Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Magazin de haine

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
daniel79ro

daniel79ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.08.2006
Vreau sa deschid un magazin de haine! Locatia intr-un orasel din vestul tarii cu o populatie sub 20.000 de locuitori... de mentionat ca am banii si spatiul pentru inceput.
Problema sta in felul urmator.... merita sa merg pana in Bucuresti sa cumpar haine din celebrele centre Europa, Apaca etc sau nu?
Sunt deschis afacerilor si pentru alti importatori de haine. Astept parerile si sugestiile voastre.

Va multumesc !

#2
Vorbaretzu

Vorbaretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 22.09.2007
1-Daca vrei magazin de haine.Orienteaza-te foarte bine cine are nevoie de un astfel de magazin si axeaza-te pe un domeniu.Daca sunt tineri, pentru tineri ramane, castig mare dar si multa bataie de cap, deh, sunt greu de convins tinerii in materie de haine.Daca e pentru persoane de 30-50 ani, e si mai greu, deja oamenii au gusturi, dar daca te situezi in categoria aceea de varste e mai usor ca stii chiar tu ce vrei.La categoria peste 50 ani, e usor sa aduci marfa, batranii cumpara aproape orice, nu prea ii intereseaza moda sau cine stie ce maruntisuri.Dar vanzarile nu sunt prea mari.Salarii mici, batrani mai economici, dar asta e.Eu zic sa te axezi pe faza cu tinerii care cumpara cel mai mult.

2-NU magazin de haine ieftine din Dragonul Rosu, NU magazin cu preturi 100RON minim.Intr-un oras mic de obicei oamenii au venituri medii, deci accentul se pune pe raportul pret-calitate.Incearca sa aduci marfa care-si merita banii.
Nu se merita sa vii din vest pentru haine din Bucuresti, cheltuielile de transport + stresul o sa compenseze adaosul comercial pus de tine.Gasesti marfa buna si in orasele de acolo, imposibil sa nu fie vreun magazin mai mare ceva sau de ce nu, sa aduci marfa din afara, poate si mai ieftina, legal.

Incearca sa nu lasi tinerii sa plece in orase mai mari sa-si cumpere haine, aduci tu de toate ca se poate, stai fara grija.Ai nevoie de un furgon, ceva imaginatie si o documentare buna in domeniu.Nu uita, atmosfera din magazin face toti banii, am lucrat in marketing, stiu ce vorbesc.Sa nu para ca un magazin alimentar(interior alb, rece, cu 3 umerase si 2 manechine).Sa fie ceva modern(chiar si ieftin) cu rafturi de inox sau sticla, cel putin 2 cabine de schimb si muzica pe fundal.
Sper ca ti-am fost de ajutor.Fii mereu la curent cu ce se poarta si aplica-ti cunostintele in scopul vanzarilor.Se pot face multi bani cu un magazin de haine, dar poti sa si dai gres foarte usor.Nu combina marfurile din magazin, daca vrei si haine pentru alta categorie de varsta, te extinzi, dupa ce-ti merge bine cu magazinu' asta(sper).Si o sa-ti completezi gama de servicii cu alt magazin.

Mult noroc si sa ne mai dai informatii despre magazin.

#3
daniel79ro

daniel79ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.08.2006
Eu mi-am dorit o colaborare cu INVAZIO din Ungaria dar preturile ajung sa fie maricele (in ideea in care imi pun adaosul meu), de aceea m-am gandit sa vin in Bucuresti ca sa cumpar marfa din acele centre.

Magazinul care il vad eu trebuie sa arate cam asa:

http://www.invazio.c...szeged_01_m.jpg
http://www.invazio.c...szeged_02_m.jpg
http://www.invazio.c...szeged_03_m.jpg

#4
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003
adica marfa turceasca si chinezeasca vrei sa bagi in magazin?
cred ca targul saptamanal de la tine din oras e plin de astfel de marfa...
concurenta mare, marfa proasta, preturi mici...

de ce nu iei legatura cu producatori romani?
sunt destui in Bihor, Timis, Arad...
sunt si altii in tara care fac calitate la preturi modice.

in ce judet esti?

#5
daniel79ro

daniel79ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.08.2006
sunt din Timis.
1. aici nu stiu sa existe vreun producator de haine
2. nu m-am gandit la varianta asta

#6
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003

 daniel79ro, on Jul 1 2008, 14:57, said:

sunt din Timis.
1. aici nu stiu sa existe vreun producator de haine

e o gluma, nu?  :rolleyes:

2. nu m-am gandit la varianta asta

viziteaza spre ex. standurile din Terra (complex comercial din TM), uita-te pe etichete sa vezi ca sunt multe haine romanesti de calitate.
iti pot veni idei...  ;)


#7
Vorbaretzu

Vorbaretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 22.09.2007
Asa DA domnu' Daniel! Magazinu' ala e facut cu bun gust si e "in tendinte" ca sa zic asa.O plasma prin spate, culori ce se poarta si o fatada mai mult decat primitoare.Totusi "posterul" acela din spate parca e facut de mine cu o carioca.E bine ca te orientezi catre astfel de magazine care prind foarte bine la public.Inca ceva: Niciodata sa nu improvizezi cand vine vorba de reclama.Cel putin pe mine ma atrage o reclama facuta de cineva care se pricepe, scoasa pe o hartie de calitate superioara, asezata undeva la vedere si pe care scrie: reducere 1%, fata de un afis scris pe 2 coli A4 pe care scrie : Reducere 50%.Publicitatea poate sa si alunge clientii daca nu e facuta cum trebuie.
Nu aduce marfa din bazare si chinezarii, se gasesc peste tot <_< .Tu trebuie sa ai magazinul "cu chestii marfa", pentru tineri.Stuadiza multe reviste despre decoratiuni interioare si o sa vezi despre ce vorbesc.Cat despre marfa, nu prea ma pricep, totusi stiu una si buna: de chinezarii se feresc toti si lucruri scumpe isi permit putini.O chestie banala dar de care putini tin cont.
Imbracamintea pentru tineri e destul de ieftina si buna, nu stiu de ce te-ai orientat catre marfa din afara.Eu as fi tinut-o ca pe o ultima optiune.Cum a zis si radumiki, mai cauta prin orasele invecinate sau din Vest cel putin, e imposibil sa nu fie unu mai mare de la care poti sa faci aprovizionarea.

Stai linistit ca nu sunt multe magazine care cumpara haine direct de la producator.De obicei e luata din depozite sau adusa din afara(cei care cunosc bine piata din afara tarii).

numai bine!

#8
bisquit

bisquit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 13.10.2007
daca contactezi producatorii autohtoni, te vor cauta ei negresit.
ca abia asteapta inca un magazin, pt a-si desface produsele.
raman la aprerea cu producatorii.
basca faptul ca te intelegi cu ei la pret bun, eventual plata mai tarziu, si ca ai marfa de calitate in raft.

#9
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003

 bisquit, on Jul 1 2008, 15:12, said:

daca contactezi producatorii autohtoni, te vor cauta ei negresit.
ca abia asteapta inca un magazin, pt a-si desface produsele.
raman la aprerea cu producatorii.
basca faptul ca te intelegi cu ei la pret bun, eventual plata mai tarziu, si ca ai marfa de calitate in raft.

de aceea i-am recomandat sa mearga in Terra, acolo nu are de facut decat sa se uite pe etichete...  ;)
asa ar fi aflat ca exista firme (multe din Vestul tarii) care produc haine de calitate la un pret bun, si cine nu vrea sa vanda in ziua de azi!?
apoi contactezi producatorii sau mergi pana la ei daca sunt din Timis, Arad, Caras sau Bihor ptr. un prim contact, si gata...

#10
daniel79ro

daniel79ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.08.2006
radumiki  sa inteleg ca esti din Timisoara sau cel putin o cunosti.
saptamana viitoare voi fi in Timisoara si voi umbla prin Kappa , Tera , Paloma , Mall etc etc
singura problema vizavi de haine produse in Romania este calitate - pret.
pot da un exemplu ... acum doua luni am fost in Selgros sa imi cumpar o pereche de pantaloni de training... nu imi trebuia neaparat de marca.
dupa ce mi-am belit okii vreo 10 minute am gasit niste pantaloni produsi daca nu ma insel in Satu Mare care pur si simplu se deșirau.Am zis ca nah o pereche deșirată nu are nimic dar din pacate toate erau la fel. Pretul era in jur de 50 -60 lei/buc.... imi va fi destul de greu sa cred ca as putea face o afacere cu hainele produse la noi in tara... din pacate :(

Mi-am pus toti prietenii si colegii de servici sa imi caute furnizori de haine :) si nu ma voi lasa pana nu imi voi face un magazin aprox la fel ca si cel din link-urile de ma sus postate de mine.

multumesc Vorbaretzu pentru sfaturi... am nevoie de ele

Va doresc o zi buna tuturor

#11
Vorbaretzu

Vorbaretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 22.09.2007
ai mai rezolvat ceva in legaturacu magazinul?
ai gasit furnizori de haine?

Dar la incaltaminte te-ai gandit? sa incluzi si asa ceva, de cele mai multe ori reprezinta o investitie buna, sa-ti maresti paleta de servicii.
Eu mai stiu cate ceva, spun pe forum, totul e sa intrebi.

#12
Alin1921

Alin1921

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 13.02.2008
Slabe sanse de reusita.
Despre ce localitate e vorba?Deta?

#13
usky

usky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.01.2007
Ceva de genul magazinului INVAZIO si-a deschis un prieten de-al meu si din cate stiu eu el facea aprovizionarea cu haine de undeva de prin Timisoara (nu mai stiu exact, dar o sa-l intreb si daca ai nevoie iti spun). Este si el la inceput dar pare sa ii mearga. Ce mi-a placut la magazin este ca a pus vanzatori tineri si de treaba (nu ca vanzatorii agasanti care iti baga marfa pe gat si nu te lasa sa te gandesti sau sa te uiti daca nu cumperi) care atrag f. multi clienti.
Mult succes in ceea ce doresti sa faci!

#14
daniel79ro

daniel79ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.08.2006
am revenit dupa un scurt concediu... usky te rog sa imi dai mai multe detalii,  sunt chiar interesat sa discut cu amicul tau.
Pana una alta am gasit un furnizor de haine in Timisoara .

#15
usky

usky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.01.2007
"am revenit dupa un scurt concediu... usky te rog sa imi dai mai multe detalii, sunt chiar interesat sa discut cu amicul tau.
Pana una alta am gasit un furnizor de haine in Timisoara ."

Sa ma gandesc ce detalii as putea sa iti dau... in primul rand sa te axezi pe ce tip de haine vrei sa vinzi. Prietenul asta al meu aduce numai haine "unicat" (un singur model tricou, un singur model de blugi, etc...) pentru ca in mare asta se cere. Mi-a povestit chiar ca o data a avut o clienta care l-a pus sa jure ca rochita ce urma sa o cumpere de la el nu o mai are pe stoc  :lol: Initial el a stat la magazin sa vada cam cu ce tipuri de clienti se intalneste si cum ar trebui cel mai bine serviti, asa ca a adoptat "friendly stile"...adica renuntarea la formalitatile "Buna ziua, cu ce va putem ajuta?" si a decurs la "Salut! Daca iti place tricoul poti sa il probezi fara nici o problema..." (sau ceva de genu). In fine, iti dai seama ca asta facea cu clientii tineri (mai mult de 80-90% din clienti erau cu varste cuprinse intre ~ 16-28 ani).
O sa iau legatura cu el din nou sa vad daca imi poate da detalii exacte cu privire la locul de unde isi alimenteaza stocul cu haine.
Succes!

#16
daniel79ro

daniel79ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.08.2006
Astept raspunsul tau.

#17
emy6_ro

emy6_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.10.2007
Scuze ca ma bag si eu in discutia voastra.....Sunt interesat de subiect dar este o singura problema......Am vazut ca discutia se axeaza pe  vestul tarii...Eu sunt din Constanta...Stie careva vreun furnizor dispus sa colaboreze cu un magazin la inceput de drum??Mersi anticipat  si scuze inca o data..

#18
Ronyx

Ronyx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.07.2008
Da mai multe detalii ? nu te inteleg ce vrei tu prin colaborare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate