Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

testament versus donatie (dezmembrare)

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dianagruiea

dianagruiea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.07.2008
Buna,

Sunt in urmatoarea situatie. Tatal meu este proprietarul unui teren de 5000mp in com Pantelimon. Noi suntem 4 frati si fiecare avem dreptul (cel putin in faza de  discutii libere) la 1000mp pe care sa ne facem casa. Vreau sa stiu care ar ar fi cea mai buna solutie pentru mine de a ma improprietarii cu cele mai mici costuri (atat pecuniare cat si pierdere teren pe drum de servitute). Eu ma gandeam ca legal sunt 3 solutii dar am nevoie de o confirmare de la cineva care a mai trecut prin asa ceva:
1. Tata imi doneaza 1000 mp in timpul vietii. Acest lucru presupune dezmembrarea celor 1000 mp ai mei si cedarea unui drum de servitute pe toata lungimea terenului (aprox 200 m lungime). Cam cat dureaza procesul respectiv? Eu in momentul de fata sunt in faza de depunere documentatie CU la primarie si vreau sa grabesc lucrurile acestea.
2. Nu se face nici o dezmembrare, construiesc casa pe terenul lui tata (pe numele lui), nu cedez nici un drum de servitute pentru moment, si mai tarziu se face un act de vanzare/cumparea a terenului + casa. In conditiile acestea impozitul platit nu este cam mare pentru asa tranzactie? Adk in afara de faptul ca castig timp acum, nu vad de ce ar fi asta o solutie buna....dar poate imi scapa mie ceva,,, :huh:
3. Nu se face nici o dezmembrare, construiesc casa pe terenul lui tata (pe numele lui) si facem un testament prin care eu primesc exact bucata de paman pe care este construita casa ( + casa bineinteles). Poate fi acest testament atacat in instanta de fratii mei? (noi ne intelegem bine acum...dar...vreau sa-nmi asigur dreptul). Daca este ok prin testament, se platesc taxe (impozit) pe bunurile provenite prin mostenire?

Daca exista alte solutii, sunt numai ochi si urechi :)

#2
Alexa01

Alexa01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.06.2008

 dianagruiea, on Jul 16 2008, 09:36, said:

Buna,

Sunt in urmatoarea situatie. Tatal meu este proprietarul unui teren de 5000mp in com Pantelimon. Noi suntem 4 frati si fiecare avem dreptul (cel putin in faza de  discutii libere) la 1000mp pe care sa ne facem casa. Vreau sa stiu care ar ar fi cea mai buna solutie pentru mine de a ma improprietarii cu cele mai mici costuri (atat pecuniare cat si pierdere teren pe drum de servitute). Eu ma gandeam ca legal sunt 3 solutii dar am nevoie de o confirmare de la cineva care a mai trecut prin asa ceva:
1. Tata imi doneaza 1000 mp in timpul vietii. Acest lucru presupune dezmembrarea celor 1000 mp ai mei si cedarea unui drum de servitute pe toata lungimea terenului (aprox 200 m lungime). Cam cat dureaza procesul respectiv? Eu in momentul de fata sunt in faza de depunere documentatie CU la primarie si vreau sa grabesc lucrurile acestea.
2. Nu se face nici o dezmembrare, construiesc casa pe terenul lui tata (pe numele lui), nu cedez nici un drum de servitute pentru moment, si mai tarziu se face un act de vanzare/cumparea a terenului + casa. In conditiile acestea impozitul platit nu este cam mare pentru asa tranzactie? Adk in afara de faptul ca castig timp acum, nu vad de ce ar fi asta o solutie buna....dar poate imi scapa mie ceva,,, :huh:
3. Nu se face nici o dezmembrare, construiesc casa pe terenul lui tata (pe numele lui) si facem un testament prin care eu primesc exact bucata de paman pe care este construita casa ( + casa bineinteles). Poate fi acest testament atacat in instanta de fratii mei? (noi ne intelegem bine acum...dar...vreau sa-nmi asigur dreptul). Daca este ok prin testament, se platesc taxe (impozit) pe bunurile provenite prin mostenire?

Daca exista alte solutii, sunt numai ochi si urechi :)
Eu in locul tau as face donatie cu scutire de raport din partea tatalui pt fiecare copil. La donatie, sunteti scutiti de impozit pe tranferul proprietatii. Asa stii un lucru sigur si fratii nu vor putea sa ridice pretentii ulterior, pentru ca practic primiti toti la fel.
Sa construiesti pe terenul altcuiva, chiar si al tatalui, e cam riscant, caci nu poti fi sigur de nimic in lumea asta, si cu atat mai mult de buna credinta chiar a fratilor de peste cativa ani.
Testamentul poate produce efectele astfel cum a fost redactat atat timp cat nu incalca rezerva succesorala a  celorlalti frati - deci iar e o situatie incercta caci nu poti sti acum care va fi masa succesorala la data mortii.
Cu privire la impozitul pe succesiune, este de 1 % din masa succesorala, daca s-au depasit 2 ani de la data deschiderii succesiunii. In legislatia actuala - cine stie ce va fi peste 10 -20 ani.
Parerea mea e ca actele tb facute la timp.

#3
panama35

panama35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.11.2006

 dianagruiea, on Jul 16 2008, 09:36, said:

Buna,

Sunt in urmatoarea situatie. Tatal meu este proprietarul unui teren de 5000mp in com Pantelimon. Noi suntem 4 frati si fiecare avem dreptul (cel putin in faza de  discutii libere) la 1000mp pe care sa ne facem casa. Vreau sa stiu care ar ar fi cea mai buna solutie pentru mine de a ma improprietarii cu cele mai mici costuri (atat pecuniare cat si pierdere teren pe drum de servitute). Eu ma gandeam ca legal sunt 3 solutii dar am nevoie de o confirmare de la cineva care a mai trecut prin asa ceva:
1. Tata imi doneaza 1000 mp in timpul vietii. Acest lucru presupune dezmembrarea celor 1000 mp ai mei si cedarea unui drum de servitute pe toata lungimea terenului (aprox 200 m lungime). Cam cat dureaza procesul respectiv? Eu in momentul de fata sunt in faza de depunere documentatie CU la primarie si vreau sa grabesc lucrurile acestea.
2. Nu se face nici o dezmembrare, construiesc casa pe terenul lui tata (pe numele lui), nu cedez nici un drum de servitute pentru moment, si mai tarziu se face un act de vanzare/cumparea a terenului + casa. In conditiile acestea impozitul platit nu este cam mare pentru asa tranzactie? Adk in afara de faptul ca castig timp acum, nu vad de ce ar fi asta o solutie buna....dar poate imi scapa mie ceva,,, :huh:
3. Nu se face nici o dezmembrare, construiesc casa pe terenul lui tata (pe numele lui) si facem un testament prin care eu primesc exact bucata de paman pe care este construita casa ( + casa bineinteles). Poate fi acest testament atacat in instanta de fratii mei? (noi ne intelegem bine acum...dar...vreau sa-nmi asigur dreptul). Daca este ok prin testament, se platesc taxe (impozit) pe bunurile provenite prin mostenire?

Daca exista alte solutii, sunt numai ochi si urechi :)

Aș adăuga :

4.Tata îmi vinde 1000 mp.

și aș merge pe varianta asta.N-aș construi casa în alte condiții.  :)

#4
Alexa01

Alexa01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.06.2008

 panama35, on Jul 16 2008, 21:30, said:

Aș adăuga :

4.Tata îmi vinde 1000 mp.

și aș merge pe varianta asta.N-aș construi casa în alte condiții.  :)

Vanzarea intre tata-fiu e prezumata a fi donatie deghizata, deci va purta regimul juridic al donatiei simple.
E recomandata donatia scutita de raport.

#5
panama35

panama35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.11.2006

 Alexa01, on Jul 16 2008, 21:42, said:

Vanzarea intre tata-fiu e prezumata a fi donatie deghizata, deci va purta regimul juridic al donatiei simple.
[...]

Prezumția instituită de art.845 C. civ. în favoarea moștenitorilor rezervatari este relativă.
Vânzarea făcută copilului (sau altui succesibil în linie dreaptă) e considerată o donație deghizată, supusă reducțiunii, numai dacă înstrăinarea s-a făcut cu rezerva uzufructului sau cu sarcina unei rente viagere, iar deghizarea nu e invocată de un moștenitor în linie dreaptă care să fi consimțit la înstrăinare.

Edited by panama35, 16 July 2008 - 21:27.


#6
Alexa01

Alexa01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.06.2008

 panama35, on Jul 16 2008, 22:06, said:

Prezumția instituită de art.845 C. civ. în favoarea moștenitorilor rezervatari este relativă.
Vânzarea făcută copilului (sau altui succesibil în linie dreaptă) e considerată o donație deghizată, supusă reducțiunii, numai dacă înstrăinarea s-a făcut cu rezerva uzufructului sau cu sarcina unei rente viagere, iar deghizarea nu e invocată de un moștenitor în linie dreaptă care să fi consimțit la înstrăinare.
Orice persoana interesata poate face dovada ca vanzarea intre rude a fost de fapt donatie. Cu atat mai mult fratii, deci descendeti ai parintelui comun. Si e chiar simplu de dovedit. Daca chiar vrei sa faci vanzare, atunci faceti un cont in banca pe numele parintilor, unde virati suma de bani platita ca pret pt vanzare, si amintiti aceasta operatiune in act. Cred ca e singura care va poate scuti de neplaceri peste ani si ani.

#7
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Bine spus, Alexa :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate