Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Lisabona

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1351 replies to this topic

#19
mad0676

mad0676

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.03.2007
Ai dreptate - pentru 6-7 zile probabil nu renteaza.Pt. mai mult de 7 zile ti se face un discount de 10-15 % si mai poti si negocia cu proprietarii.Oricum pentru septembrie preturile mi se par decente si am preferat apartamentul in detrimentul hotelului. Multumesc - o sa ne distram cu siguranta.Bafta.

View Postalexandrel, on Jul 24 2008, 15:11, said:

E nasol la apartamente faptul ca perioada cu revelionul pe care o tintesc eu este High Season si asta duce la adaugarea a 140 de euro peste pretul normal, ceea ce e super naspa. Oricum mersi mult pt site si distractie placuta!


#20
teoctist

teoctist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 28.11.2005

View Postalexandrel, on Jul 22 2008, 11:07, said:

Aha. Mersi mult! Oricum vreau sa inchiriez masina. Am vazut ca Braga merita toti banii da asta chiar e prea departe. Oricum nu cred ca o sa pot vizita si Porto si Faro. :) Tu ce ai recomanda? (avand in vedere ca merg iarna)


Evident Porto, si daca esti cu masina poti ajunge si la Braga sau Guimaraes (in jur de 60km din Porto)

View Postalexandrel, on Jul 24 2008, 15:11, said:

E nasol la apartamente faptul ca perioada cu revelionul pe care o tintesc eu este High Season si asta duce la adaugarea a 140 de euro peste pretul normal, ceea ce e super naspa. Oricum mersi mult pt site si distractie placuta!

Incearca Tagus Home pe booking.com nu au preturi mari in perioada revelionului. Este central(Piata Marques de Pombal), ai bucatarie, camerele sunt curate si cel mai important e ca nu e deloc scump. Eu am fost super multumit.

#21
cristian06

cristian06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 13.05.2006
Inca cateva detalii neenumerate de cei de mai sus.

Daca folositi Blue Air-ul ajunge destul de tarziu, e de preferat sa luati un taxi pana la hotel. Aeroportul e virtual in oras, asa ca o sa dati pana in 10 euro.
Pentru transportul in comun noi am folosit cardul "7 Colinas" care se elibereaza din orice statie de metrou, de la automate. Pentru 5 zile am dat cam 14 euro daca-mi aduc bine aminte pentru orice mijloc de transport din Lisabona (Carris si Metrou). Daca stati mai mult, se poate prelungi, tot de la automat.

Tot la capitolul transport, pe langa tramvaiele de epoca (evitati-le pe cele turistice, mergeti numai cu cele galbene, si atentie la hotii de buzunare) puteti sa incercati si cele trei funiculare de epoca restaurate.
Alte atractii de mentionat din Lisabona sunt Gradina Zoologica, Muzeul Armatei (daca sunteti curiosi sa vedeti tunuri de pe corabii, de pe vremea cand erau corsari peste tot), catedrala, statuia lui Iisus si, revenind la transport, muzeul Carris si muzeul trasurilor.
Shopping se poate face la Mallul Vasco da Gama. Daca vreti sa iesiti ieftin recomand supermarketurile Mini Preco, (e lantul Dia) care au chestii la preturi foarte convenabile sau Pingo Doce.
Tot pentru versiunea buget, sunt multe hosteluri in centru, dar centrul la ei e cartier de emigranti, asa ca un pic de atentie seara.

Ca sa ajungeti la Estoril, Cascais si ca sa vedeti Atlanticul se poate lua un tren de foarte aproape de Placa do Comercio. Neaparat sa luati bilet de la automat, sunt controale si amenda poate ajunge la 500 de eur. Se poate face o smecherie in sensul in care luati dus-intors pana la Cascais (care e cap de linie) si dupa ce va plimbati pe acolo, va intoarceti cu trenul pana la Estoril mergand cu biletul de intors. Putin probabil sa apara control intre cele doua statii. Dupa aceea va intoarceti in Lisabona de la Estoril pe baza aceluiasi bilet.


Catre Fatima sunt curse interurbane cu autocarul, va sfatuiesc sa va luati bilet dus-intors si sa va rezervati maxim doua ore de vizitat in Fatima (trebuie sa precizati autocarul de intoarcere).

Un alt sfat (care e general valabil, dar se pare ca nu multi au curaj sa o faca) este ca atunci cand va apuca nevoile pe strada sa intrati in primul hotel mai aratos si sa intrebati de toaleta. Este gratuit si muuuuuuuuult mai confortabil decat toaletele de pe strada la de la Mac.


Noi am mers in octombrie anul trecut, pe principiul ieftin, si am prins Blue Air cu doar 0E plus taxele de aeroport (rezervare in callcenterul lor cu card ING), hostel (rezervare pe Booking.com) cu 35 eur pe noapte si per total cu tot cu mancare, transport, muzee si suveniruri am cheltuit cam 300 eur de persoana o saptamana.

#22
alexandrel

alexandrel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 26.10.2006
mersi mult pentru sfaturi. O intrebare pentru Teoctist: la tagus home scrie ca toaletele sunt shared. Cum a fost? Ca pe mine nu prea ma incanta ideea. Mersi!

#23
teoctist

teoctist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 28.11.2005

View Postalexandrel, on Jul 29 2008, 13:13, said:

mersi mult pentru sfaturi. O intrebare pentru Teoctist: la tagus home scrie ca toaletele sunt shared. Cum a fost? Ca pe mine nu prea ma incanta ideea. Mersi!

Intr-adevar sunt shared, eu cand am fost nu am avut probleme pentru ca din cele 5 camere nu era ocupata decat una in afara de a mea.

#24
blu26

blu26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 05.09.2006
Buna. Voi fi in Lisabona de saptamina viitoare si de abia astept.
Am o intrebare pt cei care au fost deja acolo:
Exista vreo plaja in oras sau trebuie neaparat sa merg la Cascais? Sau ati facut voi? Pe linga vizitarea orasului vreau si ceva plaja.

#25
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007

View Postblu26, on Aug 16 2008, 20:08, said:

Buna. Voi fi in Lisabona de saptamina viitoare si de abia astept.
Am o intrebare pt cei care au fost deja acolo:
Exista vreo plaja in oras sau trebuie neaparat sa merg la Cascais? Sau ati facut voi? Pe linga vizitarea orasului vreau si ceva plaja.
Mergi la Cascais. Nu exista plaja in oras.

#26
ionsalajan

ionsalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 20.08.2006
SI EU PLEC LA LISABONA PE 25 AUGUST, VREAU SA STAU CAM DOUA SAPTAMANI. SPER SA FE FRUMOS. SINGURA PROBLEMA ESTE CU BILTELE DE AVION CARE AU COSTAT CAM MULT. LE-AM LUAT CU O LUNA INAINTE SI AU FOT 379 DE EUR BILETULL.
DREPT COMPARATIE ANUL TRECUT AM FOST LA PARIS CU 179 DE EURO IN LUNA IULIE.
VA SPUN IMPRESIILE CAND MA INTORC.

Te rog incearca sa NU mai folosesti exclusiv majuscule. Multumesc.

Edited by Greuceanu, 25 August 2008 - 15:04.


#27
blu26

blu26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 05.09.2006
O alta intrebare pt cei care au fost deja:
Cum sunt preturile la alcool acolo? Merita sa cumperi ceva din duty free-ul aeroportului?
Merci .
Eu am luat bilete cu 2 sapt inainte si au fost si mai scumpe 439 de persoana. La anul vom planifica mai din timp vacanta. Sper ca acolo in 8 zile sa ne ajunga vreo 1000 de euro pe masa si distractie.

#28
ionsalajan

ionsalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 20.08.2006
va rog sa imi spuna si mie cineva care a fost in Lisabona cum e mai avantajos :
cu cardul 7 colinas sau cu Lisboa card
adica merita sa platesti separat intrarea la muzee si sa mergi cu 7 colinas?
va rog sa-mi raspunda cineva cat mai repede (luni plec acolo :)). merci

Edited by ionsalajan, 22 August 2008 - 10:44.


#29
cristian06

cristian06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 13.05.2006
Depinde cat de repede poti sa vezi muzeele, ca sa-ti scoti banii. In general am constatat ca astfel de carduri precum Lisboa Card isi scot banii cu alergatura nebuna de la un muzeu la altul, si e foarte posibil sa nu vrei sa vezi majoritatea muzeelor din lista lor.

Noi am preferat 7 colinas. Se poate procura din automatele de la metrou.

O lista cu ce reduceri sunt la Lisboa Card aici:

http://www.askmelisb...1...7&ver=popup

#30
blu26

blu26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 05.09.2006
Buna.
Tocmai ne-am intors azi noapte din Lisabona. Este un oras exact cum mi-am dorit: un oras in care sa nu ai timp sa te plictisesti niciodata si in care in permanenta ai ceva de facut si vazut. Singurul regret este ca nu am stat mai mult timp.
Am fost si cascais si estoril Apa este cam rece dar nisipul este fin si pufos.
Oamenii sunt foarte calmi si politicosi si pe alocuri invizibili.
Una din chestiile pe care am aflat-o in prima zi si care nu o stiam de pe nici un forum este ca la orice loc in care te duci sa maninci vin ospatarii si iti pun pe masa diverse chestii dinainte sa comanzi ceva. Un fel e aperitiv format din piine, unt, brinza, sunca etc. In prima zi am zis ia uite ce misto astia iti dau din partea casei o gramada si cind vine nota de plata binenteles ca erau trecute toate chiar si cele de care nu ne atinsesem. Poti refuza la inceput cind vin cu ele inainte sa gusti dar asta am aflat apoi.
Noi am avut Lisboa Viva ca si card de metrou si transport de suprafata dar trebuia incarcat ori cu un bilet, ori dus intors ori pt o zi intreaga.
La Oceanarium exista de asemenea un card de cu care ai acces la: un dus intors cu telegondola, vizita la Oceanarium, vizita la muzeul stiintei sau cunoasterii nu stiu sigur cum se numeste si plimbari cu trenuletul in zona acestora. Noi cu trenuletul nu am mai fot pt ca i se dusese bateria.
Pt impatimitii de shopping recomand Mall Columbo care se afla linga stadionul Bemficai si care are acces direct din statia de metrou. Este imens si gasiti cam toate marcile pe care le doriti.
Preturile sunt cam ca si la noi poate mai mari la unele chestii. Am gasit cite ceva la reduceri la preturi destul de bune.
Poti minca un meniu complet: jumatate de pui, cartofi, salata, apa/bere, si cafea cu 6.70 euro la un alt mall din centru vizavi de Zara. Sau o chifla cu niste carne de porc f. buna (in un bar din centru, de linga iesirea de la metrou Rossio) cu 1.70 de centi dar daca stai in picioare la bar, la masa e mai mult.
Cafeaua are preturi senzationale dupa parerea mea incepe de la 0.50 centi pina la 1.30 euro sus la barul de pe ascensor.
Berea e cam scumpa dar eu nu beau asa ca nu m-a interesat.
Poti minca si cu putini bani si cu f multi depinde ce doresti. Puiul pe care il gasesti inclusiv in supermercaturi este foarte bun. Sardinele mult laude mie mi-au placut dar dupa mi-a fost rau pt ca nu era curatate de intestine si oricit am incercat eu tot se simtea.
Tot referitor la mincare daca vi se pare ca ceva are gust groaznic incercati sa mincati fara patrunjelul care il pun deasupra. Va fi mult mai bine. Patrunjelul are un gust rau de tot nu seamna cu nimic cunoscut ci cu ceva dero sau chimic.
In rest este un oras frumos, al contrastelor si al constructiilor monumentale in care oricit de pretentios ai fi tot gasesti ceva care sa iti placa.

#31
ionsalajan

ionsalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 20.08.2006
Pe 7 septembrie am venit de la lisabona.Pot sa spun ca au fost 2 saptamani foarte frumoase. Lisabona este un oras foarte frumos. Fiind un oras al celor 7 coline (vorba abonamentului-7colinas) este logic ca trebuie sa urci si sa cobori de multe ori. Dar asta face parte din farmecul sau. exista in Alfama stradute unde trebuie sa te tii de balustrada de pe margine ca sa cobori, strada fiind pietruita si avnad unghiuri foarte abrupte. Tot din cauza reliefului orasului sunt si numeroasele miradouros (puncte de belvedere), pe care va sfatuiesc sa nu le ratati.(sao jeorge, panteonul national, sao pedro de Alcantara). pentru a ajunge la sao pedro de Alcantara luati elevatorul (un tramvai care urca in panta). Coborati inspre Tejo, mergeti in Praca do Comercio, si mai departe pana in Cais do Sodre. Luati trenul de acolo pana in Belem si vedeti neaprat Torre de Belem, Padrao dos Descombrimento, Mosteira dos Jeronimos. Si daca tot sunteti aici puteti face o vizita la Berrardo Museum unde aveti ce vedea(fie si numai pentru un Marlyn al lui Andy Warhol). De la Cais do Sodre luati vaporasul pana in Casilhas pentru a vedea Cristo Rei. Principalele muzee care merita vazute in Lisabona, in opinia mea, sunt Calouste Gulbenkian museum (metroul pana la Praca de Spania sau Sao Sebastiao) si Museu de Arta Antiga (trenul pana la Santos si pe jos). La primul puteti atmira opere de Rembrandt, Rubens, Giovanni Bellini), iar la cel de -al doilea mi-au placut in special Hans Memling. Luati metroul pana statia Oriente si admirati Oceanariul, putei lua la iesire telecabina pana la Torre Vasco da Gama( cand am fost eu era inchis), intrati in Vasco da Gama Centre (al doilea magazin ca marime din lisabona dupa Colombos Centre. Un loc formidabil ce merita vazut este si Boca del Inferno unde puteti privi in jos spre ocean de la inaltimea unei faleze stancoase foarte inalta (luati un autobuz din Cascais). Sunt foarte multe lucruri pe care le puteti face in Lisabona(manacti caracatita sau foarte bunele tarte cu fructe - recomand sa luati o tarta cu mere de la un mic magazin din parcul unde este situat miradouro sao pedro de Alcantara). Daca vreti sa faceti plaja recomand plaja din Cascais (mai mare si mai libera decat cea din Estoril) dar aveti grija cu apa oceanului (cand am fost eu, la sfarsitul lui septembrie, apa nu cred ca avea mai mult de 15 grade). Sunt numeroase alte locuri care merita vazute (Sintra - Palacio Pena de ex.), eu nu am reusit sa vad decat o parte din ele, si este foarte bine sa ai cu tine un ghid al Lisabonei pentru ati planifica traseele si mijloacele de transport. Lisabona este a doua capitala europeana pe care eu o vad (dupa Paris) si pot spune ca are un farmec deosebit si merita vazuta daca aveti prilejul.

Edited by ionsalajan, 14 September 2008 - 10:55.


#32
ionsalajan

ionsalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 20.08.2006
Apropos de Lisabona. Am observat ca sunt multi care nu stiu engleza. Prietena prietenei mele, la care am stat ne-a explicat ca in scola nu se invata engleza ci mai mult franceza. Fapt oarecum demonstrat atunci cand am vizitat Panteonul national,ghidul de la intrare nu vorbea decat franceza dar ne-am descurcat noi. Oamenii sunt foarte draguti. de exemplu in prima zi o doamna ne-a dus apropae de mana pana in statia de tren in care trebuia sa ajungem, dupa ce calatorise cu noi cu autobuzul. In muzee poti sa iti lasi bagajele mla intrare, chiar daca nu exista neaparat o garderoba sau spatiu special pentru asta. E de ajuns sa rogi pe cineva din personalul de acolo. Deci mergeti cu incredere nimeni nu va va trata mai rau pentru ca sunteti din romania. Pot spune ca am vorbit cu un sofer de taxi, care ne-a adus din Cascais pana in Caparide despre fotbalul prortughez(multi jucatori in ampionatul de la noi) desi nici el nu prea stia engleza. Portughezii sunt pasionati de fotbal ca si romanii din cate am vazut eu. Si sunt multe alte lucruri care ne apropie.Imi cer scuze pentru postul dublu, dar am vrut sa corectez ceva si a iesit de doua ori. daca poate cineva, sa-l stearga, merci.

Edited by ionsalajan, 15 September 2008 - 09:54.


#33
danahd

danahd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.03.2008
Buna ziua

Poate recomanda cineva niste hoteluri OK!?

Multumesc anticipat!

#34
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
In general toate alea scumpe sunt OK. :P

#35
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View Postdanahd, on Sep 29 2008, 14:47, said:

Buna ziua

Poate recomanda cineva niste hoteluri OK!?

Multumesc anticipat!
eu am stat la hotel botanico lisabona,era pe un deal<colina>central,a fost foarte bine,am platit 50 de eur 3 stele pana in craciun,apoi camera crestea la 150 de eur,iti recomand acest hotel daca nu ai bagaje prea multe.<doarece trebuie sa urci un deal>.

#36
danahd

danahd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.03.2008

View Postmoschino, on Sep 29 2008, 18:21, said:

eu am stat la hotel botanico lisabona,era pe un deal<colina>central,a fost foarte bine,am platit 50 de eur 3 stele pana in craciun,apoi camera crestea la 150 de eur,iti recomand acest hotel daca nu ai bagaje prea multe.<doarece trebuie sa urci un deal>.

Multumesc mult!
:)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate