Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Porcusori de Guinea

- - - - -
  • Please log in to reply
472 replies to this topic

#451
ShyOana

ShyOana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.05.2009

Vizualizare mesajJaqueline, pe 12th August 2010, 12:14, a scris:

Daca-ti iei doua femele e perfect. Chiar se impaca bine si stai si fara grija puilor.
Nici masculii nu se vor bate . Doi porcusori de acelasi sex se simt perfect impreuna , fie ca sunt 2 masculi , fie ca sunt 2 femele .

#452
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010
Cum spalam porcisorii?

#453
ShyOana

ShyOana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.05.2009
Vand 4 porcusori de Guineaa in varsta de 7 saptamani : 3 masculi si 1 femela . Timis . 30 ron/buc . 0731201371

Vizualizare mesajtoteudinnou, pe 22nd August 2010, 20:41, a scris:

Cum spalam porcisorii?
Porcusorii nu se spala : porcusorii se curata singuri . Daca mirosul funduletului te deranjeaza , spalatul se face doar cu apa calduta , apoi se usuca temeinic cu un prosop ( nu cu uscatorul de par pt ca ii ingrozeste). Altfel , nu ai motiv sa-i faci baie ; nici un crescator serios , sau veterinar bun nu recomanda imbaiatul total . Daca toata blana miroase , e semn ca talasul trebuie schimbat mai des .

Edited by ShyOana, 22 August 2010 - 20:52.


#454
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005
hamsterul unei prietene a murit de curând. mare tragedie! tind să cred că a fost de vină căldura excesivă din ultima vreme, fiindcă mereu se ghemuia lângă dozatorul de apă rece.

acum, plănuiesc împreună cu niște cunoscuți să-i luăm un porcușor de guineea. ba mai mult, pe un forum, cineva s-a oferit să doneze unul cu tot cu echipamentul de rigoare, pe motiv că nu-l mai poate întreține. aș avea câteva întrebări scurte și la obiect, ca să fiu sigur că n-o dau în bară cu cadoul:

1. cât costă lunar întreținerea unui porcușor de guineea? mâncare + talaj + medicamente/doctori/ce-o mai fi nevoie
2. cât timp necesită pe zi? persoana care va primi acest cadou are un servici destul de solicitant, cu ture de noapte și tot tacâmul.
3. cât de rezistent e la stres acest animăluț? întreb asta având în minte o petrecere de majorat a unui amic unde papagalii aflați în dormitor au făcut infarct de la gălăgie și au stricat toată distracția. evident, n-o să țină porcușorul de guineea pe boxă sau în bătaia unui subwoofer, dar întreb ca să știu ce răspund la această întrebare dacă-mi e pusă.

#455
Shh

Shh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.05.2010
Frumos din partea celui care s-a oferit sa doneze tot, dar e adecvata cusca pe care o da impreuna cu porcusorul respectiv? I-ar trebui un spatiu nu mai mic de 100 cmx 60 cm. Apoi, porcusorii nu se tin singuri.. Trebuie tinuti in perechi de acelasi sex , deci e nevoie de o cusca mai mare.. 120 x 60 .

1. Intretinerea lunara nu e mult, ca e doar un rozator.. O punga mica de talas costa 5-7 lei, iar la o cusca mare cred ca trebuie cam 2-3.. Trebuie strans dupa ei foarte des. O data la 2-3 zile max trebuie curatate locurile umede si bobitele care le fac. O curatenie generala, adica cu inlocuirea totala a asternutului poate fi facuta mai rar. Pretul la mancare si fan depind de marca.
2. Necesita destul de mult timp, nu ca un catel dar nici ca un hamster. Apa schimbata+ taiat fructe, legume+ spalat castronas+adunat dupa ei+cateva minute jucat cu ei
3. Nu e rezistent DELOC la stres. Se streseaza foarte repede.

#456
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005

Vizualizare mesajShh, pe 26th August 2010, 23:38, a scris:

Frumos din partea celui care s-a oferit sa doneze tot, dar e adecvata cusca pe care o da impreuna cu porcusorul respectiv? I-ar trebui un spatiu nu mai mic de 100 cmx 60 cm. Apoi, porcusorii nu se tin singuri.. Trebuie tinuti in perechi de acelasi sex , deci e nevoie de o cusca mai mare.. 120 x 60 .

1. Intretinerea lunara nu e mult, ca e doar un rozator.. O punga mica de talas costa 5-7 lei, iar la o cusca mare cred ca trebuie cam 2-3.. Trebuie strans dupa ei foarte des. O data la 2-3 zile max trebuie curatate locurile umede si bobitele care le fac. O curatenie generala, adica cu inlocuirea totala a asternutului poate fi facuta mai rar. Pretul la mancare si fan depind de marca.
2. Necesita destul de mult timp, nu ca un catel dar nici ca un hamster. Apa schimbata+ taiat fructe, legume+ spalat castronas+adunat dupa ei+cateva minute jucat cu ei
3. Nu e rezistent DELOC la stres. Se streseaza foarte repede.

clar, renunțăm la ideea de porcușor de guineea :( rămânem la un hamster. două animăluțe sunt o responsabilitate prea mare pentru moment. și faptul că se stresează foarte repede.. nu-i tocmai un plus. mulțumesc pentru răspunsul prompt.

#457
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009
Ce faceti mai, baieti? A ajuns pe pagina 3 topicul cu porcusori de cand am plecat eu?
Ce va mai fac porcii?
Al meu e iar bolnav. A doua oara cand face un fel de ciuperca la ureche, se cojeste urechea si face bube, asa ca l-am dat iar pe alifie, dar se zbate de zici ca-l omor.
Va pun si o poza funny cu el:D

Attached Files


Edited by AlexaF, 09 November 2010 - 08:59.


#458
Constantin_Ursu

Constantin_Ursu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.10.2010
Adoptăm/Cumpărăm (preț rezonabil) un porcușor de Guineea, vârsta: maximum 2-3 luni. Sex: indiferent. Locație: Iași.

Vă mulțumim anticipat,
Familia Ursu

#459
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
scuze pentru postare dubla

donez (vand cu 1 leu) porcusor de guinea cu tot cu cusca cea mai mare , accesorii - cort, canapea, recipiente, vas fan, etc etc, URGENT !

fetita, cam 8 luni are, cap negru, gat maro, corp alb, freza ciufulita

Bucuresti

id mess : mariroro

#460
dany_ella_t

dany_ella_t

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.02.2010

Vizualizare mesajgretel, pe 26th April 2009, 11:30, a scris:

salut,am si eu o problema cu porcu meu de guineea.nu stiu cati ani are da e foarte mic si grasut,mereu cand il iau in brate ma musca de degete si cend stau intinsa si il tin pe mine se urca cu laba in gura mea si imi roade rama de la ochelar si cate o data scartaie asa de tare in cat se aude pana afara.imi poate spune cineva ce are ?  :confuzzled:


Te atentioneaza ca vrea inapoi in cusca.De obicei porcusorilor nu prea le place sa stea in brate,sau vor sa mearga la litiera sa-si faca nevoile.

:thumbup:

#461
dulcethink

dulcethink

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.07.2009
Buna am citit si eu in mare depre porcusorii vostrii de guineea am avut si eu broscuta testoasa si din pacate sa imbolnavit (o boala care o avea de cand am cumparato din pet shop care a recidivat)avea aproape 6 ani .Acum as vrea sa imi cupar un porcusor de guineea dar mie frica de a nu fi tratata corespunzator de aceea doresc a ma ajuta (cei care detin un astfel de animal)cam cat mamanca pe zi sau mai ales acu ca vine iarna si nu poti sa mai iei de afara un fan sau fructe de casa asa un pret aprox total si pe asternut? Eu nu vreau sa cumpar un animal doar de dragul de a-l avea in casa stiind ca e o responsabilitate foarte mare nu ma grabesc pana nu mam informat corect depre ingrijire si hrana fara "experimente".Si cel mai important de unde imi recomandati sa imi iau acest animalut de la pet shop sau crescatorie?
Astept raspuns

#462
ralu_matrix

ralu_matrix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.03.2010
Buna, am gasit forumul cautand in disperare o cusca mai mare dar ieftina :)) daca are cineva de vanzare /  doneaza, chiar si cu porcusori si accesori, eu sunt in Timisoara dar se poate aranja eventual transportul (as achita eu costurile, evident!)
Multumesc!

Edited by ralu_matrix, 08 December 2010 - 22:02.


#463
cosmin888

cosmin888

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.04.2010
salutare!am un porcusor de Guinea- Jimmy. vreau sa spun ca mananca super mult si e supergrasut.e cam agitat in ultima vreme. are 1 an si 2 luni. ma gandesc ca poate e in calduri. acum ma gandesc in felul urmator: unde as putea sa il duc sa se "distreze" si el putin:))banuiesc ca nu este anuntul prea deplasat. cre ca este o nevoie fireasca pe care o au si ei:))bietii masculi:)). so...daca aveti porcusoare..nu ezitati sa dati un add la urmatoarea adresa de mail> [email protected]

#464
green_

green_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.04.2011

Vizualizare mesajcosmin888, pe 11th April 2011, 20:36, a scris:

salutare!am un porcusor de Guinea- Jimmy. vreau sa spun ca mananca super mult si e supergrasut.e cam agitat in ultima vreme. are 1 an si 2 luni. ma gandesc ca poate e in calduri. acum ma gandesc in felul urmator: unde as putea sa il duc sa se "distreze" si el putin:))banuiesc ca nu este anuntul prea deplasat. cre ca este o nevoie fireasca pe care o au si ei:))bietii masculi:)). so...daca aveti porcusoare..nu ezitati sa dati un add la urmatoarea adresa de mail> [email protected]

Eu am o porcusoara.
Iti dau si add ,insa crezi ca se rezolva problema daca ii punem in fata webcamului pentru un sex virtual?  :lol:

#465
artanix

artanix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 29.11.2007
Salutare , am si eu un porcusor de prin 2007. (Pusesem atunci poza cu el) . Am observat ca astazi si-a pierdut pofta de mancare, si a mancat foarte putine uscaturi. L-am cantarit si are 1.06KG. Mai e si alta problema , osul de mai jos de centru , se simte cam iesit , pe cand inainte nu era asa. Si asta e dupa ce i-am facut o baitza si naparlise foarte mult. Poate fii vreo problema sau e din cauza ca a naparlit si e mai putina blana? A si are pe "ceafa" pe lateral o pata unde e mai putin par si s-a scarpinat mai des.
El a fost diagnosticat avand paduchi acum 3-4 luni si ii s-a oferit o solutie la care se cerea sa nu se atinga porcusorul 2-3 zile.
Ar trebuii sa il duc la veterinar? Si unde ( Stau in zona City Mall si este un veterinar prost care cere o groaza de bani doar ca sa se uite la el).

#466
cosmin888

cosmin888

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.04.2010

Vizualizare mesajartanix, pe 27th April 2011, 22:26, a scris:

Salutare , am si eu un porcusor de prin 2007. (Pusesem atunci poza cu el) . Am observat ca astazi si-a pierdut pofta de mancare, si a mancat foarte putine uscaturi. L-am cantarit si are 1.06KG. Mai e si alta problema , osul de mai jos de centru , se simte cam iesit , pe cand inainte nu era asa. Si asta e dupa ce i-am facut o baitza si naparlise foarte mult. Poate fii vreo problema sau e din cauza ca a naparlit si e mai putina blana? A si are pe "ceafa" pe lateral o pata unde e mai putin par si s-a scarpinat mai des.
El a fost diagnosticat avand paduchi acum 3-4 luni si ii s-a oferit o solutie la care se cerea sa nu se atinga porcusorul 2-3 zile.
Ar trebuii sa il duc la veterinar? Si unde ( Stau in zona City Mall si este un veterinar prost care cere o groaza de bani doar ca sa se uite la el).


nu stiu:))),da add la [email protected]

#467
rudy2007

rudy2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 27.10.2007
Eu sincer chiar VINERI imi iau unul !Sunt asa de simpatici si de draguti !SA VA TRAIASCA :thumbup: !SI SA STI CA TRE SA TE DUCI LA VETERINAR ORICARE !SI POATE SE SCARPINA PENTRU CA AU PURICI SAU POATE O BOALA  !!UITATE AICI !PE ICI GASESTI TU ! :bouncey: :D ;) B) :mellow: http://www.gemon.ro/boli6.htm

Edited by rudy2007, 01 June 2011 - 12:39.


#468
rudy2007

rudy2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 27.10.2007

Vizualizare mesajCelestin, pe 28th November 2004, 20:12, a scris:

ei, nu, chiar se scarpina ... stii cum face un caine, cand se scarpina cu laba din spate pe coaste, sau cand se musca de blana ... la fel fac si astia.
BA ASTA INSEAMNA CA SUNT STRESATI !
:thumbup:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate