Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Nelamuriri legate de UTCB

- - - - -
  • Please log in to reply
368 replies to this topic

#37
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
eu am pus CCIA, specializare Inginerie civila si CFDP. M-a intrebat aia de acolo ca daca sunt sigur ca numai atat.

#38
keyeasy

keyeasy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.07.2008

View Postmwlambo, on Jul 17 2008, 14:39, said:

eu am pus CCIA, specializare Inginerie civila si CFDP. M-a intrebat aia de acolo ca daca sunt sigur ca numai atat.

A intrebat daca esti sigur ca doar atata pt ca e bine sa pui mai multe facultati ca sa fii sigur ca intrii la una:P..daca nu ai medie pt cea la care vrei esti redistribuit la celelalte ob si e bine sa ai cat mai multe.

Edited by keyeasy, 17 July 2008 - 16:56.


#39
Mihaihk

Mihaihk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.07.2008
Eu mi-am depus ieri dosarul la CCIA ( direct taxa). Conteaza doar media de la BAC , unde am luat 9.96 , asa ca nu cred ca e vreun motiv sa-mi fac griji. Abia astept sa inceapa facultatea sa vad cum e.

#40
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View PostMihaihk, on Jul 17 2008, 18:29, said:

Eu mi-am depus ieri dosarul la CCIA ( direct taxa). Conteaza doar media de la BAC , unde am luat 9.96 , asa ca nu cred ca e vreun motiv sa-mi fac griji. Abia astept sa inceapa facultatea sa vad cum e.
De ce? Iti permiti si bun samaritean fiind nu vrei sa iei locul unuia care nu si-ar permite un loc la cu taxa sau ca n-ai nici un chef sa dai examen?

#41
keyeasy

keyeasy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.07.2008

View Postmwlambo, on Jul 17 2008, 23:19, said:

De ce? Iti permiti si bun samaritean fiind nu vrei sa iei locul unuia care nu si-ar permite un loc la cu taxa sau ca n-ai nici un chef sa dai examen?
A vrut sa stie ca intra sigur imi imaginez:)..(Mihaihk ) Oricum la cu taxa nu trebuie sa'ti faci probleme, intrii sigur dar ai fi putut incerca sa dai si ex ca poate intrai asa si te scuteai de taxa:P.Multa bafta la facultate si sper sa'ti placa.

Edited by keyeasy, 18 July 2008 - 11:03.


#42
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
La CFDP intru sigur!! 145 de locuri si s-au inscris numai 67. Deci trebuie numai sa fac de trecere la examen :coolspeak: .

PS: Ma pot transfera in urmatorii ani de la CFDP la CCIA?

#43
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Cand se vor afisa repartizarile pe facultati?

#44
sweetty7764

sweetty7764

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.02.2007
buna...sunt noua pe aici...am intrat si eu la fils (engleza) si sunt curioasa daca mai sunt si altii de la aceeasi sectie pe aici (din viitorii mei colegi) sau daca imi poate spune cineva mai multe lucruri despre facultatea asta

#45
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008
Stie cineva cand putem afla situatia locurilor din camine?Si daca am reusit la prima optiune,pot totusi sa ma inscriu la alta(mai slab cotata ca medie bineinteles)? :)

#46
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
In afara de diploma de bac in original, trebuie sa mai ducem ceva?

Va rog sa raspundeti cei care stiti cat mai repede ca plec in seara asta la Bucuresti. Stau la vreo 400 km distanta si nu vreau sa am vreo surpriza.

#47
aklh

aklh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 16.10.2007
diploma de bac in original si foaia matricola in original  :OK:

#48
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View Postaklh, on Jul 27 2008, 11:31, said:

diploma de bac in original si foaia matricola in original  :OK:
si foaia matricola? :o . Pfoaaaa..... aia e la alta facultate. Oare nu-mi primeste o copie legalizata?

Totusi, uite ce zic pe site-ul lor:

Quote

Candidații  declarați admiși în urma concursului de admitere în UTCB sesiunea iulie 2008 și care la înscriere nu au depus diplomele de bacalaureat în original,  au obligația ca până JOI 31 iulie 2008  orele 1200 să depună la secretariatul facultații unde au fost admiși, diplomele de bacalaureat în original, în vederea confirmării ocupării locului câștigat prin concurs și a înmatriculării în anul universitar 2008-2009.

http://admitere.utcb...e/anunturi.html

Multumesc pentru raspuns :cheers:


LE: am sunat acum la facultate si mi-a raspuns cineva :w00t:. Mi-a zis ca doar diploma de bac si nu stiu ce taxa de inscriere :huh:

Edited by mwlambo, 27 July 2008 - 11:08.


#49
DiXu

DiXu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2008
Cam care e media de intrare la constructii , buget ....? si daca intru am si cazare asigurata ?

Daca poate cineva sa.mi faca o lista cu facultatile din Bucuresti , Iasi biggrin.gif mediile la fiecare si in functie de prestigiu


FARA CELE CU PLATA

#50
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
http://ro.wikipedia...._...in_RomĂąnia

#51
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008
Fosti sau actuali studenti,aveti ceva sfaturi pentru viitorii studenti?
Lucruri pe care nu le stiati inainte sa intrati la aceasta facultate si v-ar fi placut sa le stiti... :arigato:

#52
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006

View Postdacoroman2310, on Aug 9 2008, 21:57, said:

Fosti sau actuali studenti,aveti ceva sfaturi pentru viitorii studenti?
Lucruri pe care nu le stiati inainte sa intrati la aceasta facultate si v-ar fi placut sa le stiti... :arigato:

Aoleu, si inca cum, nici nu stiu de unde sa incep.
Pai ceva mai pentru boboci. Ai grija la Zolga sau Cotescu. Cu unu din ei tot o sa faci mecanica. Si inca din anul 1 sem 2.
Alte sfaturi. Mai bine stai la ore decat sa te treaca altii prezent pe fituica. La analiza tin aia minte moacele si la examen degeaba apari pe foile de prezenta daca nu te stie. Nu te imbulzi la secretariat in timpul orarului sa te inmatriculezi. Mai bine stai inafara programului pentru asa ceva.
.... Mai spun? Nu stiu cam ce te-ar mai putea interesa. AAAA. Da nu folosi metode de copiere la ex daca nu sunt ale tale. Adica ai grija ale cui role le folosesti. Trebuie sa ai tehnica, altfel mai bine nu te apuci de asa ceva. Ar mai fi... Ai grija ca ai laborator de chimie si fizica. S-ar putea sa ai chiar in prima zi la chimie si sa te intrebe nebuna daca ai conspect din carte la prima lucrare de laborator (desi stie prea bine ca nu pot studentii sa ia carti de la biblioteca decat dupa ce li se face carnetul si legititmatia de student, dar asa e ea dusa). Sa ii dai cu tifla. Lucrarile astea sunt in numar de 12 si in ultima saptamana se da colocviu din ele. Sau acum sunt jumate din cate am facut eu? S-ar putea sa fie 7 saptamani chimie si sapte saptamani seminar de rezistenta. Nu stiu cum este la 4 ani. Oricum. Sa faci cosnpectele in fiecare spatamana si sa vii cu ele la semnat, altfel nu iei prezenta la laborator si nu intri in examenul din sesiune.
Vezi ce faci, ca daca esti prins copiind te paste referatul de exmatriculare si ajungi sa platesti un an de scolarizare ca prostul. Si sunt ceva milioane. Devine o asa zisa particulara, dar tot trebuie sa inveti. Deci gandeste-te de doua ori inainte sa faci o prostie mareeee.
Mergi la seminarii la analiza si algebra. S-or mai da teme si iti pune seminaristul nota. Te poate salva la examen. Mergi la partiale. Eu nu m-am dus, dar fa ce zice popa nu ce face popa.
Of... am obosit. Mi-am ingreunat cosntiinta aducandu-mi aminte astea. Nu stiu, sunt multe chestii. Ma mai intrebi in timpul anului universitar daca e ceva.
Stii cu ce se mananca sesiunea? Sunt 14 saptamani de predat si seminarii. Ce se preda, se da in sesiunea care vine dupa saptamanile astea, la examene.

Edited by nicu13, 09 August 2008 - 23:14.


#53
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Multumim Nicu13!  :arigato:

Am si eu 2 intrebari: ar fi bine la chimie sa stiu cate ceva dinainte(adica pana incepe anul universitar) cate ceva sau pot sa invat in timpul scolii. (eu nu prea am facut chimie, am avut o singura ora pe saptamana).
Si inca ceva: eu am intrat la CFDP si as vrea sa stiu daca e diferenta mare fata de CCIA? Adica profesorii sunt mai duri sau mai putin duri fata de CCIA? Am vazut ca in primii 2 ani se fac aceleasi materii.
Multumesc! :cheers:

Edited by mwlambo, 10 August 2008 - 08:46.


#54
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View Postnicu13, on Aug 10 2008, 00:03, said:

Aoleu, si inca cum, nici nu stiu de unde sa incep...
Nice;de-abia astept.
Multumesc. :)

Edited by dacoroman2310, 10 August 2008 - 10:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate