Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Academia Nationala de Informatii

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Da, de parca poti intra acolo fara sa ai pe cineva in sistem. Nu e cazul sa negati, stiu cazuri concrete. Din 8 locuri cate erau disponibile pentru fete, toate cele admise aveau parinti cu state de plata de acolo.

#38
MadalinIlie

MadalinIlie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 29.10.2007

View Postnushu82, on Feb 12 2009, 19:21, said:

ai dreptate! dar sa ne gandim putin. daca am lucra la SRI am scrie oare pe forum? nu prea cred. asa ca nu ne ramane decat sa incercam si vom vedea....





poate ca o fi,dar vor fi si locuri pe bune! deci e afacere de familie. de ce ar vrea un tata sa-si angajeze fiul la SRI daca nu e bine? Hmmm...


Foarte la obiect - ghici cine a fost Moruzov :))

#39
tukyy84

tukyy84

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 345
  • Înscris: 23.10.2006
Voi ce a-ti alegi dintre agent de politie si soldat la sri ?
...cel care i-mi raspunde la intrebare as dori sa lase si ceva argumente de ce ar fi alegerea potrivita .

#40
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005

View Postnushu82, on 12th February 2009, 19:21, said:

poate ca o fi,dar vor fi si locuri pe bune! deci e afacere de familie. de ce ar vrea un tata sa-si angajeze fiul la SRI daca nu e bine? Hmmm...


Cineva din cardul discutiei ne-a sugerat sa precizam legatura nostra cu acesta facultate.
Eu nu am absolut nicio legatura, vin dintr-un cu totul alt domeniu (tehnic).

Concluziile pe care le scriu sunt simple deductii logice din ce am citit si, depinde de dv daca le luati sau nu in calcul.

De ce un Tata vrea sa isi angajeze fiul in SRI ?
Nu Tatal vrea sa il angajeze, probabil el nici nu stie ce face (mai ales daca este din afara acelui sistem), insa el ii lauda calitatile fiului - ceea ce este normal - asta daca este pus sa dea o recomandare. Ci poate serviciul in care se angajeaza are nevie de cineva crescut intr-un spirid rigid, cu principii bune, onest.

Provin dintr-un mediu in care - copil fiind - bunicii ca puneau in fiecare seara sa spun "Tatal nostru". Stiu de altfel ca - conform povestii biblice - pentru bani Iuda a vandut o informatie care a dus la capturarea lui Isus.
Acest lucru, considerat de orice lege morala grav, acum ajunge sa fie considerat un titlu de glorie.


Mai mult "vrajeala" as putea spune ca am sris aici, cam nimic concret.

Edited by Gurban_Dan, 30 September 2009 - 09:43.


#41
Primrose

Primrose

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.10.2009
Doamne ce povesti citesc aici! Si nici macar nu stiti despre ce vorbiti! :huh:

Edited by Primrose, 31 October 2009 - 18:09.


#42
neatix

neatix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.01.2011
Spionajul nu are treaba cu religia. Daca ar fi sa gandim altfel, din Biblie am putea extrage orice care sa nu fie de acord cu legile care guverneaza stilul de viata contemporan. Religia si etica aplicata nu sunt deloc tangente si nu vad vreo explicatie logica in care am putea inca sa ne raportam la Biblie in timpurile in care traim acum.

In alta ordine de idei, ca sa lucrezi din patriotism la SRI, iti trebuie in primul rand anumite deprinderi, din gene ori dobandite de-alungul vietii. Cine spune ca munca la serviciile secrete nu se merita din nu stiu ce considerente (irelevante pentru altii), de fapt acele persoane ori au fost respinse ori pur si simplu nu sunt buni pentru asa ceva.

#43
cRois

cRois

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.02.2011
Salut !

Sa punem problema putin altfel. Toata lumea viseaza ceva si, in mare parte, acel ceva tine cont de activitatiile noastre extrascolare ( filme, copilarie, adolescenta, etc ) astfel obtinem:


1. Vrem bani ( ar fi o minciuna daca nu este asa ): Facultatile ce ne ofera - daca invatam, desigur - cea mai profitabila munca, sunt facultatile ce se bazeaza pe cercetare: Ingineria Sistemelor ( Automatica ), Calculatoare si asa mai departe. Acestea sunt facultati care angajeaza membrii inca din anul doi. Inginerii sunt cei mai bine platiti la momentul actual, dar si pe viitor deoarece ei sunt cei care duc tehnologia la cote superioare. Ei sunt cei care fac sistemele, "uneltele" si toate celelalte utilizate de toate celelalte servicii. In topicul actual ... ei sunt cei care proiecteaza un calculator superior pentru ca, un ofiter SRI sa poata sa-si desfasoare activitatea.

2. Vrem lux, fashion: Nu este cazul sa dau mai multe detalii ... finetea spune cuvantul si creativitatea. Faculatile exista.

3. Vrem "actiune", putin suspans si nu ne intereseaza prea mult luxul, banii: Aici sunt trecute "sistemele" din Romania. Fie SRI, SIE ( serviciul de informatii externe ), MAI, MAPN ... Avem urmatoarele facultati: ATM ( ofiter - inginer ), ADP, ADI ( ofiter / ofiter operativ ) ... cat si celelalte combinatii Academia De Aviatie, Academia Fortelor Terestre, Academia de Medicina Militara ...

etc.


Trebuie sa ne gandim foarte bine ce vrem de la viata. ACESTA ESTE PRIMUL PAS.


Mie mi-au placut si-mi plac banii, dar in aceeasi masura si " un pic de adrenalina ". Mi-au placut mereu sistemele, dar si creativitatea ... astfel am ales urmatoarele facultati: ATM ( ofiter - inginer ) si Politehnica ( ingineria sistemelor - automatica ). Am intrat la ambele, dar mi-am ales Automatica. De ce ? Pentru ca se ocupa de ceva ce-mi place ( cercetare in domeniul sistemelor ) si, pot sa-mi scot un salariu frumos. Sunt anul III, lucrez de doi ani si, pot iesii din bancile facultatii cu un salariu de 1.000 de euro. Asta inseamna o suma pe care nici SRI nici SIE nici orice alt sistem Romanesc nu o va oferii unui absolvent proaspat.



Gandeste-te ceti doresti de la viata. Eu am renuntat la ATM ( unde am dat un examen greu ) pentru a urma visul meu.


PS: Psihologicul e greu. Proba sportiva e putin mai dificila la SRI, dar ca sa termini automatica inseamna sa inveti ... si nu o ora pe zi ... e ceva mult mai greu decat o sedinta de 5 ore cu un psiholog. Daca doresti totusi o Academie si sa fi finantat de SRI, sfatul meu ... la psihologic > nu te ascunde dupa o fata pe care nu o ai. Oamenii de acolo au multa experienta si te pot pica foarte simplu.


#44
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostcRois, on 5th February 2011, 14:09, said:

Mie mi-au placut si-mi plac banii, dar in aceeasi masura si " un pic de adrenalina ". Mi-au placut mereu sistemele, dar si creativitatea ... astfel am ales urmatoarele facultati: ATM ( ofiter - inginer ) si Politehnica ( ingineria sistemelor - automatica ). Am intrat la ambele, dar mi-am ales Automatica. De ce ? Pentru ca se ocupa de ceva ce-mi place ( cercetare in domeniul sistemelor ) si, pot sa-mi scot un salariu frumos. Sunt anul III, lucrez de doi ani si, pot iesii din bancile facultatii cu un salariu de 1.000 de euro. Asta inseamna o suma pe care nici SRI nici SIE nici orice alt sistem Romanesc nu o va oferii unui absolvent proaspat.


Da, corect, 'se poate' iesi de pe bancile facultatii cu 1000 de euro, dar sunt cazuri rare si apanajul unor studenti ori geniali, ori cu ceva experienta - ceea ce nu inseamna nimic. Tu de ce te-ai angajat?

Consider ca, la A&C, in special la Calculatoare, este o idee extrem de proasta sa lucrezi din timpul facultatii. Iti limitezi singur posibilitatile de dezvoltare ulterioara prin a nu ajunge sa cunosti nici macar informatii generale despre anumite domenii din IT.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate