Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

unde repar un Olympus

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
total off-topic, dar unde pot repara un Olympus de prin 80? l-am primit de la tat-a, nu stiu ce nu merge, dar ar fi super sa il repar si sa ma apuc de poze.

#2
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

vektor12, on Nov 25 2004, 11:37, said:

total off-topic, dar unde pot repara un Olympus de prin 80? l-am primit de la tat-a, nu stiu ce nu merge, dar ar fi super sa il repar si sa ma apuc de poze.

<{POST_SNAPBACK}>


Ar fi super sa-l repari si sa te apuci de Fotografii ... pentru poze iti ajunge si un digital :notangel:

PS ce Oly este? OM cit?

Edited by nanashu, 25 November 2004 - 12:07.


#3
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
nu am idee, nu l-am mai vazut de mult... cand o sa vorbesc cu sor-mea o sa va spun... dar UNDE pot sa il repar?

#4
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
in spate la spitalul coltea pe straduta care face stanga imediat dupa sovata e un mosulica care repara aparate foto. scrie acolosha - Reparatii Foto.
eu mi-am reparat al meu Praktica acolosha si nu e scump mosulica.

#5
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
altfel, merci mult de tot.

#6
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

altfel, on Nov 29 2004, 12:09, said:

in spate la spitalul coltea pe straduta care face stanga imediat dupa sovata e un mosulica care repara aparate foto. scrie acolosha - Reparatii Foto.
eu mi-am reparat al meu Praktica acolosha si nu e scump mosulica.

<{POST_SNAPBACK}>


Pe "moshulica" il cheama Dl. Ghenu sau "nea Ghenu" dar nu repara decit aparate MECANICE ... daca e unul electronic atunci trebuie sa te duci la Gringlovska ... dar te va costa cit nu face ... d'asta te intrebasem ce Oly este

Oricum poti sa treci pe la nea Ghenu la o consultatie ... te va lamuri repede daca merita sa-l repari sau nu

PS mai exista niste reparatori si pe Mendeleev, foarte aproape de Piata Amzei, poti sa incerci si acolo

#7
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
se pare ca este un Olympus OM 2n, care cred ca seamana (nu l-am mai vazut de un an jumate) cu asta

#8
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

vektor12, on Nov 30 2004, 16:41, said:

se pare ca este un Olympus OM 2n, care cred ca seamana (nu l-am mai vazut de un an jumate) cu asta

<{POST_SNAPBACK}>


ESTE UN SUPER APARAT!!! DA-TE PESTE CAP SI CAUTA SA-L FACI SA MEARGA. ESTE UN APARAT CARE ARE MASURARE DE TIP CONTINUU ... ADICA MASOARA IN PLANUL FILMULUI, LUCRU CE NU SE MAI GASESTE DECIT LA OLY OM 3 SI OM4, LA MINOLTA CLE SI LA APARATELE LEICA ... DECI REPARA-L!!! :peacefingers:

#9
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004

nanashu, on Nov 30 2004, 17:01, said:

ESTE UN SUPER APARAT!!!

<{POST_SNAPBACK}>


traiti, sefu, am inteles... peste vreo doua saptamani il duc la nenea ala (merge sau nu) si pe urma ma pun serios pe invatat, ca tot am timp... si daca nu invat, sa va tineti de capul meu, va rog!!!

#10
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004

nanashu, on Nov 30 2004, 17:01, said:

ESTE UN APARAT CARE ARE MASURARE DE TIP CONTINUU ... ADICA MASOARA IN PLANUL FILMULUI

<{POST_SNAPBACK}>


ce inseamna toate astea?  ce masoare? cum? unde pot afla mai multe?

#11
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

vektor12, on Dec 1 2004, 12:14, said:

ce inseamna toate astea?  ce masoare? cum? unde pot afla mai multe?

<{POST_SNAPBACK}>


Pai sa o luam simplu: esti intr-o discoteca si vrei sa faci poze ... in toate directiile lumini "miscatoare" - strobo, lasere, spoturi - pui aparatul la ochi (orice aparat care masoara "clasic") iar acesta iti arata un timp de expunere de 1 secunda (sa presupunem) ... apesi, se ridica oglinda si aparatul incepe expunere de 1 secunda ... insa lumina unui reflector tocmai ce-ti "taie" cadrul in timpul acestei secunde... evident ca acel cadru este ratat ... e supraexpus

OM2n masoara continuu ... adica pe linga celulele de masurare din prisma, ca toate celelalte aparate, mai are 2 si in spatele oglinzii iar acestea "citesc" intensitatea luminii care este reflectata de planul filmului ... masurind astfel tot timpul expunerea ... cu acest tip de masurare fotografia in discoteca (ca exemplu) este joc de copil ... este evident de ce :D

Vezi si tu:
Basically, it is quite appealing even to a OM1 user because OM2 is just an OM-1 with so much MORE to offer. It operates exactly like an OM1 when the model selector lever is turned to "Manual", the viewfinder displays has same scale with a + and - as with the OM1. The auto exposure refines a new level of control to camera handling, where it enables a photographer to be more confident and responsive, and most often with much more accuracy to handle the many photographic situations. The TTL OTF flash metering, in particular, opens up a lot of photographic possibilities which previously involves tedious exposure calculation. The original method used in the OM2 introduced way back to 25 years ago has, today evolved into a mainstream flash exposure control method used virtually by all camera manufacturers.

Some of those proprietary technologies used in the camera has never been seriously challenged by any other SLR manufacturers evn until today. The Pentax LX of 1980 came quite close to imitate the concept of TTL OTF direct metering method of which I thought it might turn into a serious contender to the OM system during the early '80 but strangely Asahi Pentax has decided only their flagship model, Pentax LX to adopt the system. The superiority of the metering system used in the OM-2 can best be interpreted in: It can meter in automatic mode up to 60-120 second (about - EV 5.5 - EV 18) ! An interesting feature is that in the automatic mode, the meter is actually a stopped-down type, although you can view the readout at full aperture. The exposure control system in automatic mode is of the aperture-preferred type (you set the aperture and the electronic shutter sets the shutter speed.

http://www.mir.com.m...tmls/index2.htm

Edited by nanashu, 02 December 2004 - 15:43.


#12
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
mamaaaaa, ce aparat smecher am... :o sper totusi sa il pot face sa functioneze... crezi ca il pot repara la domnul Ghenu?

#13
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
Dar ce are???

Daca e o buba mecanica atunci cred ca o sa reuseasca sa-l repare dar daca a picat ceva "electronique" (ca are in el cu duiumul) ai cam pus-o ... ca nici de schimb nu se mai gasesc piese ... dar du-te totusi cu aparatul acolo si vezi ce-ti zice omul

#14
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
uite ca nu stiu ce are. l-am primit de la tata cu mentiunea: "s-a stricat, poate ai chef sa umbli si se poate repara"... nu m-am atins de el, dar mi-a placut ca are obiectiv ;) si dand de voi aici, m-am gandit ca poate reusesc sa il repar si sa ma apuc si eu de fotografie in mod semi-serios.

Edited by vektor12, 02 December 2004 - 19:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate