Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

DESPRE IEPURI

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#19
andra_3502

andra_3502

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.02.2006
Diareea e una din cele mai grave probleme la iepuri. Nu mai sta pe ganduri si mergi cu el la vet. Ar fi trebuit sa mergi pana acum cu el. Daca nu poti atunci da-i sa manance doar paine uscata pana ajungi la unul. Dar grabeste-te ca ai sa-l pierzi. Mai ales daca spui ca e de 2 zile asa.

#20
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005

 Burzum, on Jul 8 2006, 00:40, said:

Cred ca primul iepuras il sperie pe cel de-al II lea iepuras prin influenta astfel incat cel de-al II lea iepuras se .... pe el de frica.

Eu zic sa-i separati. Daca continua sa aiba probleme cu scaunele, chemati de urgenta un tamplar (aka doctor veterinar).
:lol: :roflmao:   :coolspeak:
Scuze @apeecs, dar a fost simpatic Burzum. Si eu cred ca solutia cea mai buna ar fi sa-l duci la veterinar, daca nu l-ai dus deja. Sau e mai bine?  :)

#21
qqnqqch

qqnqqch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.12.2006
Buna ziua!Mi-am cumparat si eu 2 iepurasi superbi(pereche)pui(o luna jumate-da is marisori).Acum vreau sa stiu si eu ce mananca iepurii (in afara de morcovi si iarba)au voie mere?Sau ce mai mananca?Au sau nu voie sa bea apa(ca am auzit ca daca beau apa se umfla si pocnesc)?Si inca ceva foarte important:ce vaccinuri se fac la iepurasi?Va rog am nevoie de raspuns urgent!!O zi buna!!!

#22
lilith23

lilith23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 13.04.2007
eu stiam ca inainte te documentezi despre animalul pe care vrei sa il iei, si abia apoi il cumperi. ca tine fac de obicei snobii care cred ca e la moda sa ai un animalut, dar habar nu au cum se creste.  <_< <_<  asta unu la mana.
doi la mana, ti-ai luat pereche... dar stii ca iepurii se inmultesc...ca iepurii, nu? ai ce face cu puii? ii tii impreuna? iepurii sunt animale "precoce", asa ca ai grija!
nu le da chestii care fermenteaza, nu le da citrice, iar despre apa, cred ca ar fi cazul sa nu mai crezi in mituri. este la pet-shop picuratoare speciala care se prinde de cusca.
ai grija ca iepurii ROD tot ce le iese in cale, asa ca nu-i lasa liberi decat sub stricta observatie! se streseaza repede, nu-i scoate din casa
bafta, si alta data documenteaza-te intai, si abia apoi cumnpara!

#23
qqnqqch

qqnqqch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.12.2006
Nu fi asa de sigura ca nu sunt informata.Am avut 40 de iepuri care au murit in conditii misterioase.Intrebarie despre mancare erau mai mult suplimentare(eu nu le dadusem mere ci doar iarba,lucerna si nu mai stiu ca ii ingrijea tatal meu ca eu nu aveam timp sa stau acolo)dar pe acestia doi vreau sa-i tin in apartament pana or face pui ca vreau sa ii inmultesc din nou.Problema mea era de vaccinuri, pentru ca nu vreau sa moara si ei.In special poate pentru ca sunt niste ingerasi devoratori de blugi(glumesc :D )si de carne de om :lol: (aici ramanne de vazut ca-s foarte rasfatatti si fac ce vor).Deci vreau sa stiu daca au si ei un calendar de vaccinuri(macar pentru Myxomatoza -cea mai frecventa boala la iepurasi).

#24
m4v3rick

m4v3rick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 14.11.2006
Daca spui ca ii ti in apartament, nu este necesara vaccinarea lor, sa nu ma intelegi gresit, de imbolnavit se pot imbolnavi dar riscul este considerabil mai scazut decat daca ar trai afara si/sau in contact cu alte animale. Vaccinare se poate face atat impotriva bolii hemoragice a iepurelui si a mizomatozei, dupa implinirea varstei de 1 luna cu rapel peste 14-21 zile, apoi la 6 si din 6 in 6 luni.  Un pic de grija la furajarea lor, sa fie curata si proaspata. Nu-i hranii cu hrana uda/umeda, in special hrana fermentescibila sa nu fie uda/umeda. Apa pot bea, mai ales daca nu manaca suculente, cum spunea cineva mai sus exista adapatori "speciale" la pet-shopuri. In caz de eventuale probleme nu incerca sa ii tratezi dupa ureche (a se citi internet) si du-i la medicu' veterinar. In caz de probleme ale urechilor (otite externe) vb tot cu medicu vet si roaga-l sa iti arate cum se pot curata, toaleta urechile. multa bafta.

#25
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Este important sa nu le dai verdeata uda/umeda, mai ales lucerna umeda si pe stomacul gol. De mancare, le poti da graunte( orz+grau+secara ), cartofi cruzi( fara pamant pe ei si fara lujeri, care sunt toxici), morcovi si alte legume, mancare speciala pt. iepuri( gasesti la PetShop-uri ).

#26
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Salutare!

Cu toate că reînviez topicul, vreau să fiu lămurit cu unele lucruri.. Îmi plac iepurașii, iar topicul ăsta m-a făcut să-mi doresc și eu unul (spunea cineva mai sus că iepurii "sunt cele mai haioase animale pe care le-a avut vreodată în apartament")!

Problema e că eu am deja un motan, oare se vor împăca bine? Mi-ar plăcea ca iepurașul să se simtă în largul lui aici, în apartament, să nu fie stresat, înhibat, că degeaba îl mai țin...

#27
flutur3l

flutur3l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.11.2006
Am primit de ziua mea o iepurica pitica olandeza. Am si o cusca mare ptr ea, cu taote accesoriile. NU prea stiu nimic insa despre cresterea iepurilor. Ce manaca, asa in mare stiu. Dar au nevoie de jucarii...prieteni, cum tre sa ma port cu ei? Stie cineva?

#28
Mary Rose

Mary Rose

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.07.2007
Rasele de iepuri pitici cat de pitici sunt? :lol:
Un iepuras poate trai intr-o cusca pt porcusori de guineea, cu tunele si alte accesorii, sau ii trb ceva simplu si mare?

#29
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Mi-am luat si eu un iepuras de casa, si as vrea sa stiu cu ce se mananca(garnitura, verdeturi etc).
Multumesc

#30
lilla

lilla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.08.2007

 shiva, on May 4 2007, 10:16, said:

Este important sa nu le dai verdeata uda/umeda, mai ales lucerna umeda si pe stomacul gol. De mancare, le poti da graunte( orz+grau+secara ), cartofi cruzi( fara pamant pe ei si fara lujeri, care sunt toxici), morcovi si alte legume, mancare speciala pt. iepuri( gasesti la PetShop-uri ).
hehe si eu am un motan si am luat de curand un iepuras angora..se inteleg de minune..acum depine si de matza ta.cat de agresiva este..

nu uitati..sa uscati bine legumele cand i le dati, cu un servetel eventual...e pericol de diaree..e valabil si la perusi:)


Iepurele de casa este un rozator erbivor - aceasta inseamna ca regimul vegetarian este singurul potrivit pentru el. Ca iepurele sa fie sanatos si sa nu se ingrase peste masura, datorita faptului ca sunt animale lacome si mananca mai mult decat au nevoie, dieta iepurelui de casa trebuie controlata in cazul in care se constata tendinte de ingrasare.

Alimentatia iepurelui este alcatuita asadar exclusiv din vegetale - radacinoase, legume, fructe si seminte:

    *
      Radacinoase (si frunzele lor): morcov, telina, patrunjel, pastarnac, leustean, ridichi, sfecla;
    *
      Legume (numai frunzele): salata, varza, spanac, loboda, stevie;
    *
      Legume (numai fructele): fasole verde, mazare (cu pastai cu tot), ardei gras, castraveti;
    *
      Fructe: mere, struguri, pere, prune, caise, capsuni, cirese;
    *
      Seminte: floarea-soarelui, alune de padure (atentie, nu confundati alunele de padure cu arahidele!)
    *
      Alte vegetale: busuioc, lucerna, trifoi, iarba proaspata, fan, andive, frunze de papadie.

Nu este indicat ca iepurele sa primeasca coji de pepene (sarace in substante nutritive si indigeste), cartofi (si mai ales coaja cartofului, este toxica), ardei iute, citrice (irita mucoasa gastrica).

Atentie la plantele de apartament - unele pot fi foarte toxice pentru iepure, desi el le poate considera delicatese!

Edited by lilla, 17 August 2007 - 00:24.


#31
lilla

lilla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.08.2007
a murit azi....:(((((((((((((((((((((((((((((((((((((

#32
Cristina75

Cristina75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 07.09.2007

 flutur3l, on Aug 6 2007, 16:56, said:

Am primit de ziua mea o iepurica pitica olandeza. Am si o cusca mare ptr ea, cu taote accesoriile. NU prea stiu nimic insa despre cresterea iepurilor. Ce manaca, asa in mare stiu. Dar au nevoie de jucarii...prieteni, cum tre sa ma port cu ei? Stie cineva?


Copilul meu isi doreste un animalut, si m-am gandit sa-i cumpar un iepuras pitic. Am mai avut un iepure pe care l-am tinut aproape 4 ani, insa vara in special mirosea ingrozitor. As vrea sa stiu daca si iepurasii pitici au acelasi miros  :o . Merci.

#33
alina_b_sunshine

alina_b_sunshine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.11.2007
si eu am avut cand eram mai micutza un iepurash, habar nu am ce rasa e, dar stiu ca era grozav de simpatic si de jucaush.Tare ma tenteaza sa imi iau iar unul, dar mi-e sa nu il chinui....tinand cont de faptul ca stau la apartament

#34
woof

woof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 18.03.2006
Are cineva niste carti despre cresterea iepurilor (boxe , hrana , etc) , de prferabil in format electronic ?
Multumesc !

#35
scypax

scypax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 26.08.2007

 woof, on Feb 22 2008, 19:12, said:

Are cineva niste carti despre cresterea iepurilor (boxe , hrana , etc) , de prferabil in format electronic ?
Multumesc !

http://iepuri.uv.ro/index.htm\

http://www.cartiagri...OR-DE-CASA.html

si binenteles... http://forum.softped...howtopic=185979

#36
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Tu vrei sa-i mananci, nu ?: :deadtongue:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate