Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Bronzatul la solar....

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
petrolistul

petrolistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 03.10.2007
Deci...cand va opriti din ras poate aveti timp sa imi spuneti si mie...cam cum se procedeaza! Adicatelea...vreau sa merg si eu la un solar sa ma bronzez, ca sa nu mai apar la mare ca tractoristul ! :P
Stiu ca la salon o sa fiu indrumat si toate cele, dar uneori sunt cam plictisite gagigcile alea si as vrea sa aflu cateva secrete ...
- trebuie sa vin cu ceva de acasa? Prosopel, creme ceva...etc.
- cat e bine sa stau la aparat prima data?
- pot sa scap cu un bronz de intensitate medie din prima sedinta?
- Cat pot sa stau cel mai mult?
- Ustura pielea dupa o sedinta intensa...?

Si alte intrebari din acestea ...!

Merci. :P

Edited by petrolistul, 29 June 2008 - 02:09.


#2
petrolistul

petrolistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 03.10.2007
Nu-mi spuneti ca nimeni nu a fost la solar!

#3
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

 petrolistul, on Jun 29 2008, 03:07, said:

- trebuie sa vin cu ceva de acasa? Prosopel, creme ceva...etc.
Creme iti dau fetele, insa un prosopel n-ar strica, pentru ca transpiri un pic si nu stii cati s-au mai sters inaintea ta cu prosopul de ti-l dau ele.

 petrolistul, on Jun 29 2008, 03:07, said:

- cat e bine sa stau la aparat prima data?
La solar te expui progresiv. Prima data 5min, apoi 7 sau 8, apoi 10, 12, 15min cu pauza de o zi intre sedinte.

 petrolistul, on Jun 29 2008, 03:07, said:

- pot sa scap cu un bronz de intensitate medie din prima sedinta?
Hm, nu.  :)
Cam dupa 25min adunat se vede bronzul binisor.

 petrolistul, on Jun 29 2008, 03:07, said:

- Cat pot sa stau cel mai mult?
18min, max 20.

 petrolistul, on Jun 29 2008, 03:07, said:

- Ustura pielea dupa o sedinta intensa...?
Nup.
Se poate inrosi, dar nu ustura.

#4
petrolistul

petrolistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 03.10.2007
Multumesc mult de tot CICI!

Acuma sunt mai "luminat" un pic! Ma bucur ca o sa scap usor de faza cu usturimile! Chiar daca pielea mea nu e asa sensibila, de fiecare data insa cand ma "vedea" soarele pt intaia oara, ma cam ustura pielea !

#5
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

 petrolistul, on Jul 1 2008, 08:34, said:

Multumesc mult de tot CICI!

Acuma sunt mai "luminat" un pic! Ma bucur ca o sa scap usor de faza cu usturimile! Chiar daca pielea mea nu e asa sensibila, de fiecare data insa cand ma "vedea" soarele pt intaia oara, ma cam ustura pielea !
inafara de partea cu prosopelul, toate celelate ti le spuneau fetele ...de la solar, care iti si vad pielea de care tip e... etc

#6
DMB

DMB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.11.2006
Lasa solarul si plaja : crema cu spf 30 protectie UVA si UVB- asta daca tii la sanatatea ta.
Cazurile de cancer de piele s-au inmultit de te sperii in ultimii ani.

Numărul cazurilor grave de cancer de piele s-a dublat în ultimii cinci ani în România...

Edited by DMB, 10 July 2008 - 15:41.


#7
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
si ca tot veni vorba de solar... a venit iar vara, iar nu pot sa ma arat pe plaja fara sa ma expun progresiv citeva minute la solar, ca nu vreau sa dorm in unghii... in afara de Abatte 13 septembrie care nu (mai) broneaza cum trebuie, mai stie cineva vreun solar in zona?

#8
Hreni

Hreni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.03.2008
e foarte important sa mergi la solar inainte sa te duci la mare. este un mit ca la mare te bronzezi - de fapt toti oamenii bronzati de la mare au fost inainte la solar.

#9
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 Hreni, on Jul 29 2008, 12:34, said:

e foarte important sa mergi la solar inainte sa te duci la mare. este un mit ca la mare te bronzezi - de fapt toti oamenii bronzati de la mare au fost inainte la solar.

da, asta de cand lumea, ca imi povestea mamaia ca in '50 toti se bronzasera la solar si nu mai vroia nimeni la mare, desi dadeau astia tichete moca :lol:

#10
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005
am observat ceva foarte ciudat. anul trecut, dupa 10 sedinte de solar, de 5-8 minute, deci o medie de... 70 de minute, nu se vedea absolut nimic, nimic, nimic pe pielea mea. si anul acesta, dupa o ora si jumatate la soare...  cred ca se vede prea mult pentru asa putin timp :mellow:

#11
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
poat era prost solarul, am patit si eu sa ma duc vreo 2 luni si abia sa se vada ceva, si sa ma duc la pescuit intr-o duminica si sa ma bronzez cit pentru un an intreg de solar. who knows? eu ma pirlesc RAU daca nu ma expun la soare cite 5 minute incetisor... si cum vacanta mea e de  zile cu totul, nu-mi permit sa stau la plaja cite 5 minute/zi. asa ca ma duc aici la solar, sa fiu "pregatita"

#12
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007
Eu vă sugerez să stați liniștite. Există vorba: baba la frumusețe suferă, însă nu și atunci când, practic, îți pui viața în joc. Eu de prin mai-iunie începusem iar ședințele. Am ajuns la 10 ședințe (primele 2 câte 3 min, următoarele 2 câte 6 min, până la ultimele 2, câte 15 min) și pentru ce? Abia, abia s-a cunoscut. În schimb, m-am ales cu niște pete pe picioare, cu toate că am folosit cremă protectoare și-așa mai departe. Eu cred că frumusețea ar cam trebui să-i fie inferioară sănătății.

#13
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Ce cremă protectoare ai folosit? Dată de fetele de la salon sau ce aveai tu acasă?

Eu cum stau 15min, cum mă înnegresc și nici nu se duce așa ușor.
Poate nu era solarul bun.
Acele tuburi se schimbă periodic. Unele saloane omit să facă asta, că deh...costă.

Edited by CICI&Co, 20 August 2008 - 22:47.


#14
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007
Ce mi-au dat ele, evident. Da, se poate și asta, însă locul unde am fost e cel mai cunoscut și apreciat din tot Piatra Neamț-ul. La sfârșitul lunii oricum mă voi duce la un dermatolog. În niciun caz nu las asta așa, e sănătatea mea. Oricum, după fiecare ședință mi se înroșea zona de deasupra genunchilor, dând semne de iritație. Nu am băgat de seamă. Abia acum încep să mă îngrijorez.

#15
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 LauriciD, on Aug 20 2008, 23:40, said:

Eu vă sugerez să stați liniștite. Există vorba: baba la frumusețe suferă, însă nu și atunci când, practic, îți pui viața în joc. Eu de prin mai-iunie începusem iar ședințele. Am ajuns la 10 ședințe (primele 2 câte 3 min, următoarele 2 câte 6 min, până la ultimele 2, câte 15 min) și pentru ce? Abia, abia s-a cunoscut. În schimb, m-am ales cu niște pete pe picioare, cu toate că am folosit cremă protectoare și-așa mai departe. Eu cred că frumusețea ar cam trebui să-i fie inferioară sănătății.
:lol:
Numai pentru ca ai patit tu nu stiu ce nu inseamna ca iti pui viata in joc. Eu m-am dus 3 sedinte inainte sa merg la mare si eram neaaaaagra pe plaja/ la piscina, mai neagra ca aia care atunci plecau acasa ( si pielea mea este alba ca brinza, a fost prima oara cind m-am bronzat asa repede si asa frumos la solar, cred ca nu ma mai duc niciodata in alta parte decit la asta pe care l-am gasit). Plus ca nu m-a usturat in nici un fel pielea, in timp ce pe cei cu care am fost da ( si s-au dat cu creme si lotiuni, si inainte si dupa plaja), nu m-am cojit ( bronzul s-a mai dus incet incet, dar uniform, fara pete/ coji/ piele "pocnita") si n-am avut nici un fel de problema in a sta la soare ca un om normal ( si asa am stat doar 5 zile, daca o luam metodic cu cite 10 minute azi, 10 minute miine, ca sa nu ma ard eu, veneam acasa tot brinza, asa am stat toata dimineata + toata dupa-amiaza si a fost minunat).
De mentionat ca nu m-am dat cu nici o crema la solar, anul trecut am folosit si acceleratori de bronzare si n-am sesizat nici o diferenta. Si ca anul trecut m-am dus la "mama solarelor" si a fost un mare fis, pe cind acum am gasit un salon "de cartier" de 100 de ori mai bun ( si mai ieftin). Deci... renumele nu inseamna intotdeauna calitate, cel putin in cazul meu.

#16
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007

 rox, on Aug 21 2008, 10:58, said:

:lol:
Numai pentru ca ai patit tu nu stiu ce nu inseamna ca iti pui viata in joc.
Chiar crezi? Păi probabil că am auzit eu rău când se spune că raportul avantaje/dezavantaje e mult prea mic în ce privește solarul (dar probabil că sănătatea ocupă un loc codaș în interesele tale) sau cum că ar provoca cancer la piele. Or fi doar niște zvonuri, mituri, mai bine zis.

#17
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
am auzit si eu de la tata leana de la aprozar ca leusteanul vindeca de cancer, da' noah...
pina una-alta, orice expunere la soare poate duce la "cancer la piele", solarul ar trebui sa fie sigur tocmai pentru ca are filtre speciale pentru radiatii. daca e asa sau nu, dumnezeu stie.
ce nu inteleg eu totusi... daca stiai ca e satana sa te duci acolo si te preocupa sanatatea ta ... de ce te-ai mai dus? :)

#18
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007
Pentru că există vorba aia "nu crezi până nu vezi".
Sunt de acord, orice expunere la soare poate duce la cancer la piele. Însă, după logica mea, luând în calcul că în 15 minute de solar te bronzezi cât în 2-3-4-n zile de plajă (în funcție de tipul de piele și de pigment), care o fi mai nociv? Și apoi, doamne ferește să dai peste așa ceva, că te lecuiești nu numai de solar, dar și de soarele natural. Nu e mai bine să previi?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate