Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

cum sa pun ceva greutate

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
vali15

vali15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.06.2008
Am 15 ani 1.84 si 60 kg si as vrea sa stiu cum as putea pune ceva greutate . De vreo 1 luna tin un regim carbo-proteic , mancand oua ,lapte,branzeturi, carne grasa etc... dar am pus numai 1.5 kg
Eu de cand ma stiu sunt slabut si n-am reusit niciodata sa pun kilograme fara sa le pierd mai tarziu... Eu fac si arte martiala de performanta de vreo 4 ani si nu sunt deloc sedentar
As dori sa imi dati niste sfaturi despre ce ar trebui sa mananc si sa fac ...

#2
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Si 1.5 kg intr-o luna ti se pare putin ? Du-te la alimentara si roag-o pe vanzatoare sa-ti puna pe cantar 1.5 kg de carne ca sa vezi cat inseamna.

#3
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
La sala te duci ?

#4
vali15

vali15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.06.2008

View PostValy1, on Jun 30 2008, 14:46, said:

La sala te duci ?

nu , dar daca trebuie ma duc

#5
george_2

george_2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.06.2008
am 16 ani. scuzati`ma am tastar gresit prima oara :D

#6
@lyg@t0r

@lyg@t0r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 23.08.2007
Ai dubla personalitate :lol: ?

#7
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Da, trebuie sa te duci la sala.

#8
maris22

maris22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.03.2009
am 32 ani, 170 cm si 60 kg. ce pot sa fac sa mai iau in greutate?as avea nevoie de exemple de alimente ( fructe , legume, etc )care sa ma ajute sa iau in greutate. multumesc de sfat

#9
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View Postmaris22, on Mar 12 2009, 05:21, said:

am 32 ani, 170 cm si 60 kg. ce pot sa fac sa mai iau in greutate?as avea nevoie de exemple de alimente ( fructe , legume, etc )care sa ma ajute sa iau in greutate. multumesc de sfat
daca vrei strict greutate, mananca tot ce prinzi, cat poti

#10
coolsport

coolsport

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.04.2006
@maris22 nu-i chiar asa simplu.

Tu probabil esti ectomorf ca tip somatic, cu rate metabolice mari si e cam greu sa acumulezi grasime si muschi . Decat antrenandu-ti constant toti muschii (ai grija sa nu te supraantrenezi) si inarmandu-te cu rabdare si alimentatie sanatoasa poti creste in greutate.

Nu te astepta la cresteri specatculoase, dar zic eu fiecare kilogram de muschi acumulat in timp  este bun.Mananca carbohidrati cu indice glicemic ceva mai ridicat, dar nu face totusi excese de tip fast food, dulciuri , etc. pentru ca  sanatatea e mai importanta.

#11
Baphomet

Baphomet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 15.06.2008

View Postmaris22, on Mar 12 2009, 05:21, said:

am 32 ani, 170 cm si 60 kg. ce pot sa fac sa mai iau in greutate?as avea nevoie de exemple de alimente ( fructe , legume, etc )care sa ma ajute sa iau in greutate. multumesc de sfat
Trebuie sa stimulezi anabolismul prin efort, sa te hranesti si sa te odihnesti in consecinta.
Dar sunt necesare cateva informatii si despre regimul tau de viata in general, pt a putea fi mai specifici.

#12
Funnyzone

Funnyzone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.07.2008
am 16 ani 1.86 si 60kg... ce imi recomandati sa mananc in fiecare zi ca sa pun pe mine?

#13
Baphomet

Baphomet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 15.06.2008

View PostFunnyzone, on Mar 21 2009, 16:27, said:

am 16 ani 1.86 si 60kg... ce imi recomandati sa mananc in fiecare zi ca sa pun pe mine?
Nu poti manca in fiecare zi aceeasi recomandare.
Ca regula, trebuie sa mananci cant mai sanatos (natural, divers si gatit corespunzator - fara grasimi in exces, prajeli).
Ia in calcul si un antrenament cu greutati. Dar trebuie sa ai rabdare pt ca la doar 16 ani, nu poti cere prea mult.

Edited by Baphomet, 22 March 2009 - 08:21.


#14
fkn0wned

fkn0wned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 05.08.2008
Ce e ma asa de greu sa luati in greutate,mie unul mi se pare usor.Va dau metabolismul meu daca vreti,in o saptamana puteti castiga minim 5-6 kg daca va tineti de treaba.
Mancati combinatii radioactive gen paine cu miere si gem(eu as manca non-stop paine cu miere,pot sa mananc si un borcan de 500g cand am pofta dar mi-e mila de mine....350 de calorii pe suta de grame si 80g carbo nu e ceva frumos pt mn)
Mancati seara,atunci sunt cele mai mari sanse sa luati in greutate pentru ca nu prea va miscati.Cine a zis ca trebuie sa va ingrasati bagand in voi mizerii gen mc donalds.Puneti mana combinati la masa carbohidratii cu grasimile,de exemplu combinatii cartofi prajiti cu paine si cu ceva carne.Mancati fructe dulci multe,beti lapte(ca idee 2l de lapte=600 calorii si 80g carbo).Nu trebuie neaaparat sa basculati zahar in voi sa urce insulina pe bloc.Asta daca vreti sa luati mai rpd in greutate adica grasime.

Daca vreti muschi schimbam foaia,puneti mana si stabiliti-va 6 mese.Alea 6 trebuie sa contina carne(pui,peste pe gratar/cuptor) ,lapte,branza,albusuri de oua cat de multe ,carbo complecsi(orez,cartofi etc).
Aveti nevoie de 2g de prot pe kg corp.Nu e greu.Eu din 10 albusuri de ou,carne de pui pe gratar,branza si vreun litru si ceva de lapte mi-am facut necesaru de 160g proteina +shake-ul si aia e.
Pe langa mese,antrenamente serioase si MULT somn.Minim 8 ore pe noapte adica nu mai stai pe mess pana la 2,la 10 te culci.In intervalul 10-0:00 e somnul de crestere

Edited by fkn0wned, 22 March 2009 - 10:36.


#15
Funnyzone

Funnyzone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.07.2008
si inca o intrebare... vreau neaparat sa lucrez la picioare sa se faca mai groase ce exercitii imi recomandati si cu serii tot ?

#16
Baphomet

Baphomet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 15.06.2008
Prin a lua in greutate nu trebuie inteles apa si grasime. Desigur daca se doreste o greutate care conteaza.
Cine doreste sa ia in greutate, trebuie sa inteleaga un singur lucru - hipertrofie musculara sub o nutritie adecvata.

View PostFunnyzone, on Mar 22 2009, 13:56, said:

si inca o intrebare... vreau neaparat sa lucrez la picioare sa se faca mai groase ce exercitii imi recomandati si cu serii tot ?
Stranii intrebari. La clubul la care mergi nu exista instructori sau colegi care antreneaza picioarele ? :huh: Chiar n-ai auzit niciodata de genuflexiuni ?

Edited by Baphomet, 22 March 2009 - 14:38.


#17
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
23 de ani, ~70KG constant in ultimii 3-4 ani (fara sa ma pot abate de la greutatea (corect ar fi spus masa) aceasta decat 2-3KG IN MINUS pe perioada posturilor).

Am facut de 3 ori sala pana acum, pentru masa musculara si crestere in greutate totala a corpului. Primele doua ocazii in in primele doua luni de sala nu am pus niciun KG asa ca m-am lasat, al a treia oara am facut 4-5 luni si cu cocktail-uri dintr-astea cumparate de mi le faceam cu lapte dupa antrenamente unul alb ca faina dintr-un borcan, altul galben parca dintr-o punga, din care puneam mai mult, din nou nu am pus niciun KG. De fiecare data m-am lasat descurajat desi exercitiile erau facute corect, aveam profesorul care ma supraveghea.

Acum m-am apucat din nou, dar sunt destul de activ fata de perioada celorlalte trei sesiuni de antrenamente din trecut - respectiv intre orele 09-18 sunt la serviciu, preponderent muca de birou dar si foarte mult umblat cu diverse probleme. Seara ajung acasa si stau la computer cu treburi si Internet.
M-am apucat pentru moment de o sedinta pe saptamana. Care ar fi numarul ideal de sedinte pe saptamana si ce prafuri sa cumpar NE-NOCIVE, NATURALE/ECOLOGICE - sunt genul care citeste eticheta produsului inainte de a-l cumpara.
De asemenea cum amestec aceste prafuri cu mancarea?

#18
Baphomet

Baphomet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 15.06.2008

View PostStGermain, on Mar 22 2009, 14:51, said:

1. 23 de ani, ~70KG constant in ultimii 3-4 ani (fara sa ma pot abate de la greutatea (corect ar fi spus masa) aceasta decat 2-3KG IN MINUS pe perioada posturilor).
2. Am facut de 3 ori sala pana acum, pentru masa musculara si crestere in greutate totala a corpului.
3. Care ar fi numarul ideal de sedinte pe saptamana
4. si ce prafuri sa cumpar NE-NOCIVE, NATURALE/ECOLOGICE - sunt genul care citeste eticheta produsului inainte de a-l cumpara.

1. La ce inaltime ? Si nu mai posti. Asta-ti mai lipsea. :)
2. Ce metoda de antrenament foloseai si cate repetari faceai ?
3. Aici depinde. In functie de metoda folosita, poti lucra grupa musculara o data sau de doua ori pe saptamana, in 2,3,4 zile. Desi nu-i un sfat garantat, pt ca nu am toate datele tale si nu te asist la antrenamente, iti recomand sa lucrezi grupa o data pe saptamana sau de trei ori in doua saptamani, sub metoda piramidala standard [cresti greutatea - scazi numarul de repetari (de la 12 la 4)].
4. Lasa prafurile pe mai tarziu. Nu spun ca nu ti-ar fi utile, dar vei plati un greu tribut cand nu le vei mai folosi. Achizitiile musculare vor disparea foarte repede. Adica iti va da o depedenta psiho-fiziologica care te va dezamagi atunci cand n-o vei satisface. A nu se intelege ca sunt impotriva formelor de suplimentare, insa consider ca astea se fac in etape si scopuri care sa merite banii si efectele de dupa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate