Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Requiem For A Dream (2000)

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
miniion26

miniion26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.06.2008
Filmul este de exceptie, este facut de Dareen Aronofsky si are un mesaj ft.subtil. Depinde in ce tara il vizionezi. Acum 10 ani si un continent departare ar fi parut o chestie bizara.
10 ani dupa si pe acest continent, are un altfel inteles. O chestie este sigura, ai priceput mesajul sau nu ai fi postat acest topic. Bafta in continuare.

#38
Pig_on_Acid

Pig_on_Acid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 10.11.2006
^Alege tu o tara.

#39
Dribbl3r

Dribbl3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 04.01.2007
Trainspotting nu aduce cu nimic a Requiem for a Dream..... acum am terminat de vazut Trainspotting si mi s-a parut un haos... nu se intelege nimic... si sfarsitu' e dobitoc rau....

#40
Muri0

Muri0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 28.11.2006

View PostDribbl3r, on Jul 21 2008, 19:06, said:

Mai era un film marfa despre drogati... unu cu doua prietene dintre care una se droga dupa a atras-o si pe cealalta (care era fata cuminte) si fata asta cuminte a inceput sa jigneasca parintii chestii de drogatii sa iasa prin cluburui sa si-o banging cu nsite tipi.....  stie careva???
Thirteen?

#41
alex_5kg

alex_5kg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 07.07.2007
Acum 3 zile l-am vazut si eu.Pot sa spun ca m-a marcat oarecum mi-a placut foarte mult si am sa il vad cu siguranta! Jared Leto fan deci un motiv in plus sa il revizionez.
PS:Daca si asta e o tampenie de film atunci nu stiu ce l-ar putea multumi pe dl.Mosoti.

#42
Navigatorul

Navigatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 14.10.2005

View Postalex_5kg, on Sep 3 2008, 22:39, said:

PS:Daca si asta e o tampenie de film atunci nu stiu ce l-ar putea multumi pe dl.Mosoti.

scari muvi? :D

#43
CushtyMarius

CushtyMarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.07.2008
Deci filmul asta ii cel mai tare film pe care l-am vazut eu ...merita CUMPARAT...filmu ruleazaaa...alt film cu droguri fain ii "Blow" tot asa socant.

Edited by CushtyMarius, 12 September 2008 - 22:10.


#44
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View PostDribbl3r, on Jul 22 2008, 17:50, said:

Trainspotting nu aduce cu nimic a Requiem for a Dream..... acum am terminat de vazut Trainspotting si mi s-a parut un haos... nu se intelege nimic... si sfarsitu' e dobitoc rau....

De ce dobitoc rău ?

Arată că singura ieșire din mediul acela de rahat e ... fuga ...  :P

#45
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Eu am vazut Requiem for a dream acu vreo 2 ani si l-am tot vizionat de atunci cand ma mai apuca cheful.. Excelent,merita vazut .

#46
Drug

Drug

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 07.05.2005
Un fil bun la aceasta tema este Panic in the needle park cu al pacino

#47
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009
nu am rezistat sa il vad pe tot. M-a plictisit teribil. Mi s-a parut un film idiot si fara sens, cu scene care se repetau aiurea obsedant.

#48
chesterb

chesterb

    Șefu' la bani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 23.11.2007
Bun mesajul acestui film.

#49
EoliThic007

EoliThic007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 22.09.2009
de mult vroiam sa vad filmul asta..am reusit azi,ideea filmului si mesajul sunt ok insa lasa de dorit interpretarea actorilor,soundtrack-ul de exceptie facand o medie merita un 8 filmul.

#50
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostEoliThic007, on 29th November 2009, 20:07, said:

de mult vroiam sa vad filmul asta..am reusit azi,ideea filmului si mesajul sunt ok insa lasa de dorit interpretarea actorilor,soundtrack-ul de exceptie facand o medie merita un 8 filmul.
Ne lasi? Ellen Burstyn a fost nominalizata pentru rolul ei, ceilalti, desi mai tineri au facut o treaba excelenta insa nu pe masura rolului lui Burstyn.
Ideea si mesajul sunt cele mai puternice in filmul asta si de altfel sunt chestiile cele mai importante...a reusit sa iti arate prostia consumului de droguri prin consumarea lor excesiva...la ambele categorii de varsta. N-ai vazut nici in trecut si n-ai sa vezi nici in viitor un film mai puternic si mai bine facut decat asta. Dandu-i 8, jignesti filmul...

#51
EoliThic007

EoliThic007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 22.09.2009

View PostM0n0, on 29th November 2009, 21:55, said:

Ne lasi? Ellen Burstyn a fost nominalizata pentru rolul ei, ceilalti, desi mai tineri au facut o treaba excelenta insa nu pe masura rolului lui Burstyn.
Ideea si mesajul sunt cele mai puternice in filmul asta si de altfel sunt chestiile cele mai importante...a reusit sa iti arate prostia consumului de droguri prin consumarea lor excesiva...la ambele categorii de varsta. N-ai vazut nici in trecut si n-ai sa vezi nici in viitor un film mai puternic si mai bine facut decat asta. Dandu-i 8, jignesti filmul...
Sunt de acord,am spus si eu ideea si mesajul sunt ok insa din punctul meu de vedere prestatia actoriceasca a fost sub cota filmui -_-  ,din partea mea mai mult de 8.5 nu merita..

#52
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View Postminiion26, on 22nd July 2008, 05:40, said:

Filmul este de exceptie, este facut de Dareen Aronofsky si are un mesaj ft.subtil. Depinde in ce tara il vizionezi. Acum 10 ani si un continent departare ar fi parut o chestie bizara.
10 ani dupa si pe acest continent, are un altfel inteles. O chestie este sigura, ai priceput mesajul sau nu ai fi postat acest topic. Bafta in continuare.
Mesaj subtil o laie. Mai grosolan de-atat nu se putea. Nu e deloc inteligent ce face Aronofsky aici ca sa nu mai zic ca nu exista nici o raza de speranta in el deci nici artistic nu e. Si se putea salva intr-un fel daca ajungea si tipa la fel de rau ca restul -bine ca nici in locul ei nu ai vrea sa fii, dar unul din unltimele cadre care o contin, cu drogurile in mana, tinandu-le "izbavitor" nu e inspirata. O varianta nu cu mult mai diferita a filmului dar mai reusita cred ca era una in care toata lumea ajungea rau dar si departe de droguri.
Altceva: mi-ar fi placut mult mai mult daca povestea s-ar fi centrat numai si numai asupra pustilor. De fiecare data cand stafeta actiunuii revenea la Burstyn, parca ajungeam in alt film. Am urat aspectul asta.
Ce m-a impresionat cel mai tare pe mine a fost o idee secundar, subtila dar in acelasi timp de 100 de ori mai puternica si mai eficienta decat suferinta si mizeria materiala in care se scufunda personajele. Dar banuiesc ca a fost mai la-ndemana si de aceea a preferat Darren modalitatea asta. Imaginea la care ma refer eu probabil nici nu a fost constientizata de el dar, ma rog, asta poate fi ceva specific artistic uneori. Cum spuneam, de 100 de ori mai tragic mi s-a parut ca drogurile au sugrumat iubirea dintre Connelly si Jared Leto. Relatia dintre ei e atat pura, inocenta -la inceput- de profund conturata incat in clipa in care el o lasa sa se vanda pentru bani iti sfasie inima. Si mai e si frumusetea ei... primul cadru in care ne e infatisata, e de o cromatica psihedelica si de o frumusete edenica. Da, ea e angelica iar destinul ei de Lucifer, intr-un fel, m-a afectat cel mai tare.
In rest, ca realizare e intr-adevar la inaltimea-i notorie. Montajul cred ca e cel mai remarcabil, e original si atat de expresiv (desi de la un moment dat redundant); camera, mi-a placut enorm ca amplasament si ca miscare (... scena cu televizorul de la inceput,cadrele privite din colturile de sus ale incaperilor etc.) ; acting perfect, iar muzica lui Mansell e probabil unul dintre cele mai bune score-uri ale deceniului.
Un film de nota 9/10 .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate