Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Porcusori de Guinea

- - - - -
  • Please log in to reply
472 replies to this topic

#397
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View Postjust_me3e, on 22nd January 2010, 01:01, said:

Sunt riscuri foarte mari in cazul unei sterilizari, cel mai indicat este sa tii fetita cu mama, iar tatal singur. Altfel iar iti vor face pui.
In legatura cu dermatita, controleaza si ceilalti porcuti. La ce vet a fost dus?
Acum asa stau, mama (iar e gestanta) cu fetita si tatal sta separat.
L-am dus la vet, ne-a spus cu ce sa-l dam, dar ii trece si ii reapare in mod constant. Si parca se scarpina mai des atunci cand sta singur.

#398
just_me3e

just_me3e

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.01.2010

View PostJaqueline, on 22nd January 2010, 15:31, said:

Acum asa stau, mama (iar e gestanta) cu fetita si tatal sta separat.
L-am dus la vet, ne-a spus cu ce sa-l dam, dar ii trece si ii reapare in mod constant. Si parca se scarpina mai des atunci cand sta singur.


Incearca sa-l duci la doctorul Radu Ionescu. Inseamna ca ia de undeva (poate lua si din cusca, casuta, accesoriile pe care le are).
Ai putea sa le faci tuturor o cura cu vitaminaC si vitamine beres ( 3 picaturi vitC+2 picaturi Beres drops plus, intr-o seringa de 2-5ml cu putina apa sau suc natural de fructe/morcovi, zilnic timp de 10-14 zile). Este buna aceasta cura deoarece le creste imunitatea, iar pentru femela gestanta este foarte indicata din cauza perioadei scurte dintre gestatii.

#399
mau_96sweet

mau_96sweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.04.2008
Azi i-am dat boabe de grau. Le-am mancat pe toate odata. I-au placut mult. Asa de dragut se auzea cum mesteca  :lol:

#400
mau_96sweet

mau_96sweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.04.2008
Azi i-am dat si putin cartof.  Sper ca nu am facut ceva rau :D    :unsure:

#401
Nutz

Nutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 10.10.2006
Buna! Este prima data cand am intrat pe topicul despre porcusori..nici nu stiam ca exista :nonobad: ma gandeam de ceva timp sa ii iau un companion porcusorului meu pentru k el e singurel in cushca si cum nu sunt prea multe jucarii pentru ei ma gandesc ca se cam plictiseste  :confuzzled: deci cina are un porcusor baietel si vrea sa il dea spre adoptie astept sa ma contacteze!  :thumbup: ah si inca ceva...stie cineva de unde pot lua o cushca mai mare...pe care sa nu dau chiar 4 milioane?  :rolleyes:

#402
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

View Postmau_96sweet, on 23rd January 2010, 22:00, said:

Azi i-am dat si putin cartof.  Sper ca nu am facut ceva rau :D    :unsure:
Dar nu ar fi mai bine sa intrebi inainte de ai da toate prostiile? Mai acum cateva zile a mancat ziare,acum cartofi,ce mai urmeaza? Intra pe www.gemon.ro si documenteaza-te,nu mai face experimente pe porcusor,ei fiind niste animalutze forte sensibile.Fanul este de baza in alimentatia porcusorului asa ca nu trebuie sa-i lipseasca sub nici o forma.

#403
mau_96sweet

mau_96sweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.04.2008

View Postalinutzik, on 24th January 2010, 15:59, said:

Dar nu ar fi mai bine sa intrebi inainte de ai da toate prostiile? Mai acum cateva zile a mancat ziare,acum cartofi,ce mai urmeaza? Intra pe www.gemon.ro si documenteaza-te,nu mai face experimente pe porcusor,ei fiind niste animalutze forte sensibile.Fanul este de baza in alimentatia porcusorului asa ca nu trebuie sa-i lipseasca sub nici o forma.
De fapt, nu e porcul meu. Il tin cateva saptamani pana vine propietara. Ca informatie, a ajuns sa manance si coji de banane[nu eu i le-am dat] si nu a murit... :naughty:

#404
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

View Postmau_96sweet, on 25th January 2010, 07:46, said:

De fapt, nu e porcul meu. Il tin cateva saptamani pana vine propietara. Ca informatie, a ajuns sa manance si coji de banane[nu eu i le-am dat] si nu a murit... :naughty:
Foarte utila informatia,o sa incerc sa le dau si la ai mei.Sigur nu or sa moara? Probabil ca proprietara porcusorului a crezut ca esti o persoana de incredere....sper sa-l mai gaseasca in viata. :death:

#405
mau_96sweet

mau_96sweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.04.2008

View Postalinutzik, on 25th January 2010, 21:03, said:

Foarte utila informatia,o sa incerc sa le dau si la ai mei.Sigur nu or sa moara? Probabil ca proprietara porcusorului a crezut ca esti o persoana de incredere....sper sa-l mai gaseasca in viata. :death:
Acum depinde. Asta a rezistat, se pare. Nu il va gasi mort. Ii merge destul mai bine, cred. Pai stiu ca proprietara il tinea numai cu paine si o bucata de mar pe zi...

#406
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009
Coaja de banana mai manca si al meu cand gasea :D. Nu pateste nimic de la niste coaja de banana sau ziar. Si zi-i stapanei sa nu ii mai dea paine.

View PostNutz, on 24th January 2010, 13:24, said:

ah si inca ceva...stie cineva de unde pot lua o cushca mai mare...pe care sa nu dau chiar 4 milioane?  :rolleyes:

De la pet shop, din hornbach, de oriunde, cat de mare vrei sa fie? ma gandesc ca foarte mare daca ai vazut cu 4 milioane ceva potrivit preferintelor tale. In general sunt mai ieftine.

Edited by AlexaF, 27 January 2010 - 21:32.


#407
mau_96sweet

mau_96sweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.04.2008

View PostAlexaF, on 27th January 2010, 21:34, said:

Coaja de banana mai manca si al meu cand gasea :D. Nu pateste nimic de la niste coaja de banana sau ziar. Si zi-i stapanei sa nu ii mai dea paine.
I-am mai dat putina coaja de banana. Si ii place ma mult ca morcovul   :deadtongue:   :coolspeak:

#408
Forx

Forx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 10.07.2008
as dori sa ii cumpar si eu prietenei mele de ziua ei un porc de guineea si m-ar interesa si pe mine cateva aspecte,pot sta singuri in cusca,sau le trebuie pereche,cine ma poate ajuta si pe mine cu un site cu preturi pentru tot ce au ei nevoie,cusca,rotita,jucarii,etc si pe mine m-ar interesa rasa asta: http://www.the-paren...guinea-pigs.jpg nu aia smotociti :) ca nu stiu rasa exact.Multumesc

#409
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009

View Postmau_96sweet, on 28th January 2010, 12:09, said:

I-am mai dat putina coaja de banana. Si ii place ma mult ca morcovul   :deadtongue:   :coolspeak:
Totusi, nu iti face un obicei din asta. Mai bine ii dai o bucata de banana. Si sper ca speli coaja inainte de a i-o da :D

View PostForx, on 29th January 2010, 13:11, said:

as dori sa ii cumpar si eu prietenei mele de ziua ei un porc de guineea si m-ar interesa si pe mine cateva aspecte,pot sta singuri in cusca,sau le trebuie pereche,cine ma poate ajuta si pe mine cu un site cu preturi pentru tot ce au ei nevoie,cusca,rotita,jucarii,etc si pe mine m-ar interesa rasa asta: http://www.the-paren...guinea-pigs.jpg nu aia smotociti :) ca nu stiu rasa exact.Multumesc
Preferabil ar fi sa aibe un partener de joaca, dar daca nu..pot sta si singurei. Rotita nu e bine sa le iei, iar jucarii pentru porcusori de guineea nu prea exista.
ps: ce gras e porcusorul ala din poza :huh:

#410
Forx

Forx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 10.07.2008

View PostAlexaF, on 29th January 2010, 15:16, said:

Totusi, nu iti face un obicei din asta. Mai bine ii dai o bucata de banana. Si sper ca speli coaja inainte de a i-o da :D


Preferabil ar fi sa aibe un partener de joaca, dar daca nu..pot sta si singurei. Rotita nu e bine sa le iei, iar jucarii pentru porcusori de guineea nu prea exista.
ps: ce gras e porcusorul ala din poza :huh:

ok,atunci un site cu diverse pentru ei,casute,etc,bidonase pentru apa sau ce mai au ei nevoie,unde pot sa gasesc si eu?:) si m-ar interesa si un site cu preturi pentru purcei :)

#411
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009
Site nu stiu, dar stiu ca un porcusor costa de la 50 pana la 100 de lei, o cusca intre 100-300(depinde de marime-pentru un singur porcusor cam 100), adapator si suport de fan eu am primit impreuna cu cusca. Separat, costa cativa lei fiecare.

Edited by AlexaF, 29 January 2010 - 18:00.


#412
Forx

Forx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 10.07.2008

View PostAlexaF, on 29th January 2010, 17:59, said:

Site nu stiu, dar stiu ca un porcusor costa de la 50 pana la 100 de lei, o cusca intre 100-300(depinde de marime-pentru un singur porcusor cam 100), adapator si suport de fan eu am primit impreuna cu cusca. Separat, costa cativa lei fiecare.
tu cunosti despre purcei,ca as avea si eu nevoie de mai multe sfaturi de la cineva mai specializat :) daca se poate sa imi dai si mie un id de messenger sa mai pun cateva intrebari.Multumesc

Edited by Forx, 29 January 2010 - 18:22.


#413
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008
Daca vrei calitate intra aici http://crescatoriainka.ro/,iar restul nu sunt prea scumpe.

#414
Forx

Forx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 10.07.2008

View Postalinutzik, on 29th January 2010, 18:23, said:

Daca vrei calitate intra aici http://crescatoriainka.ro/,iar restul nu sunt prea scumpe.
ok,dar un id se poate :) ca intru rar pe forum,ti-am zis eu vreau sa il iau cadou pt prietena mea si cand am nevoie sa intreb ceva sa las un mesaj sa un off-line :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate