Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

ICS pe WindowsXP SP2 + ZoneAlarm

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
web4all

web4all

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.11.2004
Salutare la toti,
Am tot cautat pe forum vreo solutie, intrucit n-am gasit m-am gindit sa postez aici poate ma puteti ajuta.

Deci:
Configuratia initiala: 1 PC cu Window XP SP1 conectat la internet. ZoneAlarm (ultima versiune 5.5 parca) setat la firewall ca ICS gateway.
Un alt PC (laptop) conectat la primul PC direct (crossover) se conecteaza la internet utilizind conxiunea primului (ICS).
Totul OK, functioneaza tot, share, internet...

Acum, vine ziua in care vreau sa instalez SP2 pe Windows XP.

Imediat dupa ce am instalat, nu mai merge internet-ul pe al doilea PC (laptop).
Am observat ca firewall-ul din windows este pus pe disable implicit pentru ca a gasit instalat ZoneAlarm. OK, deci configuratia ZoneAlarm a ramas aceeasi !

Problema e ca s-a modificat ceva in setarile ZoneAlarm... si nu reusesc sa fac sa mearga ca inainte.
Daca dezactivez ZoneAlarm, se activeaza automat Windows Firewall (stiam) si merge perfect internetul pe ambele PC-uri.

Deci problema e de la ZoneAlarm.
Poate cineva s-a lovit de aceasta problema, HELP !!!!

#2
DarkDog

DarkDog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 29.11.2004
n-am un raspuns dar la capitolu  servere linux e mult superior windowsului

#3
oz666

oz666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 06.01.2003

Quote

Daca dezactivez ZoneAlarm, se activeaza automat Windows Firewall (stiam) si merge perfect internetul pe ambele PC-uri.
De unde e asta? La mine nu s-a intamplat sa se activeze sau sa se dezactiveze in functie de firewall instalat. Oricum dupa ce setezi ceva in firewallu' de sp2 iti recomand sa faci un restart, abea atunci isi vede de treaba (cel putin la mine)

#4
web4all

web4all

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.11.2004

oz666, on Nov 30 2004, 14:56, said:

De unde e asta? La mine nu s-a intamplat sa se activeze sau sa se dezactiveze in functie de firewall instalat. Oricum dupa ce setezi ceva in firewallu' de sp2 iti recomand sa faci un restart, abea atunci isi vede de treaba (cel putin la mine)

<{POST_SNAPBACK}>



Scrie si pe microsoft de asta, si e logic...
In momentul cind instalezi SP2 (care contine deja Windows Firewall) si daca ai deja instalat alt firewall (in cazul meu ZoneAlarm)...  se instaleaza tot dar Windows Firewall este pus pe DISABLE (implicit) pentru ca este detectat firewall-ui Zone Alarm.

...Si problema nu e de la firewall-ul din windows... pentru ca oricum e disable, nu ma intereseaza.
Problema este de la ZoneAlarm !!!... vreo incompatibilitate cu SP2 ?????

#5
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003

dark_d0g, on Nov 29 2004, 15:02, said:

n-am un raspuns dar la capitolu  servere linux e mult superior windowsului

<{POST_SNAPBACK}>


Asta mi-a placut TARE MULT. :lol: Sa nu crezi ca sunt un mare fan Windows da....ai nimerit-o.... mai mult nu... Ai lamurit omu'...neam! :death:

#6
saschart

saschart

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 230
  • Înscris: 20.09.2002
Probleme cu ZA si ICS am si eu cu toate ca setez toate ip locale pe trusted zone  :mellow:

#7
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Dezinstaleaza-reinstaleaza zone alarm pana una alta.
Poate merge...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate