Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Japonia

- - - - -
  • Please log in to reply
485 replies to this topic

#1
NUTI66

NUTI66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.03.2008
Am deschis acest subiect pentru ca ma intereseaza parerea celor care au fost in Japonia printr-o excursie organizata de o  agentie de turism.Intentionez ca anul viitor sa-mi trimit copilul care va face 18 ani intr-o astfel de excursie,pe care si-o doreste foarte mult.Ma intereseaza parerea celor care au fost,prin ce agentie si-au luat bilet,cum a fost excursia,cam cati bani iti trebuiesc acolo pentru cheltuieli si tot ce mi-ati putea spune despre Japonia.Multumesc anticipat

#2
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostNUTI66, on Jun 30 2008, 09:27, said:

Am deschis acest subiect pentru ca ma intereseaza parerea celor care au fost in Japonia printr-o excursie organizata de o  agentie de turism.Intentionez ca anul viitor sa-mi trimit copilul care va face 18 ani intr-o astfel de excursie,pe care si-o doreste foarte mult.Ma intereseaza parerea celor care au fost,prin ce agentie si-au luat bilet,cum a fost excursia,cam cati bani iti trebuiesc acolo pentru cheltuieli si tot ce mi-ati putea spune despre Japonia.Multumesc anticipat
Nu stiu cat de interesata esti, am fost pe cont propriu. Japonia este extrem de scumpa, deci asteapta-te la buget baban :)

#3
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Cum zice si colegul Imperator, preturile sunt foarte mari, atat in mod organizat cat si independent. Nu cred ca scapi fara vreo 3000 de euro circuitul plus bani de buzunar inca vreo 1000, deci sunt cam 4000 de euro pentru aprox. 10 zile. In plus, pe cont propriu e greu sa primesti viza, din ce am auzit.Destinatie mai scumpa nu cred ca gasesti.
Daca va permiteti, va fi o experienta extraordinara pentru copil. Daca e totusi prea mult,  va puteti orienta la China, care este nemaipomenita, si cu banii ajungeti pe la 2000 total.Sau Coreea de Sud, dar si acolo e cam scump.

Edited by herlino, 30 June 2008 - 19:30.


#4
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
daca tot te hotaresti ,eu zic sa mearga pe cont propriu,cred ca se descurca doar o sa aiba 18 ani.
sigur o sa ii placa,eu inca nu am ajuns dar imi dorescmult,stiu ca o sa ajung intr=o buna zi.

#5
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Sa stii ca poate fi prea mult pentru un copil de 18 ani sa mearga singur in Japonia, mai ales daca nu are experienta mare in calatorit.E coplesitoare, din cate mi-au povestit unii altii. Si eu am umblat cat de cat prin lume, dar la Japonia parca sunt un pic timorat sa ma duc singur. Bine, cum se iveste ocazia si la mine, am plecat, e clar, dar oricum...

Eu recomand circuitul in cazul asta.Cum probabil exista mai multe variante, sa se intereseze baiatul ce ar vrea sa vada neaparat, si sa fiti sigurii ca circuitul ales include locatiile alea.

Edited by herlino, 01 July 2008 - 08:41.


#6
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

View Postherlino, on Jul 1 2008, 09:38, said:

Sa stii ca poate fi prea mult pentru un copil de 18 ani sa mearga singur in Japonia,

subscriu. e o tara cu o cultura aparte, in care o abordare europeana poate crea probleme. textual: "nu e vina politistului japonez ca nu intelege engleza, e vina voastra ca veniti in japonia fara sa intelegeti japoneza" (formularea e mai politicoasa, da am rezumat-o eu :P )

sa zicem asa:
daca e obisnuit cu mincarea chinezeasca, si nu e mincacios, 30USD/zi ajung pentru un regim de subzistenta si niste sucuri. un meniu standard la un restaurant mediu - deschis tocmai pentru a minca ceva intre doua drumuri - e cam 10 usd. se poate si mai ieftin, da trebuie sa stii unde sa cauti si ce sa ceri. nu e cazul in discutie. probabil ca turul e all inclusive, asa ca masa se sare si punem numai 15 usd pt sucuri si snackuri.
zece zile inseamna minim 150USd de un suc cumparat pe strada. la hotel e de 3-4 ori mai scump.
acu daca mai vrea si suveniruri, ceva modest, mergem pe la 150USD.
oarece cheltuieli suplimentare inca 100USD
as zice pt o persoan modesta, ar fi 400USD minimum minimorum bani de buzunar.
de aici incepem sa adaugam:
excursia in sine care probabil nu va fi sub 2500eur
cheltuieli suplimentare necoperite de turoperator: intrari la muzee, poate unele mese, excursii optionale, una-alta probabil inca 400usd
Ajungem pe la 3300 minimal. zic eu ca pe aici ne invirtim pentru zece zile in japonia, numa de vazut, fara mari cheltuieli suplimentare - experiente culinare, hanuri traditionale, masaj, gheise, focuri de artificii.

#7
NUTI66

NUTI66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.03.2008
Multumesc pentru pareri.Excursia va fi organizata si nu va pleca pe cont propriu.M-am interesat de pretul excursiei si stiu ca este undeva aproape la 3000 euro.Si are mic dejun si cina inclus.Iar cu celelalte cheltuieli speram sa ma incadrez pe la 400 euro,fara pretentii prea mari.Baiatul e foarte interesat de japonia,stie foarte multe despre cultura,traditii,mancare si tot ce se mai poate ,inclusiv un minim de cuvinte pentru o conversatie simpla.Si pana la anul mai invata.Oricum,daca cineva a fost intr-o asemenea excursie ( circuit de fapt ),astept impresii si sfaturi.Si nu este prima calatorie in strainatate,asa ca sper sa se descurce.

#8
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
si excursia la 3000 de eur cuprinde si biletele de tren intre diferite orase?am inteles ca sunt destul de scumpe,cam 100 de usd un drum.

#9
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
informativ, biletul de avion este: http://bileteavion.i...urism.ro/osaka/ (600-700 euro) deci pana la 3000 probabil ca este inclusa si cazarea si ceva transport...
Din ce stiu eu drumul se face am 12 ore fara schimbare si 14 ore cu schimbare... Nu am fost dar am cunostinte care au fost.
Pentru 10 zile ar insemna la 400 de euro cam 40 de euro/zi si eu nu m-am descurcat in Spania doar cu atatia bani/zi si spania este mai ieftina...

Oricum, cu bani de buzunar putini sau mai multi, sigur va avea o experienta placuta!

Bafta!

#10
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
In ofertele pe care le-am vazut eu, este inclus cam tot in circuit ( transport, cazare, transp. la diferite obiective ). Eventuale cheltuieli pot aparea la intrarea la obicetivele turistice, daca nu sunt incluse in pret.
Banii care i-ar avea copilul, in cazul de fata, ii ajung de mancare, dar de cumparaturi mai putin.Depinde ce alte amintiri mai vrea de acolo.

#11
SoulShot

SoulShot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 31.01.2007
Buna ziua, ma numesc Dragos , 20 de ani, am  vazut intamplator topicul asta pe forum cu titlul totul despre japonia si ma gandeam k as gasi ceva informatii utile...
Mai intai de toate sa va spun intentiile mele. in luna septembrie vreau sa ma duc in japonia. am pasaport facut anul acesta, stiu ca  trebuie sa ma duc la Bucuresti sa imi iau o viza de turist pe 3 luni ca am intelesc ca aceasta este perioada maxima ,ce as dori sa stiu este cat dureaza sa obtzin aceasta viza, fie ea si la urgente sa zic asa. Sunt interesat sa imi iau un bilet doar dus in aproape orice zi a lunii septembrie mai exact orice data intre 15-30. eu ce am gasit mai bun era un bilet cu compania Lufthansa la un 580 euro taxe de aeroport incluse, dar daca stiti voi cele mai bune oferte indiferent de confort ma intereseaza sa fie cat mai ieftin . Mentionez ca ma duc acolo pe cont propriu, deci nu o sa imi duca nimeni grija de bani cazare mancare sau altele. Momentan invat limba japoneza , si pana atunci o sa pot stapani minimul necesar pentru o conversatie.  cunosc destul de multe despre japonia , mai ales orasele Tokyo si Oita.  deocamdata atat,astept raspunsul dumneavoastra,
Va multumesc anticipat. O zi buna 4all

#12
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Nu cred ca faci mare lucru cu bilet doar dus. De fapt, in afara de cateva tari, nici una nu accepta sa zbori fara bilet de intors sau iesire din tara respectiva. Cum Japonia are niste legi ale imigratiei destul de stricte, s-ar putea sa ai probleme mari. Intreaba dinainte la ambasada ce si cum. Si in nici un caz nu iti lua biletul de avion inainte de a te vedea cu viza, decat daca e conditie necesara a aplicatiei ( vezi China, la viza de turist ).

#13
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
viza se da de regula in 3 zile, intre 9 si 12 de luni pe vineri. nu exista varianta de urgenta. cel mai bine e sa dai un telefon, dai de stafu roman si vezi daca poti sa obtii viza in aceeasi zi, pe baza marii tale dragoste pt japonia.
nu te sfatuiesc sa incerci sa vorbesti japoneza in japonia, exceptind expresii uzuale de genul "buna ziua" "multumesc" etc. japonezul pleca de la premisa ca daca vorbesti japoenza atunci trebuie sa o stii bine. nu va sta sa legi 2-3 fraze standard. mai bine da-i cu engleza cit se poate, te va feri de multe incurcaturi. in zonele turistice se vorbeste engleza, in celelalte nu. nu vei putea opri pe nimeni pe strada ca sa ceri indicatii, asa ceva nu se poarta in japonia.
japonezii de rind nu vad cu ochi buni turistii individuali.
nu stiu daca bilet dus e o idee buna. poate te razgindesti.
toate autoritatile japoneze cu care vei discuta iti vor cere dovezi ca ai cu ce sa te intretii acolo.
daca ai mai fost in stilul asta in alte tari, tine cont ca japonia nu seamana cu nimic pe lumea asta. au viziunea lor proprie despre viata, depre relatii sociale, etc. nu ai sa vezi turisti mincind pufuleti in parcul imperial, asa cum vezi la versailles.
sfatul meu e sa incerci sa cauti pe net o asociatie de genul prietenii turismului. sa intri in contact cu ei si sa stabilesti cu ei un traseu si niste cazari. e greu, ca nu toate siturile lor au taguri in engleza, dar nu e imposibil.

#14
desdemona

desdemona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.12.2007
Nuti,eu locuiesc in Japonia de peste 8 ani.Daca baiatul tau are sansa sa viziteze aceasta tara,va ramane numai cu amintiri frumoase,cred eu.E o tara care merita vizitata.
Daca te intereseaza ceva anume si te pot ajuta,astept sa imi scrii.

#15
NUTI66

NUTI66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.03.2008

View Postdesdemona, on Aug 7 2008, 19:45, said:

Nuti,eu locuiesc in Japonia de peste 8 ani.Daca baiatul tau are sansa sa viziteze aceasta tara,va ramane numai cu amintiri frumoase,cred eu.E o tara care merita vizitata.
Daca te intereseaza ceva anume si te pot ajuta,astept sa imi scrii.

Multumesc.Edi se intoarce maine acasa din vacanta si o sa-ti scrie el sa te intrebe ce mai vrea el sa stie despre Japonia.

#16
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
in tokyo unde e bine sa schimbi din euro in yeni ? pe aeroport, la receptia hotelului sau la casele de schimb pe strada ? daca vrei sa platesti in euro ce se intimpla ?

#17
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
schimba pe aeroport.
in japonia nu exista case de schimb, si numai citeva banci sint autorizate sa o faca. risti la un moment dat sa umbli cu euro in mina si sa nu poti sa ii schimbi. se poate uneori la receptia hotelurilor, dar nu la toate. cu exceptia citorva departamente specializate pentru vinzarea catre turisti, unde se accepta dolari, in japonia se plateste numai in yeni. euro e considerat moneda locala si conversia se face prin dolar.

#18
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postgomez99, on Nov 4 2008, 13:48, said:

schimba pe aeroport.
in japonia nu exista case de schimb, si numai citeva banci sint autorizate sa o faca. risti la un moment dat sa umbli cu euro in mina si sa nu poti sa ii schimbi. se poate uneori la receptia hotelurilor, dar nu la toate. cu exceptia citorva departamente specializate pentru vinzarea catre turisti, unde se accepta dolari, in japonia se plateste numai in yeni. euro e considerat moneda locala si conversia se face prin dolar.
multumesc pt promptitudinea raspunsului !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

GGG

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate