Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre Universitatea de Vest Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006
Intentionez sa ma inscriu la Universitatea de Vest Timisoara, Facultatea de Stiinte Economice, specializarea Finante-Banci. As dori sa stiu ce materii se studiaza in cadrul acestei specializari si ce perspective de viitor am dupa terminarea acestei facultati.

Daca ma inscriu la mai multe specializari din cadrul aceleiasi facultati, trebuie sa platesc taxa de inscriere pentru fiecare specializare? Care a fost suma de anul trecut?

Ce parere aveti despre specializarile Management sau Marketing din cadrul aceleiasi facultati?
Multumesc anticipat.

#2
Finkregh

Finkregh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.02.2007
Se numeste FEAA, de cateva luni.

In primul an toata lumea face aceleasi materii cam, vei vedea: microeconomie, macroeconomie, finante publice, matematici aplicate in economie, drept, informatica economica, statistica etc.
Perspectivele de viitor ar trebui sa-ti fie relativ clare: cariera in sistemul bancar, functionar in unitati financiare etc.
Intrebarea cu taxa trebuie adresata la secretariat pentru ca pana acum specializarea se alegea doar din semestrul al 4-lea, acum vad ca au schimbat sistemul de anul asta.

#3
dan_na83d3m

dan_na83d3m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 07.11.2006
si eu tot la uvt ma duc, la facultatea de mate cu specializare info, puteti sa-mi spuneti ultima medie, cum sunt profii, daca trebuie mate multa, etc..

#4
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006
Mai am cateva intrebari:

1. Cand ma duc sa ma inscriu la facultate, trebuie sa-mi aleg o specializare (de exemplu: Finante si Banci, Management, Marketing, etc.), sau se aleg de-abia din anul al doilea?
2. Cu media 9.65 am sanse sa intru, de exemplu, la Finante si Banci, unde sunt 90 de locuri disponibile fara taxa?
Care a fost ultima medie cu care s-a intrat anul trecut? (la fara taxa, bineinteles)
3. Daca in primul an toata lumea face aceleasi materii, care este modul de repartizare in sali? (dupa medii, dupa alfabet, ...)
As vrea sa merg impreuna cu alti doi colegi si vreau sa stiu care e probabilitatea sa cadem in aceeasi sala, la aceleasi cursuri, etc.

Voi reveni cu intrebari, daca voi avea nelamuriri.

Edited by @ndy, 07 July 2008 - 10:26.


#5
Finkregh

Finkregh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.02.2007
OK, treaba sta asa:

1) Cred ca de anul asta se alege specializarea de la bun inceput. Nu sunt insa sigur, da un telefon la secretariat pentru ca ar fi primul an cand se aplica noul sistem.

2)Nu iti pot spune daca vei intra la FB cu media asta. Anul trecut s-a intrat pe locurile fara taxa pana la 9.40. Dar tine cont ca admiterea se facea pe domeniul Stiinte economice, nu pe specializari. Deci poate da, poate nu.

3) In primul an sunt mai multe serii care au mai multe grupe la randul lor. Se tine cont de limba straina in repartizare (se poate alege intre engleza, germana si franceza) iar apoi de criteriul alfabetic din cate stiu. In niciun caz dupa medii: nu exista grupe numai de destepti si grupe numai de prosti :P

Bafta  ;)

#6
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006
Multumesc pentru interventie, Finkregh! :OK:

#7
Deeianeira

Deeianeira

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.07.2008
Buna sunt noua pe forum si as dori sa aflu si eu cat mai multe informatii despre FEAA
Sunt din Tm si azi am fost sa ma uit pe fisele de admitere si am verificat media mea de admitere care spre deosebire de alte medii meritate sau mai putin meritate e foarte mica:9,26...Imi pare enorm de rau ca sunt unii care au muncit enorm de mult si s a si observat in rezultatele obtinute dar sunt altii care pur si simplu au medii mai mari decat primii desi n au invatat nimic,bazandu se normal pe copiat!sa ma scuze cei care au aplicat metoda aceasta dar mi e greata de ei!...bine normal akuma eu sufar si ma enervez ca in fata mea pe lista sunt 1000 si ceva de copii care au peste media mea si din cauza asta voi intra la cu taxa...ma gandesc...n am nicio sansa sa intru la fara taxa,nu?
Mai sunt o gramada in situatia mea si normal k se simt si ei nedreptatiti..in timp ce ,,boul'' care a luat 9.80 sa zicem se mai si lauda ca n a invatat nimic dar se considera geniu pentru media de bac!..si altii isi storc creierii zile si nopti invatand pe rupte in timp ce altii sunt la o sueta sau la o bere cu prietenii la colt de strada!in fine....
As dori de fapt sa aflu cat mai multe informatii despre FEAA...nu stiu cu ce se mananca,nu cunosc nimic,nici programele de desfasurare a cursurilor,nici activitatile extrascolare,profesori,sesiuni,materii etc.Orice e binevenit!Am inteles k si aici s a schimbat sistemul....si aici?..inka n am scapat de schimbarea sistemului de invatamant?...ce e nou si ce era inainte?...mentionez ca doresc sa ma inscriu si eu la Finante-Banci..am si specificat deja pe lista de inscriere...si cum se ia in final?va fi concurs la finalul primului an si se va lua in functie de mediile acestui an,sau odata cu admiterea din 2008 voi fi repartizata sau nu la acest profil?...akum daca stau bine si mi aduc aminte,se face repartizarea de abia dupa primul an..dar nu mai conteaza...
Doresc cat mai multe informatii despre FEAA....va multumesc....

#8
Finkregh

Finkregh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.02.2007
Esti un pic confuza in postul tau :P Cam sari de la o idee la alta, dar e normal, tinand cont ca sunteti toti in stres acum.
M-am mai interesat intre timp, pentru ca si prietena mea a depus un dosar la ISE. Specializarile respective nu se aleg acum, ci la finalul anului I ca si pana acum. Ai tot timpul sa tragi tare in primul an (care nu e greu deloc) si sa ai medie mare ca sa intri la ce specializare vrei tu.
Este posibil sa-si retraga foarte multi dosarul in runda de confirmari, dar ma indoiesc ca vor fi chiar atati. Asta este, faci primul an cu taxa si apoi treci la fara, daca inveti bine.

Eu fac doua facultati in paralel: constructii si ISE. Chiar si in conditiile astea mi-am luat toate examenele la care m-am putut duce cu note mari, invatand maxim 3 zile pentru fiecare. De fapt, am ramas cu unul singur pe toamna, la care n-am ajuns din pricina unei incurcaturi rutiere :P

Cu alte cuvinte, daca esti la zi, si iti vezi serios de treaba, nu se poate sa nu ai performante. Primul an nu e deloc dificil, am enumerat cateva materii mai sus. Acum, din punct de vedere al orarului, ai sa vezi ca multe ore vor fi puse dupa-masa sau seara, in intervalul 16-22. In general anii mai mari au ore dimineata, din cauza lipsei salilor.

Daca pot sa te mai ajut cu ceva, revino cu intrebari punctuale si iti stau la dispozitie.

Bafta :)

Edited by Finkregh, 20 July 2008 - 10:25.


#9
marius_stp

marius_stp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 30.07.2007
Rezultatele partiale sau afisat deja pe site. Am si eu o intrebare: cata si ce fel de matematica se face in anul 1? Are vreo legatura cu matematica din liceu sau macar putin diferita? Presupun ca integralele nu au legatura cu economia. Sau au?

#10
Deeianeira

Deeianeira

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.07.2008

 Finkregh, on Jul 20 2008, 11:25, said:

Esti un pic confuza in postul tau :P Cam sari de la o idee la alta, dar e normal, tinand cont ca sunteti toti in stres acum.
M-am mai interesat intre timp, pentru ca si prietena mea a depus un dosar la ISE. Specializarile respective nu se aleg acum, ci la finalul anului I ca si pana acum. Ai tot timpul sa tragi tare in primul an (care nu e greu deloc) si sa ai medie mare ca sa intri la ce specializare vrei tu.
Este posibil sa-si retraga foarte multi dosarul in runda de confirmari, dar ma indoiesc ca vor fi chiar atati. Asta este, faci primul an cu taxa si apoi treci la fara, daca inveti bine.

Eu fac doua facultati in paralel: constructii si ISE. Chiar si in conditiile astea mi-am luat toate examenele la care m-am putut duce cu note mari, invatand maxim 3 zile pentru fiecare. De fapt, am ramas cu unul singur pe toamna, la care n-am ajuns din pricina unei incurcaturi rutiere :P

Cu alte cuvinte, daca esti la zi, si iti vezi serios de treaba, nu se poate sa nu ai performante. Primul an nu e deloc dificil, am enumerat cateva materii mai sus. Acum, din punct de vedere al orarului, ai sa vezi ca multe ore vor fi puse dupa-masa sau seara, in intervalul 16-22. In general anii mai mari au ore dimineata, din cauza lipsei salilor.

Daca pot sa te mai ajut cu ceva, revino cu intrebari punctuale si iti stau la dispozitie.

Bafta :)

Mersi mult pentru raspuns!..si pentru sfaturi! :rolleyes: daca mai am vreo nelamurire am s o pun aici:)

#11
Finkregh

Finkregh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.02.2007

 marius_stp, on Jul 20 2008, 22:49, said:

Rezultatele partiale sau afisat deja pe site. Am si eu o intrebare: cata si ce fel de matematica se face in anul 1? Are vreo legatura cu matematica din liceu sau macar putin diferita? Presupun ca integralele nu au legatura cu economia. Sau au?

Un semestru se face mai exact, materia se numeste "Matematici aplicate in economie". Este o combinatie de algebra liniara cu analiza superioara. Se vor face siruri, criterii de convergenta, spatii vectoriale (destul de mult) si derivate partiale (iarasi, se pune accentul mult pe ele). In concluzie, fireste ca matematica din facultate are legatura cu cea din liceu. Fiind vorba despre cea mai logica materie posibila, e si normal ca materia in sine sa fie stratificata. Ceea ce faci la facultate se bazeaza pe ce stii din liceu.

#12
marius_stp

marius_stp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 30.07.2007
Deci nu e imposibil. Cate examene contin matematica?

#13
Finkregh

Finkregh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.02.2007
Pe langa examenul mai sus-mentionat, in decursul anilor vei mai intalni materii unde sunt necesare anumite parti din matematica. Spre exemplu, probabilitatile sunt necesare pentru statistica si econometrie, iar derivatele sunt necesare pentru microeconomie.

Cu alte cuvinte, ai nevoie de notiuni de baza de matematica.

Edited by Finkregh, 21 July 2008 - 21:12.


#14
kiwi1605

kiwi1605

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.07.2008
despre camine stii ceva? :helpsmilie:

#15
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006
Revin cu o intrebare: Cum vor fi orele in anul I? Se fac, de exemplu, 2 ore dimineata, peste un timp alte 2 ore sau stai de la ora h la ora h, ca la liceu?

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Prima varianta, ca la (~) toate facultatile (de stat)

#17
meredith14

meredith14

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.08.2008
buna tuturor
m-am inscris in vara la feaa, dar am renuntat la ea pt ca am ales informatica.acum am vazut ca inca mai am sanse sa confirm locul la feaa,dar numai la locurile cu plata.mai este cineva la informatica si la feaa in acelasi timp? se suprapun multe cursuri?

#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Inscrie-te la distanta la feaa si o sa ai timp de ambele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate