Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Porcusori de Guinea

- - - - -
  • Please log in to reply
472 replies to this topic

#415
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009

View PostForx, on 29th January 2010, 16:03, said:

tu cunosti despre purcei,ca as avea si eu nevoie de mai multe sfaturi de la cineva mai specializat :) daca se poate sa imi dai si mie un id de messenger sa mai pun cateva intrebari.Multumesc
Pai cred ca poti pune intrebarile si aici. Astfel, iti putem raspunde mai multi, si vor gasi si altii raspunsuri la intrebarile lor.

Acum am vazut ultimul tau post. Ai pm.

Edited by AlexaF, 29 January 2010 - 22:17.


#416
mau_96sweet

mau_96sweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.04.2008
Oare ce are Purcelius[da, asta ii e numele  ^_^ ] al meu de guita intruna si e tare agitat? Are mancare si apa si tot guita  :rolleyes: . What's the problem with him?

Edited by mau_96sweet, 02 February 2010 - 21:54.


#417
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009

View Postmau_96sweet, on 2nd February 2010, 19:54, said:

Oare ce are Purcelius[da, asta ii e numele  ^_^ ] al meu de guita intruna si e tare agitat? Are mancare si apa si tot guita  :rolleyes: . What's the problem with him?
Ciudat...guitza a foame sau a durere? Eu zic ca mai bine il duci la veterinar daca continua asa.

#418
mau_96sweet

mau_96sweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.04.2008

View PostAlexaF, on 3rd February 2010, 10:29, said:

Ciudat...guitza a foame sau a durere? Eu zic ca mai bine il duci la veterinar daca continua asa.
Daca l-ar durea cred ca ar sta intr-un colt. Dar cand imi aude pasii deja innebuneste. Acum s-a mai calmat.  :kisstogether:

#419
Simona92

Simona92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.02.2010
Buna seara. Am primit de cateva zile un porcusor de guineea foarte sperios, timid si care nu musca absolut deloc. Astazi sora mea mi-a zis ca l-a vazut scarpinandu-se si l-am controlat prin blanita. Spre surprinderea mea am gasit o muscatura destul de adanca dar care e de ceva timp pentru ca se vindeca si una mai micuta, dar ca o gaura langa botic. Pe langa asta are o ureche diforma ( banuiesc ca a fost muscat ) , iar un dinte din partea de sus este rupt. Am mai gasit de asemenea o mica chestie, care initial care am crezut ca e capusa, dar acum vazand celelalte lovituri tind sa cred ca e sange inchegat. Avand in vedere comportamentul lui foarte fricos si faptul ca sta intr-un singur colt in cusca tind sa cred ca au fost muscaturi de la ceilalti parteneri de cusca de la magazin. De asemenea am observat ca si stranuta. Eu abia pe la sfarsitul lunii primesc niste bani, dar pana atunci ce pot sa-i dau? Multumesc frumos

#420
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009

View PostSimona92, on 15th February 2010, 18:25, said:

Buna seara. Am primit de cateva zile un porcusor de guineea foarte sperios, timid si care nu musca absolut deloc. Astazi sora mea mi-a zis ca l-a vazut scarpinandu-se si l-am controlat prin blanita. Spre surprinderea mea am gasit o muscatura destul de adanca dar care e de ceva timp pentru ca se vindeca si una mai micuta, dar ca o gaura langa botic. Pe langa asta are o ureche diforma ( banuiesc ca a fost muscat ) , iar un dinte din partea de sus este rupt. Am mai gasit de asemenea o mica chestie, care initial care am crezut ca e capusa, dar acum vazand celelalte lovituri tind sa cred ca e sange inchegat. Avand in vedere comportamentul lui foarte fricos si faptul ca sta intr-un singur colt in cusca tind sa cred ca au fost muscaturi de la ceilalti parteneri de cusca de la magazin. De asemenea am observat ca si stranuta. Eu abia pe la sfarsitul lunii primesc niste bani, dar pana atunci ce pot sa-i dau? Multumesc frumos
Nu e de mirare ca e sperios si timid, cu atatea muscaturi pe el. probabil ca s-a batut cu alti porcusori inainte sa il iei.
Muscaturile, daca sunt muscaturi, se vindeca. Pune poze cu muscaturile, si cu urechea. Dintii porcusorului cresc permanent asa ca ii va creste la loc intr-un timp. Iubeste-l mult, tine-l in brate si mangaie-l sa se imblanzeasca si sa aibe incredere in tine, doar asa il vei putea ajuta sa se faca bine. Da-i multa vitamina C(patrunjel), il va ajuta sa se vindece mai repede. Daca stranuta...e racit, ai doar grija sa nu il tii in curent sau in frig. Totusi, cu atatea probleme, eu l-as duce la un veterinar.

#421
artanix

artanix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 29.11.2007
am nevoie de un sfat..ieri porcusorul meu a stranutat de vreo 4 ori consecutiv si dupa nu a mai stranutat pana astazi...si astazi de vreo 2 ori...e ceva grav? sau trebuie sa ii dau multa vitamina c? (maine nu pot merge la veterinar ca am un examen si trebuie sa invat ca spartu)

#422
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009

View Postartanix, on 16th February 2010, 21:26, said:

am nevoie de un sfat..ieri porcusorul meu a stranutat de vreo 4 ori consecutiv si dupa nu a mai stranutat pana astazi...si astazi de vreo 2 ori...e ceva grav? sau trebuie sa ii dau multa vitamina c? (maine nu pot merge la veterinar ca am un examen si trebuie sa invat ca spartu)
Dar poimaine poti? :D
Glumeam, nu cred ca e ceva grav. Si al meu a avut o perioada in care stranuta, si i-a trecut. Nu cred ca e nevoie sa te ingrijorezi deocamdata.

#423
mau_96sweet

mau_96sweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.04.2008
Anunt trist ca Purcelius, care e defapt o femela a murit azi-dimineata. Nu stiu din ce cauza. Am alfat intre timp ca era gestanta. Ieri nu a mancat nimic si se vedea pe ea ca respira cam greu. Acum pe cand m-am obisnuit cu ea s-a dus.

#424
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View Postmau_96sweet, on 17th February 2010, 14:01, said:

Anunt trist ca Purcelius, care e defapt o femela a murit azi-dimineata. Nu stiu din ce cauza. Am alfat intre timp ca era gestanta. Ieri nu a mancat nimic si se vedea pe ea ca respira cam greu. Acum pe cand m-am obisnuit cu ea s-a dus.
Imi pare rau! :console:


Dar cum era gestanta daca tu o aveai doar pe ea? Ai cumparat-o recent?

#425
mau_96sweet

mau_96sweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.04.2008

View PostJaqueline, on 17th February 2010, 15:51, said:

Imi pare rau! :console:


Dar cum era gestanta daca tu o aveai doar pe ea? Ai cumparat-o recent?
Da, am primit-o gestanta.  Asa imi era o mila de ea cand am vazut-o aseara cum suferea, ca se vedea clar ca nu era in ordine.
Un lucru, ea nu bea apa. Deloc. Ii schimbam in fiecare zi, dar nici gand sa bea. S-ar putea sa fi murit din cauza asta?
:console:

#426
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

View Postmau_96sweet, on 17th February 2010, 03:01, said:

Anunt trist ca Purcelius, care e defapt o femela a murit azi-dimineata. Nu stiu din ce cauza. Am alfat intre timp ca era gestanta. Ieri nu a mancat nimic si se vedea pe ea ca respira cam greu. Acum pe cand m-am obisnuit cu ea s-a dus.
De fapt, nu e porcul meu. Il tin cateva saptamani pana vine propietara. Ca informatie, a ajuns sa manance si coji de banane[nu eu i le-am dat] si nu a murit...

Foarte utila informatia,o sa incerc sa le dau si la ai mei.Sigur nu or sa moara? Probabil ca proprietara porcusorului a crezut ca esti o persoana de incredere....sper sa-l mai gaseasca in viata.  

Pacat de el,ai cam luat in deradere sfaturile ce ti-au fost date.

#427
mau_96sweet

mau_96sweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.04.2008
Azi a aflat si stapana. A zis ca-si va lua altul. Mi-a mai spus ca cel mai mult un porcusor i-a trait un an. Mi se pare destul de putin, dat fiind faptul ca un porcusor traieste aprox 5 ani.

#428
BuBuLuZa

BuBuLuZa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.01.2010
Buna. am si eu o intreare. Mi-am luat un porcushor de guineea de cateva zile, are 3 saptamani, si ma gandeam daca as putea sa ii dau putin lapte, ca e puiut.
Stie cineva daca porcusorii de guineea au voie lapte?

#429
BuBuLuZa

BuBuLuZa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.01.2010
Mai am o nelamurire  :huh: . Pot sa ii dau citrice?
pt ca stiu ca hamsterilor le este interzis.

#430
mau_96sweet

mau_96sweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.04.2008

View PostBuBuLuZa, on 20th February 2010, 12:30, said:

Mai am o nelamurire  :huh: . Pot sa ii dau citrice?
pt ca stiu ca hamsterilor le este interzis.
Nu e tare permis. Depinde de sursa. Dar eu cred ca cel mai bine e sa-i pui cativa stropi de suc de lamaie in recipientu' de apa.

#431
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009
[@bubuluza
nu, nu poti sa ii dai lapte, dar citrice da. Le plac si au si vitamina C. Al meu adora portocala si mandarina.

#432
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

View PostBuBuLuZa, on 20th February 2010, 00:30, said:

Mai am o nelamurire  :huh: . Pot sa ii dau citrice?
pt ca stiu ca hamsterilor le este interzis.
Daca vrei sa fii informat/a corect intra pe www.gemon.ro,asta e un topic unde i-si da cu parerea multa lume care nu are habar cum se ingrijeste un porcusor.Userul mau 96sweet desi a ucis cu buna stiinta un porcusor i-si permite sa dea sfaturi,asa ca ......Nu toti cei care detin un porcusor au cunostinte despre cresterea si ingrijirea acestor animalute.

http://www.gemon.ro/vitaminaC.htm

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate