Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Lisabona

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1351 replies to this topic

#37
Mihai-Cosmin

Mihai-Cosmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 17.06.2007
În Lisabona, vă puteți caza cu doar 17 euro pe noapte, intra gratuit la o mulțime de muzee duminica și există o linie de tramvai care poate înlocui mai scumpele autobuze cu ghid pentru turiști.

Cum ajungeți?

Avionul din București costă între 150 și 200 de euro, iar de la aeroport, există un AeroBus special. Călătoria costă 3 euro, durează 20 de minute și se încheie în Placa de Commercio. Trenul vă poate duce în oricare din cele cinci gări, iar pentru autobuze există două autogări.

Transportul în oraș

Puteți merge pe jos, pentru că Lisabona este un oraș foarte compact. Metroul are cinci linii și e folositor pe distanțe mari, iar tramvaiele vechi ale Lisabonei sunt o atracție în sine.

Unde se mănâncă?


Bacalhoeiro – specialități de pește și fructe de mare. E foarte frecventat de localnici.
Cabacas – restaurant care te lasă să-ți pregatești singur mâncarea
Pasteis de Belem – restaurant faimos pentru prăjiturile sale cu același nume
Viața de noapte

Pavilhao Chines – trebuie să sunați la ușă pentru a intra. Clubul e decorat cu mii de obiecte de colecție, de la machete de avioane la căști de militari. Muzica - în genul anilor 80
Mezcal – acest bar minuscul (nu pot intra mai mult de 10 persoane deodata în el) este faimos pentru cele mai bune (și ieftine) caipirinhas și mojitos din oraș
Club de Fado – bar cu specific portughez

Atracții turistice

Sao Vicente - o mănăstire și o biserică imensă situata pe dealul Alfama, construite în sec. 17. Se pot vizita cabinele de spovedanie, sacristia și Pantheonul Regal
Castello de San Jorge – construit în sec. VI. Panorama e superbă și puteți învăța despre istoria castelului printr-un scurt-metraj în Olisiponia
Oceanario de Lisboa – peste 1500 de animale marine își au casa. Până recent, Oceanario avea cel mai mare bazin din Europa
Mosteiro dos Jeronimos – construită în stilul “Manuelin”, mănăstirea a fost construită pe parcursul a 40 ani, cu o incredibilă atenție la detalii

Vizitați muzeele duminica, multe au intrare gratuită
În loc să dați 15 euro pe turul orașului, luați tramvaiul 28 de pe Rua do Loreto în Bairro Alto și asigurați-vă că merge înspre centru. Apoi admirați Se Cathedral, Sao Vicente de For și alte obiective cu numai 1,35€
Un bilet pe o zi pentru transportul în comun costă 4 euro
Cât costă o noapte în Lisabona?

Travellers House – 22€
Rossio Plaza – 20€
Lisbon Old Town Hostel – 20€
Hostel Lemon Lisbon – 17€
Black & White Lisbon Hostel – 17€

#38
flenches

flenches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 23.03.2009
A vizitat cineva stadionul lui Benfica? Merita?

#39
sigfrid

sigfrid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.08.2008

View Postantoniadragomirescu, on 4th July 2008, 10:55, said:

In aeroport exista un Welcome Center de unde puteti obtine informatii si o harta a orasului -gratuita- (e deschis pana la 24.00) ; mai este un centru in Praca de Comerciom Praca dos Restauradores..... Noi am folosit 4 zile bilete obisnuite (pentru ca n-am prea stat prin Lisabona) si in ultimile 3 zile am cumparat Lisboa Card 72 ore= cu care am circulat gratuit pe toate mijloacele de transport si am avut reduceri si la muzee; la metrou (daca-ti cumperi bilet) se composteaza atat la intrare cat si la iesire, deci nu pierdeti biletele; la autobuze se urca pe usa din fata si se composteaza langa sofer.(se pot cumpara bilete de la sofer dar un pic mai scumpe). IMPORTANT: Sa aveti bani marunti , noi am avut probleme cu dat restul la metrou la 100 / 200eur. In fiecare statie (autobuz...) exista o harta a orasului cu mijloacele de transport; este scoasa in evidenta statia in care te aflii printr-un cerc . Din cate am aflat exista un fel de abonament numai pentru transport (fara muzee), intrebati si vi se va spune de unde sa-l cumparati.\Atentie! Au si ei hotii lor. Si inca ceva, noi am ajuns intr-o vineri seara... si ni se facuse sete si foame.... n-am avut de unde sa cumparam.
Vreau sa plec si eu in Lisabona si imi trebuie o harta. Am gasit pe net, dar sunt sumare. As vrea una care sa cuprinda si Turnul Belem, si cartierul Alfama si Muzeul Gulbenkian, sa aiba trecute numele strazilor si obiectivele de vizitat. Poate cineva sa o scaneze pe cea primita gratuit?
Va multumesc!

#40
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007

View Postsigfrid, on 22nd June 2009, 13:48, said:

Vreau sa plec si eu in Lisabona si imi trebuie o harta. Am gasit pe net, dar sunt sumare. As vrea una care sa cuprinda si Turnul Belem, si cartierul Alfama si Muzeul Gulbenkian, sa aiba trecute numele strazilor si obiectivele de vizitat. Poate cineva sa o scaneze pe cea primita gratuit?
Va multumesc!
   Sigur o sa gasesti la punctele de turism de acolo.
   Foloseste Google Earth la greu, e cel mai bun!

#41
alextafalogu

alextafalogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.07.2008

View Postflenches, on 27th April 2009, 19:40, said:

A vizitat cineva stadionul lui Benfica? Merita?


   Eu am vizitat Estadio da Luz.
   Este foarte frumos.Se face un tur cu ghid.Practic vezi toata istoria Benficai si a fotbalului.
   Prin comparatie este mai bine prezentat decat al Barcelonei.
   Sa nu il ratezi

#42
Dino84

Dino84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.08.2006
Stie cineva, exista vre-un parc tematic/de distractii/acvatic pe langa LIsabona ?

#43
alextafalogu

alextafalogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.07.2008
In lisabona este cel mai mare parc acvatic din Europa.

#44
hipppaul

hipppaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 13.01.2005

View Postalextafalogu, on 29th June 2009, 09:42, said:

In lisabona este cel mai mare parc acvatic din Europa.
cel mai mare acvariu, nu parc acvatic ;)

#45
bogdanety

bogdanety

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.03.2009
Anul trecut am fost in Portugalia in vacanta de vara doua saptamani ( mai precis la inceputul lui Iulie). Toata Portugalia e absolut geniala. Am inchiriat masina si am mers 200 de kilometri intr-o tara in care maine m-as muta doar cu hainele de pe mine.
Lisabona mi s-a parut asa frumoasa incat am mai fost apoi de doua ori in cate  un weekend: o data in noiembrie si o alta in februarie. Cel mai placut mi s-a parut in noiembrie. Am avut polare la noi si am umblat tot weekendul in maneca scurta. Din cate am inteles cel mai placut e in septembrie-octombrie. In vara e cel mai puternic vant. Va recomand sa aveti neaparat o foita windstopper (eu sunt fan Jack Wolfskin si am dat 40 de euro dar gasiti non name in magazinul Sport Zone de langa statia de metrou Rossio cu 5 euro) si crema de buze. In februarie am prins cam 15-17 grade (am inteles ca asa e tot timpul) dar batea vantul la fel de ingrozitor ca vara.
Ca sa iesiti ieftin trebuie sa va cumparati bilete de avion, sa inchiriati masina si camere de hotel cu mult timp inainte. Biletul de Blue Air cu tot cu taxe e cam 100 de euro daca vanati ofertele. Camerele de hotel sunt in jur de 30-60 de euro doar cu baia voastra si mic dejun. Din cele 3 dati, de 2 ori am stat la Ibis Hose Malhoa si o data la Principe Lisboa. Ambele au fost langa metrou desi doar o data nu am inchiriat masina. La Ibis am platit 8 euro de persoana micul dejun dar e absolut regesc. Partea buna cu Blue Air-ul e ca poti merge in weekend fara sa lipsesti de la serviciu decat o zi. Pleaca vinerea in jur de ora 21 parca si te intorci marti dimineata la ora 5. Un astfel de weekend este absolut fantastic. Odata aterizat nici nu mai te gandesti ca te afli la 3-4000 de km de Romania.
Oamenii sunt foarte calzi si relaxati si absolut toata lumea iti spune Obrigado: de la controlorul de pasapoarte (sau buletin) pana la cel care iti vinde castane. Daca romanii sunt caracterizati drept calzi si primitori, oamenii astia sunt din alta galaxie :). Daca aveti permis merita sa inchiriati masina. De fiecare data am dat 17 euro pe zi (ati citit bine 17) iar cu GPS-ul va fi ca si cum v-ati duce prima oara in comuna Balotesti (asa de simplu e). De fiecare data am inchiriat de la Europe Car si am avut odata un Peugeot 107 si o alta un Nissan Micra. Merita sa inchiriezi masina pentru cateva lucruri: sa ajungi la Sintra (vreo 35-40 de km) la Castelo dos Mauros si Cabo da Roca (cel mai vestic punct al Europei continentale - unde privelistea iti taie rasuflarea), sa ajungi la Freeport la 15 km (cel mai mare outlet din Europa - daca prindeti reduceri, ca sa nu va sinucideti de nervi, va trebui sa lasati acolo minimum 200 de euro), sa ajungi la Tomar -120 Km - ca sa vizitezi castelul cavalerilor templieri (ultimul lor loc de refugiu inainte ca ordinul sa fie desfiintat, un loc plin de mister si istorie in care minimum 3 ore nu va veti plictisi - GARANTAT).
In Lisabona ajungeti asadar de la aeroport fie cu masina inchiriata, fie cu aerobusul (care pleaca din 20 in 20 de minute din fata aeroportului si costa 3 euro parca de persoana; exact inainte sa iesiti din aeroport luati o harta gratuita a orasului si una gratuita a transportului) fie cu taxiul (nu l-am folosit niciodata deci nu stiu sa va spun nimic).
Intreba cineva de duty-free: nu merita sa va ganditi la el, as zice ca lucrurile sunt mai ieftine cu maximum 5% adica la un parfum sa tot ai reducere de 10 lei fata de romania.
Mentionez ca nu sunt un fan infocat de istorie si arta in general care sa soarba cu mintea si sufletul aburii de cultura care razbat din toata Lisabona. Insa chiar si un necunoscator ca mine a fost fermecat de: Muzeul maritim, Castelul Sao Jorge, Torre de Belem, cartierul Baixa sau Piata Comercio.
Cei care vor sa shoppuiasca au in opinia mea 3 destinatii de atins: unul din centrele Corte Ingles, mallul Vasco da Gama si outletul Freeport. Daca nu aveti bani rezervati acestei distractii, nu va duceti. Va veti face singuri rau. Mult rau.
Daca mergeti in Freeport veti trece peste podul Vasco da Gama - o minunatie a ingineriei si cred, unul din cele mai lungi poduri cel putin din Europa (am masurat cu masina cam 14 km). Podul poate fi vazut dintr-un alt loc din Lisabona in care trebuie neaparat sa mergeti: Centru Vasco da Gama. Este zona ce a fost complet construita si amenajata pentru a gazdui Expozitia Internationala ce a avut loc la Lisabona prin anii 90. Este o zona absolut superba cu un mare centru comercial, cu piete largi cu fantani arteziene, cu o telegondola, cu multe restaurante pentru toate gusturile (nu de fite ci absolut normale pentru o capitala europeana) si mai ales cu Oceanariul. Dati 10-12 Euro si vor fi cei mai bine cheltuiti euro pe care i-ati aruncat vreodata.
In ce priveste masa va recomand daca veti merge de weekend sa uitati de cartofi prajiti, ciorba si friptura. Delectati-va 3 zile numai cu caracatita, fructe de mare, cod si alte oratanii de mare. Cam toate restaurantele au preturile afisate la intrare astfel incat daca nu va convine mai cautati. Pizza si paste mancati cu 6-10 euro iar chestiile de mai sus cam cu 8-15 Euro. Favoritele mele au devenit pestele spada in crusta de sare (chiar nu e o delicatesa piperata, desi n-ai zice dupa nume) sau banalul cod care poate fi si la gratar dar mi s-a parut mai bun in sos si cu legume. Ffff Important: invingeti-va blocajele mentale si mancati la restaurantele de cartier. Mai ales acolo unde vedeti locul plin de localnici. Veti manca cel mai bine (autentic portughez) si culmea, si ieftin. Aproape de Castelul Sao Jorge am mancat intr-un restaurant din acesta familial de n-as fi zis in veci. Prietena mea m-a convins de acest lucru acelasi lucru fiind valabil si in Grecia unde ea a stat doi ani la masterat. Nu cautati "dude" precum "seri portugheze" si alte vrajeli din astea de marketing. Mancarea traditionala, fado autentic se gasesc printre oamenii obisnuiti, nu la 3 stele cu program artistic inclus. In pietele Lisabonei veti gasi trupe autentice de fado care iti ridica parul pe spate cu programele incropite.
Toata Portugalia e asa. Daca nu aveti bani sau timp pentru 2 saptamani savurati in Lisabona un weekend pe care nu-l veti uita prea usor nici dupa ce dai cu nasul in mizerabila Romanie ce te intampina imediat cum ai iesit din aeroportul Baneasa.
Cartierul vechi, care contine Rua Augusta ce se termina pe faleza cu Piata Comercio e numai buna pentru hoinarit o zi intreaga: H&M pe 5 etaje, 3 magazine Zara, terase la tot pasul, cateva fast-food-uri autohtone cu sandisuri unde puteti manca ieftin daca v-ati dus cu buget de criza si alte zeci de magazine cu tot ce vreti de la imbracaminte si incaltamine pana la dulciuri si suveniruri.
Ar mai fi si altele probabil dar acum nu-mi mai vine nimic in minte. In fiecare weekend petrecut acolo, descoper altceva. Pana acum, pentru excursiile de weekend (3 zile pline de vineri noaptea pana marti noaptea) nu am cheltuit niciodata mai mult de 1000 de RON (adica avion, cazare, mancare, masina + benzina si intrari turistice pe ici-colo - aici nu intra shoppingul care e alta poveste). 1000 de Roni nu-s putini dar nici multi. Nici eu nu-i fac cu ciocanul dar pana acum imi par ca-s singurii pentru care muncesc cu pofta.
Daca mai imi aduc aminte de alte detalii revin. Mai ales ca excursia in toata Portugalia a fost grozava.
Hai va salut si sper sa va destindeti in Lisabona cel putin la fel de bine ca mine.

#46
colamache

colamache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 17.02.2008
Excursie  individuala ieftina langa Lisabona :
Mergeti la Cascais si Estoril cu trenul  , din ultima statie a metroului de pe malul oceanului intrati direct in gara . Costa vreo 3-4 eur de pers dus / intors . Puteti merge pana la Cascais si va intoarceti in Estoril pe jos ( cam 3-4 km ) pe stradutele de pe deal . Sa vedeti  casute cochete si flori  in curtile din Estoril .......mancati la o terasa  frumoasa .... portughezii sunt amabili  .  Estoril  este pe deal si strazile coboara , uneori abrupt , spre tarmul oceanului . O sa gasiti o harta a micului oras la orice hotel , ca sa stiti pe care strada sa coborati spre ocean pentru a ajunge in gara . Vor fi cateva ore placute .

#47
sashaa21

sashaa21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.06.2009
[quote name='bogdanety' date='13th July 2009, 16:38' post='6773163']
Anul trecut am fost in Portugalia in vacanta de vara doua saptamani ( mai precis la inceputul lui Iulie). Toata Portugalia e absolut geniala. Am inchiriat masina si am mers 200 de kilometri intr-o tara in care maine m-as muta doar cu hainele de pe mine.
Lisabona mi s-a parut asa frumoasa incat am mai fost apoi de doua ori in cate  un weekend: o data in noiembrie si o alta in februarie. Cel mai placut mi s-a parut in noiembrie. Am avut polare la noi si am umblat tot weekendul in maneca scurta. Din cate am inteles cel mai placut e in septembrie-octombrie. In vara e cel mai puternic vant. Va recomand sa aveti neaparat o foita windstopper (eu sunt fan Jack Wolfskin si am dat 40 de euro dar gasiti non name in magazinul Sport Zone de langa statia de metrou Rossio cu 5 euro) si crema de buze. In februarie am prins cam 15-17 grade (am inteles ca asa e tot timpul) dar batea vantul la fel de ingrozitor ca vara.
Ca sa iesiti ieftin trebuie sa va cumparati bilete de avion, sa inchiriati masina si camere de hotel cu mult timp inainte. Biletul de Blue Air cu tot cu taxe e cam 100 de euro daca vanati ofertele. Camerele de hotel sunt in jur de 30-60 de euro doar cu baia voastra si mic dejun. Din cele 3 dati, de 2 ori am stat la Ibis Hose Malhoa si o data la Principe Lisboa. Ambele au fost langa metrou desi doar o data nu am inchiriat masina. La Ibis am platit 8 euro de persoana micul dejun dar e absolut regesc. Partea buna cu Blue Air-ul e ca poti merge in weekend fara sa lipsesti de la serviciu decat o zi. Pleaca vinerea in jur de ora 21 parca si te intorci marti dimineata la ora 5. Un astfel de weekend este absolut fantastic. Odata aterizat nici nu mai te gandesti ca te afli la 3-4000 de km de Romania.
Oamenii sunt foarte calzi si relaxati si absolut toata lumea iti spune Obrigado: de la controlorul de pasapoarte (sau buletin) pana la cel care iti vinde castane. Daca romanii sunt caracterizati drept calzi si primitori, oamenii astia sunt din alta galaxie :). Daca aveti permis merita sa inchiriati masina. De fiecare data am dat 17 euro pe zi (ati citit bine 17) iar cu GPS-ul va fi ca si cum v-ati duce prima oara in comuna Balotesti (asa de simplu e). De fiecare data am inchiriat de la Europe Car si am avut odata un Peugeot 107 si o alta un Nissan Micra. Merita sa inchiriezi masina pentru cateva lucruri: sa ajungi la Sintra (vreo 35-40 de km) la Castelo dos Mauros si Cabo da Roca (cel mai vestic punct al Europei continentale - unde privelistea iti taie rasuflarea), sa ajungi la Freeport la 15 km (cel mai mare outlet din Europa - daca prindeti reduceri, ca sa nu va sinucideti de nervi, va trebui sa lasati acolo minimum 200 de euro), sa ajungi la Tomar -120 Km - ca sa vizitezi castelul cavalerilor templieri (ultimul lor loc de refugiu inainte ca ordinul sa fie desfiintat, un loc plin de mister si istorie in care minimum 3 ore nu va veti plictisi - GARANTAT).
In Lisabona ajungeti asadar de la aeroport fie cu masina inchiriata, fie cu aerobusul (care pleaca din 20 in 20 de minute din fata aeroportului si costa 3 euro parca de persoana; exact inainte sa iesiti din aeroport luati o harta gratuita a orasului si una gratuita a transportului) fie cu taxiul (nu l-am folosit niciodata deci nu stiu sa va spun nimic).
Intreba cineva de duty-free: nu merita sa va ganditi la el, as zice ca lucrurile sunt mai ieftine cu maximum 5% adica la un parfum sa tot ai reducere de 10 lei fata de romania.
Mentionez ca nu sunt un fan infocat de istorie si arta in general care sa soarba cu mintea si sufletul aburii de cultura care razbat din toata Lisabona. Insa chiar si un necunoscator ca mine a fost fermecat de: Muzeul maritim, Castelul Sao Jorge, Torre de Belem, cartierul Baixa sau Piata Comercio.
Cei care vor sa shoppuiasca au in opinia mea 3 destinatii de atins: unul din centrele Corte Ingles, mallul Vasco da Gama si outletul Freeport. Daca nu aveti bani rezervati acestei distractii, nu va duceti. Va veti face singuri rau. Mult rau.
Daca mergeti in Freeport veti trece peste podul Vasco da Gama - o minunatie a ingineriei si cred, unul din cele mai lungi poduri cel putin din Europa (am masurat cu masina cam 14 km). Podul poate fi vazut dintr-un alt loc din Lisabona in care trebuie neaparat sa mergeti: Centru Vasco da Gama. Este zona ce a fost complet construita si amenajata pentru a gazdui Expozitia Internationala ce a avut loc la Lisabona prin anii 90. Este o zona absolut superba cu un mare centru comercial, cu piete largi cu fantani arteziene, cu o telegondola, cu multe restaurante pentru toate gusturile (nu de fite ci absolut normale pentru o capitala europeana) si mai ales cu Oceanariul. Dati 10-12 Euro si vor fi cei mai bine cheltuiti euro pe care i-ati aruncat vreodata.
In ce priveste masa va recomand daca veti merge de weekend sa uitati de cartofi prajiti, ciorba si friptura. Delectati-va 3 zile numai cu caracatita, fructe de mare, cod si alte oratanii de mare. Cam toate restaurantele au preturile afisate la intrare astfel incat daca nu va convine mai cautati. Pizza si paste mancati cu 6-10 euro iar chestiile de mai sus cam cu 8-15 Euro. Favoritele mele au devenit pestele spada in crusta de sare (chiar nu e o delicatesa piperata, desi n-ai zice dupa nume) sau banalul cod care poate fi si la gratar dar mi s-a parut mai bun in sos si cu legume. Ffff Important: invingeti-va blocajele mentale si mancati la restaurantele de cartier. Mai ales acolo unde vedeti locul plin de localnici. Veti manca cel mai bine (autentic portughez) si culmea, si ieftin. Aproape de Castelul Sao Jorge am mancat intr-un restaurant din acesta familial de n-as fi zis in veci. Prietena mea m-a convins de acest lucru acelasi lucru fiind valabil si in Grecia unde ea a stat doi ani la masterat. Nu cautati "dude" precum "seri portugheze" si alte vrajeli din astea de marketing. Mancarea traditionala, fado autentic se gasesc printre oamenii obisnuiti, nu la 3 stele cu program artistic inclus. In pietele Lisabonei veti gasi trupe autentice de fado care iti ridica parul pe spate cu programele incropite.
Toata Portugalia e asa. Daca nu aveti bani sau timp pentru 2 saptamani savurati in Lisabona un weekend pe care nu-l veti uita prea usor nici dupa ce dai cu nasul in mizerabila Romanie ce te intampina imediat cum ai iesit din aeroportul Baneasa.
Cartierul vechi, care contine Rua Augusta ce se termina pe faleza cu Piata Comercio e numai buna pentru hoinarit o zi intreaga: H&M pe 5 etaje, 3 magazine Zara, terase la tot pasul, cateva fast-food-uri autohtone cu sandisuri unde puteti manca ieftin daca v-ati dus cu buget de criza si alte zeci de magazine cu tot ce vreti de la imbracaminte si incaltamine pana la dulciuri si suveniruri.
Ar mai fi si altele probabil dar acum nu-mi mai vine nimic in minte. In fiecare weekend petrecut acolo, descoper altceva. Pana acum, pentru excursiile de weekend (3 zile pline de vineri noaptea pana marti noaptea) nu am cheltuit niciodata mai mult de 1000 de RON (adica avion, cazare, mancare, masina + benzina si intrari turistice pe ici-colo - aici nu intra shoppingul care e alta poveste). 1000 de Roni nu-s putini dar nici multi. Nici eu nu-i fac cu ciocanul dar pana acum imi par ca-s singurii pentru care muncesc cu pofta.
Daca mai imi aduc aminte de alte detalii revin. Mai ales ca excursia in toata Portugalia a fost grozava.
Hai va salut si sper sa va destindeti in Lisabona cel putin la fel de bine ca mine.


ok- daca pana acum oscilam intre madrid sau amsterdam sau paris sau lisabona-ca prima destinatie a viitoarei vacante, pot sa spun ca deja m-ai convins; numai ca.... ei, stai asa, nu-i atat de simplu
precum pare, chiar dupa ce am citit tot ce ai postat mai sus... :D
in primul rand- zborul- ma apuca toate alea atat de mult timp intr-un scaun, dar ar fi o solutie- vreun calmant si gata! am rezolvat-o si p'asta!
apoi, trebuie sa fie ceva deosebit, ceva ce sa merite, pentru  ca in urmatoarele multe luni ce vor urma dupa, nici sa nu mai indraznesc sa cer macar o zi libera :death:
ma gandesc ca in martie sa plec si eu, dar nu am disponibile decat 7 zile, iar in aceste 7 zile vreau sa vad cat mai multe- bineinteles  sintra, fatima, porto, si cate altele, insa, dupa cum am spus, nu am disponibila decat de o saptamana.
ce zici, sa ma risc?
vreau sa stau neaparat in alfama- iubesc cartierele vechi, si prefer o pensiune, in locul celui mai hotel de n stele, cu o singura conditie- decentza(aici deschid o paranteza, poate ca era mai potrivit sa spun acolada- baie, curatenie,frigider, filtru de cafea,  liniste, camera cu balcon, caci ce e mai odihnitor, dupa o zi in care ti-ai rupt picioarele, decat sa te asezi pe un scaun, pe balcon, cu o bere rece si sa revezi locurile pe unde ai umblat... zona safe, aproape de un metrou/mijloc de transport, cu mici magazine de unde iti poti procura painea noastra cea de toate zilele, si mai pot continua....)
muzeele...pai, sunt precum liniile cailor ferate la capitolul arta, dar omu' cred ca d'aia se deosebeste de neamurile noastre, mult mai evoluate, din regnul animal  :)
deci,muzeele, stiu ca trebuie macar sa incerc sa le vad pe cele mai...
si nu pasager, doar ca sa bifez,la cafea, pe o lista, ce am m-ai vazut in lumea asta mare si minunata!
asa ca, daca crezi ca lisabona e ceea ce caut, ca merita sa aman celelalte destinatii pentru "data viitoare", astept continuarea.

#48
bogdanety

bogdanety

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.03.2009
Zborul dureaza 4 ore si jumatate cred. Nu e asa mult. Atat fac cand ma duc cu masina pana acasa in Romania. 4 ore juma' trec ca vantul cu o carte buna, un walkman sau un Sony PSP. Personal imi place sa cer loc la geam si cat timp nu sunt deasupra marii si nu sunt nori pur si simplu admir pamantul. Nu vreau sa filosofez dar e o ocupatie placuta privitul Pamantului :).

Crede-ma, nu o sa regreti o zi ca ai plecat in Portugalia. In mod clar sa te risti. Dupa mine, in astea 7 zile ai putea sa vizitezi: 2 zile Lisabona (3 daca iei in calcul aproape o zi intreaga in Freeport), 1 pe drumul Cascais-Estoril-Sintra (fara targeturi majore contra cronometru; vezi plajele si falezele din Estoril, bei o super cafea de 60-80 de centi intr-o cafenea la ocean, Cabo da Roca si Castelo dos Mauros), 1 pe drumul Figueira da Foz - Coimbra (in Figueira o sa-ti placa plaja, cateva restaurante placute, iar in Coimbra sunt cateva obiective - eu am prins sarbatoarea orasului si erau diferite manifestari culturale. am ales un specatcol popular cu muzica in aer liber, costume si mancare traditionala; chiar si fara ai ce sa vezi), 1 zi TREBUIE sa vizitezi Tomar si castelul de care am pomenit al cavalerilor templieri iar o zi gasesti tu ce sa mai faci :) (ca-s atat de multe ca ma simt vinovat ca-ti "induc" obiective must see). Fii spontana si n-o sa te intorci nici dezamagita si nici plictisita. Eu am luat cartea Portugal din colectia Rough Guide de la carturesti, am luat o harta, mi-am stabilit aria si apoi iti alegi ce vrei sa vezi. 7 zile in Portugalia sunt ca o secunda dintr-o intreaga zi de munca: nesemnificativa.

Cat priveste Alfama, nu stiu ce sa zic. Tre' sa cauti ca sa gasesti ce vrei tu. Mai bine nu-ti fixa un asemenea target in materie de cazare. Cauta ceva ieftin si langa metrou si ocupa-ti atentia cu alceva. La urma urmei chiar si cu cafeaua aia o sa stai maximum o ora ca doar nu te duci la Lisabona sa stai in balconul camerei de hotel ca sa bei o cafea. Seara cand ajungeam in camera eram mort - nu imi mai aduc aminte nici daca am avut in camera sau nu televizor.

"deci,muzeele, stiu ca trebuie macar sa incerc sa le vad pe cele mai..." - nu exista cele mai. tre' sa stii ce vrei. Io's cu muzeele pilaf. ma plictisesc adesea. In cel naval insa abia m-a scos din el prietena mea iar in manastirea Santa Igreja care e alaturi eu nici n-am mai intrat ca eram deja obosit.

Clar Lisabona. Dupa ce te duci 7 zile in Portugalia o sa devii abonata de weekend la Blue Air pentru Lisabona.

#49
angelinne

angelinne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 14.10.2006
Iata-ma si pe mine si pe acest topic.
Acum ceva vreme am scris pe topicul cu portugalia,dubai si nici nu mai stiu pe unde,in speranta ca ma voi putea decide unde sa-mi fac concediul de anul asta.
Portugalia era una din destinatiile visate pe care le am in planurile de viitor  :coolspeak:  Eram trista ca voi da 670 euro pe 2 bilete de avion la blue-air si de asta tot oscilam daca sa merg sau nu.Am tot cautat si alte destinatii mai ieftine,dar din pacate perioada concediului de anul asta e 21 aug-30 aug.
Aseara tot butonand site-ul blue-air am prins o oferta la 250 euro cu toate taxele(inclusiv cea de tranzactie online) pentru 2 persoane dus-intors Bucuresti-Lisabona pt.perioada 21-28 august(29 dimineata la 5 aterizeaza in Baneasa).Acum mi-am mai revenit din marea tristete in care traiam si am inceput cautarile pt.un hotel bunicel.Nu stiu ce sa aleg si aici am nevoie de ajutorul vostru.E deja f.tarziu,preturile sunt mari pe booking.com,am mai gasit ceva pe yeego.com insa astia iti iau banii de pe card in clipa rezervarii daca ai maestro sau visa electron.Ma rog...nu asta e problema.Ideea e ca vrem in astea 7 zile sa ne si relaxam,sa facem si o baie in ocean,sa ne si bronzam un pic,dar sa si vedem un pic din Lisabona.Mari planuri nu pot sa-mi fac acum pt.ca vom reveni cu siguranta in Portugaliapt.un sejur mai lung si atunci vom vizita mai multe pe indelete.
Deci,nu prea stiu in ce zona sa aleg hotelul.Daca e vorba de plaja,am gasit la vreo 600 euro/2 pers cu mic dejun la hotel Costa da Caparica,insa review-urile sunt impartite.Din zona asta m-as putea deplasa usor spre centru cu mijloacele de transport in comun? Daca stam ziua la plaja,seara mai pot vizita ceva?Magazinele cam pana la ce ore sunt deschise?(la centrele comerciale ma refer)La Freeport pot ajunge cumva tot cu transportul in comun?
Daca aleg un hotel mai aproape de centru(in momentul de fata nu prea am multe posibilitati rezonabile la bani) ar fi mai bine sa ma duc de aici cu bus-ul la plaja?
Deja am o mie de intrebari si timpul e scurt,trebuie sa ma decid rapid. Am citit ca ar mai exista si alte plaje mai micute,dar nu am reusit sa le localizez pe harta.
Deci sunt in ceata......
Astept raspunsurile voastre,as vrea sa rezerv si hotelul rapid.

#50
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
La hotel nu e ca la avion, nu se scumpeste pe masura ce se apropie data. Doar cu  unele exceptii, si oricum, nu mult. Sunt atatea sute de hoteluri...ca nu trebuie sa ai nicio grija ca ramai pe dinafara. Eu nu imi fac niciodata probleme in privinta hoteluilui, oricum nu ma duc ca sa stau in camera. Vad ca zici de unul cu 600, inteleg ca vrei ceva cat de cat luxos.
Pentru ca altfel ai putea sa alegi ceva decent  cu mai putin, ca de exemplu asta: are pat, baie si e aproape de metrou: Hotel Flamingo: http://www.booking.c...kout=2009-08-28

Sau Dom Manuel I , are 4 stele, aproape de metrou  si costa 395 euros, 350 fara mic dejun.  http://www.booking.c...kout=2009-08-28

Lisboa nu e un oras scump la cazare.
Poti sa mai cauti pe pleaca.ro.

Edited by Hey23, 16 July 2009 - 15:55.


#51
angelinne

angelinne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 14.10.2006
Ok , multumesc frumos.
Am vazut doar ca de la unele hoteluri care imi suradeau nu mai gasesc camere duble si ieri erau in oferte.
As fi vrut sa facem si plaja si nu stiu spre ce sa ma orientez:spre un hotel aproape de plaja sau spre unul cu o baltoaca de piscina si aproape de centru?
Ma uit acum si la hotelurile recomandate de tine.
Multumesc inca o data.

#52
sashaa21

sashaa21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.06.2009

View Postbogdanety, on 16th July 2009, 13:30, said:

Zborul dureaza 4 ore si jumatate cred. Nu e asa mult. Atat fac cand ma duc cu masina pana acasa in Romania. 4 ore juma' trec ca vantul cu o carte buna, un walkman sau un Sony PSP. Personal imi place sa cer loc la geam si cat timp nu sunt deasupra marii si nu sunt nori pur si simplu admir pamantul. Nu vreau sa filosofez dar e o ocupatie placuta privitul Pamantului :).

Crede-ma, nu o sa regreti o zi ca ai plecat in Portugalia. In mod clar sa te risti. Dupa mine, in astea 7 zile ai putea sa vizitezi: 2 zile Lisabona (3 daca iei in calcul aproape o zi intreaga in Freeport), 1 pe drumul Cascais-Estoril-Sintra (fara targeturi majore contra cronometru; vezi plajele si falezele din Estoril, bei o super cafea de 60-80 de centi intr-o cafenea la ocean, Cabo da Roca si Castelo dos Mauros), 1 pe drumul Figueira da Foz - Coimbra (in Figueira o sa-ti placa plaja, cateva restaurante placute, iar in Coimbra sunt cateva obiective - eu am prins sarbatoarea orasului si erau diferite manifestari culturale. am ales un specatcol popular cu muzica in aer liber, costume si mancare traditionala; chiar si fara ai ce sa vezi), 1 zi TREBUIE sa vizitezi Tomar si castelul de care am pomenit al cavalerilor templieri iar o zi gasesti tu ce sa mai faci :) (ca-s atat de multe ca ma simt vinovat ca-ti "induc" obiective must see). Fii spontana si n-o sa te intorci nici dezamagita si nici plictisita. Eu am luat cartea Portugal din colectia Rough Guide de la carturesti, am luat o harta, mi-am stabilit aria si apoi iti alegi ce vrei sa vezi. 7 zile in Portugalia sunt ca o secunda dintr-o intreaga zi de munca: nesemnificativa.

Cat priveste Alfama, nu stiu ce sa zic. Tre' sa cauti ca sa gasesti ce vrei tu. Mai bine nu-ti fixa un asemenea target in materie de cazare. Cauta ceva ieftin si langa metrou si ocupa-ti atentia cu alceva. La urma urmei chiar si cu cafeaua aia o sa stai maximum o ora ca doar nu te duci la Lisabona sa stai in balconul camerei de hotel ca sa bei o cafea. Seara cand ajungeam in camera eram mort - nu imi mai aduc aminte nici daca am avut in camera sau nu televizor.

"deci,muzeele, stiu ca trebuie macar sa incerc sa le vad pe cele mai..." - nu exista cele mai. tre' sa stii ce vrei. Io's cu muzeele pilaf. ma plictisesc adesea. In cel naval insa abia m-a scos din el prietena mea iar in manastirea Santa Igreja care e alaturi eu nici n-am mai intrat ca eram deja obosit.

Clar Lisabona. Dupa ce te duci 7 zile in Portugalia o sa devii abonata de weekend la Blue Air pentru Lisabona.

ai perfecta dreptate- de multe ori m-am simtit ca un mic schumi, cand am reusit performanta de a cobori sub 4 ore un traseu de 120 km ,...asa ca inca 30 minute, chiar nu conteaza, daca ajungi in punctul numit lisboa...
oricum, stiu ca 7 zile sunt total insuficiente pentru tot ce ai spus tu si as vrea eu; deoarece ma stiu prea bine si refuz sa trec meteoric printr-un loc, daca imi place acel loc sau daca ma simt bine acolo.
si mai stiu ca e foarte probabil sa nu mai revin in lisabona(oricat de mult mi-as dori), atata timp cat mai am multe de vazut in lumea asta...
bineinteles ca am inceput deja sa fac cercetari si sa ma documentez, traseul e oarecum stabilit, dar nu-i batut in cuie si nici nu va fi,  caci nu suport constrangerea de niciun fel, chiar cand e vorba de o calatorie de placere, dar voi tine cont de sfaturile tale si ale celor ce au mai postat pe aici- la fel de sau mai folositoare ca orice ghid :)
nu tin neaparat sa am cazare in alfama, dar mi se pare boem si parca te simti mai putin turist si mai mult localnic, intr-o zona veche si scapata de '"beneficiile" modernizarii...
oooffff, poate reusesc ceea ce acum pare imposibil si cele 7 zile vor deveni 10!
multumesc inca o data, dar sa nu crezi ca ai scapat doar cu atat; in mod sigur voi reveni ;)

#53
Morpehus

Morpehus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.01.2007

View Postbogdanety, on 13th July 2009, 16:38, said:

Anul trecut am fost in Portugalia in vacanta de vara doua saptamani ( mai precis la inceputul lui Iulie). Toata Portugalia e absolut geniala. Am inchiriat masina si am mers 200 de kilometri intr-o tara in care maine m-as muta doar cu hainele de pe mine.
Lisabona mi s-a parut asa frumoasa incat am mai fost apoi de doua ori in cate  un weekend: o data in noiembrie si o alta in februarie. Cel mai placut mi s-a parut in noiembrie. Am avut polare la noi si am umblat tot weekendul in maneca scurta. Din cate am inteles cel mai placut e in septembrie-octombrie. In vara e cel mai puternic vant. Va recomand sa aveti neaparat o foita windstopper (eu sunt fan Jack Wolfskin si am dat 40 de euro dar gasiti non name in magazinul Sport Zone de langa statia de metrou Rossio cu 5 euro) si crema de buze. In februarie am prins cam 15-17 grade (am inteles ca asa e tot timpul) dar batea vantul la fel de ingrozitor ca vara.
Ca sa iesiti ieftin trebuie sa va cumparati bilete de avion, sa inchiriati masina si camere de hotel cu mult timp inainte. Biletul de Blue Air cu tot cu taxe e cam 100 de euro daca vanati ofertele. Camerele de hotel sunt in jur de 30-60 de euro doar cu baia voastra si mic dejun. Din cele 3 dati, de 2 ori am stat la Ibis Hose Malhoa si o data la Principe Lisboa. Ambele au fost langa metrou desi doar o data nu am inchiriat masina. La Ibis am platit 8 euro de persoana micul dejun dar e absolut regesc. Partea buna cu Blue Air-ul e ca poti merge in weekend fara sa lipsesti de la serviciu decat o zi. Pleaca vinerea in jur de ora 21 parca si te intorci marti dimineata la ora 5. Un astfel de weekend este absolut fantastic. Odata aterizat nici nu mai te gandesti ca te afli la 3-4000 de km de Romania.
Oamenii sunt foarte calzi si relaxati si absolut toata lumea iti spune Obrigado: de la controlorul de pasapoarte (sau buletin) pana la cel care iti vinde castane. Daca romanii sunt caracterizati drept calzi si primitori, oamenii astia sunt din alta galaxie :). Daca aveti permis merita sa inchiriati masina. De fiecare data am dat 17 euro pe zi (ati citit bine 17) iar cu GPS-ul va fi ca si cum v-ati duce prima oara in comuna Balotesti (asa de simplu e). De fiecare data am inchiriat de la Europe Car si am avut odata un Peugeot 107 si o alta un Nissan Micra. Merita sa inchiriezi masina pentru cateva lucruri: sa ajungi la Sintra (vreo 35-40 de km) la Castelo dos Mauros si Cabo da Roca (cel mai vestic punct al Europei continentale - unde privelistea iti taie rasuflarea), sa ajungi la Freeport la 15 km (cel mai mare outlet din Europa - daca prindeti reduceri, ca sa nu va sinucideti de nervi, va trebui sa lasati acolo minimum 200 de euro), sa ajungi la Tomar -120 Km - ca sa vizitezi castelul cavalerilor templieri (ultimul lor loc de refugiu inainte ca ordinul sa fie desfiintat, un loc plin de mister si istorie in care minimum 3 ore nu va veti plictisi - GARANTAT).
In Lisabona ajungeti asadar de la aeroport fie cu masina inchiriata, fie cu aerobusul (care pleaca din 20 in 20 de minute din fata aeroportului si costa 3 euro parca de persoana; exact inainte sa iesiti din aeroport luati o harta gratuita a orasului si una gratuita a transportului) fie cu taxiul (nu l-am folosit niciodata deci nu stiu sa va spun nimic).
Intreba cineva de duty-free: nu merita sa va ganditi la el, as zice ca lucrurile sunt mai ieftine cu maximum 5% adica la un parfum sa tot ai reducere de 10 lei fata de romania.
Mentionez ca nu sunt un fan infocat de istorie si arta in general care sa soarba cu mintea si sufletul aburii de cultura care razbat din toata Lisabona. Insa chiar si un necunoscator ca mine a fost fermecat de: Muzeul maritim, Castelul Sao Jorge, Torre de Belem, cartierul Baixa sau Piata Comercio.
Cei care vor sa shoppuiasca au in opinia mea 3 destinatii de atins: unul din centrele Corte Ingles, mallul Vasco da Gama si outletul Freeport. Daca nu aveti bani rezervati acestei distractii, nu va duceti. Va veti face singuri rau. Mult rau.
Daca mergeti in Freeport veti trece peste podul Vasco da Gama - o minunatie a ingineriei si cred, unul din cele mai lungi poduri cel putin din Europa (am masurat cu masina cam 14 km). Podul poate fi vazut dintr-un alt loc din Lisabona in care trebuie neaparat sa mergeti: Centru Vasco da Gama. Este zona ce a fost complet construita si amenajata pentru a gazdui Expozitia Internationala ce a avut loc la Lisabona prin anii 90. Este o zona absolut superba cu un mare centru comercial, cu piete largi cu fantani arteziene, cu o telegondola, cu multe restaurante pentru toate gusturile (nu de fite ci absolut normale pentru o capitala europeana) si mai ales cu Oceanariul. Dati 10-12 Euro si vor fi cei mai bine cheltuiti euro pe care i-ati aruncat vreodata.
In ce priveste masa va recomand daca veti merge de weekend sa uitati de cartofi prajiti, ciorba si friptura. Delectati-va 3 zile numai cu caracatita, fructe de mare, cod si alte oratanii de mare. Cam toate restaurantele au preturile afisate la intrare astfel incat daca nu va convine mai cautati. Pizza si paste mancati cu 6-10 euro iar chestiile de mai sus cam cu 8-15 Euro. Favoritele mele au devenit pestele spada in crusta de sare (chiar nu e o delicatesa piperata, desi n-ai zice dupa nume) sau banalul cod care poate fi si la gratar dar mi s-a parut mai bun in sos si cu legume. Ffff Important: invingeti-va blocajele mentale si mancati la restaurantele de cartier. Mai ales acolo unde vedeti locul plin de localnici. Veti manca cel mai bine (autentic portughez) si culmea, si ieftin. Aproape de Castelul Sao Jorge am mancat intr-un restaurant din acesta familial de n-as fi zis in veci. Prietena mea m-a convins de acest lucru acelasi lucru fiind valabil si in Grecia unde ea a stat doi ani la masterat. Nu cautati "dude" precum "seri portugheze" si alte vrajeli din astea de marketing. Mancarea traditionala, fado autentic se gasesc printre oamenii obisnuiti, nu la 3 stele cu program artistic inclus. In pietele Lisabonei veti gasi trupe autentice de fado care iti ridica parul pe spate cu programele incropite.
Toata Portugalia e asa. Daca nu aveti bani sau timp pentru 2 saptamani savurati in Lisabona un weekend pe care nu-l veti uita prea usor nici dupa ce dai cu nasul in mizerabila Romanie ce te intampina imediat cum ai iesit din aeroportul Baneasa.
Cartierul vechi, care contine Rua Augusta ce se termina pe faleza cu Piata Comercio e numai buna pentru hoinarit o zi intreaga: H&M pe 5 etaje, 3 magazine Zara, terase la tot pasul, cateva fast-food-uri autohtone cu sandisuri unde puteti manca ieftin daca v-ati dus cu buget de criza si alte zeci de magazine cu tot ce vreti de la imbracaminte si incaltamine pana la dulciuri si suveniruri.
Ar mai fi si altele probabil dar acum nu-mi mai vine nimic in minte. In fiecare weekend petrecut acolo, descoper altceva. Pana acum, pentru excursiile de weekend (3 zile pline de vineri noaptea pana marti noaptea) nu am cheltuit niciodata mai mult de 1000 de RON (adica avion, cazare, mancare, masina + benzina si intrari turistice pe ici-colo - aici nu intra shoppingul care e alta poveste). 1000 de Roni nu-s putini dar nici multi. Nici eu nu-i fac cu ciocanul dar pana acum imi par ca-s singurii pentru care muncesc cu pofta.
Daca mai imi aduc aminte de alte detalii revin. Mai ales ca excursia in toata Portugalia a fost grozava.
Hai va salut si sper sa va destindeti in Lisabona cel putin la fel de bine ca mine.


Hello,

si eu o sa plec prin septembrie in Portugalia. Cateva zile in Lisabona , vreo 4-5, si 7 in Algarve. Am si eu o intrebare la tine legata de inchiriatul unei masini: cum ai procedat cu astia de la EuropeCar? Poti folosi un card de credit (nu am card de credit) ? Ti-ai luat si asigurare full la masina ( casco sa zicem ) ? Poti lua masina dintr-o parte si sa o lasi in alta parte ?

Merci,

#54
angelinne

angelinne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 14.10.2006
Pana la urma am ales hotelul asta : http://www.booking.c...kout=2009-08-28
Daca nu mai prind aerobus-ul sa ajung la hotel (am inteles ca circula pa la ora 23 si avionul ar ateriza la 21:45),taxiul cat de scump e?
Hotelul se afla langa statia Picoas.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate