, cu aceleasi gadgeturi fanteziste si acelasi super-erou invincibil". Partea despre Ledger o las la fel. Asa e mai bine?
Nu prea...corect ar fi....
Filmul e apogeul seriei Batman,cu influențe din realitatea cotidiană(corupție,mafioți,polițiști corupți).
Gadgeturile nu pot fi comparate...Batmobil-ul lui Bale nu se compară cu cel al lui Keaton sau Clooney,costumul din The  Dark Knight este mult mai rigid nu conferă mobilitate multă.Nu este un supererou...este un bogătaș altruist ce dorește un oraș mai sigur....este un om.

#158
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008
pana la urma tot un film cretin dintr-o serie cretina ramane. now you can stop bitching . :D

#159
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostSecuristu, on Dec 28 2008, 22:32, said:

costumul din The  Dark Knight este mult mai rigid nu conferă mobilitate multă.
Asta in primul sfert din film...apoi si-a facut rost de un costum mult mai bun, sau ai uitat?
Si chestia asta cu mobilitatea scazuta era prezenta si in celelalte filme numai ca nu era mentionata...numai uite-te cum actorii aia, daca vroiau sa-si modifice privirea trebuiau sa se miste cu tot corpul, saracii...

Edited by M0n0, 29 December 2008 - 00:56.


#160
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Ledger a jucat excelent, nimic de zis. Dar Joker ce mare personaj este de ii confera unii atita complexitate? Un psihopat care face crime gratuite. A, antiteza lui Batman, da, da, ce inteligent scenarist.
Atunci cind se vrea o productie cu mari incasari atunci se iau actori buni, regizori buni, se baga bani si se scoate un blockbuster. Cam asta e reteta. Numai ca unii cu putini bani reusesc de multe ori sa faca filme mai bune.

#161
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Si cand a fost un psihopat ceva simplu si banal, nu stiu...astia intotdeauna fiind personaje complexe si greu de descifrat. Normal...cand ii zicem psihopat nu ne mai gandim si la ce fel de om e sau ce scop avea si de ce...e psihopat...trecem mai departe. Jokerul a fost intotdeauna un villain perfect din cauza naturii sale jucause dar distructive...daca ar fi pe aici vreun uber-fan al lui Joker (ca personaj, nu neaparat jucat de Ledger) sunt sigur ca ti-ar zice mai multe chestii despre el, chestii la care nici nu te-ai fi gandit...pentru ca, pana la urma, de ce sa ne mai gandim? E doar un psihopat...
De scenariu de ce te legi? E si asta complex, aglomerat dar ordonat...cu detalii folositoare la aproape fiecare replica.

Dar il sublinez pe hugzabee:
"in fond nu e foarte rau filmu', dar stii cum e ....cu cat e mai idolatrizat cu atat e mai sacaitor."

#162
boschetarul

boschetarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 28.07.2005
oare cine e mai gay? Batman, Robin sau Superman?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate