Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Institutul de fizica atomica de la Magurele

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#19
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
hai, bai, ma lasi cu aiurelile. un cercetator care a "invatat" ani de zile cacaturile alea si se plinge ca n-are bani e un RATAT. daca in plus nici nu face nimic util, decit freaca acceleratoru lu peste, cu atit mai mult. de-aia am intrebat si eu concret, care sint REZULTATELE cercetarilor de la institutu minune? cu ce a contribuit acel institut la dezvoltarea fizicii. numai capul tau de fizician putea sa vada nivel de trai unde nu exista asa ceva

#20
zehorror

zehorror

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.09.2008
IFIN HH e un adăpost social pentru pensionabili. Atât.

#21
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 Mosotti, on Oct 7 2008, 17:39, said:

hai, bai, ma lasi cu aiurelile. un cercetator care a "invatat" ani de zile cacaturile alea si se plinge ca n-are bani e un RATAT. daca in plus nici nu face nimic util, decit freaca acceleratoru lu peste, cu atit mai mult. de-aia am intrebat si eu concret, care sint REZULTATELE cercetarilor de la institutu minune? cu ce a contribuit acel institut la dezvoltarea fizicii. numai capul tau de fizician putea sa vada nivel de trai unde nu exista asa ceva
bre, ce zisei eu îs chestii departe de-a fi catalogate drept aiureli. habar n-am cu ce se mănâncă institutu cu pricina și pe ce proiecte sunt tocați banii. nici acceleratoru de la cern n-o să crească nivelu de trai al elvețienilor sau mai știu eu cui, dar cercetările legate de stele și găuri negre îs la fel de cinstite ca alea din domeniul celulelor solare or mai știu eu ce.

ce să-ți povestesc, dacă nu primești nobălu, clar înseamnă că ai frecat pixu și ai dezvoltat fizica cât negru sub unghie.

#22
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 gigel de hohențolărn, on Oct 7 2008, 13:03, said:

ăștia care sunt șefi peste dooj de proiecte, sunt un soi de vax albina, părerea mea ;)

de ce ? :worthy:

 934, on Oct 7 2008, 13:44, said:

Si eu iti aduc oameni care lucreaza cu mult dinainte de 2003 acolo si intr-adevar fac 1000 de euro pe luna... asta pentru ca dupa program sint fie instructori auto, fie zugravi, fie... -_-

hai frate termina cu bullshitul.

 Mosotti, on Oct 7 2008, 17:39, said:

care sint REZULTATELE cercetarilor de la institutu minune? cu ce a contribuit acel institut la dezvoltarea fizicii.


ia si citeste niste rapoarte anuale. :stickouttongue:

si pe viitor nu mai vorbi dca nu te pricepi. :) mai ales ca cercetarea nu este un domeniu despre care sa isi dea cu parerea orice patibular. :roflmao:

Edited by Pollux, 07 October 2008 - 18:56.


#23
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 Pollux, on Oct 7 2008, 20:07, said:

de ce ? :worthy:
pentru că nu prea ai cum să te implici într-atâtea. la modul obiectiv.
a, că ei or fi șefii, și alții fac treaba e partea 2-a

#24
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 gigel de hohențolărn, on Oct 7 2008, 20:37, said:

pentru că nu prea ai cum să te implici într-atâtea. la modul obiectiv.
a, că ei or fi șefii, și alții fac treaba e partea 2-a

ba da, ai cum. pentru ca iti alegi proiecte asemanatoare. astfel incat setul de experimente sa fie aproximativ acelasi.
si oricum un om care ajunge sa castige 20 de proiecte, cu siguranta are o armata de asistenti care sa se ocupe de partea experimentala iar lui sa ii ramana numai partea de modelare si de interpretare a datelor. :)

#25
pistachio

pistachio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.10.2008
Pollux, tu vrei bătaie? Lasă-l pe Hulubei să moară în pace!

#26
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 pistachio, on Oct 7 2008, 21:49, said:

Pollux, tu vrei bătaie? Lasă-l pe Hulubei să moară în pace!

bine ma il las. si pe unii de pe-aici odata cu el.
si-asa n-am eu nicio treaba cu Hulubei. :stickouttongue:
doar ca mi se pare de prost gust cum oameni care nu au nici cea mai mica legatura cu cercetarea isi dau cu parerea pe-aici. ca si cum ar fi vorba despre fotbal sau despre politica.

#27
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 Pollux, on Oct 7 2008, 21:59, said:

bine ma il las. si pe unii de pe-aici odata cu el.
si-asa n-am eu nicio treaba cu Hulubei. :stickouttongue:
doar ca mi se pare de prost gust cum oameni care nu au nici cea mai mica legatura cu cercetarea isi dau cu parerea pe-aici. ca si cum ar fi vorba despre fotbal sau despre politica.
bre, nu-s io savantu lu pește pârlit, da-ți zisei, m-apucă râsu când îmi plimb ochii pe fluturașu dă salar. dă-l în mă-sa, că nici la șef de proiect cu dooj de granturi n-am ajuns. ș-apoi s-avem pardon, prin grupurile d-astea de risărciări îs o cârcă de băgători de samă, cu CV-ul gros și cu capul sec. da de, unde-n românia nu-s putregaiuri.

#28
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 gigel de hohențolărn, on Oct 7 2008, 22:25, said:

bre, nu-s io savantu lu pește pârlit, da-ți zisei, m-apucă râsu când îmi plimb ochii pe fluturașu dă salar. dă-l în mă-sa, că nici la șef de proiect cu dooj de granturi n-am ajuns. ș-apoi s-avem pardon, prin grupurile d-astea de risărciări îs o cârcă de băgători de samă, cu CV-ul gros și cu capul sec. da de, unde-n românia nu-s putregaiuri.

hai bre ca nu despre tine vorbeam...
vorbeam despre zehorror, mosotti si altii ca ei.

#29
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 Pollux, on Oct 7 2008, 22:35, said:

hai bre ca nu despre tine vorbeam...
vorbeam despre zehorror, mosotti si altii ca ei.
nu-i vorba că vorbeai de mine ori nu, ideea e că până și mosoti (cu tot cu exprimarea lui de tarla) ridică o problemă cât se poate de corectă - ce "produc" intitutele astea unde se cercetează?
că banii pe proiecte tot de la guvern vin, că-i vorba de granturi ceex, pncd, cncsis, cnmp sau naiba mai știe ce acronim d-ăsta de vro câteva litere.
partea a doua că pe proiecte de tipu "studierea nuș cărei galaxii și tot soiul de vrăjeli relativiste" nu prea au priză, că deh, nu îmbunătățesc cu nimic viața de zi cu zi a omului de rând mâncător de șaormă. că la urma urmei o grămadă de gigei se prea răhățesc pe ceea ce înseamnă cunoaștere și cercetare. păi ce mă-sa, că salariu la multinaționala unde freacă pixu și iau banu gros, și se-adapă din cinșpe-n opșpe minute cu cafea cu aromă de dozator e suficient de mulțumitor pentru atâția indivizi.

e o dezbatere de idei.

#30
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Eu cred ca ceva util s-ar putea face, numai sa se formuleze o problema concreta si sa fie preluata de cineva intr-o aplicatie industriala. Dar la noi nu se mai intampla chestii din-astea.... si asa ajungem sa studiem antigravitatia sau unde gravitationale  :rolleyes:

Din cate am inteles s-a miscat ceva prin institut pentru ca nu mai e situatia dramatica de acum 5-7 ani.

#31
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 gigel de hohențolărn, on Oct 8 2008, 16:56, said:

nu-i vorba că vorbeai de mine ori nu, ideea e că până și mosoti (cu tot cu exprimarea lui de tarla) ridică o problemă cât se poate de corectă - ce "produc" intitutele astea unde se cercetează?
că banii pe proiecte tot de la guvern vin, că-i vorba de granturi ceex, pncd, cncsis, cnmp sau naiba mai știe ce acronim d-ăsta de vro câteva litere.

nu stiu cum e la INFIM dar unde lucrez eu majoritatea banilor sunt din proiecte internationale. de la guvern vin foarte putini bani.
evident ca efectele cercetarii nu se vad de pe o zi pe alta, sau de pe un an pe altul. sunt proiecte pe termen lung.
iar cercetarea este de 2 feluri: tehnica/aplicativa si teoretica.
aia tehnica se face in general in corporatii si rezultatele intr-adevar se pot vedea in timp scurt. dar cea teoretica se face in general institute guvernamentale  iar aplicatiile practice se vad in timp foarte lung.

sa luam ca exemplu LHC-ul. oamenii aia de acolo cheltuie miliarde de euro ca sa caute bosonul Higs. o sa dureze multi ani pana vor reusi (daca vor reusi) sa il gaseasca si inca de 10 ori mai multi pana vor reusi sa implementeze o aplicatie practica a descoperirii.

dar asta e cercetarea. cere bani si timp mult. si numai un om cu gandire medievala poate contesta necesitatea cercetarii atat celei teoretice cat si celei aplicative.

 gigel de hohențolărn, on Oct 8 2008, 16:56, said:

partea a doua că pe proiecte de tipu "studierea nuș cărei galaxii și tot soiul de vrăjeli relativiste" nu prea au priză, că deh, nu îmbunătățesc cu nimic viața de zi cu zi a omului de rând mâncător de șaormă. că la urma urmei o grămadă de gigei se prea răhățesc pe ceea ce înseamnă cunoaștere și cercetare. păi ce mă-sa, că salariu la multinaționala unde freacă pixu și iau banu gros, și se-adapă din cinșpe-n opșpe minute cu cafea cu aromă de dozator e suficient de mulțumitor pentru atâția indivizi.

cercetarea este o chestie pentru "initiati". evident ca nu toata lumea intelege ce se studiaza in institutele de cercetare. de-aia nu are priza la public.
cercetarea nu e ca politica sau ca fotbalul...

 gigel de hohențolărn, on Oct 8 2008, 16:56, said:

e o dezbatere de idei.

pentru ca o dezbatere de idei sa poata exista trebuie ca participantii sa cunoasca subiectul despre care discuta.
nu poti sa scrii aberatii despre un subiect despre care nu stii nimic si apoi sa spui ca participi la o dezbatere de idei. poti cel mult sa spui ca poluezi o dezbatere de idei. (sau ca ii micsorezi SNR-ul. :roflmao: )


ca ultima idee pe care vreau sa o exprim in aceasta dezbatere de idei este ca lucrurile in cercetarea romaneasca nu sunt atat de negre pe cat erau cu cativa ani in urma, nici nu merge totul ca pe roate dar lucrurile evolueaza spre bine. si scriu asta in calitate de tanar care particip in acest sistem si vad cu ochii mei schimbari in bine.

Edited by Pollux, 08 October 2008 - 17:43.


#32
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 soarce, on Oct 8 2008, 18:03, said:

Eu cred ca ceva util s-ar putea face, numai sa se formuleze o problema concreta si sa fie preluata de cineva intr-o aplicatie industriala. Dar la noi nu se mai intampla chestii din-astea.... si asa ajungem sa studiem antigravitatia sau unde gravitationale  :rolleyes:

Din cate am inteles s-a miscat ceva prin institut pentru ca nu mai e situatia dramatica de acum 5-7 ani.
nu e musai, se pot întreprinde și cercetări care să nu conducă la nicio aplicație realizabilă industrial. studierea nuș căror galaxii, chestii d-alea de cosmologie șamd sunt subiecte cât se poate de interesante pentru unii.

referitor la ce-a zis pollux, evident că lucrurile la noi nu sunt roz, și eu văd același sens pozitiv în care merge cercetarea de la noi, dar cel puțin în cazul meu, pe partea salarială mai degrabă aș spune că lucrez pe bețe de chibrit :D - dar cel puțin mă ocup cu ce-mi face plăcere, ș-apoi să am pardon, nici eu nu-s cercetătoru lu pește, ci mai degrabă un amărât de-și cunoaște lungu nasului și lungimea plapumei.
(băi ce modest îs :thumbup: )

#33
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

 Pollux, on Oct 7 2008, 20:07, said:

hai frate termina cu bullshitul.
:lol:
Ok, o sa le transmit persoanelor respective sa-si traisca viata doar cu veniturile de la IFA. Cred ca ei nu si-au dat seama ca se poate. Eh... asa-s cercetatorii astia, mai visatori.

#34
moreredmore

moreredmore

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.10.2008
Pollux, io recunosc că-s prost, lucru constatat de majoritatea geniilor de pe forum, de incult nu mai vorbim, dar spune-mi și mie, așa, ca unui prost cu gândire prerudimentară, ce ANUME căcat aplicativ sau teoretic se cercetează la institutul ăla, DE CÂND și CU CE REZULTATE?

Dacă nu știi, taci în p874 mea, că încep să te întreb și ce căcat cercetezi tu acolo, prin atelierul ăla de îndreptat colțuri la arcuri elicoidale!

Edited by Bean, 10 October 2008 - 17:40.
ceva mai multa grija la limbaj!


#35
reghiu

reghiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.11.2008
Buna, ;)

Va scriu pentru a va cere un sfat.
De ani de zile (inca din perioada scolii generale si acum am 29 de ani) ma gandesc sa cercetez mai in profunzime fizica particulelor elementare si interactiunea lor. Mi-au placut fizica si chimia insa am decis sa aleg alt drum pentru  a nu duce grija zilei de maine. Acum, dupa 11 ani de studiu intens in economie si o profesie cu care nu mor de foame ma gandesc sa ma ocup si de pasiunea pentru fizica particulelor.
Ieri am fost in Magurele. Ma gandeam ca pot sa primesc vreun sfat sau sa aflu despre vreun club specializat unde sa discut cu oamenii. Ceea ce am gasit a fost total neprimitor. Atat Institutul cat si facultatea aratau cat se poate de prafuite si comuniste. Interactiune zero.

Deci tot internetul este salvarea.

Ce as dori este sa discut cu oameni specializati si eventual sa hotarasc ce este de facut pe viitor.

Ce ma sfatuiti?

#36
reghiu

reghiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.11.2008
De fapt vreau ca sa studiez fizica prin prisma economiei invatate/aplicate si sa aplic fizica cuantelor in economie...stiu ca este o nebunie.  :)  

Problema este ca nu stiu daca as avea timpul necesar sa fac chiar facultatea de fizica. Asta este problema. Poate gasesc o solutie mai buna de cercetare decat teoria din facultate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate