Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Nelamuriri legate de UTCB

- - - - -
  • Please log in to reply
368 replies to this topic

#19
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Examenul de admitere e intr-o singura zi? Este loc pentru toti candidatii sa dea in acelasi timp?

#20
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
Eu am absolvit UTCB - Facultatea de Utilaj Tehnologic, acum cativa ani. Nu mi-a placut facultatea, mi-au placut numai anumite materii studiate pe parcursul facultatii (poate asta e legat si de profesorii pe care am avut norocul sau ghinionul sa-i am). Daca as da acum admiterea la UTCB, mi-as alege alta facultate - fie constructii civile, fie instalatii, fie geodezie. Pentru ca, daca termini una din facultatile astea, castigi bani buni si cinstiti.

#21
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 dacoroman2310, on Jul 8 2008, 18:20, said:

M-ai bagat in ceata :huh: .Ai spus ceva mai sus ca ultima medie la CCIA a fost in jur de 7.9.Eu credeam ca aici se intra cel mai greu si m-asteptam ca la celelate facultati(specializari) sa se intre cu medii ceva mai mici. :peacefingers:  Deci,cum ramane?
Am atasat lista cu cei intrati anul trecut.


 mwlambo, on Jul 15 2008, 18:31, said:

Examenul de admitere e intr-o singura zi? Este loc pentru toti candidatii sa dea in acelasi timp?
Deci? Stie cineva?

Attached Files

  • Attached File  ccia.pdf   21.79K   114 downloads


#22
keyeasy

keyeasy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.07.2008
Eu sunt la UTCB la Facultatea de instalatii..Este greutz dar este bine,simti ca faci totusi o facultate:)..nu este asa greu incat sa zici ca nu ai sa te descurci,totul depinde de tine..trebuie sa si invetzi totusi:D si in sesiune sa te tii de sc nu de alte prostii..dar ai timp si de party:D..Pe la scoala trebuie sa te cam duci ca in primul an mai ales conteaza mult prezenta si te si aju8ta la examene..SUnt facultati la care s'a intrat si cu media de 5 si ceva parca..iar in sesiunea din toamna s'a intrat cu dosar dar normal ca la fac unde au ramas locuri..Examenul nu e greu,mai ales la mate,la fizica sunt putin mai urate problemele,cel putin asa mi s'au parut mie:P.Este o carte cu probleme si raspunsuri(ex sunt grila)..parca se gaseste si pe site pe undeva..
Eu va sfatuiesc sa venitzi la Constructii(nu pt ca sunt eu aici si fac reclama ;)) ) k este o facultate de viitor si poti face multe dupa terminarea ei:sa lucrezi pe santier,ori sa pui u osul la treba sau sef de santier care supravegheaza,proiectant: sa proiectezi u cladiri si etc(tre' sa fi bun:D),sau sa fi angajat la o firma si sa lucrezi in Autocad si sa le faci u desenele proiectate de ei(asta de multe ori se face pe timpul facultatii)

Examenul este in acelasi zi si se da la facultatea care ai pus'o prima ca obtiune.Daca nu ai medie pt facultatea aia esti redistribuit la celelalte care le'ai pus ca obtiune.
La camine de ob se prinde loc si se intra pe baza de medie..deci cei cu medie mai mare au intaietate.De ex la fac mea au primit loc de camin primii 55 parca:-?..Dar nu trebuie sa va speriati daca de ex atzi intrat al 80-lea pe fac pt ca multi dintre elevi sunt din buc sau stau la garsoniere si etc si astfel lista pt camine e alta.

Edited by keyeasy, 16 July 2008 - 09:05.


#23
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

 mwlambo, on Jul 15 2008, 21:47, said:

Am atasat lista cu cei intrati anul trecut.
Fac 2 probleme de fizica,11 de mate(sper) si gata :D

#24
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 dacoroman2310, on Jul 16 2008, 13:16, said:

Fac 2 probleme de fizica,11 de mate(sper) si gata :D
si eu am probleme mari la fizica; mai ales ca acum trebuie sa fac si niste chestii in plus(ciocniri plus ceva cu impuls). La mate e mult mai usor; sper sa fac macar de 65-70 de puncte la examen, sa intu la buget si majoritatea de la buget sa fie din Bucurest ca sa prind si eu loc la camin :coolspeak: .
Apropo, ce se stie de camin; cate locuri sunt disponibile pentru anul I? Cineva care a terminat acum anul I ne poate spune cate au fost disponibile anult trecut?

#25
keyeasy

keyeasy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.07.2008
Nu stiu exact cate au fost disponibile..fiecare facultate aloca un numar de locuri..cum am zis facultatea mea a oferit 50 si ceva de locuri.Oricum locuri la camin sunt mai ales pt baieti.
Eu,de ex,la ex la fizica am facut doar o problema:D..si am avut media de admitere 7 si ceva..Depinde la ce facultate vrei ca la unele se intra cu medii mai mari la altele cu medii mai mici

#26
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008

 keyeasy, on Jul 16 2008, 10:02, said:

Eu sunt la UTCB la Facultatea de instalatii..Este greutz dar este bine,simti ca faci totusi o facultate:)..nu este asa greu incat sa zici ca nu ai sa te descurci,totul proiectant: sa proiectezi u cladiri si etc(tre' sa fi bun:D),sau sa fi angajat la o firma si sa lucrezi in Autocad si sa le faci u desenele proiectate de ei(asta de multe ori se face pe timpul facultatii)

apropo de autocad, zi-mi si mie ce versiune folositi acum. cand am terminat eu facultatea era autocad 14... am renuntat complet la el, acum mi-ar fi fost bun ;)

#27
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Ce ma enerveaza in Romania este ca in loc de a avea pe cineva cu niste studii recunoscute pentru meseria de sef de santier (cum ar fi si normal, pentru ca dupa 4 ani de facultate + eventual master + un rar doctorat nu se merita sa stai pe santier si sa o faci pe-a seful de santier, in loc sa o faci pe-a inginerul) se pun ingineri constructor. Mi se pare stupid si tipic romanesc.

Edited by FadeToBlack, 16 July 2008 - 16:33.


#28
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008

 FadeToBlack, on Jul 16 2008, 17:28, said:

Ce ma enerveaza in Romania este ca in loc de a avea pe cineva cu niste studii recunoscute pentru meseria de sef de santier (cum ar fi si normal, pentru ca dupa 4 ani de facultate + eventual master + un rar doctorat nu se merita sa stai pe santier si sa o faci pe-a seful de santier, in loc sa o faci pe-a inginerul) se pun ingineri constructor. Mi se pare stupid si tipic romanesc.

Pai cine te obliga sa accepti postul de sef de santier?  Daca ai perspective mai bune in alta ramura a ingineriei, mergi acolo!

#29
andrei90

andrei90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.03.2007
mwlambo , ai cumva si listele cu admisi din 2007 de la alte specializari , de exemplu IEC ..?!?!

#30
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 andrei90, on Jul 16 2008, 22:16, said:

mwlambo , ai cumva si listele cu admisi din 2007 de la alte specializari , de exemplu IEC ..?!?!
Imi pare rau, nu am.
IEC=Inginerie Economica in Constructii ? Din cate tin minte mediile erau mai mici decat la CCIA.

Edited by mwlambo, 16 July 2008 - 21:23.


#31
andrei90

andrei90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.03.2007
Da , IEC=Inginerie Economica in Constructii .
Ok , merssi . Vedem la admiterea din anul acesta cum vor fi mediile ...:D

#32
keyeasy

keyeasy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.07.2008
Autocad 2008

#33
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008
Cum sta treaba cu optiunile?

opt.1=facultatea 1
opt.2=facultatea2
.................s.a.m.d.
sau

opt.1=facultatea 1,specializarea x
opt.2=facultatea 1,specializarea y
................s.a.m.d. :huh:

#34
keyeasy

keyeasy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.07.2008
Facultatea apoi specializarea la fac respectiva ..apoi urmatoarea fac

#35
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

 keyeasy, on Jul 17 2008, 12:37, said:

Facultatea apoi specializarea la fac respectiva ..apoi urmatoarea fac
Dar pot sa am ca optiuni mai multe specializari de la aceeiasi facultate,nu? :unsure:

#36
keyeasy

keyeasy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.07.2008

 dacoroman2310, on Jul 17 2008, 11:45, said:

Dar pot sa am ca optiuni mai multe specializari de la aceeiasi facultate,nu? :unsure:
Da poti :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate