Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

The Terminal (2004)

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Am vazut azi "terminal", pe dvd... dde mult n'am mai vazut un film atat de bun. A intrat in personal TO10. Am citit online reviews si parerile sunt super impartzite... de la cel mai prost film din lume, plictisitor si anost, pana la sublim si "de oscar"

eu ash da oscar fimului asta, dar nu cred ca va lua si asta e alta poveste.

voi ce credetzi?

Edited by arty, 27 November 2004 - 11:35.


#2
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Terminalul (2004)
The Terminal  

Regia Steven Spielberg
In rolurile principale Catherine Zeta-Jones, Tom Hanks
Gen Drama, Romantic    
Durata 128 minute
Produs de DreamWorks SKG, Amblin Entertainment
Distribuitor international United International Pictures (UIP)
Distribuit in Romania de Ro Image 2000

Quote

Terminalul spune povestea lui Viktor Navorski (Tom Hanks) venit din Europa de Est sa viziteze New York- ul. In timpul zborului, in tara sa are loc o lovitura de stat. Viktor aterizeaza la aeroportul John F Kennedy avand un pasaport care nu mai este valabil si ca atare nu are voie sa intre in Statele Unite si trebuie sa traiasca in terminalul aeroportului pana ce razboiul de acasa se va fi terminat.

In timp ce saptamanile si lunile se scurg, Viktor descopera un Univers complex si comprimat in acelasi timp, o lume eterogena cu lucruri si situatii absurde, cu generozitate, ambitii, haz si chiar romantism.

Viktor are un conflict cu Frank Dixon, Directorul aeroportului, cel care considera ca problema est- europeanului este strict birocratica si ca atare nu o poate rezolva , dar in acelasi timp este disperat sa scape de el. Stanley Tucci- castigator al premiului Emmy (productia TV Winchell) este Frank Dixon.

In cinematografe
Vineri, 26.11.2004 - Joi, 02.12.2004

Bucuresti - Hollywood Multiplex
Vineri, Sambata: 17:15
Duminica - Joi: 17:00

Cluj - Victoria
Vineri - Joi: 16:00 - 20:30

#3
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004

arty, on Nov 27 2004, 11:25, said:

Am vazut azi "terminal", pe dvd... dde mult n'am mai vazut un film atat de bun. A intrat in personal TO10. Am citit online reviews si parerile sunt super impartzite... de la cel mai prost film din lume, plictisitor si anost, pana la sublim si "de oscar"

eu ash da oscar fimului asta, dar nu cred ca va lua si asta e alta poveste.

voi ce credetzi?

<{POST_SNAPBACK}>

Same here  :coolspeak:

#4
aurafas

aurafas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 24.03.2004
Tom Hanks ? Nu se poate să nu ”marcheze” din nou. E prea bun omul. și se vede că s-a străduit și cu accentul. și mie mi-a plăcut enorm filmul. Culmea este că se bazează pe o poveste reală: http://www.snopes.co...ine/airport.htm

Edited by aurafas, 27 November 2004 - 12:45.


#5
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
filmul este super, tar prea tras de par la unele faze... rau de tot! cu ea care vbine si pleaca, si ii mai face rostg si invitatie, sincer... too american for me (no offence, arty).

#6
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Tom H. a fost deosebit. Interpretarea spectaculoasa. Si da, putin cam prea happy-end, dar sincer, ar fi fost naspa sa ramana cuplati si el cetatean american.

#7
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
ce happy end?

happy end era daca el ramanea cu ea... iar dixon (managerul) era dat afara...

in realitate el este avansat, indianul e deportat in tzara lui, unde'l ashteapta pushcaria, ceilaltzi sunt cu matza in sac, panditzi de dixon, acum shef uberalles... care'i va executa, pe totzi, fata trece de 40 si e in continuare amanta cuiva...

care happy end?

#8
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

vektor12, on Nov 27 2004, 03:58, said:

filmul este super, tar prea tras de par la unele faze... rau de tot! cu ea care vbine si pleaca, si ii mai face rostg si invitatie, sincer... too american for me (no offence, arty).

<{POST_SNAPBACK}>

filmul e o alegorie despre viatza, nu lua faptele ca atare. daca e sa ne luam pe cat de credibil este, lua nota 2. ideea e sa te gandesti la principii si nu la fapte. despre asta e filmul si asta'i da grandoarea. nu cat de real este. nici macar nu conteaza cat de mult sta sau nu in picioare...

Edited by arty, 27 November 2004 - 21:43.


#9
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
pentru ceea ce spui tu am scris "filmul este super"... dar puteau gasi o modalitate mai buna de a prezenta lucrurile. in fine, nu discutam despre imbunatatiri, ci despre el ca atare.

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,502
  • Înscris: 30.10.2003
Ca si film (productie, regie, actorie si alte cele) The Terminal este unul excelent chiar de Oscar,iar Tom Hanks joaca formidabil!
Mie de exemplu imi plac filmele care prezinta scenele cat mai naturale si realistice! Aici filmul este prost! De exemplu tipul sparge toata toaleta si construieste nu stiu ce mozaic pt tipa fara ca nimeni sa auda ceva sau sa-l opreasca, sau se pune sa doarma pe banca si dintr-o data vine un avion facand un sunet infernal de parca nu auzi un avion de la 10 Km si exemplele pot continua!

#11
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
un film excelent. nota 10 si din partea mea. accentul lui Tom Hanks in acest rol este perfect. iar faza cu carucioarele cand le stragea si le punea la loc pentru a face rost de bani...exceptional

#12
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
In cinematograf
Vineri, 17.12.2004 - Joi, 23.12.2004

Bucuresti - Hollywood Multiplex
Vineri, Sambata: 16:00
Duminica - Joi: 15:30

#13
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Am vazut si eu aseara filmul si m-a impresionat. Foarte buna prestatia lui Tom Hanks.

#14
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
filmul nu este rau... daca il privesti ca pe o comedie.
Daca il vrei drama, personal zic ca este tras de par precum Telly Savalas, vreau sa spun ca coincidentele sunt ridicole.
Oricum, overall o comedie draguta careia personal ii dau un 8/10, si asa cum zice arty, merita sa dai banii sa-l ai in filmoteca proprie sa-l revezi mai ales inainte de a veni in vizita in US si a da nas in nas cu vama si granicerii lor... :)

:vampire:

#15
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Lady_in_Red, on Jan 9 2005, 09:42, said:

Oricum, overall o comedie draguta careia personal ii dau un 8/10, si asa cum zice arty, merita sa dai banii sa-l ai in filmoteca proprie sa-l revezi mai ales inainte de a veni in vizita in US si a da nas in nas cu vama si granicerii lor... :)

:vampire:

<{POST_SNAPBACK}>

nu stiu cum e sa vi in vizita, dar ar fi trebui sa'l vezi pe granicerul care sh'a cerut scuze dupa ce m'am uitat la el si i'am zis ca nu ma ashteptam ca sa'mi arunce cineva passportul cand ajung acasa....

#16
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
In cinematografe
Vineri, 14.01.2005 - Joi, 20.01.2005

Bucuresti - Hollywood Multiplex
Vineri, Sambata: 15:30
Duminica - Joi: 15:15

#17
aurafas

aurafas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 24.03.2004
Ne-o fi plăcut nouă, dar se pare că nu și Academiei Americane de Film. Nici o nominalizare :((
Ce criterii or avea ăștia... beats me..

#18
hErr

hErr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 16.12.2003
dar de ce trebuie sa fie negrii tot timpul pe post de eroi? asta ma enerveaza la culme, pt ca in mai toate filmele apar astfel de "americanisme".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate