Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Institutul de fizica atomica de la Magurele

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#1
g0na

g0na

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.07.2008
Am si eu o curiozitate... si anume..cum poti sa ajungi sa lucrezi in institutia din titlul topicului , credeti ca se merita sa devii cercetator in Romania(cred ca asta se face acolo  ^_^ ) ce drum trebuie sa urmezi pt a ajunge acolo ,aici ma refer la ce scoli trebuie urmate...si orice altceva mai stiti despre Institutul de Fizica Atomica din Magurele.
Sunt putin uimit ca Institutul nu are un site propriu ... am gasit numai mentionari...chiar vreau sa stiu cat mai multe in leg. cu asta..

#2
onio

onio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.01.2007
Cred ca sef de promotie la o facultate de stat profil fizica le-ar atrage atentia. Un masterat in domeniul fizicii nucleare + doctorat in cadrul institutiei ar fi probabil suficient; insa salariile am inteles ca ar fi (cel putin erau) la nivelul minim pe economie, si asta in cercetare (am sa caut un articol despre asta daca am timp).

Situatia aceasta era in urma cu vreo 3-4 ani; intre timp poate s-a mai ameliorat.

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postonio, on Jul 13 2008, 12:33, said:

Cred ca sef de promotie la o facultate de stat profil fizica le-ar atrage atentia. Un masterat in domeniul fizicii nucleare + doctorat in cadrul institutiei ar fi probabil suficient;
Un sef de promotie e singurul dintr-o promotie care detine acest titlu. Dar daca termini facultatea cu o nota rezonabila, de ex mai mult de 9, ai toate sansele sa fi remercat. De fapt, chiar din anii mici profesorii incep sa "vaneze" studenti care par capabili. Asa ca daca chiar meriti te poti astepta de o oferta tentanta.
Cunosc studenti in anii mari de la Electronica sunt angajati si lucreaza efectiv in laboratoarele acestei fac... Sau sunt cooptati in diferite colective, se ocupa de contracte, etc..,. Si evident ca nu pe ochi frumosi, ci contra procent participare si implicare..Asa ca refuz sa cred ca la Magurele nu e la fel..

View Postonio, on Jul 13 2008, 12:33, said:

..insa salariile am inteles ca ar fi (cel putin erau) la nivelul minim pe economie, si asta in cercetare (am sa caut un articol despre asta daca am timp). Situatia aceasta era in urma cu vreo 3-4 ani; intre timp poate s-a mai ameliorat.
Iar in cercetarea din Ro, am inteles ca salariile au mai crescut. In prezent ar varia undeva intre 8 si 14 milioane vechi, cea ce nu e chiar foarte rau, pt inceput..In plus, carierea didactica si cea de cercetare inseamna si redactarea si sustinerea unor lucrari, in tara. Si in afara ei...Si daca apari cu ceva nou parca vad cum te "agata" unu', Stiti, ne-ar interesa sa lucrati pt noi".
In pluss, in invatamant ai contact in permanenta cu tinerii. E adevarat ca nu vor fi chiar toti pasionati de materia respectiva, dar sincer, ti-au placut toate cele studiate in scoala@liceu?

#4
Thylacine

Thylacine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 09.06.2008

View Postg0na, on Jul 12 2008, 20:06, said:

Am si eu o curiozitate... si anume..cum poti sa ajungi sa lucrezi in institutia din titlul topicului , credeti ca se merita sa devii cercetator in Romania(cred ca asta se face acolo  ^_^ ) ce drum trebuie sa urmezi pt a ajunge acolo ,aici ma refer la ce scoli trebuie urmate...si orice altceva mai stiti despre Institutul de Fizica Atomica din Magurele.
Sunt putin uimit ca Institutul nu are un site propriu ... am gasit numai mentionari...chiar vreau sa stiu cat mai multe in leg. cu asta..
Prietene...dacă ai cap, pleacă din țară, aici cercetarea e varză. Vrei să faci ceva util, acolo e locul. Acolo au aparatură performantă, tehnologie.
În țările dezvoltate se respectă cercetătorii, în România...mai așteaptă vreo două secole, poate se schimbă ceva.

#5
Iulian_Craciun

Iulian_Craciun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.08.2008
stiu pe cineva care a lucrat acolo, cu materiale radioactive. sa zicem ca nu este in cea mai buna forma de sanatate acum. deci mai bine fa altceva...

#6
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
http://www.ifa-mg.ro/

http://www.nipne.ro/

#7
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
link-ul Facultatii e  http://www.unibuc.ro/ro/fac_ffiz_ro
Trebuie sa ai multa vointa sa faci cercetare in Ro si sa nu te intereseze aspectele materiale...

#8
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Anul acesta la facultatea mai sus amintita in a doua sesiune de admitere FARA examen, sau test, din 170 locuri puse "la bataie" s-au ocupat doar 50 de locuri,
si, se parte ca, derivata intai a numarului de candidati nu vrea sa-si schimbe semnul.

Cand am intrat eu la Fizica se intra cu proba scrisa la mate si la fizica.
A urmat apoi testul grila mizand ca "vor sti si ei sa puna X"

Greselile facultatii care duc la scaderea numarului de "pretendenti" se accentueaza intr-un ritm din ce in ce mai alert.

Va recomand cu caldura Politehnica unde imi completez cunostintele eu acum, pentru ca au si ei "Fizica".

Edited by Gurban_Dan, 19 September 2008 - 13:03.


#9
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostPrien, on Jul 13 2008, 14:09, said:

In prezent ar varia undeva intre 8 si 14 milioane vechi
:roflmao:
din păcate, lucrurile stau și mai prost :D
așa, un 450 de lei ar fi mai aproape de adevăr - adică cât să-ți ajungă de-un plin de benzină și de-o șaormă zilnic.

#10
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Eu lucrez la IFIN, Institutul National de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica si Inginerie Nucleara, nu se mai numeste IFA demult. Dupa cum spune si nick-ul lucrez la acceleratorul Tandem Van der Graaff ce se afla in Departamentul de Fizica Nucleara.

Daca vrei sa te angajezi vezi ca cei din IFIN publica anunturi in fiecare toamna, desi cred ca plinul de tineri si l-au cam facut. Din 2002 s-au angajat in fiecare an tineri; si nu 1-2 ci cu zecile.

Eu m-am angajat in 2003, anul terminarii facultatii de Electronica si TC si pot sa zic ca acum salrariile sunt chiar ok. E drept, la inceput ai undeva sub 1000 de lei, dar daca te tii de treaba si promovezi gradele ajungi in cativa ani sa ai peste 1000 de euro.

Succes!

#11
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postaccelerator, on Oct 5 2008, 14:20, said:

Eu lucrez la IFIN, Institutul National de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica si Inginerie Nucleara, nu se mai numeste IFA demult. Dupa cum spune si nick-ul lucrez la acceleratorul Tandem Van der Graaff ce se afla in Departamentul de Fizica Nucleara.

Daca vrei sa te angajezi vezi ca cei din IFIN publica anunturi in fiecare toamna, desi cred ca plinul de tineri si l-au cam facut. Din 2002 s-au angajat in fiecare an tineri; si nu 1-2 ci cu zecile.

Eu m-am angajat in 2003, anul terminarii facultatii de Electronica si TC si pot sa zic ca acum salrariile sunt chiar ok. E drept, la inceput ai undeva sub 1000 de lei, dar daca te tii de treaba si promovezi gradele ajungi in cativa ani sa ai peste 1000 de euro.

Succes!
să înțeleg că din 2003 și până încoa tu ai ajuns la salariu mai mare de 1000 de euro? sau încă mai speri?

#12
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
eu as propune ca toti cei care scriu aici sa precizeze clar care e legatura lor cu lumea cercetarii.
nu de alta, dar am impresia ca unii vorbesc din povesti.




View Postaccelerator, on Oct 5 2008, 14:20, said:

Eu lucrez la IFIN, Institutul National de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica si Inginerie Nucleara, nu se mai numeste IFA demult. Dupa cum spune si nick-ul lucrez la acceleratorul Tandem Van der Graaff ce se afla in Departamentul de Fizica Nucleara.

Daca vrei sa te angajezi vezi ca cei din IFIN publica anunturi in fiecare toamna, desi cred ca plinul de tineri si l-au cam facut. Din 2002 s-au angajat in fiecare an tineri; si nu 1-2 ci cu zecile.

Eu m-am angajat in 2003, anul terminarii facultatii de Electronica si TC si pot sa zic ca acum salrariile sunt chiar ok. E drept, la inceput ai undeva sub 1000 de lei, dar daca te tii de treaba si promovezi gradele ajungi in cativa ani sa ai peste 1000 de euro.

Succes!


eu sunt student si lucrez la Biobyn part-time si confirm cele spuse de accelerator.
se pot face bani frumosi in cercetare.
de curand a fost o conferinta numita Diaspora in Cercetarea Stiintifica Romaneasca. a fost la Palatul Parlamentului o sesiune plenara unde s-au discutat si problemele legate de finantare.
chiar daca finantarea de la bugetul de stat este inca modesta, sumele venite pe contracte de cercetare sunt enorme.  

eu, pentru programul part-time iau un salariu mai bun decat majoritatea colegilor mei care lucreaza tot part-time dar la companii private.

in afara de asta, dotarea institutului este remarcabila. avem tot ce ne putem dori in domeniu.

pe langa asta lumea cercetarii iti ofera o anumita libertate de constiinta pe care munca in productie nu ti-o ofera.

Edited by Pollux, 06 October 2008 - 21:22.


#13
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
1000 de euro au numai sefii de grup, si asta depinde de grup ca nu toate au bani. Ca proaspat angajat te lupti sa supravietuiesti.

In general se cam freaca menta, sunt putine grupuri care reusesc cat de cat sa publice articole in reviste bine cotate. Banii se iau pe asa-zisele proiecte, de fapt niste propuneri care nu prea se concretizeza din lipsa de dotare, de personal competent... si raman la stadiu de hartoage.

#14
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
am inteles de la colegii mei ca un C.S. I  care conduce vreo 20 de proiecte poate castiga pana la 4500 euroi in Romania.
totusi cred ca oamenii astia sunt destul de rari. :D
si mie mi s-a parut o chestie SF sa conduci 20 de proiecte. dar mi-au spus ca de obicei proiectele sunt asemanatoare deci poti lucra la toate simultan.

dar suma de 1000 de euro nu mi se pare deloc imposibil de atins. :uhuhno:
cu conditia sa fii serios si sa lucrezi intr-un grup de cercetare cu rezultate bune.

Edited by Pollux, 06 October 2008 - 21:44.


#15
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postsoarce, on Oct 6 2008, 22:30, said:

1000 de euro au numai sefii de grup, si asta depinde de grup ca nu toate au bani. Ca proaspat angajat te lupti sa supravietuiesti.

In general se cam freaca menta, sunt putine grupuri care reusesc cat de cat sa publice articole in reviste bine cotate. Banii se iau pe asa-zisele proiecte, de fapt niste propuneri care nu prea se concretizeza din lipsa de dotare, de personal competent... si raman la stadiu de hartoage.
exact.
foarte multe proiecte primesc bani cvasi-puțini la capitolul salarii, și grosul fondurilor se duce pe achiziția de echipamente, deplasări naiba mai știe ce.
ăștia care sunt șefi peste dooj de proiecte, sunt un soi de vax albina, părerea mea ;)
de bine de rău lucrurile încep totuși să se miște în bine, da de la promisiuni la cât iei în mână e cale lungă.

cine știe bre, oi vorbi din povești, da când mă uit pă fluturașu de salariu m-apucă râsu :roflmao:

#16
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

View Postaccelerator, on Oct 5 2008, 14:20, said:

E drept, la inceput ai undeva sub 1000 de lei, dar daca te tii de treaba si promovezi gradele ajungi in cativa ani sa ai peste 1000 de euro.
Si eu iti aduc oameni care lucreaza cu mult dinainte de 2003 acolo si intr-adevar fac 1000 de euro pe luna... asta pentru ca dupa program sint fie instructori auto, fie zugravi, fie... -_-

#17
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostGurban_Dan, on Sep 19 2008, 13:02, said:

Anul acesta la facultatea mai sus amintita in a doua sesiune de admitere FARA examen, sau test, din 170 locuri puse "la bataie" s-au ocupat doar 50 de locuri,
si, se parte ca, derivata intai a numarului de candidati nu vrea sa-si schimbe semnul.

Cand am intrat eu la Fizica se intra cu proba scrisa la mate si la fizica.
A urmat apoi testul grila mizand ca "vor sti si ei sa puna X"

Greselile facultatii care duc la scaderea numarului de "pretendenti" se accentueaza intr-un ritm din ce in ce mai alert.

Va recomand cu caldura Politehnica unde imi completez cunostintele eu acum, pentru ca au si ei "Fizica".

nu crezi ca e vorba de un neinteres pentru o directie inutila in viata, mai degraba decit greseli ale facultatii? dimpotriva, facultatile au incercat sa ATRAGA studenti, facind admiterea mai usoara. degeaba, pentru ca nu prea se gasesc oameni dispusi sa invete o gramada de timpenii timp de o gramada de ani, ca apoi sa le intre apa in papucii rupti in timp ce mai sint si stropiti de nus ce bisnitar de masini ruginite care cistiga intr-o saptamina cit un fizician atomic intr-un an :lol:


View Postaccelerator, on Oct 5 2008, 13:20, said:

Eu lucrez la IFIN

blabla

stop ze bullshit. spune concret ce ai cercetat, ce ai descoperit si cu ce ai imbunatatit viata oamenilor. cu alte cuvinte, concret, ce ai produs pentru banii pe care i-ai luat?

#18
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostMosotti, on Oct 7 2008, 16:36, said:

nu crezi ca e vorba de un neinteres pentru o directie inutila in viata, mai degraba decit greseli ale facultatii? dimpotriva, facultatile au incercat sa ATRAGA studenti, facind admiterea mai usoara. degeaba, pentru ca nu prea se gasesc oameni dispusi sa invete o gramada de timpenii timp de o gramada de ani, ca apoi sa le intre apa in papucii rupti in timp ce mai sint si stropiti de nus ce bisnitar de masini ruginite care cistiga intr-o saptamina cit un fizician atomic intr-un an :lol:
patroane, fizica o fi o direcție inutilă în viață pentru tine, pentru alții, slavă cerului că nu-i așa. și nu știu la ce facultate de fizică se învață tâmpenii, eu știu că se studiază de la mecanică teoretică pân la relativitate și electrodinamică și naiba mai știe ce, da de tâmpenii nu poate fi vorba.

Quote

stop ze bullshit. spune concret ce ai cercetat, ce ai descoperit si cu ce ai imbunatatit viata oamenilor. cu alte cuvinte, concret, ce ai produs pentru banii pe care i-ai luat?
după mneata, nici pârlitu de șrödinger n-a făcut mare brânză, că nu le-a crescut nivelul de trai al oamenilor ca urmare a temirce formule cuantice :thumbup:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate