Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

DESPRE IEPURI

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#55
iulia1029

iulia1029

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.08.2008
Am fost astazi la veterinar si mi-a dat Colovet praf... a mai incercat cineva?

#56
bibibianca

bibibianca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.12.2008
am si eu un iepuras pitic si nu prea stiu prea multe despre el,il tin intr-o cusca speciala pt ei si il mai las si prin casa dar imi face dezastru,tot ce prinde roade.cine stie,e bine sa il mai las si prin casa sau trebuie sa il tin numai in cusca?cum e mai bine pentru el?

#57
adn_grumpy

adn_grumpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.10.2008
am si eu mai multi iepuri, numai ca eu ii tin la socri la tara.
apa trebuie sa bea obligatoriu, iar mancarea ar trebui sa i se dea cu program, de trei ori pe zi pentru ca altfel mananca non stop.
am unul special care e mascota casei.
eu ii dau voie sa mearga si prin gradina, de unde ar putea sa o taie peste lanuri, dar s-a invatat si nu pleaca e foarte bland si chiar nu roade tot ce prinde cand il iau in casa, poate asa e felul lui mai lenes.
mai avem o fata careia ii zic grasa pentru ca s-a ingrasat si din cauza asta nu facea pui si ca sa slabeasca eu m-am gandit sa o scot prin curte sa alerge si asa a slabit.
bine ca noi care ii avem sunt rasa mare.
inca ceva, iepurii se spala, pentru cine i-a observat vreodata

Edited by adn_grumpy, 16 December 2008 - 15:16.


#58
bibibianca

bibibianca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.12.2008

 adn_grumpy, on Dec 16 2008, 15:13, said:

am si eu mai multi iepuri, numai ca eu ii tin la socri la tara.
apa trebuie sa bea obligatoriu, iar mancarea ar trebui sa i se dea cu program, de trei ori pe zi pentru ca altfel mananca non stop.
am unul special care e mascota casei.
eu ii dau voie sa mearga si prin gradina, de unde ar putea sa o taie peste lanuri, dar s-a invatat si nu pleaca e foarte bland si chiar nu roade tot ce prinde cand il iau in casa, poate asa e felul lui mai lenes.
mai avem o fata careia ii zic grasa pentru ca s-a ingrasat si din cauza asta nu facea pui si ca sa slabeasca eu m-am gandit sa o scot prin curte sa alerge si asa a slabit.
bine ca noi care ii avem sunt rasa mare.
inca ceva, iepurii se spala, pentru cine i-a observat vreodata
si iepurasul meu se spala si e atat de dragut
eu mancarea o las tot timpul acolo sa manance cat vrea si cand vrea,si apa bineinteles o tot schimb ca pune rumegus in ea cum tot sare prin cusca

#59
adn_grumpy

adn_grumpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.10.2008
eu nu cred sa fie rau sa il lasi, doar sa-l supraveghezi sa nu iti roada, stai p langa el.
sincer vad ca iepurele meu nu e interesat de fire, el mai mult umbla peste tot din curiozitate, nu cu gand sa roada, e mai lenes de felul lui, mai mult se odihneste, as pune poza dar sa descopar cum ca nu prea ma pricep.
cei care rod tot probabil ca nu isi tocesc suficient dintii prin ce mananca, nu stiu.

#60
IugaCostin

IugaCostin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.12.2008
Ador iepurii, poate o sa-mi cumpar si eu unul!

#61
DavidDragon

DavidDragon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.01.2009

 adn_grumpy, on Dec 19 2008, 11:10, said:

eu nu cred sa fie rau sa il lasi, doar sa-l supraveghezi sa nu iti roada, stai p langa el.
sincer vad ca iepurele meu nu e interesat de fire, el mai mult umbla peste tot din curiozitate, nu cu gand sa roada, e mai lenes de felul lui, mai mult se odihneste, as pune poza dar sa descopar cum ca nu prea ma pricep.
cei care rod tot probabil ca nu isi tocesc suficient dintii prin ce mananca, nu stiu.
pentru ai scurta dintii eu obisnuiesc sa-i mai dau batoane cu musli si in interior are o bucatica de lemn.e speciala pt. iepuri

 IugaCostin, on Dec 23 2008, 13:26, said:

Ador iepurii, poate o sa-mi cumpar si eu unul!
Ai grija ca intai sa stii in primul rand cum sa-l hranesti.Nu e chiar asa usor de intretinut un iepure.

#62
bibibianca

bibibianca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.12.2008
[quote name='DavidDragon' date='Jan 4 2009, 21:48' post='5767697']
pentru ai scurta dintii eu obisnuiesc sa-i mai dau batoane cu musli si in interior are o bucatica de lemn.e speciala pt. iepuri

si gasesc sa-i cumpar asa ceva?

#63
adn_grumpy

adn_grumpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.10.2008
cred ca sunt la pet shop-uri.
eu de exemplu le dau sa manance porumb direct de pe stiulete, dar nu se compara ca astia sunt mari nu de apartament, dar daca intrebi la magazinele de animalute iti spun ei si iti recomanda ce sa le iei.

#64
bibibianca

bibibianca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.12.2008

 adn_grumpy, on Jan 8 2009, 16:36, said:

cred ca sunt la pet shop-uri.
eu de exemplu le dau sa manance porumb direct de pe stiulete, dar nu se compara ca astia sunt mari nu de apartament, dar daca intrebi la magazinele de animalute iti spun ei si iti recomanda ce sa le iei.
mersi mult,o sa ma interesez de asa ceva

#65
adn_grumpy

adn_grumpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.10.2008
mie ca iepuri pitici imi plac cei cu urechile blegi, mi se par simpatici foc, iepurasul meu tine si el o ureche in jos, le schimba intre ele, dar mereu tine una in jos.

#66
ionela-cerasela

ionela-cerasela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.01.2009
Salut! Am un iepuras din 24 decembrie 2008 care e cat un pumn de mititel.  E rasa pitica, are culoarea gri, e un ghemotoc foarte jucaus/a (nu stiu sexul), il tin in casa; dar din cauza ca imi face "bobite" peste tot, am hotarat sa-l tin numai intr-o camera.  Am incercat sa il invat sa-si  faca nevoile  intr-un singur loc, dar fara succes. Atunci cand face tumbe in aer, rasuciri si alergari, imposibil sa nu cada cate 2-3 "bobite"  in urma lui. Tot strang in urma lui, dar e foarte deranjant.  Dati-mi va rog frumos un sfat, ca sa il educ putin. Mentionez ca e cam rebel de felul lui, daca ridic tonul putin atunci cand roade ceva, se duce cand i-am dat drumul din mana si face si mai tare. Mi-e frica sa nu se curenteze pentru ca roade firele ca pe o pasiune, desi i-am cumparat un bloc cu vitamine si minerale si i-am dat chiar si crengi din copac sa roada  (am deja firele izolate din 10 in 10 cm).  Va rog mult sa imi dati un sfat, sau o adresa unde pot gasi cateva raspunsuri! multumesc anticipat, o seara placuta !

#67
bibibianca

bibibianca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.12.2008

 ionela-cerasela, on Jan 9 2009, 19:04, said:

Salut! Am un iepuras din 24 decembrie 2008 care e cat un pumn de mititel.  E rasa pitica, are culoarea gri, e un ghemotoc foarte jucaus/a (nu stiu sexul), il tin in casa; dar din cauza ca imi face "bobite" peste tot, am hotarat sa-l tin numai intr-o camera.  Am incercat sa il invat sa-si  faca nevoile  intr-un singur loc, dar fara succes. Atunci cand face tumbe in aer, rasuciri si alergari, imposibil sa nu cada cate 2-3 "bobite"  in urma lui. Tot strang in urma lui, dar e foarte deranjant.  Dati-mi va rog frumos un sfat, ca sa il educ putin. Mentionez ca e cam rebel de felul lui, daca ridic tonul putin atunci cand roade ceva, se duce cand i-am dat drumul din mana si face si mai tare. Mi-e frica sa nu se curenteze pentru ca roade firele ca pe o pasiune, desi i-am cumparat un bloc cu vitamine si minerale si i-am dat chiar si crengi din copac sa roada  (am deja firele izolate din 10 in 10 cm).  Va rog mult sa imi dati un sfat, sau o adresa unde pot gasi cateva raspunsuri! multumesc anticipat, o seara placuta !
si eu am un iepuras care l-am lasat prin camera,dar rodea tot ce prindea.eu singura solutie care am gasit-o a fost sa-i cumpar o cusca speciala pt ei,si acolo il tin.il mai las din cand in cand prin camera dat nu prea mult.
nu stiu daca o sa ma poti sa-l tii tot asa liber,si el creste si mai mare si o sa aiba si putere mai mare.

#68
DavidDragon

DavidDragon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.01.2009
il poti lasa si prin casa dar pe la inceput tine-l sub observatie si nu il lasa sa umble la cabluri.pana la urma se va invata ca nu este voie la cabluri. :D

#69
adn_grumpy

adn_grumpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.10.2008
eu nu stiu daca se poate chiar asa ca un iepure nu e ca un caine, ii dai peste botic si se invata sa nu mai roada, de frica, nu stiu ca nu am caine pe care sa il tin in apartament, nu stiu cum se procedeaza sa il dezveti.
iepurele e curat de felul lui, in cusca isi face nevoile intr-un colt, sa fie curat, dar intr-un spatiu larg care nu e al lui, nu-l mai intereseaza, face unde il prinde nevoia.
nu stiu daca il poti dezvata de ceva, iepurele meu de exemplu, am spus ca socrii mei stau la tara si avem mai multi, dar am unul preferat care e alintat si toate alea, ala de exemplu e de jale cu el, are o boala cu florile, ori le mananca ori le scoate din pamant, de draci si nu am ce sa-i fac, strig la el la momentul ala, il dau din curte, ca sa-l pedepsesc si data viitoare deja a uitat, face tot la fel, deci de asta zic, nu stiu daca poti sa-l dresezi, e foarte inteligent, dar si afurisit.
alta intamplare, mai avem una de rasa pura, nu stiu exact ce rasa ca mereu uit si s-a ingrasat foarte tare si nu mai facea pui, asa ca m-am gandit sa o scot in curte sa faca miscare ca sa slabeasca si s-a apucat de sapat gropi, o alungam mereu, dar fara rezultat, a sapat gropi de intra in ele cu totul si e destul de mare, ca e rasa de carne, ne-a scos o banca de lemn care o aveam in curte din pamant, sau ma rog a sapat si tot sapat pana nu mai statea in picioare, de asta zic ca sunt foarte incapatanati si de ce ii certi de aia fac mai rau.

#70
ionela-cerasela

ionela-cerasela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.01.2009
Am revenit sa va pun o poza cu iepurasul meu ! e o scumpete :x

Va multumesc pt raspunsuri ! o sa perseverez :)

Attached Files



#71
DavidDragon

DavidDragon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.01.2009

 adn_grumpy, on Jan 12 2009, 09:29, said:

eu nu stiu daca se poate chiar asa ca un iepure nu e ca un caine, ii dai peste botic si se invata sa nu mai roada, de frica, nu stiu ca nu am caine pe care sa il tin in apartament, nu stiu cum se procedeaza sa il dezveti.
iepurele e curat de felul lui, in cusca isi face nevoile intr-un colt, sa fie curat, dar intr-un spatiu larg care nu e al lui, nu-l mai intereseaza, face unde il prinde nevoia.
nu stiu daca il poti dezvata de ceva, iepurele meu de exemplu, am spus ca socrii mei stau la tara si avem mai multi, dar am unul preferat care e alintat si toate alea, ala de exemplu e de jale cu el, are o boala cu florile, ori le mananca ori le scoate din pamant, de draci si nu am ce sa-i fac, strig la el la momentul ala, il dau din curte, ca sa-l pedepsesc si data viitoare deja a uitat, face tot la fel, deci de asta zic, nu stiu daca poti sa-l dresezi, e foarte inteligent, dar si afurisit.
alta intamplare, mai avem una de rasa pura, nu stiu exact ce rasa ca mereu uit si s-a ingrasat foarte tare si nu mai facea pui, asa ca m-am gandit sa o scot in curte sa faca miscare ca sa slabeasca si s-a apucat de sapat gropi, o alungam mereu, dar fara rezultat, a sapat gropi de intra in ele cu totul si e destul de mare, ca e rasa de carne, ne-a scos o banca de lemn care o aveam in curte din pamant, sau ma rog a sapat si tot sapat pana nu mai statea in picioare, de asta zic ca sunt foarte incapatanati si de ce ii certi de aia fac mai rau.
eu il las tot timpul afara si usa la cusca este deschisa si atunci cand are nevoie se duce acolo.Eu l-am lasat asa de cand era foarte mic si asa s-a obisnuit.pe la inceput nu poti face nimic deoarece si iepurele e ca un bebelus:face unde apuca.Dar nu e adevarat ca iepurele nu se poate dresa.

#72
adn_grumpy

adn_grumpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.10.2008
eu nu am zis batut in cuie ca nu se poate, eu am facut analiza pe ai mei, nu stiu altii cum se comporta, ca probabil nici al tau nu faec gropi, ca nu are unde, sau alte chestii.
nu pot sa pun poza ca e mai mare de 2mb.

Edited by adn_grumpy, 13 January 2009 - 12:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate