Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Canon 40 d ARDE pozele ?

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
ce diferente sunt la 1.0.8?

#38
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

Quote

This firmware update (Version 1.0.8) incorporates the following improvements and fixes.

   1. Fixes a phenomenon in which Image Stabilization operation emits a sound when certain buttons are pressed, with the EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS lens attached to the camera.
   2. Fixes a phenomenon in which the Image Stabilization operation emits a sound from the lens when IS lenses are attached to the camera.
   3. Fixes a phenomenon in which a part of the image looks unnatural when reviewed on the LCD.
   4. Corrects errors in the Spanish and Norwegian menu screens.

The Version 1.0.8 firmware being released this time is for cameras with firmware up to Version 1.0.5. If the camera's firmware is already Version 1.0.8, it is not necessary to update the firmware.

daca chiar te interesa ce diferente sunt gaseai aici dar na, ai mai facut si tu un post ( inutil )

#39
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
nu ma interesa asa de tare incat sa ma uit acolo.

#40
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Pe langa faptul ca sunteti rai cu gmtiby, poate si invidiosi, faptul ca nu va place concurenta se vede in faptul ca ascundeti trucuri relativ cunoscute printre utilizatorii de 40D. Si aici ma refer in special la florinel, care arunca la contraexemplu niste poze, foarte reusite de altfel, fara a mentiona ca cel putin la unele din ele a controlat expunerea cu metoda P-*-3MC (se tine apasat simultan butonul Print si *, se dau 3 clicuri directe cu multicontroller-ul, la ultimul se tine multicontrolerul in continuare apasat, impreuna cu toate celelalte, si se declanseaza). Metoda merge si cu blitul incorporat, nu e neapart nevoie de blit extern. Eu nu am incercat inca metoda, dar am auzit ca e tare! De tot!

#41
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Claritatea nu tine de body ci de obiectivul folosit. Pana si 300D care e un aparat depasit, scoate poze sharp si bine expuse utilizat corect si cuplat cu un obiectiv bun. Ca poza ta e blurata n`are a face cu faptul ca utilizai 350D sau 40D.
ps. unele body-uri au un filtru AA mai puternic, altele mai slab si asta influenteaza sharpness-ul, dar cu foarte putin. 350D, 400D si 40D il au cam la fel deci scuza nu tine

Edited by Lucatas, 27 July 2008 - 04:31.


#42
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005

View Postcalexe, on Jul 26 2008, 20:42, said:

Pe langa faptul ca sunteti rai cu gmtiby, poate si invidiosi, faptul ca nu va place concurenta se vede in faptul ca ascundeti trucuri relativ cunoscute printre utilizatorii de 40D. Si aici ma refer in special la florinel, care arunca la contraexemplu niste poze, foarte reusite de altfel, fara a mentiona ca cel putin la unele din ele a controlat expunerea cu metoda P-*-3MC (se tine apasat simultan butonul Print si *, se dau 3 clicuri directe cu multicontroller-ul, la ultimul se tine multicontrolerul in continuare apasat, impreuna cu toate celelalte, si se declanseaza). Metoda merge si cu blitul incorporat, nu e neapart nevoie de blit extern. Eu nu am incercat inca metoda, dar am auzit ca e tare! De tot!


N-am auzit in viata mea de metoda asta, nici n-am de gand s-o incerc.Controlul expunerii se face foarte simplu din diafragma, timp de expunere ISO si, daca  e cazul, din ceva compensare in + sau in - .Mai ajuta si pozitionarea fata de sursele de lumina si inspiratia de moment.

GMTBY, daca mai citesti pe aici - oricat de rautacios as fi fost -  sfatul meu e sa nu incerci astfel de combinatii de butoane pe la aparat; e posibil sa fie vreun cod de service, ceva , care sa-ti dea aparatul peste cap - in acest caz... rautatea nu e de partea mea.


later edit.Calexe... acu` m-am prins  :P  tre` sa ai degete, nu gluma.

Edited by florinel, 27 July 2008 - 11:26.


#43
gmtiby

gmtiby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.07.2007

View Postcalexe, on Jul 26 2008, 20:42, said:

Pe langa faptul ca sunteti rai cu gmtiby, poate si invidiosi, faptul ca nu va place concurenta se vede in faptul ca ascundeti trucuri relativ cunoscute printre utilizatorii de 40D. Si aici ma refer in special la florinel, care arunca la contraexemplu niste poze, foarte reusite de altfel, fara a mentiona ca cel putin la unele din ele a controlat expunerea cu metoda P-*-3MC (se tine apasat simultan butonul Print si *, se dau 3 clicuri directe cu multicontroller-ul, la ultimul se tine multicontrolerul in continuare apasat, impreuna cu toate celelalte, si se declanseaza). Metoda merge si cu blitul incorporat, nu e neapart nevoie de blit extern. Eu nu am incercat inca metoda, dar am auzit ca e tare! De tot!
In sfarsit, SINGURA persoana, care nu a aruncat cu pietre in mine, toata stima, ca idee, intra-devar, nu stiu sa folosesc asa de bine aparatul, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu omorat. Oricum nu mai conteaza, am vandut aparatul, deci asta e , oricum, cand esti dispus sa mergi la o bere , si la o pizza, cu cea mai mare placere esti invitatul meu.....
Asti sunt oamenii, asta e Romania, deci, nu avem cu ce ne mandri!

Cu stima,

View Postflorinel, on Jul 27 2008, 12:25, said:

GMTBY, daca mai citesti pe aici - oricat de rautacios as fi fost -  sfatul meu e sa nu incerci astfel de combinatii de butoane pe la aparat; e posibil sa fie vreun cod de service, ceva , care sa-ti dea aparatul peste cap - in acest caz... rautatea nu e de partea mea.


later edit.Calexe... acu` m-am prins  :P  tre` sa ai degete, nu gluma.
Ce a vrut sa insemne asta ca domnul Calexe, te-a mai invatat ceva ?
Oricum, pt el chiar toata stima !

Edited by gmtiby, 27 July 2008 - 19:03.


#44
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Intotdeauna ai de invatat.Nimeni nu poate sa zica ca le stie pe toate.
Am testat metoda lui Calexe.La ceva poze de inundatii din pacate  - http://pozardeziar.b...l-interzis.html .Probabil ca la nunti  te ajuta foarte mult mai ales cand ai de pozat in viteza mare.

Edited by florinel, 28 July 2008 - 05:59.


#45
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007

View Postgmtiby, on Jul 27 2008, 20:04, said:

In sfarsit, SINGURA persoana, care nu a aruncat cu pietre in mine, toata stima, ca idee, intra-devar, nu stiu sa folosesc asa de bine aparatul, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu omorat. Oricum nu mai conteaza, am vandut aparatul, deci asta e , oricum, cand esti dispus sa mergi la o bere , si la o pizza, cu cea mai mare placere esti invitatul meu.....
Asti sunt oamenii, asta e Romania, deci, nu avem cu ce ne mandri!

Cu stima,


Ce a vrut sa insemne asta ca domnul Calexe, te-a mai invatat ceva ?
Oricum, pt el chiar toata stima !
bine ca-l ridici in slavi pe calexe care te-a invatat ceva care nu exista.
ps, sum de ai reusit sa vinzi o camera care arde poze? :P

#46
gmtiby

gmtiby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.07.2007

View Postralcr, on Jul 28 2008, 09:09, said:

bine ca-l ridici in slavi pe calexe care te-a invatat ceva care nu exista.
ps, sum de ai reusit sa vinzi o camera care arde poze? :P

Nu-l ridic in slavi, doar ca este singurul care nu m-a criticat. Acesta e un forum, si toata lumea are libertatea de a-si exprima opinia, nu stiu daca stii, ca asa cum exista foumul acesta , exista si alte forumuri pentru masini. Nu vreau sa dau nume, ca sa nu se interpreteze gresit, dar acolo CAND POSTEZI o PROBLEMA domnule RALCR, oamenii nu dau cu pietre dupa tine, nu te jignesc, nu te critica,etc, cum se face aici, acolo nu e frica de concurenta cum este aici, oamenii sunt acolo sa te ajute, sa te indrume, sa te scoata din "mocirla", nu cum faceti voi aici (ma rog unii dintre voi ), sa iti spuna, daca si ei au aceasi problema la masina lor, sau doar masina ta, are problema din fabrica, daca se remediaza, daca e grav, si tot asa. Nu este vorba neaparat ca m-a invatat pe mine, ci a spus un secret, daca il pot numi asa in public, unde multa lume are acces si il poate citi, nu tine ascuns ca voi, unele secrete ascunse, unele satari ale aparatului, care sunt sigur ca nici tu nu le stii. Daca le stii, impartasestele aici cu noi toti. Nu mai fiti atat de superiori si de mareti, ca in definitiv, toti suntem oameni, si pana la urma tot acolo ajungem toti, la 2 M sub pamant.
Din fericire, am dat camera unei persoane care stie sa o foloseasca, mult mai bine decat mine. Si in asta e, m-am obisnuit, si MA REPET, nu am spus ca este o camera care arde pozele, ci ca am AUZIT ca ar arde pozele!!! Casca ochii mai bine la ce am scris .... sau ai grija ce intrebi!

#47
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postgmtiby, on Jul 28 2008, 09:24, said:

Din fericire, am dat camera unei persoane care stie sa o foloseasca, mult mai bine decat mine.
... Vai ce pacat! Mai ales ca P-*-3MC rezolva problema cu arsul pozelor si mult mai mult decat atat! Ai apucat macar sa testezi metoda? Eram curios ce rezultate ai obtinut.
Sper ca nu ai luat un pret prost pe 40D numai pentru ca arde pozele. Cu cat l-ai dat?

#48
gmtiby

gmtiby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.07.2007

View Postcalexe, on Jul 28 2008, 12:46, said:

... Vai ce pacat! Mai ales ca P-*-3MC rezolva problema cu arsul pozelor si mult mai mult decat atat! Ai apucat macar sa testezi metoda? Eram curios ce rezultate ai obtinut.
Sper ca nu ai luat un pret prost pe 40D numai pentru ca arde pozele. Cu cat l-ai dat?
Salutare, deci sa inteleg ca 40D-ul chiar le arde, sau e doar un fel de a spune! NU am apucat din pacate sa testez, mi-ar fi facut placere, dar l-am dat inainte sa postezi tu. Sunt curios, totusi ce face aceasta optiune. Multumesc.
Am dat aparatul cu 26.000.000. Eu zic ca e un pret bunicel. Nu asta a fost motivul, motivul a fost pur si simplu financiar ! :(
Astept mai multe detalii de la tine, daca poti despre acea setare/meniu ascuns/optiune.

Cu stima

Edited by gmtiby, 28 July 2008 - 11:54.


#49
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007

View Postgmtiby, on Jul 27 2008, 20:04, said:

In sfarsit, SINGURA persoana, care nu a aruncat cu pietre in mine, toata stima, ca idee, intra-devar, nu stiu sa folosesc asa de bine aparatul, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu omorat. Oricum nu mai conteaza, am vandut aparatul, deci asta e , oricum, cand esti dispus sa mergi la o bere , si la o pizza, cu cea mai mare placere esti invitatul meu.....
Asti sunt oamenii, asta e Romania, deci, nu avem cu ce ne mandri!

Cu stima,


Ce a vrut sa insemne asta ca domnul Calexe, te-a mai invatat ceva ?
Oricum, pt el chiar toata stima !

Sorry, te-ai pacalit, tot cu pietre a dat si el dar le-a invelit in staniol frumos colorat....
Si, no offence, dar le-ai cam cerut ;)

#50
gmtiby

gmtiby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.07.2007

View Posttwins1, on Jul 28 2008, 13:36, said:

Sorry, te-ai pacalit, tot cu pietre a dat si el dar le-a invelit in staniol frumos colorat....
Si, no offence, dar le-ai cam cerut ;)
Adica ? Poti sa fi mai explicit ? De ce a aruncat cu pietre in mine, invelite in staniol si de ce le-am cerut ??? :huh:

#51
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Tu citesti ce-ti scrie lumea aici, sau sari din 2 in 2 cuvinte?
Setarea pe care ti-a zis-o el te facea sa iti ocupi toate degetele de la maini tinand apasate diferite butoane ale aparatului in asa fel incat sa nu ai cum sa atingi declansatorul.
In traducere, te preocupa chestii marunte in loc sa iti folosesti energia si (probabil) interesul pentru a invata ceva cu adevarat util.

#52
gmtiby

gmtiby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.07.2007
Mda, am inteles.... nu am ce sa mai comentez!

#53
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postflorinel, on Jul 28 2008, 14:18, said:

Tu citesti ce-ti scrie lumea aici, sau sari din 2 in 2 cuvinte?
Setarea pe care ti-a zis-o el te facea sa iti ocupi toate degetele de la maini tinand apasate diferite butoane ale aparatului in asa fel incat sa nu ai cum sa atingi declansatorul.
In traducere, te preocupa chestii marunte in loc sa iti folosesti energia si (probabil) interesul pentru a invata ceva cu adevarat util.
Ok. Ma predau! A fost o gluma, evidend. Dar nu m-am putut abtine. Sper sa nu fi suparat pe prea multa lume. Recunosc, eu am fost "capul rautatilor", nu florinel.

#54
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
:lol:

calexe, Ai o(pt) bere de la mine! :OK:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate